Transporter

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan adigekuzeyli Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,666

adigekuzeyli

Adigekuzeyli
Yer
istanbul
Merhaba gezenbilirci arkadaşlar;
Az çok tanıyanlarınız vardır 4 senedir kango kamperimle geziyor ve deneyimlerimi burada paylaşıyorum. Bu geziler sırasında arcımın küçük olmasından dolayı zaman zaman sıkıntılar yaşasak ta, kangomuzun ilk sahibi ve otomobil sınıfında olduğundan dolayı satmaya kıyamıyorduk. Pandemi döneminde karantinadan dolayı evde kaldığımız 15 günde hanımla uzun uzun düşündük ve aracımızı bir tık büyütmeye , zaten rüyalarımı süsleyen transporter almaya karar verdik.
Almayı düşündüğümüz araç 2012-2015 model arası kısa şase transporter. Sizden öğrenmek istediğimiz böyle bir araç alırken nelere dikkat etmemiz gerekli?

Etiketler
insallah istedıgınız arabayı bulur alırsınız..

ben olsam uzun sase alırdım arkadakı koltukdan sonra bır ınsan boyu yatak alanı kalıyor..

arabadan az cok anlıyorsanız bıle emın olmak ıcın ekspertız e gosterın cok para deyıl ..

Uzun ile kısanin farkı;
Uzun şasede gece yatagi bozmayip tuvalet koyma şansınız oluyor. Daha büyük buzdolabı koyabilirsiniz.
Alışınca 40 cm dert olmuyor trafikte .
Yalnız köprü, otoyol daha pahalı uzunda 2.sinif olduğu için.

Konuya ilgi gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ederim.
Ben bişey alırkende satarkende çok endişede kalan birisiyim. İlk aracım şahini bir sene düşünüp araştırdıktan sonra güvendiğim büyüklerimin kararıyla İstanbul da cennet açık otopazırını altüst edip aldığımız şahinin şasesinin değiştiğini sonradan öğrenince ikinci el arabalara hiç güvenim kalmadı. Sonrasında 76 model lada alırken hiç biryerine bakmadan aldım ve o aracın hurda belgesinden faydalanarak kangomu sıfır aldım o yuzden karar verme ve araştırma aşamasını uzun tutarım. Transsporter almak bir senedir aklımın bir köşesinde olmasına rağmen zoraki karar verdik hedefimiz mayıs ayına kadar almak şimdilik araştırma aşamasındayız.
Araç seçiminde dolu diye tabir ettiklerine değil, boş ama yüksek modelini tercih ederim. aux girişi,duble ekran, çelik jant... benim için önemli değil. Kangoyu alırken bile klimada çok fark istediler diye klimasızını aldım. Merdivenleri tektek çıkmak yeterli. Ladadan kangoya geçtiğimde uçağa bindim zannettim:sweatsmile: eminimki kangodan minibüse geçmekte aynı etkiyi yaratacak.

Neden kısa?
Mubisvanı baştan sona ikikez okudum sn omnitemporal yazısını da okumak istedim ama nedense 6. sayfadan sonrası açılmıyor. Janberk beyin 3-4 kişiyle gezi yazısınıda okudum.. Biz zaten iki kişi gezeceğiz yatağı enine yapmayı düşünüyorum MuBisvan bir yazısında arkadaki koltukları yaklaşık 50 cm geriye alınmasından bahsetmişti o fikir kafama yattı ozaman önde yaklaşık 80 cm yer kalır orasıda bizim oturma alanımızı karşılar. Janberk beyin son araştırmasındaki bahsettiği su deposu yerine 30 lt su bidonu yine kangodan kalan seyyar vc ve peltierli 40 lt buzdolabı yeterli gelecek.
Kısa olmasını istememin en önemli sebebi manevra, park etme kolaylığı, köprü geçişleri..
Sizden öğrenmek istediğim, tarnsporter yol kenarındaki kantarlara girme zorunluluğu varmi?
Yazdığım yazıdan da anlaşılacağı gibi ben çok konuşmayı severim.

Son düzenleme:

Konuya ilgi gösterdiğiniz için hepinize teşekkür ederim.
Ben bişey alırkende satarkende çok endişede kalan birisiyim. İlk aracım şahini bir sene düşünüp araştırdıktan sonra güvendiğim büyüklerimin kararıyla İstanbul da cennet açık otopazırını altüst edip aldığımız şahinin şasesinin değiştiğini sonradan öğrenince ikinci el arabalara hiç güvenim kalmadı. Sonrasında 76 model lada alırken hiç biryerine bakmadan aldım ve o aracın hurda belgesinden faydalanarak kangomu sıfır aldım o yuzden karar verme ve araştırma aşamasını uzun tutarım. Transsporter almak bir senedir aklımın bir köşesinde olmasına rağmen zoraki karar verdik hedefimiz mayıs ayına kadar almak şimdilik araştırma aşamasındayız.
Araç seçiminde dolu diye tabir ettiklerine değil, boş ama yüksek modelini tercih ederim. aux girişi,duble ekran, çelik jant... benim için önemli değil. Kangoyu alırken bile klimada çok fark istediler diye klimasızını aldım. Merdivenleri tektek çıkmak yeterli. Ladadan kangoya geçtiğimde uçağa bindim zannettim:sweatsmile: eminimki kangodan minibüse geçmekte aynı etkiyi yaratacak.

Neden kısa?
Mubisvanı baştan sona ikikez okudum sn omnitemporal yazısını da okumak istedim ama nedense 6. sayfadan sonrası açılmıyor. Janberk beyin 3-4 kişiyle gezi yazısınıda okudum.. Biz zaten iki kişi gezeceğiz yatağı enine yapmayı düşünüyorum MuBisvan bir yazısında arkadaki koltukları yaklaşık 50 cm geriye alınmasından bahsetmişti o fikir kafama yattı ozaman önde yaklaşık 80 cm yer kalır orasıda bizim oturma alanımızı karşılar. Janberk beyin son araştırmasındaki bahsettiği su deposu yerine 30 lt su bidonu yine kangodan kalan seyyar vc yeterli gelecek.
Kısa olmasını istememin en önemli sebebi manevra, park etme kolaylığı, köprü geçişleri..
Sizden öğrenmek istediğim, tarnsporter yol kenarındaki kantarlara girme zorunluluğu varmi?
Yazdığım yazıdan da anlaşılacağı gibi ben çok konuşmayı severim.

Hususi olduğu sürece Yol kenarı denetim istasyonuna girme zorunluluğu yok, enine yatak konusunda: eğer boyunuz sığmıyorsa önermem,insan gece sürekli bacağı kıvırıp yatınca bir süre sonra çok rahatsızlık veriyor
Evde bunu deneyebilirsiniz
Birkaç gün 1.50 cm alanda yatmayı deneyin, diziniz ağrıyacak, ayağınızı uzatmak isteyeceksiniz

Hususi olduğu sürece Yol kenarı denetim istasyonuna girme zorunluluğu yok, enine yatak konusunda: eğer boyunuz sığmıyorsa önermem,insan gece sürekli bacağı kıvırıp yatınca bir süre sonra çok rahatsızlık veriyor
Evde bunu deneyebilirsiniz
Birkaç gün 1.50 cm alanda yatmayı deneyin, diziniz ağrıyacak, ayağınızı uzatmak isteyeceksiniz
Bir arkadaşın aracını ölçmüştüm hatırladığım kadarıyla en geniş bilümü olan pecere girintileri genişliğiyle beraber 170 cm diye aklımda kaldı benimde boyum 170cm. Olmazsa daha önce düşündüğüm pencere yerindeki sacları 5 er cm dışa bombe yaptırmak. Kısa şasede yatagı boyuna yapınca yataktan başka yer kalmıyor. Yatağı aç kapatta benim işime gelmez.

Bir arkadaşın aracını ölçmüştüm hatırladığım kadarıyla en geniş bilümü olan pecere girintileri genişliğiyle beraber 170 cm diye aklımda kaldı benimde boyum 170c☺️m. Olmazsa daha önce düşündüğüm pencere yerindeki sacları 5 er cm dışa bombe yaptırmak. Kısa şasede yatagı boyuna yapınca yataktan başka yer kalmıyor. Yatağı aç kapatta benim işime gelmez.
Biraz çıkıntı muhakkak yapın bence 😊, uzanınca ayak değmezse rahat edersiniz

kantara gırermı dıye soruyorsunuz..

kısa sase tarnsporter 5+1 arka taraf yan sac kapalı gırmek zorunda hususıde olsa

kısa sase tarnsporter 4+1 arka taraf yan cam gırmek zorunda deyıl

uzun saselerın hepsı gırıyor bılıyorum tıcarıde hususı olması tonaj ısını degıstırmez

benım bıldıgım..yanılma payı olabılır..

kantara gırermı dıye soruyorsunuz..

kısa sase tarnsporter 5+1 arka taraf yan sac kapalı gırmek zorunda hususıde olsa

kısa sase tarnsporter 4+1 arka taraf yan cam gırmek zorunda deyıl

uzun saselerın hepsı gırıyor bılıyorum tıcarıde hususı olması tonaj ısını degıstırmez

benım bıldıgım..yanılma payı olabılır..
Biri cityvan diğeri camlıvan fiyatları bile aynı neden biri giriyorda diğeri girmiyor acaba? İkiside ruhsatta kamyonet diye geçmiyormu?

Eskiden sadece panelvan girerdi, artık onlar da kantara girmiyor diye biliyorum.
Transporter enine yatak olmaz. Boyuna olur.
Yatak kapalı iken 40 cm uzun da mesafe kalır.
(Enine yatak olursa zaten hiç düşünmeyin, kısa alın derim. Ama zor)
Volkswagen TR forum okuyun, orada çok bilgi var.
4+1 almanızı öneririm. 5+1 deki önde bulunan çiftli koltukta hanımıniz rahat etmez.

Eskiden sadece panelvan girerdi, artık onlar da kantara girmiyor diye biliyorum.
Transporter enine yatak olmaz. Boyuna olur.
Yatak kapalı iken 40 cm uzun da mesafe kalır.
(Enine yatak olursa zaten hiç düşünmeyin, kısa alın derim. Ama zor)
Volkswagen TR forum okuyun, orada çok bilgi var.
4+1 almanızı öneririm. 5+1 deki önde bulunan çiftli koltukta hanımıniz rahat etmez.
Tercihim 4+1 camlıvan ama sonuçta 2.el araç temizliği ve fiyat uygunluğu hangisine denk gelirse onu alırım. Önde ikili koltuğunda şu avantajı var çocuklardan birisi bizle gelecek olursa orayada sünger yatak koyup yatılabilir.

ben sızın yerınızde olsam gonlume gore ıcımın ısındıgı bır arac alırım gerekırse kantara gırerım tonajında sıkıntı yoksa tonaj harıc hıc bırseye bakmıyorlar artık amac gezmek deyılmı acelemız yok gerekırse gırerız kantara.

Bazı transporter stelerinde ruhsatında kamyonet yazanlara src ve k 2 belgesi sorulduğundan bahsediyorlar, Hatta fort connect te bile sordular diyenler var. Bu konuda bilgisi olan.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri