Töre'ye Kırkbeeeşş... Kalkıyoooorrr...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hiç Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,887
Ynt: Töre'ye Kırkbeeeşş... Kalkıyoooorrr...

Haldun bey merhaba,
Gezi yazınızı okumaktan büyük keyif aldım.Üstüne birde Oğuz beyin resimleri, ne yalan söyliyeyim ben taktir hakkımı DOST'luğunuzdan yana kullanıyorum. Saygılarımla.
Levent

Etiketler

Sevgili Haldun un ardında bıraktığı aslan sütünden bembeyaz dümensuyundan zevkle yol aldığımız Töre Gezisi gerçek bir "karavancılığa çağrı"...
Oğuz'un herzamanki görüntüleme ustalığı ile birleşince harika bir gezi anısı olarak uzun yıllar belleklerimizde yer edecek.
Haldun'un Viranşehir civarlarından bastığı kalayların 2004 de aynı yerlerde bastığım kalaylarla birleşip ilgililerin kulağına varacağını umuyorum. Eşime ara sıra diyorum ki "dört amortisörümüzüde değiştirdik , artık Viranşehirden öte geçebiliriz".
Bu iki "yoldaş" ın daha daha uzun yıllardaki, yollardaki anason kokulu güzel anlatımlarını, harika fotoğraflarını dört gözle bekliyoruz.
Sevgiler,

Rüzgar

Ara vermeden bir çırpıda okunan sürükleyici bir roman gibi.
Oğuz Bey'in fotoğraflarıyla (devamını bekliyoruz) daha da tatlanmış.
Emeğinize sağlık.

İlgi gösteren ve beğenilerini esirgemeyen dostlara çok teşekkürler.
Aslında yazıp yazmamak arasında epey gittim geldim ve doğrusu pek de içimden gelerek yazmadım.
Düşündüm, çünkü gözüme batan o kadar çok olumsuzluk var ki...
O olumsuzlukları aktarıp milletin tadını kaçırmaya ne hakkım var. Ne var ki; yolculuk boyunca yalnızca coğrafyayı, börtü böceği, ağacı, çimeni görmüyorsun ki.
Her yerde insan da var. Onun, geçmişten bıraktığı ve halen yaşattığı izler var.
Psikolojisi var, sosyolojisi var. Gördüklerinin geleceğe yansıması var.
Ama birey olarak, ama kurum olarak yapılanlar ve yapılmayanlar var.
Bütün bunlar gezen ve gören ve kendi kültür dokusuna göre gözlemleyen insanda etki yapıyor ve düşünceler üretmesine neden oluyor.
Ya kişilik yapımdan ya da gerçekler böyle olduğu için, ülkemde benim gözüme çarpanlar genellikle olumsuzluklar oluyor.
Pekiyi...Ne halt edeyim ben şimdi?..
Gördüklerimi görmemiş gibi mi yapmalıyım. Eee...nerde kaldı dürüstlük!
Öte yandan burası alt tarafı sanal bir keyif ortamı. Aynı konuları benim gibi görmeyen insanlarla tartışma zemini yaratmam doğru değil. Yeri de değil.
Sonuç gördüklerimi tıraşlayıp, yani yazı yazan bir insan için en kötü şey olan " oto sansür " uygulayıp, kendi özgürlüğümü, kendim pırangalayıp, eh biraz da kendimi tutamayıp izlenimlerimi aktarmaya çalıştım.
Her şeyden önce yazmak istediklerimin ayağını çekip, " kendime dürüst olmamak " gibi bir duyguyu yaşamak kötüydü.
En azından vicdanımı rahatlatmak için, bu satırları siz ilgilenenlere yazmam gerektiğini düşündüm.

Şu ülkede gezen herkesin, gözünü, yüreğini ve beynini kemirmeyecek yolculuklar yapması dileğimle...

Çok güzel bir gezi olmuş. Biz de bir fırsatını bulursak, güneydoğuyu gezmeyi planlıyoruz. Bizim için de güzel bir rehber olacak. Divriği ulucaminin de işlemeleri çok güzelmiş. Bence de kesinlikle gittiğinize deymiş. Paylaşım için çok teşekkürler...

Selamlar
Ferhat Şirin

Sevgili Dost Haldun Bey; ne zaman yazacak diye beklediğim gezi notlarınızı bir solukta okudum.Sizlerle berabermişçesine bizede gezinizi yaşattığınız için teşekürler.Oğuz Beyinde Deklanşörüne sağlık.Sizler bence pekçok gezi yazarı ve fotoğrafçısını çoktan aşmışsınız ama kendinizi yeni yeni günyüzüne çıkarıyorsunuz.Herşey Gönlünüzce Olsun.

SAYIN HALDUN ULUENGIN,
GEZI YAZINIZI BIZIMLE PAYLASIMINIZ ICIN TESEKKURLER. O GUZEL FOTOLAR ICINDE OGUZ SEVIM BEYE AYRICA TESEKKURLER.
EMEKLERINIZE GONULLERINIZE SAGLIK.

MEFTUN ÇANGA

Sayın Hiç,
Bu başlıktaki ikinci yazınızdan sonra oluşan derin sessizlik, acaba okuyucu olarak bizler de mi otosansür uyguluyoruz kendimize, gözlemlediğiniz olumsuzlukları hiç olmamış gibi kabul ederek sormuyoruz, sorgulamıyoruz diye düşünmeme sebep oldu. Forum üyelerinin eğitim seviyeleriyle ilgili bir anket dikkatimi çekmişti. Eğitim seviyesi genelde yüksek. Yazılıp çizilenlere ve eğitim seviyelerine bağlı olarak üyelerin sosyo-ekonomik durumlarını da tahmin edebilmek hiç zor değil. Duyarsız, sorgulamaktan aciz ve farkındalığı düşük üyelerden oluşan bir topluluk olduğuna inanmıyorum gezenbilirin. Gözlemlediğiniz olumsuzlukları aşağı yukarı tahmin edebilecek biri olarak bazen suskunluğun, söylenebilecek onlarca şeyin yerine geçebileceğini savunuyorum. Elbette sizin yazarken uyguladığınız otosansür çok daha kısıtlayıcı. Eğer gözlemlediğiniz olumsuzluklar gezi anılarınız içinde yer alıyorsa yeri tam da burasıdır. Ancak biliyorsunuz ki forum kuralları gereğince siyasi tartışmalar yasak ve tabi yine biliyorsunuz ki yazacaklarınız, yaşadığınız olumsuzlukların en safiyane, en insanı, en tarafsız yönlerinden dem vursa bile eninde sonunda gelip oturacağı çizgi siyaset eksenidir. Burada, doğru bildiklerini haykıracak olduktan sonra hiçbir yasa koyucu tarafından engellenmesi mümkün olmayan yüzlerce insan olduğuna da inanıyorum. Ancak foruma üye olurken bu kuralları peşinen kabul etmiş olduğumuzdan dolayıdır ki, yasakları bu platformda delmeye çalışmanın en azından forum yöneticilerine saygısızlık olacağı inancındayım. Birileri senaryoyu yazmış, baş rolleri kendi adamlarına dağıtmış, içimizden rol kesmeyi becerenlerin ücretini banka hesaplarına yatırmış, figüranların cebine harçlığını koymuş. Geri kalanlar yalnızca dekor... Bizim gibilerin çığlıkları ise fon müziğinin ardında kaybolup gidiyor. Kendi farkındalığımızı arttırdıkça daha çok acı çekiyor, daha çok yalnız kalıyoruz. Eskiden ince hastalık varmış, şimdilerde artık kanser moda. Sonunda geberip gidiyoruz taş üstüne taş koyamadan... Daha ileri değerlendirmeler yapmayı sizin gibi essssssssss geçerek susssssssssss!uyor, gözlemlediğiniz olumsuzlukların çok da can sıkıcı olmadığı günlerin de geleceği umuduyla, sizlere nice mutlu geziler diliyorum.

Kaç gündür sakin kafayla bu topiği okumak için fırsat oluşturmaya çalışıyorum...

Üstünkörü bakmış, bu böyle olmaz, huzurlu bir ortamda bu yazı okunmalı ve resimlere bakıp onların içinde kaybolmalı diye düşünmüştüm...

Kısmet bugüneymiş...

Haldun ve Oğuz abilere çok teşekkürler paylaşımları için...

Not: Mudanyamıza geldiğiniz halde karşılaşamadığımıza inanın çok üzüldüm... :'(

Sayın orsaalabanda...
konuyla ilgili yaptığınız yorumu paylaştığımı belirterek ve burasının siyaset yapma yeri olmadğını peşinen kabul ederek, bundan sonra da esssssss... geçmeye devam.
Tabii ara sıra tuşların iradem dışında kaçamak aşk yaşayabileceklerini de yok saymadan...
Teşekkürler...

Sayın "Hiç",

Ben de Sayın "Taiga" gibi bir ara uzun yazınızı görüp "bunu daha uygun bir zamanda sindire sindire okumalıyım" diyerek geçmiştim. Ancak bugün bitirebildim. Tabii arkasından da sevgili "Teos"un fotoğraflarını görünce "keşke bu fotoğraflarla süslenmiş bir kitap olsaydı bu güzel yazı ve daha niceleri" diye geçirdim içimden. Her zaman çantamda taşıyabileceğim ve istediğim zaman açıp defalarca okuyabileceğim, fotoğraflarına doya doya bakabileceğim bir kitap....Üstelik o kitabı yazarken oto sansüre de gerek kalmazdı. :smiley:

Emeğinize sağlık.

Sevgiler.

Uzuuun zamandır bilgisayarla haşır neşir olmadığım için ilgi notunuzu yeni farkettim. Çok gecikmeli de olsa teşekkür ederim. Evet, fotoğraflarla bezenmiş bir yolculuk ve yaşam üzerine kişisel değerlendirmelerimi içeren bir kitap benim de hayalim. Bakalım zaman ne getirir. Tekrar teşekkürler.

Sayin haldun bey

Forumda bu gezinizi yeni fark ettim ve okudum. Okurken ve fotograflara bakarken buyuk keyif aldim. Yanliz icimden bir seyi dusunmeden edemedim. Mardin'e Midyat'a kadar gitmisken niye Sirnak'a ve Siirt'e ugramadiniz? Yada Elaziga kadar gitmisken Niye Tunceli tarafina gecmediniz. Cunku insan bu kadar uzun kilometreleri kolay kolay yapamiyor. Oraya kadar gitmisken bu bolgeleride gezebilecekken gezmemenizin ozel yada zamansal bir sebebimi var? Yoksa sadece kendinize otosansur uyguladiginiz konulardan dolayimi boyle bir tercihte bulundunuz? Bu soruyu yanitlamak istemezseniz elbette anlarim benimki sadece merak.

Saygilarimla

Melih

Bir zaman ve plan meselesiydi sadece. Keşke gidebilseydik, ama olmadı.

Sn. Haldun bey, bir gezi bu kadar mı harika anlatılır. Gülmekten gözlerim de yaşardı, bilinçli karavancıların tur rehberliği ile oraları yaşamaktan bir kez daha keyif aldık. Oğuz bey ve Sevim hanım da, siz ve eşiniz de bir aylık serüvenin ne kadar keyifle yaşanabileceğini kanıtladınız. Bir kez daha teşekkür ediyoruz bu güzel yol öyküsü için. Birgün yollarda karşılaşmak ümidiyle sevgiler hepinize:smiley:

Sn. Oğuz bey, Haldun beyin renkli kalemiyle anlattığı bu harika gezi öyküsüne sizin de deklanşörünüzün hakkını verdiği fotoğraflar yakalamış. Çok keyifle okuduk ve fotoğrafları beynimize nakşettik. Bu gezi sizler gibi çok uyumlu çiftlerle yapılırsa böyle keyifli olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri