Trap Atıcılığı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Küçük Dede Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,494

Küçük Dede

Discovery II 4.0 V8
Yer
Dallas / TX
Uçan hedef atıcılığı, tarihte ilk olarak uçurulan güvercinlere yapılan atışlarla başlamıştır. Pek çok insanın kabullenemeyeceği bu kötü yönteme kısa sürede
son verilerek, sportif bir faaliyet olarak sürdürülebilmesi için makinelerle fırlatılan kil plaklara atış yapılmaya başlanmıştır.
O günlerdeki adı "Kil Güvercin" anlamına gelen "Clay Pigen"dır, adının içindeki güvercin kelimesi ilk yıllarında yapılan güvercin atışlarından kalmadır. Daha sonra güvercin adına tamamen son verilerek "Kil Hedef" anlamına gelen "Clay Target" denmeye başlanmıştır. Kil hedeflere yapılan ilk atışlar Trap atıcılığınıntemelini oluşturmuştur.
Önceleri çok basit poligon düzenekleri kurularak tek yöneuçan plaklara yapılan atışlar yıllar geçtikçe geliştirilmiş ve bu günkü "Olimpik Trap" formuna ulaşılmıştır.
Günümüzde Trap atışlarında ana maddesi zift olan, görüntü ve boyut olarak çaytabağını andıran atış plakları kullanılmaktadır. Plaklarda aranan en önemli
özellik, düzgün uçuş ve kırılganlıktır. Tanıtımının yapılacağı Trap Atıcılığı genellikle, iki atış yapabilen süperpoze veya yarı otomatik tüfeklerle yapılır.
Trap tüfeklerinde aranan birkaç temel özellik vardır, uzaklaşan plaklara atış yapıldığı için saçma grubunun daha uzak noktalarda etkili olabilmesi için namluların dar şoklu olması (4/4 - 4/3 gibi), yine plakların uzaklaşması ve uzaklaşırken yükselmesi özelliğinden kundaklarının da dik olması tercih edilir. Dik kundaklı tüfeklerde yükselen plağa kendiliğinden üstleme verilmiş olacaktır.
Tüfeklerin daha az sarsılması için de, ağır olması istenen diğer bir özelliktir. ISSE (Uluslararası Atıcılık Federasyonu)'nin koymuş olduğu kurallar gereği Trap atışlarında 7 1/2 numaralı saçmalı 24 gr. Fişekler kullanılır. Boyutlarda ve gramajda aşağı değerler atıcı için bir avantaj sağlamayacağından serbesttir, üst değerler yasaklanmıştır.

Atışlar atıcılardan 15 metre uzaklıktaki bir çukura yerleştirilmiş olan makinelerle fırlatılan plaklara yapılır.
Çukur içerisinde her atıcının önünde üç makine bulunur. Bu makineler sağa, sola ve ortaya plaklar çıkartır. Plakların uçuş yüksekliği, makinenin 10 m
uzağında en az 1,5 m en fazla 3,5 m olmak zorundadır.
Plaklar atıcının önündeki mikrofona ses vermesi ile anında çıkar. En fazla 76 m ileriye düşer.
25 atışlık bir seri boyunca her atıcı makinelerden fırlatılan 10 sağ, 10 sol ve 5 orta plağa atış yapar. Çıkacak plakların sırası bilgisayar programıyla (divisör)
belirlenir. Atıcı atış öncesi plağın hangi yöne çıkacağını bilemez. Toplam 5 atış istasyonunda atıcıların 5 tur dolaşması sonucu (25 atış) bir seri tamamlanmış
olur.
Her atıcı yarışma boyunca erkeklerde 125 plağa (5 seri, 5x25),bayanlarda 75 plağa (3seri, 5x25) atış yapar. Trap atıcısının fırlatılan her plağa iki fişek
atma hakkı vardır, vurulan her plak atıcıya bir puan kazandırır. Plağın vuruş sayılabilmesi için gözle görünür bir parçasının kırılıp kopması gerekmektedir.
Vuruşun gerçekleşmediği atışlara "Manke" denir.Trap atıcılığı dünyada olduğu gibi yurdumuzda da çok yaygın olarak yapılan bir spor dalıdır. Birçok ilde
sevilerek yapılmaktadır, hatta bazı köylerde bile tek makine ile yarışmaları düzenlenmektedir. Atıcılar kendi aralarında buna "Çayır Trap'ı" adını vermişlerdir.

taf.gov.tr

Etiketler
Ynt: Trap Atıcılığı

bilgiler için tşkler bu sporu nerelerde yapa biliriz ? Gereken malzemelerin mali portresi nedir? ist cevresinde bu sporla ilgili kulüp dernek gibi oluşumlar nerelerdedir? nasıl bir başvuru detayı gerekir ? benim elimde yarı otomatik bir tüfegim var bunun la bu atışları yapa bilirmiyim yoksa ila süper poze tarzı bir silahmı edinmem gerekir

reis28' Alıntı:
bilgiler için tşkler bu sporu nerelerde yapa biliriz ? Gereken malzemelerin mali portresi nedir? ist cevresinde bu sporla ilgili kulüp dernek gibi oluşumlar nerelerdedir? nasıl bir başvuru detayı gerekir ? benim elimde yarı otomatik bir tüfegim var bunun la bu atışları yapa bilirmiyim yoksa ila süper poze tarzı bir silahmı edinmem gerekir

Trap sporunu federasyonun belirlediği atış poligonlarında yapabilirsiniz. Herhangi bir prosedürü yok, poligona gidip antreman yapabilirsiniz.
Müsabakalara katılmak istiyorsanız, bir Atıcılık kulübüne üye olarak ya da federasyona ferdi başvurarak Sporcu Lisansı çıkartabilirsiniz.
Trap sporunu her silahla yapabilirsiniz, ben pompalı tüfek kullanıyorum antremanlarda. Ancak müsabakalarda Süperpoze ve Yarı otomatik tüfekler kullanılıyor.
Normal yarı otomatikler iş görür ancak Trap & Skeet tüfeklerinin bazı karakteristik özelikleri bulunmakta.
Müsabakalara katılma niyetiniz yoksa, silah sorun olmayacaktır.
Onun dışında gerekli malzemeler, Atış fişeği (24 gram) atışların daha istikrarlı olmasını sağlar. Kulaç tıkacı da gerekli malzemelerden.
Müsabakalarda da ise Gözlük, Kulaklık ve atış yeleği şartı vardır.
Genelde poligonda 50 adet plaka atışı (50 fişek yakmak) ~20 lira tutuyor..

Aşağıda, daha önce "konuralp_niva" kullanıcı isimli arkadaşımızın verdiği İstanbul'daki atış kulüpleri bilgileri vardır.

1. İstanbul Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü
Tel: 0212 277 89 05 Başkan: Fikri Kurtuluş Üye Sayısı : 800

2. Beykoz Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü
Tel: 0216 425 27 44 Başkan: Özcan Köselerden Üye Sayısı : 1900

3. Erenköy Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü
Tel: 0216 369 15 18 Başkan: Sebahattin Apuhan Üye Sayısı : 550

4. Dereseki Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü
Tel: 0212 320 41 99 Başkan: Ahmet Bayraktar Üye Sayısı : 650

5. Kocamustafapaşa Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü
Tel: 0212 585 21 62 Başkan: Şaban Tereci
Üye Külüp Ziyaret Resimleri Üye Sayısı : 400

6. Kazasker Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü
Tel: 0216 384 73 94 Başkan: Semih Üründiker Üye Sayısı : 345

7. Sarıyer Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü
Tel: 0212 285 03 18 Başkan:Süleyman Şişman Üye Sayısı : 1320
8. Mecidiyeköy Avcılık ve Atıcılık Spor Kulübü

Tel: 0212 213 74 22 Başkan:Ertan Karan Üye Sayısı : 820
9. Sakarya Atıcılık Avcılık İhtisas Spor Kulübü
Tel : 0264 271 10 10 Başkan : Metin Güvenir Üye Sayısı : 945

10. Bakırköy Merkez Avcılar ve Atıcılar Derneği
Tel : 0212 570 71 50 Başkan : F. Salih Özkan
Üye Külüp Ziyaret Resimleri Üye Sayısı : 860

11. Maltepe Merkez Kara- Deniz Avcılar ve Atıcılar Derneği
Tel : 0216 399 44 43 Başkan : Ertan Başarır Üye Sayısı : 580

12. Kanarya Avcılar ve Atıcılar Derneği
Tel : 0212 541 62 95 Başkan : Menderes Bağrıtaş
Üye Külüp Ziyaret Resimleri Üye Sayısı : 1179

13. Ümraniye Avcılık ve Atıcılık İht. Spor Kulübü
Tel : 0216 344 31 31 Başkan : Murat Gültan Üye Sayısı : 347

bu kulüplerden birine üye olduktan sonra pligonlardan faydalanıp hafta sonları atış talimi yapa bilirmiyiz ist de pligon herhalde istinyede var benim bildigim dogrumudur?

reis28' Alıntı:
bu kulüplerden birine üye olduktan sonra pligonlardan faydalanıp hafta sonları atış talimi yapa bilirmiyiz ist de pligon herhalde istinyede var benim bildigim dogrumudur?

Yukarıdakilerin hepsi İstanbul kulüpleri..
Poligonlardan yararlanmanız için herhangi biryere üye olmanıza gerek yok, silahınızı alıp gidiyorsunuz.
"Trap vurmak istiyorum, hiç denemedim" derseniz hertürlü yardımda bulunurlar..

fastjunkie' Alıntı:
Yukarıdakilerin hepsi İstanbul kulüpleri..
Poligonlardan yararlanmanız için herhangi biryere üye olmanıza gerek yok, silahınızı alıp gidiyorsunuz.
"Trap vurmak istiyorum, hiç denemedim" derseniz hertürlü yardımda bulunurlar..

bilgiler için tşkler uzun zamandır istedigim tarp atıcılıgı için kendime bir fırasat yaratıp muhakkak deniycem silahlara karşı büyük merakım var ve ceşitli silahlara sahibim fakat canlı avını tasvip etmiyorum kendi şahsi fikrim fakat silah kulanmayı ve atış yapmayı seviyorum insanın stresini alıyor

reis28' Alıntı:
bilgiler için tşkler uzun zamandır istedigim tarp atıcılıgı için kendime bir fırasat yaratıp muhakkak deniycem silahlara karşı büyük merakım var ve ceşitli silahlara sahibim fakat canlı avını tasvip etmiyorum kendi şahsi fikrim fakat silah kulanmayı ve atış yapmayı seviyorum insanın stresini alıyor

Katılıyorum.
Trap & Skeet insanın kafasını inanılmaz dağıtan ve son derece keyifli sporlar, ben de bu yaz başladım, fırsat buldukça poligonda geçiriyorum zamanımı. Çok az şey bilerek gittim poligona, sağolsun oradaki herkes yardımcı oldu bana..

poligon sadece istinyede ki yermi yoksa ist de başka poligonlarda varmı varsa adreslerini vere bilirmisiniz

reis28' Alıntı:
poligon sadece istinyede ki yermi yoksa ist de başka poligonlarda varmı varsa adreslerini vere bilirmisiniz

Size yakın olanı google'dan aratıp adresini bulabilirsiniz. Hepsinin kendi internet sitesi vardır diye tahmin ediyorum.

Bigiler için teşekkürler, hayvanları katletmektense bu sporla cansız hedeflere atış yapmak çok daha keyifli görünüyor, keşke bir de Ankara'da faaliyette olan bir poligon olsaydı... :smiley:

hyena' Alıntı:
Bigiler için teşekkürler, hayvanları katletmektense bu sporla cansız hedeflere atış yapmak çok daha keyifli görünüyor, keşke bir de Ankara'da faaliyette olan bir poligon olsaydı... :smiley:

Keşke..
Eryamanda varmış birtane zamanında ancak kapatılmış. Resimlerinden gördüğüm kadarıyla da çok güzel bir poligonmuş..

Merhaba Onur kardeş iyi akşamlar verdeiğin bilgiler için teşekkür ederim yıllardır avcılık yaparım hep merak etmişimdir trap atışlarını nasıl oluyor diye bizim burada da avcı derneğimizde varmış ama atıl durumda çok güzel bir etkinlik olur aslında avcılık herzaman vurmak değildir

AVCI_77' Alıntı:
Merhaba Onur kardeş iyi akşamlar verdeiğin bilgiler için teşekkür ederim yıllardır avcılık yaparım hep merak etmişimdir trap atışlarını nasıl oluyor diye bizim burada da avcı derneğimizde varmış ama atıl durumda çok güzel bir etkinlik olur aslında avcılık herzaman vurmak değildir

Ben teşekkür ederim, Atıcılık sporunu tavsiye ederim..

fastjunkie' Alıntı:
Ben teşekkür ederim, Atıcılık sporunu tavsiye ederim..

Trap epeydir atmıyorum :smiley: köyde makine ve plaka var Kars dönüşü bir antreman yapalım, benim tüfekde land rover

MKG' Alıntı:
Trap epeydir atmıyorum :smiley: köyde makine ve plaka var Kars dönüşü bir antreman yapalım, benim tüfekde land rover

Kesin yapalım Mustafa abi, ama bu gidişle biz köyden çıkmıcaz şimdiden söyleyeyim ;D
Ben de plakalarımı getireyim o zaman, bizim ekipte çok iddialılar vardı Yavuz abi başta olmak üzere, onu da görürüz. ;D ;D
Herne kadar İngiltere menşeyli bir spor olsa da Japon ekibi de sağlamdır yani :smiley:))

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR