Ticari Tur ile Ağrı Dağı'na Tırmanış

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan afe Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,834
Ynt: Ticari Tur ile Ağrı Dağı'na Tırmanış

merhaba
şimdiden bol şans diliyorum size.siz gitmeden yazı çıkar mı bilemiyorum.
ben gitmeden biraz kondüsyonumu toparladım.bol bol da ağrı ile ilgili yazılar okudum internetten.buradan kendisine teşekkürde edeyim ömer beyin zamanlama ve dağ disiplini adına verdiği bilgiler çok işime yaradı.sayesinde bende şimdi kendi tecrübelerimi yazabiliyorum ;D
çok kısa donanımdan bahsedeyim.benim için en çok işe yarayandan etrafımdakilerin çok işine yarayan şey hakkında:
iyi bir ayakkabı (tüm aktivite boyunca)
sağlam bir mont (zirve günü çok önemli)
baton (çok işe yaradı.parasını çıkarttı. :smiley: )
balaklava veya kar maskesi (zirve günü)
eldiven (zirve günü)
içlik (tüm geceler ve zirve günü)
kafa lambası (tüm geceler ve zirve günü için)
kaliteli güneş kremi (4200 ve aşağısı için)
tozluk (kar için uygun pantolonunuz yoksa çok faydasını görürsünüz)

oksijen yetersizliğinden olan dağ hastalıkları için
mide bulantısı hapı (bana lazım olmadı fakat kampta herkes kullandı)
ağrı kesici (baş ağrısı oluyor)

gerisi dağ faaliyetlerinden alışkın olduğunuz şeyler diyebiliriz.metal mataranız olursa zirve günü yanınıza sıcak su alabilirsiniz.yoksa masraf yapmayın ilk yarım saatte o su da buz gibi oluyor.

beslenmenize dikkat edin.herşeyi yiyin ve çok sıvı tüketin.sıvı konusunu rehberiniz sürekli söyler sanırım.
son olarak enerjinizi,nefesinizi verimli kullanın.hiçbirşeye sinirlenmeyin bile.çok yorulduğunuzda daha kolay bir yerde yada sevdiğiniz bir yerde yürüyormuşsunuz gibi hayal edin.

biz şanslıydık.havalar çok iyi gitti.yağış yoktu.zirve çok açıktı.eğer sizinde öyle olursa zirvede bizden daha doğru düzgün fotoğraf çekinin.ben heyecandan balaklavanın ağız kısmını bile açmamışım.fotoğraflara bakarken kendimi zor tanıdım. :smiley:
zirvede varta pili var.küresel ısınma eylemi için koymuşlar.inince dediler ki onunla fotoğraf çektirir yollarsanız everest için çekiliş hakkı kazanıyorsunuz.dönünce araştırdım öyle bir şey yok internette.şehir efsanesi sanırım.ama bir kez daha çıksam çektirirdim.belki iyi araştırma yapamamışımdır.siz fotoğraf çektirin mutlaka.

çantanızda gereksiz hiçbirşey taşımayın.zirveye konsantre olun.kestirme yollar falan denemeyin.dağ şakaya gelmiyor.
hep klişe bir laf vardır ya 'dağ kazaların çoğu dönüşte olur' diye bunu bizde ispatladık.eşim kayalık kısımda düştü.kaburga zedelenemsiyle ucuz atlattık.zirveden inerken çok yoruluyorsunuz,kar çıkarkenki gibi sert değil güneş hafif yumuşatmış,kamp karşınızda fakat inecek,üstüne basacak çok kaya var,zirve mutluluğu cabası, vs.vs.
işte kısa anlatayım dedim böyle oldu.blogda yazmaya gerek kalmadı nerdeyse.
size gerçekten bol şans diliyorum.zirve mutluluğunu dolu dolu yaşarsınız umarım.başka bir sorunuz olursa yardımcı olurum.

naçizane kısa tecrübem bu kadardır.bir kaç fotoğrafla yazıyı renklendirmek istedim.fakat boyutlarını küçültmeme rağmen yayınlayamadım.ayrı olarak fotografları eklerim.

Etiketler

Paylaşım için teşekkürler.

B.Ağrı etkinliğinizi Dağcılık - Raporlar alt başlığında yeni konu açarak yayınlarsanız çok memnun oluruz.
Benim gibi B.Ağrı sevdasını hala gerçekeleştirememiş birini de çok mutlu etmiş olursunuz.

paylaşımınız için çok çok teşekkürler inanın çok yardımcı oldu benim için.. pazar günü yolculuğum başlıyor. tozluk boton gibi eksiklerim var bunların tedariğini yaptığınız yerler konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim.. tekrar teşekkürler.

İstanbul - Ankara ve Adana da Adrenalin mağazalarını ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

www.adrenalin.com.tr

afe' Alıntı:
paylaşımınız için çok çok teşekkürler inanın çok yardımcı oldu benim için.. pazar günü yolculuğum başlıyor. tozluk boton gibi eksiklerim var bunların tedariğini yaptığınız yerler konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim.. tekrar teşekkürler.

Merhaba istanbul'da everest outdoor var onlara da sorabilir siniz?

www.everestoutdoors.com fiyatları da gayet uygundur

afe' Alıntı:

istanbul'da (ankarada'da var sanırım) ekonomik tozluk ve baton için dechatlon.12tl. ye teri dışarı atan tsortler var.hala var mı bilmiyorum batonları ben tchibo'dan almıştım.ağrıda beni idare etti.son anda tchibo araştırmak zor olabilir.çok kalite ararsanız everest/karaköy,adrenalin/beşiktaş,kanyon beşiktaş.bir de eş dostdan edinebilirsiniz.tatil+masraflar çok gelirse diye bir öneri :smiley:

Ağrı Dağına tırmanışlar yasaklandı ancak ben çıkmayı düşünyorum.Gelmek isteyen varsa bana ulaşabilir.546 584 1982 ağustos ayı için 2016

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri