Transporter ile Türkiye - Yunanistan - İtalya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Boğaç Erkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 144
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 76,161

Boğaç Erkan

Kamp I
Yer
Ankara
Merhaba. Siteye yeni üye oldum ve bu ilk mesajım.

Öncelikle biraz kendimden bahsetmek isterim. İsmim Boğaç Erkan, Ankara'da yaşıyorum ve bir yandan kitap yayıncılığı ile uğraşıyor, bir yandan da çevirmenlik yapıyorum.

Uzun yıllardan bu yana eşimle karavan hayali kurup dururuz. Henüz bu bir hayal olarak kalacak gibi ama artık Türkiye'deki tatil köylerinden hangisine gitsek, yaz tatilinde ne yapsak döngüsünden iyice sıkılmış olmalıyız ki, bu yaz farklı bir şey yapmaya karar verdik.

2006 model bir VW Transporter Panel Vanım var. Ruhsata işletmeden kullanmak istemediğimiz için ne yazık ki bir koltuk bile taktıramıyoruz. ÖTV'den kurtulmak için bir üç yıl daha beklemek istemediğimiz için bu yaz 10 yaşındaki oğlumu da alıp kendimizi yollara vuracağız. Rotamızı Yunanistan - İtalya olarak belirledik (detayları az sonra yazacağım). Temmuz ayının ikinci yarısında gerçekleştirmeyi planladığımız bu yolculukla ilgili bir sürü konuda yardıma, en azından fikirlerinize ihtiyacım olacak. Bütçemiz kısıtlı, kampinglere girip, arabadaki çift kişilik şişme yatağı kullanmayı ve bendenizin de çadırda yatmasını planlıyoruz.

Şimdiden uyarayım, gidene kadar sorup duracağım!

Öncelikle aklımızdaki rotadan bahsetmeliyim sanırım. Ana noktaları listelemem gerekirse, şöyle bir rota verebilirim:

Ankara - İstanbul - Selanik - İgoumenitsa - (Feribot) Bari / Brindisi - Pescara - San Marino - Venedik - Milano - Torino - Genova - Floransa - Roma - Pisa - Siena - Napoli - Bari / Brindisi - (Feribot) İgoumenitsa - Selanik - İstanbul - Ankara (Yazması bile yoruyormuş insanı, nasıl olacak acaba?)

Forumlardaki çeşitli başlıkları okudum ve daha önce benzer seyahatler yapanlarınız olduğunu gördüm. Ben aklımdaki soruları aşağıya yazayım, her türlü bilgi, öneri, uyarı için şimdiden teşekkür ediyorum.

1. İlk gireceğimiz ülke Yunanistan. Ancak İtalya da Yunanistan da Şengen vizesi kullanıyorlar. İkisinden birinden vizeyi alsam olur mu, yoksa ilk ülke olduğu için yunanistan vizesi mi almalıyım?

2. Ne kadar okusam da tam olarak bir sonuca varamadım: Uluslararası ehliyet! İpsala gümrüğünü aradım, Yunanistan uluslararası ehliyet oplmadan almıyor dediler. Ancak forumlarda herhangi bir sorun olmadan ve hiçbir engelle karşılaşmadan Türk ehliyetinin kullanıldığını da söyleyenler var. Bu konu üzerinde kesin bilgiye nasıl ulaşabilirim? Sizin tecrübeleriniz nedir?

3. Rotama katkıda bulunmak isteyenlere şimdiden teşekkürler. Sizce gözden kaçırdığım bir yer var mı?

4. ......... yapmadan geleceksen hiç gitme daha iyi! dediğiniz bir şey var mı? Önerilerinize açığım.

5. Aman ha, diyerek heyecanlı bir şekilde beni uyarmak istediğiniz konular neler? Arabam alçak olduğu için kapalı otoparklara girebileceğimi düşünüyorum. Kapalı otoparklarda da hırsızlık ihtimali var mı? Roma'da ve Floransa'da karavancıların araçlarını bıraktıkları bedava ve açık otoparkların fotoğraflarını gördüm. Buralarda araba bırakılabilir mi sizce?

6. Çok fazla kullanmayı düşünmesem de, otoyol ücretleri hakkında bilginiz var mı? Çok mu pahalılar, değer mi değmez mi vs.?

Bir süredir epeyce geniş kapsamlı bir araştırma yürütüyorum. Bütçemiz bir parça kısıtlı olduğu için her şeyi baştan hesap etmek ve arabayı çaldırmamak gibi bazı zorunluluklarım var, başka şeyler de soracağıma emin olabilirsiniz. Nazik ve kapsamlı yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Transporter ile Türkiye - Yunanistan - İtalya

Aklımda aynı sorularla bende 2007 yazında aynı rota ve güzergahları inceleyerek bu geziyi planladım , bazı aksiliklerle tam kafamdaki planı uygulayamadan ( ama 7-8 ay planladım ) sonunda sizin kafanızdaki rotalarda bazı sapmalarla bu geziyi Transporter T4 ile Ailece 4 kişi yaptık.Her türlü sorularına elimden geldiğince cevap verebilirim. Bende Ankaradayım.Nereden başlayarak anlatayım istersiniz:
1) Öncelikle beraberce gidebileceğiniz seyahat planlamasını sizinle aynı heyecanı paylaşarak yapacak ikinci bir uyumlu aile ve transporter veya karavan. NEDEN Mİ?
Gideceğiniz yerlerde yayan olarak yani arabayı bırakarak gezip görmeniz gereken o kadar çok yer var ki inanamazsın, ama arabayı bıraktığın uygun yerlerde bile parasını ödemene rağmen aracının başına gelebilecek zararları göğüslemek gerekeceğinden ve aklın oradayken gezmek cok stresli oluyor (sigortan da olsa yabancı bir ülkede büyük moral bozukluğu olabiliyor) Bu yerleri nöbetleşe araçları bekleyerek değişimli rahat rahat gezmek en mantıklısı bence.
2) Vize: yunanistan 4 kişi için yaklaşık (2007) 500 ytl.vize harcı alacaktır. ve kapıda uluslararası ehliyeti isteyecek. Ehliyeti Turing veriyor ve yaklaşık 210 ytl (2007) (İtalya böyle bir ehliyet belgesi istemiyor, Ve yeşil Pasaporta vize istemeyen italya daha mantıklı oldu bizim için.) Mazot giderini de ilave edersek, otomatikman yunanistanı çizdim, o parayı gemiye veririm dedim ve Çeşme - Brindisi güzergahı daha mantıklı oldu. Ege adaları ve denizin ortasından yunanistanı harika bir deniz yolculuğu ile geçiverdim 2 gün deniz yolculuğu da ayrı bir renk ve işin cabası (Ayrıca yunanistan sonrası yine gemi var,mantıklı olan yunanistanı illa görmek istersen yalnızca oraya gidip gelinecek ayrı bir gezi , transit geçiş -5 gün ile sınırlı- için yunanistan a boşyere paralar ödersiniz.)
3) İtalya otobanlarını bazı güzergahlarda kullanmak çok mantıklı harita ile yol yoğunluğu hesaplanamıyor kağıt üstü uygun görünen güzergah o sıcakta size şehir içi ilerlemesi gibi olan şehirlerarası yollarda inan eziyet olabiliyor. birde orada yiyecek ve kamping konaklamaları çok pahalı. İtalyada kampingler için çok güzel internet sitesi mevcut ve fiyat da dahil çok açıklamalar mevcut ama benim başıma gelen ilginç olay Ankaradan planladığım günlük km hesabıma göre kalmayı düşündüğüm kampinge akşamüstü yorgun olarak vardım ve kampingin su tesisatı arızası nedeniyle müşteri kabul etmediğini öğrenince büyük sürpriz yaşadım neyseki kamping yöneticisi otoparklarında ücretsiz ve hizmet almadan geceyi geçirmemize müsade etti.İtalyada kampingler çok yaygın ve hizmetleri güzel ama pahalı,iki araba ile yol güzergahlarında gecelemelerde de güvence olabilir.Ben Gece pisa dönüşü floransada yorgunluktan ilerleyemeyeceğimi ve şehir çıkış yollarını karıştırınca yüksek apartmanlı bir sitenin bahçesinde sabahladım ama sabah bir italyan burada gecelediğimi öğrenince otopark için para verip vermediğimi sorabildi. Trafik te öncelik yayaların çok dikkat et bir yaya yola girdiği an ilk araç durarak yayanın yolu terketmesine kadar bekleyecek ve arkadaki arabalardan birisi de korna çalıp hadi yürü dememesi sana enteresan
gelecektir.(Türkiyede ise bir araba hasbelkader dursa ve yayaya müsade etse önce arkadaki arabalardan zılgıtı yer) sokakta yol soracak insan için epeyce çaba sarfetmen gerekecek özellikle şehir içlerinde yollar karışıyor elektronik yol haritaları iyi olabilir, mesai saatleri çok az benzinlik ve marketleri açık bulduğun anda yakıt, ekmek, su ikmalini hemen yap. öğlen tatili 3 saat akşam büyük marketler benzinlikler çabuk kapanıyor. Napoli hırsızları italyanın genelinde çok meşhur ama genel italyada her an bir profesyonel hırsız ile karşılaşabilirsin yani arabayı yalnız bırakmak büyük risk.benim kamera fotoğraf makinası 2-3 dk içinde arabadan gitti .Yani hatıralarımızın yarısı çalındı. ki çok dikkat etmemize rağmen.Otobanda mola yerlerinde çift köpekle gezen bir erkek ve bayan çift otoban faresi hırsız var iki dakikada yabancı plakalı arabaları soyuyorlar.Genelde tren garları yakınlarında ücretsiz otopark yerleri yaygın ama düzenli ve sahipsiz.camlar kırılıyor lastikler indiriliyor vs.vs.İtalya turistten bıkmış gibi geldi bana tarih cok iyi muhafaza edildiğinden gitmezsen büyük eksikliktir diyebilirim ama dikkatli olunmalı.daha çok şey var siz sorun bizde elimizden geldiğince , dilimiz döndüğünce anlatalım umarım ilgilenenlere faydalı olur. çünkü yabancı bir ülke seyehati hem çok güzel hem çok zordur.

Sevgili Boğaç,
Gezmeyi planladığın rota da önceki yıllarda yapmış olduğum bir geziye ait anılar
"Hey Adriyatik Biz Geldik" başlığı altında UKKP (ulusal kamp karavan platformu) da yayınlanmıştı.Forumun arama motorunda "adriyatik" diye girersen ulaşabilirsin. Yazı biraz uzunca.Burada vermek istemedim.İsteyen arkadaşlar bakabilir. Dış geziler ile ilgili başkaca bilgiler de verebilirim istersen.Şimdilik bu kadar...Kolay gelsin..Selamlar,
RÜZGAR

Boğaç kardeşim umarım tasarladığın gezini gerçekleştirirsin.Ben bu rotayı geçen sene Cannes ve Nice i ekleyerek yaptım .
Bence böyle bir gezi öncesi elinde nekadar çok bilgi olursa okadar doğru şeyler yaparsın mantığıyle bende birkaç noktada yazmak istedim

Vizeyi Yunanistan dan alırsan sınırdan daha huzurlu geçersin.
Mazot burdan ucuz 0.90 cent
Yunanistan da yemek içmekde ucuz.Restaurant da bile 35'lik uzo 8-10 euro
Gezen insan için heryer güzel ama Yunanistanda Meteora yı İtalyada Garda gölünü mutlaka gör.
Aman italya da uyanık ol Roma da benim karavanı çaldılar.
Genova ya kadar gitmişken St.Tropez e kadar git derim.
Umarım istediğin gibi bir gezi olur ve dönüşte buradan okuruz

Merhaba Boğaç

Öncelikle yapmayı düşündüğünüz geziyi bir an önce gerçekleştirmenizi dilerim, sayın Abucanın dediği gibi eğer yeşil veya kırmızı pasaportunuz varsa Çeşmeden de İtalyaya geçebilirsiniz ama benim gibi lacivert pasaportunuz varsa nereye olsa vize almanız gerekiyor eğer imkanınız varsa vizenizi Yunanistan değil İtalyan konsolosluğundan alın, maalesef İstanbuldaki konsolosluk oldukca zorluk çıkartıyor ve vize bölümü sorumlusu Yorgo bey bizi İtalya ya geçiş için aracı yapmayın gibi laflar ediyor ve vizenin üzerine sadece Yunanistan diye ibare koyuyor(75 euro vize parası almasına rağmen AB nin bekçiliğini gayet başarılı yapıyor) Yeşil pasaporta Yunanistanın vize isteme nedenide bizde Yeşil pasaportların emekli subaylara da verilmesi imiş, belki gezi amacı ile askeri tesisleri fotograflarlar falan diye heralde.Vizeyi hangisinden alırsanız alın shengene üye bütün ülkelere girebilirsiniz, zaten İtalyaya geçtikten sonra bütün avrupada AB üyeleri arasında sınır falan göremeyeceksiniz sadece araba plakalarının değişmesinden başka bir ülkeye geçtiğinizi anlarsınız.
Maalesef Yunanistan 6 senedir Turingin verdiği 1 yıllık uluslararası ehliyet olmadan içeri sokmuyor bunu bilen Turingde fiyatı iyi ayarlıyor, tek kıyağı daha önce aldıysanız yenilerken (eskisini vermek şartıyla)3 te 1 fiyat alıyor,aman eski Turing ehliyetlerinizi süresi bitti diye atmayın. Bide triptik (uluslararası ruhsat)ve yeşil sigorta denilen trafik sigortası yaptıracaksınız (ki sadece karşı tarafa verdiğiniz zararı ödüyor) bunlar zorunlu, sizde aracınıza yurtdışı kasko yaptırırsanız çalınma ve kaza durumunda hasarınızı alırsınız bu kaskolarıda süreli olarak yapıyorlar, triptiğinizi vize evraklarınızla beraber konsolosluğa verirseniz iyi olur.Triptik,ehliyet ve yeşil sigortanızı İpsala sınırında 24 saat açık olan kurumun bürosundan yaptırabilirsiniz.Dönüş güzargahınızı Slovenya,Hırvatistan,Bosna hersek,Sırbistan ,Bulgaristan üzerindende düşünün derim vize sorununuz olmaz, Sırbistan bile dönüş güzargahı olduğundan sorun çıkarmıyor.Otoyol ücretlerine gelince İtalyada 1000 km olan
Bari-Venedik arası 100 euro cıvarı, Yunanistan ucuz sayılır ama çok fazla otoyol yok, sizi zaten Selanik sonrası
oldukca virajlı ver dar yollar bekliyor bu arada yolunuz üzerindeki Kalambakayı da mutlaka gezin. Bu arada aklınıza gelen her soruyu sorun bu sitede mutlaka cevabını bulursunuz. Saygılarımla.

Biraz araştırma ben de yaptım .
Feribotları inceledim Güney İtalya gezilmediğinde, Venedik hattında çalışan Minoan firması en uygunu gibi.
http://www.ferries.gr/minoan/VenMain.htm
http://www.ferries.gr/agoudimos/prices.htm
http://www.ferries.gr/HML/prices.htm

Bu gemilerde "Camping on Board" yapan arkadaş varmı? Yani geminin güvertesine aracımızı koyup içinde oturuyor ve istediğimiz gibi kullanıyormuyuz?

Bir de karayoluyla Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Avusturya güzergahı var. Ya da Sırbistan sonrası Hırvatistan, Slovenya, İtalya veya Avusturya da olabilir.
www.disisleri.gov.tr sitesinde şengen vizesine sahip kişilere bu ülkelerin 5 günlük transit geçiş olanağı tanıdığı yazıyor. Bir sorun çıkartıyorlarmı bilen arkadaş varmı?

Hatta aynı rotadan gidip dönmek yerine mesela gemiyle gidilip Balkanlardan karadan dönülebilir. Böylelikle Sn. Rüzgar'ın da yazısında bahsettiği Dalmaçya kıyıları da gezilebilir.

Yunanistan-İtalya arasında çalışan feribotlardan sadece direk Venediğe giden minoan firmasının feribotlarında camping on board imkanı var, ben 2 sefer bu yolla gittim. Alttaki 3 kata Tır.Otobüs.araba vs alıyor yanları açık olan dördüncü kata sadece karavan alıyorlar tepeden sarkan kablolarla karavana elektrik alıyorsunuz karavanınızın ücretini ödüyor, kişilere ise güverte yolcusu bileti kesiyorlar, eğer biletinizi gidiş dönüş alırsanız dönüş yüzde 30 gibi ucuz oluyor, karavanınızı devamlı kullabiliyor,zaten içinde yatıyorsunuz duş imkanıda var oldukca lüks gemiler.Tek sorun eğer yüksek sezonsa karavanları fazla sıkıştırıyorlar, ama genede oldukca keyifli yolculuk 20 saat sürüyor, havuzları da var 8)

Camping on board yeri güverte değil güvertenin bir alt katı özelliği ise diğer katlar gibi kapalı değil yan taraflarında açık pencerelerin olması, güverte [deck] ücreti ödemenize karşılık geminin her türlü imkanlarından yararlanabiliyorsunuz , tek fark diğer yolcular gece uyumaya kamaralarına giderken siz karavanınıza geçiyorsunuz karavanınızda yemeğinizi,çayınızı yapmanıza yani tüpünüzü kullanmanıza ses cıkartmıyorlar, bu arada ziyaretinize gemide çalışan bir sürü İskeceli,Gümülcineli türk geliyor ve güzel sohbetler yapıyorsunuz. Yugoslavyadaki iç savaş sırasında yaz aylarında gurbetci Türklerin bu güzargahı kullanmaları nedeniyle yer bulma sıkıntısı biraz fazlaydı ancak şimdi pek kullanmadıklarından oldukca rahat.

Sn Grappa

Camping on board o zaman karavancılar için en güzel seçenek. :smiley:
Üstü kapalı bir yerde olması da güvertedeki güneşten korur. Herhalde karavan + yolcu (deck) ücreti dışında birşey ödemiyoruz, Sadece bilet alırken sanırım "Camping on board" dan yararlanmak istediğimizi söylüyoruz değilmi. ?

Aynen dediğiniz gibi, extra hiçbir ücret ödemiyorsunuz elektrik duş v.s için sadece karavanınızın boyuna uyan tarifeden biletinizi kesiyorlar yolcularada deck bileti. Bu güzargahta yaz ayları bir çok öğrencide yolculuk ediyor ve çoğunluğu deck bileti alıp güvertede uyku tulumları içinde yatıyor, yanınızda öğrenci,65 yaş üstü yolcular varsa extra indirimleride var.Zaten sizinde gönderdiğiniz sitede fiyat tarifeleri ve indirimleri var, yalnız dikkat etmeniz gereken gidiş dönüş bilet alırken Yunanistan da yüksek sezonken İtalyada orta sezon yada tersi olabiliyor bu size lehte yada aleyhte olabilir, fazla yada az ücret ödediğinizi düşünmeyin tarifeleri çok dikkatli inceleyin.

Bir alternatif yol da aracı gemi ile Trieste göndermek, gemi acentasının ayarladığı uçak ile slovenya, oradan otobüsle Trieste'ye gitmek. Dönüş yolu size kalmış.
http://www.unroro.com/tr/LINES/default.asp

Motor göndermenin kolay olduğunu biliyorum da transporter'a tırlar arasında yer bulunur mu sormak lazım galiba.
İtalya'da sanırım en önemli nokta aracı çaldırmamak. Her aracın başından ayrılırken üşenmeden bilumum direskiyon klidi, debriyaj klidi takmak en azından caydırıcı olabilir. Hatta iş makinalarının motorlarına takılan ve elektrik sistemini bloke eden kilitler bile kullanmak lazım galiba.

Merhaba Bogac bey yunanistan üzeri Italya en isabetlisi igomenitsadan bir cok gemi firmasi var bileti alirken kamping an bord deyin ucuza geliyor(süperfast en iyisi hoby ve benzeri fimalar)italyada güzel bir ülke ama dikkatli olmak gerek bunun icin camper diye yerler var ucuz ve güvenli hemen hemen her sehirde var.bu siteden karavanlarin kalabilecegi yerleri görebilirsiniz.size iyi gezmeler ve dikkati elden birakmayiniz.
http://mitglied.lycos.de/womosp/womo_SP_I.asc

Nasıl iştir anlamadım
tatile diye ülkenden binbir emek ve masrafla kalkıp gideceksin, sonra da çalınır korkusuyla aracından ayrılamayacak, ağzının tadıyla gezemeyeceksin...
sonra da aklında orada geçirdiğin korku dolu anlar kalacak...
bazen düşünüyorum da oralara kalkıp gitmek hakkaten iyi fikir mi????

Sayin hasmet bey böyle seyler he ülkede oluyor bizler italya üzerine konusuyoruz ama türkiyeninde iyi bir imaji yok bizler yurt disinda yillardir ugrasiyoruz düzeltmekicin onun icinde bende kendime göre bir sistem yaptim sehirleri sabahtan geziyorum ve her yer bos oluyor tabiki hirsizlikta az oluyor biz firsat büldukca italyaya gidiyoruz bize yakin bir da tebbiri elden birakmiyacaksiniz.degisik ülkeleri gezip görmek cok güzel ve ialyanlarla ve yunanlilarla cok benzer tarafimiz var. Herkese güzel geziler. :smiley:

Sevgili Dostlar,

Fazla fazla yazmayı sevmeyen biri olarak ilk mesajımdan sonra bir daha yazmadım ama bana verilen tüm cevaplardan çok faydalandım, herkese teşekkür ediyorum.

09 Temmuz iitbarı ile epey bir yol almış durumdayım. Öncelikle feribot fikrinden vazgeçtim çünkü benim hesaplarıma göre pahalıya gelecekti, eşimi deniz tutuyor ve ben de karayolundan gitmeye, hatta ilk başta hesapta olmayan Macaristan - Avusturya rotasını kullanmaya karar verdim. Son plana göre, İstanbul'dan 27 Temmuz gecesi yola çıkacak ve Bulgaristan - Sırbistan - Avusturya - İtalya - Slovenya - Hırvatiston rotasısını izleyeceğiz. Macaristan'dan 30 günlük tek girişli Şengen vizesi aldık.

Ama benim yine yardıma ihtiyacım var. Şöyle ki,

1. Bir günde, yani gece 3'te falan İstanbul'dan çıkıp akşam saatlerine kadar Sırbistan - Macaristan sınırına varabilir miyiz? Arabayı iki kişi kullanacağız?

2. Bu rotadan, özellikle de Bulgaristan - Sırbistan bölümünden daha önce geçmiş herkesten benimle tecrübelerini paylaşmalarını ve herhangi bir önerileri varsa paylaşmalarını rica ediyorum. Böyle bir geziyi ilk kez yapacağız ve her türlü bilgiye ihtiyacımız var... faydalı olabileceğini düşündüğünüz birşeyler biliyorsanız lütfen yazmaya üşenmeyin.

3. Neden olduğunu anlamadığım bir şekilde, ve özellikle de belirtmiş ve planlarımı kendilerin iletmiş olmama rağmen bize tek girişli vize verdiler. Gidiş yolunda Bulgaristan'ı Şengen vizesi olduğu için transit geçebileceğimi biliyorum. Sırbistan içinse, öğrenebildiğim kadarıyla transit vize almam gerekecek. Buraya kadar her şey normal görünüyor. Ama dönüş için işler biraz daha karışık. Dönüş yolunda Bulgaristan'a tekrar girebilmek için transit vize almam gerekiyormuş ve Bulgaristan transit vizesinin 60 Euro gibi bir cüzi ücreti var. Elçilikte karşılaştığım kaba saba muamele çok sinirime dokundu ve bu 60 Euro'yu Bulgarlara kaptımak istemediğim için başka rotalar düşünmeye başladım. İlk aklıma gelen aynı tarihler için Yunaistan'dan da tek girişli Şengen alıp dönüşte Bulgaristan'a bu vize ile girmek.

Asıl konuya gelmem gerekirse, Hırvatistan - Bosna Hersek - Karadağ - Arnavutluk civarında seyahat etmiş birileri varsa, bu rotanın ne kadar rahat ve güvenli olduğu, ve dönüş için bir seçenek olup olmayabileceği üzerine görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. Çünkü, eğer bu rotayı kullanabilecek olursak, Sırbistan'dan tek girişli transit vize alıp, 44 Euro yerine 25 ödemem mümkün olur, daha çok yer görürüm ve dönüşü de Yunanistan üzerinden gerçekleştiririm. Tabi ki bu yolda rahat ve güvenli bir şekilde seyahat etmek, düzgün yerlerde konaklayabilmek mümkünse.

Her türlü yardım ve görüşler için şimdiden teşekkür ederim. Yola çıkmadan önce her gün yazmaya çalışacağım blogun adresini de buraya yazacağım.

:smiley: Ya ne olur kusuruma bakmayın... tuhaf oldu biraz da kabak tadı verdi ama bizim gönlümüz transit vizeler için bir sürü para harcamaya el vermiyor bir türlü. Plan yine değişti.

Vallah da billaha da son kez soruyorum: Brindisi - Çeşme feribotları ile ilgili bilgileri olanlar varsa benimle paylaşırlar mı acaba? Rahat oluyor mu? Dış kabin için 50-60 Euro vermeye değer mi? Havuz falan var mı? Aklınıza ne gelirse artık...

:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR