THK Yelken Kanat Kurslarına Katılım Koşulları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan özlem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,724

özlem

Kamp III
THK Yelken Kanat Kurslarına Katılım Koşulları

Genel Bilgiler

Kurs Süresi: 20 gün (Kurs süresince devamlılık mecburidir)
Kurs Ücreti: Ücretsiz (Kursiyerlerin yatak ve yemek ihtiyaçları da Türk Hava Kurumu tarafından karşılanmaktadır)
Kurs Yeri: İnönü Eğitim Merkezi Müdürlüğü / Eskişehir

Katılım Şartları

Yaş: En az 17 yaşından gün almış, en fazla 45 yaşında olmak
Tahsil: En az ilköğretim okulu mezunu olmak
Boy: En az 1.65 m, en fazla 1.95 m boyunda olmak
Kilo: En az 65 kg, en fazla 95 kg ağırlığında olmak
Sertifika: Model uçak kurs sertifikasına sahip olmak (fotokopisi) (Sertifikası olanlar %90'lık olmayanlar %10'luk dilim içerisinde değerlendirilir)
Not: Kurs kontenjanı ve kurs tarihleri için THK'nu arayınız.

--------------------------------------------------------------------------------
Kaynak : THK

Etiketler
Ynt: THK Yelken Kanat Kurslarına Katılım Koşulları

Merhaba Özlem Hanım,
Buraya yeni üye oldum;zaten bu siteden de yeni haberdar oldum.Çok iyi bir yere düşmüşüm.Çeşit çok,konu çok vs.Benim de sporlar arasında en çok ilgimi çeken havacılık sporları.hele helede yelken kanatçılık.Yamaç paraşütüde benzeri ama yelken kanat bana çok daha cazip geliyor.Üstelik yamaç paraşütü o kadar yayıldı ki pek çok ilde uğraşılıyor.Yelken kanat ise ne yazık ki daha az bilinip yapılıyor.Benim bildiğim kadarıyla esas olarak THK bünyesinde (bireysel eğitim verenler vardır belki ama ben bulamadım;derneklerdede rastlayamadım) yapılıyor.Oranında kontenjanı sınırlı ve çoğunluk havacılık dernek ve kluplerine ayrılıyor.Böyle oluncada ferdi başvurular hayal olarak kalıyor.en azından bende öyle oldu.ücretlisine katılayım dedim hakeza aynı durum.Konu katılım koşulları;koşullar uyuyor olsa bile kontenjan işkleri batıryor.anadığım kadarıyla siz bayağı değişik sporlarda uğraştınız ve bilgili görünüyorsunuz.THK dışında alternatiflerimiz nelerdir?Noooooolur bir yardım edin memedali bey pardon Özlem hanım. ???

Merhaba Umm
İsminizi bilmiyoruım nickinizle hitap ettiğim için kusura bakmayın. Bir Yelkenkanat pilotu olarak biraz bahsedeyim;
YK güzeldir aldığınız haz tarif edilemez. YK kanadın içindeki duruş pozisyonunuz itibari ile gerçekten kuşlar gibi uçabildiğiniz hissini verir, hızlıdır tabiki seçtiğiniz kanat cinsine bağlı olarak. Ağırdır kalkış için dururken yada koşarken denge de tutmak zordur kondisyon gerektirir güçlü kollar ve güçlü bacaklar... Muhafaza etmek için evinizin müsait olması gerekir zira kapandığında kanadın boyu genellikle 5 mt den az olmaz. Başlangıç eğitimi de zor ama bir hayli keyiflidir. Bunları az da olsa bilgi sahibi olmanız için yazdım. Türkiyede sadece THK bu kursları vermektedir, zaman zaman bölgesel kurslar açarak farklı şehirlerde de eğitim vermektedirler. İyi ki varsın THK....
Özel olarak YK kursu verebilecek kişiler olabilir varsa da ben tanımıyorum. Ayrıca tavsiye de etmem bu işi gerçekten THK daki değerli hocalardan almanızı öneririm, çünkü THK'dan aldığınız eğitim de sertifika alma şansınız vardır. Bence bulunduğunuz ildeki THK ya giderek kurs zamanları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Bende geçen seneye kadar YK ile uçmayı sadece hayal ediyordum. Herşeyin hayal etmekle başladığını unutmayın. Hayallerinizin gerçek olması dileklerimle....
Umarım faydalı olabilmişimdir. iyi günler murat

Ayt07 rumuzlu arkadaşa

Adım Ümmet;rumuzumun yazılışı umm@.Ben de senin adını bilemediğim için rumuzu kullanıyorum anlayışla karşılarsın umarım.Siteyede yeni üye oldum tam kullanıma alışamadım henüz.Havacılık sporlarının hepsinde ayrı bir zevk olsada şahsen ben yelkenkanatçılıkla daha fazla ilgileniyorum.adana da yamaç paraşütü
uçuşları gerçekleştiriliyor ama gözüm gönlüm yelken kanatta.Mesela balonculuıkda hava sporu sonuçta ama pek o kadar ilgimi çekmiyor.Uçaktan paraşütle atlamak yamaç paraşütüne göre daha cazip geliyor.velhasıl YK için thk ya birçok kez dilekçe yolladım adana şubesinede gittim bizzat ama onlarda Genel merkeze dilekçe yollamama yardımcı oldular sadece .keşke yerel kurs düzenletebilseler.bende bireysel olarak yapanlar varsa belki şahsi kursda alma imkanı bulunabilir diye düşünerek yazdım Özlem arkadaşa(sanırım mıoderatörde O)Neyse murada ermiş biri olarakda sen gene thk yı adres gösterdin;sanırım gene dilekçe gene dileçe ya tutarsa hesabı.Eeeehhh napalım...seni bu kadar lafla oyaladım kusura bakma.asıl maksadım ilgin için teşekkür etmekti...ama naaparsın ortak alan bulunca laf lafı laf tabakayı(sigara)açar oldu.Teşekkürler.Bakarsın bir gün bir sorti beraber yaparız. :- )

Not:bu ara sorayım havacılık sektöründe mi çalışıyorsun? ayt antalyanın iata kodu da ondan sorasım geldi.

Evet işim havacılık sektörü ;D O nedenle nick AYT .
Az önce THK sitesini kontrol ettim ekim ayında Osmangazi de bölgesel kurs açacaklarmış bence deneyebilirsiniz. Ama Osmangazi deki THK şubesi ile irtibat halinde olun.
Bizim eğitimde Norveçten gelip katılan bir Türk vatandaşı arkadaşımız ve bir de İzmirden gelen bir arkadaşımız vardı. Kalacak yerlerini kendileri ayarladırlar ve kursta da gayet başarılıydılar. Bu şekilde deneyebilirsiniz, onlar için çıkan bu şans sizin içinde olabilir .
Ayrıca serbest paraşüt için adres izmir Efes orada ister tandem atlayış yapabilir, isterseniz ücreti karşılığında serbest paraşüt eğitimini yine THK nın değerli hocalarından alabilirsiniz. Sorti için se ilk fırsatta seve seve :smiley: murat

Boyum 1.60 ve Yelken Kanat öğrenmek için çok arzuluyum...
Eğitimi bir tek THK veriyor...
Boyumu uzatabilme şansım da olmadığına göre türkiyede bu eğitimi alma şansım hiç yok gibi görünüyor!
Ücret karşılığı eğitim verebilecek ve 1.60'ı sorun etmeyecek özel bir kurum veya kişi tavsiye edebilir misiniz...

hggencay' Alıntı:
Boyumu uzatabilme şansım da olmadığına göre türkiyede bu eğitimi alma şansım hiç yok gibi görünüyor!
Ücret karşılığı eğitim verebilecek ve 1.60'ı sorun etmeyecek özel bir kurum veya kişi tavsiye edebilir misiniz...

Merhaba,

THK dan ayrılan Tuğrul hocamız var kendisi şu an özel deltakanat eğitimi veriyor. Detayları bilmiyorum sadece yardımcı olmak istedim kendiniz görüşebilirsiniz
web adresleri linkte mevcut bir arayın isterseniz http://apusairsports.com/
murat

Yelken Kanat kursuna giderken yanımıza ne götürelim

bu konuyu netten çok araştırdım ama bulamadım. sadece iki tişört, bi terlik bi spor ayakkabı bi kalem biraz da kagıtla mı gideyim? ;)

Ynt: Yelken Kanat kursuna giderken yanımıza ne götürelim

Bende 2 seneden beri YK kursuna gitmeyi cok istiyorum.Daha önceden bilgim vardı ama katılım düşüncesine 2 sene önce niyet ettim.
Özellikle THY kursuna katılmam gerek motorlu YK belgeside almayı cok istiyorum.İcinizde THY YK kursuna giden yada gitmiş bir arkadaşımız varsa beni bilgilendirirse cok sevinirim.
Lütven PM atıp msn adresi verin ekleyim sizleri.
YK hakkında harklı düşüncelerim var onları en kısa zamnada hayata gecirmek istiyorum.

yavuzhoca' Alıntı:
bu konuyu netten çok araştırdım ama bulamadım. sadece iki tişört, bi terlik bi spor ayakkabı bi kalem biraz da kagıtla mı gideyim? ;)

THK Tarafından Sağlanan İmkanlar
Konaklama : Kursiyer odaları, birkaç kişinin bir arada kaldığı koğuş tipi odalardan oluşmaktadır. Yatak ücreti alınmayacaktır.
Yemek : 3 öğün tabldot yemek THK tarafından ücretsiz karşılanacaktır. Ayrıca isteyen kursiyer ücreti karşılığında meydanda yer alan kantinden istifade edebilir.
Kurs Malzemesi : Malzemeler (uçuş/atlayış teçhizatı) THK tarafından karşılanmaktadır.
KURSA GELİRKEN YANIMDA NE GETİRMELİYİM?
Spor ayakkabı, Eşofman (en az 2 adet), Şahsi eşyalar , Sağlık karnesi (varsa) Kazak, mont vb.

hggencay' Alıntı:

Boyunu kilonu dert etme ben 15 yaşındayım bu sene yelkenkanat dersi aldım ve kimse bana senin burada neişin ver demiyor aynı zaman da 1.60'ın altında da bir çok insan vardı thk artık eskisi kadar disiplinli bir yer değil sen yine başvuruda bulun çıkarsa gidersin :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR