Trekking ve Fotoğrafçılık: İkisi Birarada Olur mu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kararangeyik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 44
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,578
Ynt: Trekking ve Fotoğrafçılık: İkisi Birarada Olur mu?

bir fotoğrafçı iyi bir kare yakalamak için, ama şehirde, ama dağlarda gezmesi dolaşması gerekir, bence ikisi bir arada olması gerekir

Etiketler

İkisi bir arada neden olmasın... :smiley:

Ama elbette ''ayak uydurmak'' lazım. Bir fotoğrafçı olarak trekking'e çıksam, büyük ihtimalle '' şunu çekeyim, bunu çekeyim'' derken grubun arkasında kalırım. İki tarafa da sorun yaratmayacaksa geç kalmam, trekking sırasında fotoğraf çekmek keyifli olur. :smiley:

Ben denedim.
İlk defa olmasına, trekking ayakkabılarım olmamasına, B grubunda yürümeme rağmen, yürüyüşü aksatmadan güzel kareler de çıkarttım.
İkisi bir arada oluyor yani. :smiley:

Benzer bir şeyi Karadeniz gezimizde yapmıştık.

Dağlarda gezerken, fotoğraf çeken Sedat ve benden çok daha hızlı yürüyen Mert bir telsiz almıştı, bir tanesini de Sedat almıştı. Mert tırmandı, dağların arkasında göller buldu, yazın ortasında karlı bölgeler... :smiley: Biz ise fotoğraf çeke çeke yürüdük ve vakti gelince telsizlerden haberleşip, buluştuk. :smiley:

Ayça'yı da az kalsın kaybediyorduk ama, o bizi buldu. :D

PMR telsizler o kadar ucuz ve şu an menzilleri o kadar yüksek ki lisanslı bir telsize de gerek yok bence. Tek sorun bir gezimizde grubun arkasında kalan ve neredesiniz olduğunuz yeri tarif edin diye sorduğumuz soruya "hocam etrafta ağaçlar var" -ki zaten ormanın içindeydik- diyen birileri olmasın :D :D

fotograf yaptıgınız treeking grubuna göre değişir.ben dağcılarla tırmanışa gittiğimde doğal olarak çok zorlanmıştım ,orada hız çok önemli ancak orada bile çok güzel ortamlarda mesela güneş doguşu gibi,mola verilip çekiliyor...treeking gruplarında ise önlerde olmak daima avantaj,güzel bir çekim yeri gördüğünüzde hemen çekip grubu hiç etkilemeden yetişiyorsunuz...bencil olmayan kişi sonuçta kimseyi zor durumda bırakmadan istediğini yapar(dağcılarla da ben çok çekim yapabildim)

Arkadaşlar konu ilgimi çekti ama tartışmayı uzatmak istemeden bende fikirlerimi yazmak istedim.
Aslında sorun sanırım şurada, doğada yürüyüş olarak adlandırdığımız trekking aktivitesi ( Aslında günü birlik olunca hiking olmasıgerekli) katılımcılar arasında
bir spor olarak algılanmadığı daha çok gezi olarak düşünüldüğünden,bu anlayışlada fotoğraf çekmelerini normal karşılıyorum.Ankara da 3-4 grupla yürüyüş yaptım ve bildiğim kadarı ile grupların hiç birinde katılımcılara bu spor ile ilgili, donanım, besin türü, su tüketimi, doğada dinlenme, yürüyüş başlangıcında germe esneme, sonrası aynı şekilde şu anda aklıma gelmeyen bir çok bilgi verilmiyor.Dolayısı ile spor aktivitesinde benimde görüşüm fotoğraf çekimi kısa molalar dışında olmamalı.
Görüşlerimi bende bu şekilde yansıttım ama lütfen konu kapanmışken, herkes kendi keyfince davransın..
selamlar

İlimizde Sakarya belediyesinin düzenlediği doğa yürüyüşlarinden 3 tanesine katılma fırsatını yakaladım.Burada ben gibi bir çok katılımcı şehrin stresinden uzaklaşıp temiz hava ve doğa ile başbaşa kalmak huzur bulmak amacındaydı.Bu sebeple bir çok güzellikleride ölümsüzleştirmek adına fotoğraf çekme yarışına girdik.Yaklaşık 150 kişilik gurupta bir kopma gibi problemler yaşanmadı.Herkez bir birine saygılı biçimde yürüyenler tempolarını yavaşlattı,fotoğraf çekenleri bekledi, kimi fotoğraf karesini bozmamak için arkadan dolaşarak görüntüye girmedi.Kısaca bu büyük gurupta bir olumsuzluk yaşanmadığına göre daha küçük guruplar ile yapılan gezilerdede bir problem yaşatmayacağı kanısındayım.

Ynt: Trekking Ve Fotoğrafçılık: İkisi Birarada Olur Mu?

kafa dengi insanlarla hem trekking yapılır hem fotoğraf çekilir..kafada çekilir..aslında doğa fotoğrafçılığı içinde birazda trekking barındırdığı gibi trekking içinde de doğa sevgisi vardır...olmalıdır..amaç sırf ''ter atmaksa'' spor salonuna gidersin veya asfaltta yada parkta koşarsın..hatta evde koşu bandına binersin..doğa fotoğrafçısıysan dağlara tırmanacaksın..derelere dalacak kayalarda sekeceksin..terlerken doğayı keşfedeceksin..bir çiçek görünce tabi ki görmeyi istiyor ve görebiliyorsan!!! terkkingçi de olsan fotoğrafçıda olsan durup koklayacaksın..çekeceksin..bir manzarayamı geldin durup zevkini çıkaracaksın..seyredeceksin..fotoğrafçıda panoramasını çekecek bu arada...yoksa ne işin var doğada..dağda...bence trekking hikking cart curt..işin özü '' doğa gezisi'' gezin kardeşim..gezerken fotoğrafta çekersin..ter de atarsın..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR