Tırmanış için Bıçak Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sciencepeople Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,937

sciencepeople

Kamp III
Yer
Ankara
selam arkadaşlar ben dağda kullanmak için bir bıçak arıyorum hem tırmanışta yanımda olacak beni güvende hissettirecek hemde kampta işimi görecek ağaç dal vs kesebilecek kadar sağlam hemde yemek işlerinde kullanabileceğim birşeyler tavsiye edeceğiniz birşeyler varmı acaba..??ilginize teşekkürler.

Emre

Etiketler
Ynt: Tırmanış için Bıçak Seçimi

sciencepeople' Alıntı:
selam arkadaşlar ben dağda kullanmak için bir bıçak arıyorum hem tırmanışta yanımda olacak beni güvende hissettirecek hemde kampta işimi görecek ağaç dal vs kesebilecek kadar sağlam hemde yemek işlerinde kullanabileceğim birşeyler tavsiye edeceğiniz birşeyler varmı acaba..??ilginize teşekkürler.

Emre

Emre buna bir bakabilirsin; http://www.adrenalinoutdoor.com/Wenger-New-Ranger-61-caki_7594.html#0

Selam Güncel Abi;
Aslında dağda bu zamana kadar av malzemeleri satan bir yerden aldığım 25 liralık bir çakı işimi görüyordu taki sana bahsettiğim erciyes macerasına kadar.artık iyi bir bıçak almanın vaktini geldiğini düşünüyorum ama verdiğiniz linkteki gibi çok amaçlı yerine sağlam tek bir bıçak olarak düşünmüştüm aslında bu tür çakıların bıçakları sağlammıdır...? eğer şiddetle çok amaçlı derseniz verdiğiniz linkteki markamı yoksa victorinox ve leatherman'e mi bakmalıyım

http://www.everestoutdoors.com/index.php?page=urun_detay&kat=49&alt_kat_id=265&id=7212 leatherman
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=64451.0 yoksa buradaki bora bıçaklarmı

yine ve yeniden teşekkürler; Emre

Hem ağaç dalı hem yemek işleri tek bıçakta.??
Zor olur.

Çok fonksiyonlular var ama ,

sciencepeople' Alıntı:
Selam Güncel Abi;
Aslında dağda bu zamana kadar av malzemeleri satan bir yerden aldığım 25 liralık bir çakı işimi görüyordu taki sana bahsettiğim erciyes macerasına kadar.artık iyi bir bıçak almanın vaktini geldiğini düşünüyorum ama verdiğiniz linkteki gibi çok amaçlı yerine sağlam tek bir bıçak olarak düşünmüştüm aslında bu tür çakıların bıçakları sağlammıdır...? eğer şiddetle çok amaçlı derseniz verdiğiniz linkteki markamı yoksa victorinox ve leatherman'e mi bakmalıyım

http://www.everestoutdoors.com/index.php?page=urun_detay&kat=49&alt_kat_id=265&id=7212 leatherman
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=64451.0 yoksa buradaki bora bıçaklarmı

yine ve yeniden teşekkürler; Emre

Emre,

Benim kişisel görüşüm az fonksiyonlu çok amaçlı çakılardır. Sana linkini gönderdiğim onlardan birtanesiydi. Wenger'de iyi bir markadır ama bunlar yanında victorinox ve leatherman'de iş gören çakılardır.

Diğer taraftan byük bıçak almak hem yer kaplayacaktır hem de tek bir amaca hizmet etmesinden dolayı bir çok yerde işini görmeyecektir.

SOG markasının aegis , flash ve vulcan modellerinin küçük boylarını tavsiye ederim model ve ağız olarak çok fazla seçenek var
o yüzden kesin bir model söylemedim :smiley:

bende sog aegis mini tanto var (7 ay dır kullanıyorum) ve çok memnunum. ebay den bakmanı tavsiye ederim çok uygun fiyatlara denk
gelme ihtimalin var.

Tırmanışta ip vb şeyler kesmek gerektiğinde "serrated edge" yani tırtıklı ağızlı tür bıçaklar biçilmiş kaftandır. Düz ağızlı bıçaklar bu tarz görevlerde çuvallayabilir.
Marka olarak da Spyderco ya da daha ucuz seçeneği olan Byrd markasını öneririm.

Ynt: Tırmanış İçin Bıçak Seçimi

Dağcılık yaptığım dönemlerde elbette benimde yanımda bıçak olurdu ama özellikle zirve tırmanışı sırasında ağırlık olarak cebindeki bozuk para bile hesap edildiğinden büyük bıçakları ana kampta bırakırdık. Tırmanışta yanımızda bende Leatherman olurdu kiminde Victorinox kiminde de sadece Spyderco'lar gibi tek bıçaklı katlanır bir çakı. Sog Seal, Elite veya Cold Steel Recon, Bowie veya Kukri her ne kadar güzel gözüksede dağ faaliyetinde çok işinize yaramayacaktır, gereksiz ağırlık yapacaktır.
Ancak kamp faaliyetlerinde bir bıçak her zaman işinize yarayacaktır. Taşımak problem değilse küçük bir baltada. Bıçak daha çok sucuk, peynir ve ekmek kesmeye yarıyor:smiley: şimdilerde Spyderco military çakımı heryere götürüyorum. Tatile gittiğimde bile yanımdadır. Kamp yerine göre eğer odun bol olacaksa küçük bir baltayıda listeye ekliyorum. Bir yerlerde şöyle okumuştum; Doğa sporlarında tecrübe arttıkça bıçağın boyu kısalır.
Kolay gelsin,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR