Tersine Göç

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan serbayucar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,115

serbayucar

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar,
Allah nasip ederse 2021 hedefimiz şehirden köye göç.
3 kişilik bir aileyiz. 3 yaşında bir oğlum var. Hayallerimizi hep bu borç bitsin şu borç bitsin diye diye erteledik.
İçinde bulunduğumuz bu salgın sonrasında eve kapanınca (balkon yok ) artık ertlememenin gerektiğini anladım.
Önceliğimiz oğlumuzun geleceği olduğu için sağlıklı gıda elde etmenin hedefiyle yola çıkıyorum.
Bu sebeple (daha önce yapılanları dikkate alarak) mini çiftlik kurup kendi kendine yeten bir ekosistem kurmak istiyorum.
Kendi sebzemi bakliyatımı yetiştirebileceğim 2-3 küçük baş ve tavuklar ile hayvansal gıda ihtiyacımız karşılayacak bir düzen kurmak istiyorum.
Oğluma deniz sevgisinide aşılamak için denize çok uzak olmayan (ulaşması kolay)okul çağı geldiğinde okuluna gidebileceği ve son olarakta hastaneye ulaşabileceğimiz bir lokasyon arayışan girdim. İzmir den başlayıp fethiye aralığında bir lokasyon düşünüyorum.
Çok fazla bir bütçem olmadığı ve bu hayata ayak uyduramama ihtimali olduğu için başlangıç olarak kiralama ile yola çıkmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.
Sitemizde her ilimizden üyelere ek gitmediği yer kalmayan bir çok arkadaşımız olduğu için sizden bu konuda yardım istiyorum.

Etiketler
Salgın hastalık olduğu bu dönemde neden kendinizi ailenizi ve gideceğiniz yeri riske sokmayı düşünüyorsunuz?

Merhaba,
ilk cümlemde 2021 planı olarak bahsetmiştim. Sanırım gözünüzden kaçmış.

Gelecek planı olarak bu soruyu soruyorum.

artık ertlememenin gerektiğini anladım

merhaba , yukarıdaki cümleniz sebebi 2021 planını öne çekilmiş gibi anlaşılıyor.

Bütçenizi bilmiyorum ama eğer 2021 için düşünüyorsanız İzmirden Fethiyeye kadar sahil bandındaki tüm beldeler tüm köylerde toprak fiyatları bu tersine göç sebebi ile uçmuş vaziyette. ilanlara bakarsanız bunu görebeilirsiniz.
İç bölgelerde fiyatlar daha uygun mini çiftlik tarım için daha uygun Örnek Ödemiş , Bayındır.

Haklısınız ilk hedef tarihi 2022 veya 2023tü. Yazmadığım için anlam bozukluğu olmuş.
İlk olarak hedefim kiralık bir ev tutup sonrasında alım yapmak. Bahsettiğiniz gibi denize çok yakın bir lokasyon artık hayal oldu.
Denize 20-30 km mesafede olan bir yer en azından istediğimiz anda gidebilmemizi sağlar.

Haklısınız ilk hedef tarihi 2022 veya 2023tü. Yazmadığım için anlam bozukluğu olmuş.
İlk olarak hedefim kiralık bir ev tutup sonrasında alım yapmak. Bahsettiğiniz gibi denize çok yakın bir lokasyon artık hayal oldu.
Denize 20-30 km mesafede olan bir yer en azından istediğimiz anda gidebilmemizi sağlar.

haklısınız yaşamayı düşündüğüz bölgede kiralık ev tutup keşif yapmanız gerekli. 3 sene önce ben yaptım evimi Seferihisar a taşıdım , fakat bırakın köyleri , köylere yakın kuş uçmaz kervan geçmez dağ başında arazi fiyatları dudak uçutuyor. Ben İzmirdeyim Çeşme Seferihisar Dikili 45 dk mesafede istediğim zaman gidip gelip nefsimizi öldürüyoruz. bu sebeple İzmire dönüp şu an planımdan vazgeçtim.

bu bölgelerde sezon 3-4 ay , sonraki aylarda ıssızlaşır , hayat durur , sadece dünya işini bitirmiş çoluğunu çocuğunu okutmuş evlendirmiş 65 yaş üstü amcalar teyzeler kalır. Muhabbet zeytini budadınmı , ot ilacı attınmı , domatesler bu sene olmadı , biber çok çıktı gibi.

Bu sebeple yaşamayı düşündüğünüz yerde en az 1 sene tüm mevsimleri yaşamanız gerekli yaz sezonunun albenisine aldanmayın.

Aradığınızı bulmanız dileğimle.

haklısınız yaşamayı düşündüğüz bölgede kiralık ev tutup keşif yapmanız gerekli. 3 sene önce ben yaptım evimi Seferihisar a taşıdım , fakat bırakın köyleri , köylere yakın kuş uçmaz kervan geçmez dağ başında arazi fiyatları dudak uçutuyor. Ben İzmirdeyim Çeşme Seferihisar Dikili 45 dk mesafede istediğim zaman gidip gelip nefsimizi öldürüyoruz. bu sebeple İzmire dönüp şu an planımdan vazgeçtim.

bu bölgelerde sezon 3-4 ay , sonraki aylarda ıssızlaşır , hayat durur , sadece dünya işini bitirmiş çoluğunu çocuğunu okutmuş evlendirmiş 65 yaş üstü amcalar teyzeler kalır. Muhabbet zeytini budadınmı , ot ilacı attınmı , domatesler bu sene olmadı , biber çok çıktı gibi.

Bu sebeple yaşamayı düşündüğünüz yerde en az 1 sene tüm mevsimleri yaşamanız gerekli yaz sezonunun albenisine aldanmayın.

Aradığınızı bulmanız dileğimle.

Aslında 2019 da İzmirden bir iş teklifi alıp 2020 şubat gibi İzmire gelip homeofise çalışacaktım. Hanım rahatsızlanınca planı bozup istanbulda kaldık. Allah şükür şuan sağlığına kavuştu. Evin krediside bitti sayılır :smiley:
Artık Allah nasip ederse göç vakti geldi.
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.