Trenle Türkiye Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan penna Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 48
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,557
Ynt: Trenle Türkiye Turu

Volk' Alıntı:
merhaba herkesin isteyeceği bir macera olmuş.tebrikler
ben birşey duymuştum eğer yurtkur'da kalıyorsanız türkiyenin heryerindeki yurtkurlar ve tren ücretsiz diye duymuştum?
doğruluk oranı nedir?

Dediğiniz şeyin şu şekilde olması lazım,eğer yurtkur öğrenci kimlik kartın varsa başka yerlerdeki yurtlarda misafir olarak kalabiliyordun,galiba günlük 5-6 tl gibi bir şeydi.Ama doğruluğu nedir onu bilemiyorum.

Etiketler

Biraz uzunca bi süreden sonra kaldığımız yerden devam..Önceki gün dolaştığımız yerlerden şimdi otobüsle geçerek Tatvan'a doğru ilerliyoruz.Bu yolculuk sırasında Van Gölü bizi bir kez daha kendine hayran bırakıyor,sakin bir mavilik hakim biz geçerken.Tatvan dan uzaklaştıktan bir süre sonra Bitlis sınırına giriyoruz,bu sırada yol üstünden binen yolcularla da otobüs dolmaya başlıyor.Bitlis ve Siirtten geçerken yanlızca otobüsün penceresinden izleyebildik buraları.Bitlis ve Siirt Van'a göre daha az gelişmiş yerler,tabi bunda coğrafi konum ile bazı önemli durumların da etkisi büyük.Buralardan Batman'a kadar olan yolların bir kısmı asfalt bir kısmı toprak,toprak olan kısımlar da asfaltlanıyordu.Yol boyunca biraz bu toprak yollar ,biraz da sıcaklar yüzünden otobüs arızalanıyor ve zorunlu molalar vermek zorunda kalıyoruz,bunlar da haliyle yolculuğumuzu biraz daha uzatıyor.Hep bir elden yapılan yardımlarla otobüsü her seferinde tekrar yola koymayı başarark devam ediyoruz.
Toprak yolların sarsıntısından sonra yolları daha düzgün olan Batman sınırına giriyoruz.Batman yolu boyunca bir çok tarım arazisi var,her yer yeşil,tarlaların büyük bir kısmını karpuz tarlaları oluşturuyor.Kocaman kocaman karpuzlar,gerçekten çok büyükler.Tarlalardan toplanan bu karpuzlar toplandığı gibi yol kenarlarında satılıyor.Uzun Batman yollarından sonra Hasankeyf e yaklaşıyoruz.Hasankeyf yolu üzerinde çeşitli yerlerde petrol kuyuları var,hepsi de çalışıyor.10-15 dakikalık bir yoldan sonra Hasankeyfe ulaşıyoruz.Buraya geldiğimizde saat 4 e yaklaşıyordu,Mardin e giden son araba ise saat 6 da.Hasankeyf konaklamak için gerçekten çok güzel bir yer,nehir kenarlarındaki çardaklarda konaklamanız mümkün.

[attachment=1]

Mağaralara doğru ilerlerken peşimize küçük rehberler takılıyor,bunlardan adı Taner olan küçük rehber bize eşlik ediyor.Hatta rehberlik hizmetinin yanında resim çekme önerisinde de bulunuyor :smiley:.Rehberimiz tanerle birlikte buraları gezdikten sonra,birer ayran içip,nehir kısmına da iniyoruz.

[attachment=5]
Kısa tur sonunda isterseniz bu mağaralarda dinlenebilirsiniz.

[attachment=2]
Rehberimiz Taner ile ben

[attachment=3]

[attachment=4]

Burayı gezerken bi yandan bir sonraki yolculuk planlarımızı da konuşuyoruz,konuşmamıza kulak misafiri olan biri bize doğru yaklaşıp Mardin de tren garı olmadığını söylüyor :/ .Elimizdeki tren yolu rehberi de tam aksini kanıtlar nitelikte Mardin merkezde bir tren garı gösteriyor.Hemen tcdd müşteri hizmetlerini arıyoruz,müşteri hizmetleri de bu konuda bir bilgisi olmadığını söylüyor.Batman tren garını arayıp durumu bir de buraya soruyoruz,Mardin de 2 adet tren garı varmış bunlardan biri Nusaybin de diğeri de Kızıltepe deymiş,ancak telefonda konuştuğumuz gar personelide burdaki tren hareket saatleri ve günleri hakkında bir bilgi sahibi değil.Tren tur kartının arkasında Mardin merkezde gar olduğunu göstermesi ama gerçekte burda olmaması ilginç.Bu durumu netleştirmek için Mardinli birini bulmak için Hasankeyfe girişindeki çay evlerine gidiyoruz.Dakka bir gol bir,ilk danıştığımız kişi Mardinli çıkıyor.Mardinli Abdullah abi güzergahımıza Batman üzerinden devam etmemizin daha iyi olacağını söylüyor.Tren yollarında bazı çalışmalar olabileceğini ve Mardine gidersek tren bulmada güçlük çekebileceğimizden bahsediyor.Hal böyle olunca bizde riske girmemek için,üzülerek de olsa bir kez daha planımızda değişiklik yapıyoruz,Abdullah abi de bizim kadar Mardine gidemeyişimize üzülüyor.Zamanında Hasankeyfedeki mağaralarda yaşamış olan Abdullah abinin çayını içip,biraz memleket sorunlarını konuştuktan sonra Batman'a geri dönüyoruz.
Mardin,Urfa,Adıyaman,Gazi Antep...Bu yolculuk için görmeyi en çok istediğimiz yerlerden olan bu şehirleri,üzülerek erteliyoruz.Aslında paramız suyunu çekmeye başlamasaydı buralara da gidebilirdik ama...Batman'a gidip son durak olan garda iniyoruz,hemen tren saatlerine bakıyoruz ve "taa daa",treni kaçırmışız bir sonraki tren de sabah 5 te.Bu saate kadar beklemek zorundayız.Garın yanındaki köfteci ve istasyon görevlileri otel tutmamıza gerek olmadığını ve burda treni bekleyebileceğimizi söylüyorlar.Hatta işlettiği çay bahçesini kapatıp eve gitmek üzere olan yaşlı amca,istersek çayhaneyi konaklamak için kullanabileceğimizi söylüyor.Bir kez daha buralardaki yardım severlik duygusu bizi etkilemeyi başarıyor,yaklaşık 10 kadar kişinin etrafımızda bize yardım etmeye çalışması gerçekten çok hoş.Ama buraların bu yardımsever insanları batıdakilere karşı biraz kırgınlar,haklarındaki ön yargılardan rahatsızlar.Aslında ülkemizin bu bölümü hakkında olumsuz bir düşünceye varmadan önce buralar gezilip,görülmeli.O zaman olumsuz kanıda olan bir çok kişinin mahçup olacağına eminim.
Civarlarda bir otelde kalan Remzi abi bize gar yakınlarındaki bir çay evine doğru giderken bize eşlik ediyor.Remzi abiyle uzunca bir süre sohbet edip,çayını içtikten sonra yanımızdan ayrılıyor.Çevre insanları ve esnaf gece geç saatlerde sırt çantalarıyla tabiri caizse turist gibi gezmenin :smiley: bir çok şehirdeki gibi güvenli olmayacağını söylüyor.Biz de çay evinde biraz daha zaman geçirdikten sonra gara dönüyoruz.Devamı sonra...

SDC10333

S7301639

SDC10321

SDC10322

SDC10327

[attachment=1]

[attachment=2]

[attachment=3]

[attachment=4]

[attachment=5] Batman tren garı,foto net değil ama böyle bi yer işte..

SDC10334

SDC10332

SDC10329

SDC10328

S7301644

Barış kardeşim. çok güzel bir gezi olmuş. böyle zorlu bir geziyi göze almanızdan dolayı sizi kutlarım. sağlıkla nice geziler dilerim.

bu yaz kısmetse bizde böyle bir gezi planlıyoruz. Benim merak ettiğim tren tur kartlarınız yataklı mıydı ( yataklı seçenek 500 normal koltuklu 150 tl) değil ise koltuklu bir şekilde seyahat etmek nasıl oluyor yoruculuğu sıkıntıları neler. Yataklının verdiği rahatlığı diğerleri veremiyor malum...

bende trenle türkiye turu yapmak istiyorum arkadaşı tebrik ediyorum bana bu turda rehber bir kaynak oldu yazısı ama ben çalıştıgım için parça parça yapacam seyahatimi pulman yerine yataklı vagonu tavsiye ederim daha rahat oluyo tabi maddi imkanlarınız varsa baharda başlayacam inş türkiyeyi bi baştan bi başa gezecem 2010 yılında

elinize ayağınıza sağlık..

fotograflar da çok güzel..

planlayanların referans alabileceği güzel ayrıntılara değinmişsiniz.

yaza en az 20 gün aklımda benimde..

Biz de 2008 de gap turu yapmıştık ama sen cok daha guzel fotograflar cekmişsin senin fotoğraflara bakınca benimkiler gözüme cok kötü göründüler :smiley: Bir de bişi sorcam fotograftaki büyümüş de küçülmüş olan rehberinin adının taner oldugundan emınmısın benım rehberıme cok benzıyo ama benımkının adı ahmetti.Hasankeyfde beni en cok etkileyen unsurlardan biriydi o küçük adamlar ne kadar da buyuk adam edasıyla anlatıyolardı dimi tarihini . Kısacası umarım herkes bir gün buralara gider de kendi gozlerıyle gorur gercegin ta kendisini ben burda anlatmak istemiyorum herkes gitsin ve yaşasın buranın gizemini...

Öncelikle türkiye gezini paylaştığın için çok teşekkür ederim, benim için çok teşvik edici oldu ve bu yaz artık bi türkiye turuna çıkmayı planlıyorum, ama aklıma takılan bir soru var, interrailcilerin genelde yaptıkları gibi ve avrupa'da hemen her istasyonda olan "locker" lar var mı büyük sırt çantalarımızı istasyonda kitleyip küçük çantalarda şehri gezmeye devam edebileceğimiz, tcdd istasyonlarında böyle bir imkan var mı locker sağlıyorlar mı bize, veya bir emanetçi bilmiyorum?

Selamlar arkadaşlar epeydir bi boşladım, okuldu işti güçtü derken gezinin geriye kalanını yazamıyorum..Yazı bitmiş değil devamı var, en kısa sürede yazmaya çalışıcam. Umarım yazdıklarım böyle bir gezi planlayanların işine yarıyodur. Bu arada küçük rehberin adı Tanerdi bundan eminim, ama ikinci bi adı var mı onu bilmiyorum :smiley: ..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR