Terrano 2.4 Hararet Ile Ilgili

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orcun45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,756

orcun45

Yeni Üye
Yer
MANİSA
Web
www.manisaerguvenemlak.com
Merhaba arkadaşlar bundan birkaç hafta önce 98 model 2.4 terrano 3k aldım.
Öncelikle araca cok ısındım ve çok keyifle biniyorum. geçtiğimiz hafta sonu arazide test etme şansım oldu ve birçok üst araçların zorlandığı ve takıldığı yerden kendini kasmadan inip cıkıyor şaseli olmasının ve manuel olması arazide daha iyi bana göre..
gelelim ana konuya uzunyolda giderken rampa cıkışlarında hararet kırmızı cizgiye cıkmıyor ancak 2.3 mm kala kalıyor. Rampa aşarıya inerkende tam tersine hararet düşüyor, normal şartlarda sabit kalması gerekir. radyatör ve termostat eski olduğu için kökten 2 sini değiştirmeyi düşünüyorum bu konudaki görüşleriniz nelerdir.?
Manisadayım izmir yakın başına gelmiş arkadaşlar vardır mutlaka. Şuan havalar soğuk ancak yaz ayında sıcakta hararet yapar bu şekilde ben şimdiden halledeyim diyorum.
Parça konusunda neresini tavsiye edersiniz ? izmir yakın alıp taktırabilirim

Etiketler
terrano 2

merhaba.

1.Nissan Terrano Yokuşta Isınma Sorunu nasıl Çözülür ?
2.Soğutma suyu yokuşta neden aşırı ısınır?
3.Soğutma suyu inişte neden soğur?

8 aydır terrano 98 tdi kullanıyorum. yokuşta ısınma sorunu ile ben de karşılaştım.
birkaç ay sorunun kaynağını bulmak için nerdeyse motorun çoğu sistemini öğrendim...

internette yazılanlar ve konuştuğum ustalar problemin çözümü için ilgisi olmayan fikirler öne sürdüler...
motor sökümüne kadar alakasız kendilerince kesin çözüm gibi sunarak önüne gelen atıp tuttu.

sonuçta problemin çözümünü " terrano su soğutma sistemini" detaylı öğrenerek kendim buldum.
fazla uzatmadan çözümlere bakalım....
.......................................................................................................................................................................
problemin kaynağını dağ başında , yokuşta hemen çözemeyeceğimiz için yokuşta ısınma sorunu ile karşılaştığımızda yapabileceğimiz pratik çözümleri bilmek, hem yolda kalmamızı önler hem de aracımıza zarar gelmesini önleyecektir. bu çözümleri kendi aracımda uyguladım işe yaradı...

........................................................................................................................................................................

Hızlı Çözüm 1: Motordaki soğutma suyunu yokuşa tırmanmadan önce kontrol edip tamamlayın.

...........................................................................................................................................................................

Hızlı Çözüm 2 : Yokuşta motor sürekli ısınıyorsa hemen aracı kenara çekip durun, motoru kapatın. dikkatli şekilde radyatör kapağını açarak eksik suyu yavaş yavaş tamamlayın

(radyatör kapağının üzerine büyükçe bir bez koymakta fayda var. kaynar su yüzünüze ve sizi izleyenlere fışkırmasın) .motor kızgınken birden bire soğuk su doldurmayın.

radyatör kapağını açık bırakıp rölantide, durduğunuz yerde motoru çalıştırın ve su seviyesini tamamlayın ısı normale döndüğünde hareket edebilirsiniz. tabi gözünüz sürekli ısı göstergesinde olmalı. ısı göstergesi arızalı ise arada bir motor (kaput) ön kapağı açıp suyu kontrol edin.

...........................................................................................................................................

daha sonra soğutma suyundaki eksilmenin sebeplerini araştırıp ilgili ustalara çözdürün.
sebeplerini de yazacağım.

.............................................................................................................................................................................

motor suyundaki ısı artışını etkileyen etkenleri merak edenler için aşağıdaki detayları ile yazdım.
yaptığım araştırmalar ve fikir yürütmeler ile bu sonuçlara ulaştım. yazdıklarım eleştrilere ve fikirlere açıktır. motor ve otomobil konusunda teknisyan ve usta değilim.

yazdıklarımı uygulamadan önce aracların yetkili ustalari ile bu bilgileri paylaşmakta fayda var.
..............................................................................................................................................................................

Yokuşta Isınma sorunu nedenleri ve çözümleri :

1.0 motorda su eksikse yokuşta neler olur? ve motorun ısısını durduramazsak neler olur?

1.1. araç yukarı doğru tırmanırken termostat'a su ulaşamaz. su yere parelel durduğu için su seviyesi termostatın aşağısına iner. (nissan termostat nedir ?derseniz aşağıda açıklayacağım )

bir bardağa su koyup düz durarken keçe kalem ile termostat yerini işaretleyin bardağı araç gibi öne arkaya eğerseniz termostatın nasıl susuz kalıp soğuduğunu daha iyi canlandırırsınız.

1.2. dolayısı ile termostat soğuduğu için ön radyatöre giden su devresini kapatır. nissan terranodaki termostat iki özelliklidir. ısınınca bir deliği açarkan aşağıdaki bir deliği de kapatır. (termostat housing)

1.3 .soğutma suyu motor içinde kapalı kalır .kaynar su motor içinde ısısını artırarak dönmeye devam eder.

1.4. araç yukarı çıkarken aşırı yükleme olduğu için motor su sıcaklığı dolayısı ile motorun ısısı hızla artmaya devam eder.

1.5.motor ısı koruma sistemini termostat sağlar. termostat devreye giremediği için motor sürekli ısınır ve motoru kapatıp soğumaya almadığınızda motor önce kapak contasını yakar.
motor hemen durdurulmaz ise daha ciddi hasarlara yol açabilir.
(motor ana boloğun parçalanması delinmesi ve benzeri...)

1.6. motor su borularınız ve radyatör kapağı sağlamsa kaynar su buharı rayatörden yedek su deposuna gider fışkırmaya başlar.

1.7 soğutma suyu kaynar su buharı olarak motordan boşaldığında motor soğutma suyu işlevini yapamadığı için motor yağı hızla ısınır ve yanarak yağ özelliğini yitirir.

1.8. turbo motor yağı ile yağlandığı için mildeki yağ keçesi yanar ve turbo motora yağ basmaya başlar.
motor egzostan kara duman atmaya başlar . turbo motorun yağını bir süre sonra bitirir. torbo soğumadığı için mili yanıp yapışır veya parçalanır. yapışırsa motor boğulup durur.

1.9. motordaki hareketli parçalar aşırı ısınıp birbirlerine kaynar. yapışır. bazı hareketli parçalar motor gövdesini delerek dışarı çıkar. piston kolu gibi...

1.10. soğutma su borularınız zayıf ve radyatör kapağı arızalı ise motor su basıncı boruları patlatır. motordan buhar çıktığını görür görmez hemen motor durdurulmalıdır.

devamı var....

merhaba.

1.Nissan Terrano Yokuşta Isınma Sorunu nasıl Çözülür ?
2.Soğutma suyu yokuşta neden aşırı ısınır?
3.Soğutma suyu inişte neden soğur?

8 aydır terrano 98 tdi kullanıyorum. yokuşta ısınma sorunu ile ben de karşılaştım.
birkaç ay sorunun kaynağını bulmak için nerdeyse motorun çoğu sistemini öğrendim...

internette yazılanlar ve konuştuğum ustalar problemin çözümü için ilgisi olmayan fikirler öne sürdüler...
motor sökümüne kadar alakasız kendilerince kesin çözüm gibi sunarak önüne gelen atıp tuttu.

sonuçta problemin çözümünü " terrano su soğutma sistemini" detaylı öğrenerek kendim buldum.
fazla uzatmadan çözümlere bakalım....
.......................................................................................................................................................................
problemin kaynağını dağ başında , yokuşta hemen çözemeyeceğimiz için yokuşta ısınma sorunu ile karşılaştığımızda yapabileceğimiz pratik çözümleri bilmek, hem yolda kalmamızı önler hem de aracımıza zarar gelmesini önleyecektir. bu çözümleri kendi aracımda uyguladım işe yaradı...

........................................................................................................................................................................

Hızlı Çözüm 1: Motordaki soğutma suyunu yokuşa tırmanmadan önce kontrol edip tamamlayın.

...........................................................................................................................................................................

Hızlı Çözüm 2 : Yokuşta motor sürekli ısınıyorsa hemen aracı kenara çekip durun, motoru kapatın. dikkatli şekilde radyatör kapağını açarak eksik suyu yavaş yavaş tamamlayın

(radyatör kapağının üzerine büyükçe bir bez koymakta fayda var. kaynar su yüzünüze ve sizi izleyenlere fışkırmasın) .motor kızgınken birden bire soğuk su doldurmayın.

radyatör kapağını açık bırakıp rölantide, durduğunuz yerde motoru çalıştırın ve su seviyesini tamamlayın ısı normale döndüğünde hareket edebilirsiniz. tabi gözünüz sürekli ısı göstergesinde olmalı. ısı göstergesi arızalı ise arada bir motor (kaput) ön kapağı açıp suyu kontrol edin.

...........................................................................................................................................

daha sonra soğutma suyundaki eksilmenin sebeplerini araştırıp ilgili ustalara çözdürün.
sebeplerini de yazacağım.

.............................................................................................................................................................................

motor suyundaki ısı artışını etkileyen etkenleri merak edenler için aşağıdaki detayları ile yazdım.
yaptığım araştırmalar ve fikir yürütmeler ile bu sonuçlara ulaştım. yazdıklarım eleştrilere ve fikirlere açıktır. motor ve otomobil konusunda teknisyan ve usta değilim.

yazdıklarımı uygulamadan önce aracların yetkili ustalari ile bu bilgileri paylaşmakta fayda var.
..............................................................................................................................................................................

Yokuşta Isınma sorunu nedenleri ve çözümleri :

1.0 motorda su eksikse yokuşta neler olur? ve motorun ısısını durduramazsak neler olur?

1.1. araç yukarı doğru tırmanırken termostat'a su ulaşamaz. su yere parelel durduğu için su seviyesi termostatın aşağısına iner. (nissan termostat nedir ?derseniz aşağıda açıklayacağım )

bir bardağa su koyup düz durarken keçe kalem ile termostat yerini işaretleyin bardağı araç gibi öne arkaya eğerseniz termostatın nasıl susuz kalıp soğuduğunu daha iyi canlandırırsınız.

1.2. dolayısı ile termostat soğuduğu için ön radyatöre giden su devresini kapatır. nissan terranodaki termostat iki özelliklidir. ısınınca bir deliği açarkan aşağıdaki bir deliği de kapatır. (termostat housing)

1.3 .soğutma suyu motor içinde kapalı kalır .kaynar su motor içinde ısısını artırarak dönmeye devam eder.

1.4. araç yukarı çıkarken aşırı yükleme olduğu için motor su sıcaklığı dolayısı ile motorun ısısı hızla artmaya devam eder.

1.5.motor ısı koruma sistemini termostat sağlar. termostat devreye giremediği için motor sürekli ısınır ve motoru kapatıp soğumaya almadığınızda motor önce kapak contasını yakar.
motor hemen durdurulmaz ise daha ciddi hasarlara yol açabilir.
(motor ana boloğun parçalanması delinmesi ve benzeri...)

1.6. motor su borularınız ve radyatör kapağı sağlamsa kaynar su buharı rayatörden yedek su deposuna gider fışkırmaya başlar.

1.7 soğutma suyu kaynar su buharı olarak motordan boşaldığında motor soğutma suyu işlevini yapamadığı için motor yağı hızla ısınır ve yanarak yağ özelliğini yitirir.

1.8. turbo motor yağı ile yağlandığı için mildeki yağ keçesi yanar ve turbo motora yağ basmaya başlar.
motor egzostan kara duman atmaya başlar . turbo motorun yağını bir süre sonra bitirir. torbo soğumadığı için mili yanıp yapışır veya parçalanır. yapışırsa motor boğulup durur.

1.9. motordaki hareketli parçalar aşırı ısınıp birbirlerine kaynar. yapışır. bazı hareketli parçalar motor gövdesini delerek dışarı çıkar. piston kolu gibi...

1.10. soğutma su borularınız zayıf ve radyatör kapağı arızalı ise motor su basıncı boruları patlatır. motordan buhar çıktığını görür görmez hemen motor durdurulmalıdır.

devamı var....

..................................................

devam......

yokuşta ısınan motor suyu tamamen kapalı bir devrede döner. kalorifer ve radyatör hortomları devrede değil.
termostat devreye girmediği sürece hortomlara motor suyu gelmez.

hortomlar ve radyatör kapağı suyun kızgın buhar haline gelinceye kadar devreye giremez aşırı ısınan su buharı termostatı çalıştırabilir. dolayısı ile radyatör kapağı sağlam ise buhar yedek depodan çıkar ve basınç düşmesi ile birlikte yedek depodan su çekilir. motor kaybettiği suyu yedek depodan alır.

termostat çalışmaz ise problem ciddi boyutlara çıkar.

(termostatın sağlam ve çalışıyor olmasını sağlamak ve yedek su deposunun max min sevyesi aralığında olmasına dikkat etmek gerekiyor. genelde oto sanayilerde ustalar yedek depoyu ağzına kadar doldurur. bence bu yanlıştır. aşırı dolu yedek depo radyatör kapağının çalışmasını engelleyebilir. )

belkide yokuşta ısınan kırmızıya çıkmadan 1-2 mm öncesi ısının durması sebebi bu olabilir.

bu arada motoru mekanik olarak koruyan bir başka sistem: motor su basınç kapakları dır. motor su basıncı tehlike sınırına çıkınca bu kapaklar açılır mış. soğuk havalarda su donunca genleşeceği için yine bu kapaklar açılırmış. dolayısı ile motor gövdesi(bloğu) çatlamaktan korurmuş.

beyinli araçlarda motor ısınının belirli seviyenin üzerine çıkınca durdurmasını sağlayan bir sistem de olabilir.
terranoda bu sistem var mı bilmiyorum. ısınma sorunu çok yaşayan olduğuna göre sistem ya yok yada devreye geçemiyor olmalı.

devamı var....

Merhaba arkadaşlar bundan birkaç hafta önce 98 model 2.4 terrano 3k aldım.
Öncelikle araca cok ısındım ve çok keyifle biniyorum. geçtiğimiz hafta sonu arazide test etme şansım oldu ve birçok üst araçların zorlandığı ve takıldığı yerden kendini kasmadan inip cıkıyor şaseli olmasının ve manuel olması arazide daha iyi bana göre..
gelelim ana konuya uzunyolda giderken rampa cıkışlarında hararet kırmızı cizgiye cıkmıyor ancak 2.3 mm kala kalıyor. Rampa aşarıya inerkende tam tersine hararet düşüyor, normal şartlarda sabit kalması gerekir. radyatör ve termostat eski olduğu için kökten 2 sini değiştirmeyi düşünüyorum bu konudaki görüşleriniz nelerdir.?
Manisadayım izmir yakın başına gelmiş arkadaşlar vardır mutlaka. Şuan havalar soğuk ancak yaz ayında sıcakta hararet yapar bu şekilde ben şimdiden halledeyim diyorum.
Parça konusunda neresini tavsiye edersiniz ? izmir yakın alıp taktırabilirim
merhaba ,

bu sorunu @orhancengizk arkadaşımız elektrikli fan ile çözmüştü , konu aşağıda bilginize ;

https://r.tapatalk.com/shareLink?ur...share_tid=111370&share_fid=38286&share_type=t

Terrano 2 Mekanik Radyatör Fanından Elektrikliye Dönüşüm.

HUAWEI TAG-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

..................................................

devam......

yokuşta ısınan motor suyu tamamen kapalı bir devrede döner. kalorifer ve radyatör hortomları devrede değil.
termostat devreye girmediği sürece hortomlara motor suyu gelmez.

hortomlar ve radyatör kapağı suyun kızgın buhar haline gelinceye kadar devreye giremez aşırı ısınan su buharı termostatı çalıştırabilir. dolayısı ile radyatör kapağı sağlam ise buhar yedek depodan çıkar ve basınç düşmesi ile birlikte yedek depodan su çekilir. motor kaybettiği suyu yedek depodan alır.

termostat çalışmaz ise problem ciddi boyutlara çıkar.

(termostatın sağlam ve çalışıyor olmasını sağlamak ve yedek su deposunun max min sevyesi aralığında olmasına dikkat etmek gerekiyor. genelde oto sanayilerde ustalar yedek depoyu ağzına kadar doldurur. bence bu yanlıştır. aşırı dolu yedek depo radyatör kapağının çalışmasını engelleyebilir. )

belkide yokuşta ısınan kırmızıya çıkmadan 1-2 mm öncesi ısının durması sebebi bu olabilir.

bu arada motoru mekanik olarak koruyan bir başka sistem: motor su basınç kapakları dır. motor su basıncı tehlike sınırına çıkınca bu kapaklar açılır mış. soğuk havalarda su donunca genleşeceği için yine bu kapaklar açılırmış. dolayısı ile motor gövdesi(bloğu) çatlamaktan korurmuş.

beyinli araçlarda motor ısınının belirli seviyenin üzerine çıkınca durdurmasını sağlayan bir sistem de olabilir.
terranoda bu sistem var mı bilmiyorum. ısınma sorunu çok yaşayan olduğuna göre sistem ya yok yada devreye geçemiyor olmalı.

devamı var....

devam...

2.0.motor suyu neden eksilir?

2.1. su boruları bağlantı kelepçelerinin gevşek olması. delik olması...
motor rölantide çalışırken su kaçağı görünmeyebilir. termostat devreye girdiğinde belirli bir sürratin üzerinde
su basıncı artar. var olan zayıf noktalardan su kayıbı bu sırada olur. aracın altında ıslaklık bu nedenle görülmez.

2.2. devridaim / su pompası contasından sızıntı olması.

2.3. termostat kapağı contasından su sızması.

2.4. yanık motor üst kapak contasından motor yağına su kaçağı. (motor yağı çamurlaşması , havalandırmadan gelen yanık et kokusundan ,egzosdan su gelmesi vb......)

2.5. motor su sisteminde hava kalmışsa....
motor suyu eksilmediği halde eksilmiş gözükür. motor su sisteminde , motor kanalları, radyatörler içinde hava kalmışsa su dolu gözükür bir müddet çalıştıktan sonra eksilir. aslında su eksilmemiştir sistemdeki havanın bir kısmı çıkmıştır.

Sistemin havasının aldırılması gerekir. Bazı ustalar radyatör kapağını açı yüksek devirde bir süre çalıştırarak alır. bazılarıda akşam radyatör kapağını açın sabaha kadar hava çıkar derler. sistemde hava kalmışsa kalorifer yeterince ısıtmaz.bazan hiç ısıtmaz. kalorifer radyatörüne giren havayı radyatör kapağı çalışmıyorda sistem kolayca atamıyor.

terrano sudaki havayı kendi kendine çıkaracak sisteme sahiptir.

bu sistemin en önemli elemanı radyatör kapağıdır. terrano radyatör kapağı; fazla suyu yedek su deposuna gönderir. su eksilirse yedek depodan suyu çekerek tamamlar. sudaki havayı borularda belirli yükseklikteki basınca ulaşınca yedek depo ya dolayısı ile dışarı atar.

terranolarda yedek su depoları açık sistemdir. depo üstünde bir delik vardır. bugün çoğu araçta kullanılan basınçlı kapalı tip su deposu yoktur.

radyatör kapakları üzerinde kullanılan basınç değeri yazar. katalog basınç değeri yeni motorlar için geçerlidir.
sistem ; devridaim/su pompası ve boruların esneklikleri v.b nedenlerle standart basınç daha aşağı inebilir.
ustaların tavsiyesi radyatör kapağı alırken standart,katalogta yazan basınç değerinin bir veya iki kademe aşağısını almaktır. teknik olarak sistemin basınç değerini ölçtürüp ona göre kapak seçmek daha doğru olur.

borulardaki ve sistemdeki su basıncı, düşük kapak basıncı yüksekse ne olur?

1.sistemde kalan havayı radyatör kapağı boşaltamaz.
2.su yeterinden fazla ısındığında radyatör kapağı suyun yedek depoya geçmesine izin vermez. su ısınmaya devam eder.
3.sistemde su eksikse su buharı radyatör kapağından çıkamıyorsa içerideki basınç düşmediği için sistem yedek depodan ihtiyacı olan suyu çekemez. dolayısı ile motor anormal ısınır.

sistem eksik suyu tamamlaması için kaynayan suyu ve buharı atıp içeride basınç azalması yapması gerekir.
içeride basınç azaldığında radyatör kapağı altındaki küçük kapak radyatör içine çekilerek suyun radyatöre gelmesi sağlanır. motor aşırı ısınınca genleşen su yedek depoya , normal sıcaklığa düştüğünde verdiği suyu geri alır. bu sistem bu şekilde devam eder.

radyatör kapağının bu işlemleri yapıp yapmadığını kontrol ettirmek gerekir.

benim araçta radyatör kapağının çalışmadığını fark ettiğimde o sıra düşük basınçlı kapak bulamamıştım.
kapak yayından 3.5 cm gibi bir parça keserek yayı zayıflattım. işe yaradı. şimdi hava tahliyesini rahatça yapabiliyor. yedek depodan su alışverişi yapabiliyor.
doğrusu basıncı ölçtürüp ona göre kapak almak olmalı.

devamı var...

Kişisel olarak edindiğim tecrübe ve toparladığım bilgiler...
Genel olarak tüm araçlarda ve özellikle terrano 98 de motorun ısınmasına neden olacak etkenler :

1.Hava filtresi Tıkalı ...
serin hava giremediği için turbo motora giden havayı aşırı ısıtır. Motor aşırı ısınır.Hava filtresi değişmeli.

2.Akışmetre kirli..
Hava filtresi çıkışında bulunan Akışmetre kirlenmişse araç beyni motora yanlış yakıt gönderir. Temizletmek gerekir. El değmeden balata sprayi veya temizlik alkolü ile kolayca temizlenir.

2.Turbo'ya giden borular delik veya bağlantıları zayıf.

Turbo filtreden hava çekerken bir kısım havayı motor çevresindeki sıcak havadan çeker. Turbodan çıkan hava aşırı ısınır. Motor aşırı ısınır.

3. İntercooler tıkalı veya bağlantılarında kaçak var.

İntercooler turbodan gelen havayı soğutan radyatördür.
Zamanla turbodan gelen yağlarla ve hava filtresinden gelen tozlarla sular ile kirlenir . Turbodan gelen hava intercoolerin iç yüzeylerine değerek geçmesi gerekir. Havanın soğuması için gerekli. Yaylı ve kirli intercooler turbodan gelen sıcak havayı soğutamaz. Motor ısınır.

4. Yağ filtresi tıkalı...
Motorların soğutulmasında en önemli etkenlerden ikincisi : Yağ ve yağ dolaşım sistemidir.
Yağ filtresinın tıkalı olması yağ akış hızını düşürür ve motorun ısınmasına neden olur.

5. Yağ pompası bozuk yada tıkanmış.

Tam verimli çalışmayan yakıt pompası nedeni ile yağlama sağlıklı olmaz motorun ısınmasına neden olur.
Kontrol edilip temizlenmeli veya değiştirmeli.

6. Yağ kanallarında, borulanında tıkanıklık ezikler
.
Yağ sistemini aksatır motor ısınır. Kontrol ve onarım.

7.Egzos tıkalı.

Motor gazı rahat çıkaramaz zorlanır . Motor ısınır. Egzos onarımı, değişimi.

8. Su soğutma radyatörü tıkalı.

Su akışı tam verimli olmaz ve radyatör soğutmayı gerçekleştiremez. Motor ısınır. Radyatör pas temizliği yapıp
antifriz olmadan motoru çalıştırmamak gerekir.

9. Su kanalları pastan ve kireçten tıkanmış veya daralmış.

Motor gövdesi üzerindeki su kanalları antifriz kullanılmadığı için zamanla kireç ve pasla kaplanır. Kireç ve pas temizlenmeli.

10.Devridaim bozuk...
Su pompası zamanla özelliğini yitirip verimli su devridaimi, dolaşımı yaptıramaz. Motor suyu aşırı ısınır.
Yenisi ile değiştirin.

12. Termostat arızalı...

Termostat arızalı ise su motorun içinden radyatöre gidemez sürekli ısınır. Termostatı aracın özelliğine uygun değişim.

En önemlilerden birisi: Tamircilerin dikkatini çekmeyen .

14. Termostat hausing / Termostat yatağı /. arızalı.

Terrano 98 de çok geç farkettiğim bir konu. Termostatlar iki fonksiyonlu. Isınınca üsteki kanal açılır. Alttaki bir parça uzayarak Termostat housing denilen parçadaki bir deliği kapatır. Böylece su radyatöre giden kanala geçer.
Bu parça alüminyumdan yapılmıştır. Uzun yıllar sonucu aşınır ve termostatın alt kapağının kapatamayacağı şekilde deforme olur. Termostat nekadar fazla ısınırsa ısınsın bu kanalı tam kapatamaz.
Yarım kapandığında su radyatörlere rahat gidemez ve soğutma gerçekleşmez. Parça yenisi ile değiştirmeli.
Yada yatak taşlanmalı. Taşlama yapınca termostat seçimi fabrika ölçülerinden farklı olacaktır.

DİKKAT. Terranolardaki termostatlar çift özelliklidir.
Termostatı çıkarayım motor suyu rahatlasın dediğinizde motoru yakarsınız. Termostat olmadan radyatöre su geçişi olmadığı için su motorun içinde kalır ve

Öneriler:

TERMOSTATSIZ TERRANO KESİNLİKLE ÇALIŞTIRILMAMALI. Motorun önemli arızasına veya yanmasına neden olur.
Kısaca termostat arızası halinde araç kesinikle çalıştırılmamalı.

Benden bu kadar.

".......................Yolda kaldık ne yapalım devam etmeyelim mi? derseniz. Önerim motoru zorlamadan su seviyesini ve ısı göstergesini izleyerek ısıyı yarısına yada az yukarısına gelecek kadar gitmek. Sonra soğumasını bekleyip , eksilen suyu tamamlayıp aynı şekilde ara molalar ile gideceğiniz yere kadar gitmek mümkün....."

Ek bilgi;

Araç aşırı ısındı o anda başka neler yapılabilir?

Pratik çözümlerden biri de kalorifer fanını açmaktır.

Kalorifer radyatöründeki sıcak su sürekli dolaşımda olduğu için kalorifer fanını açmak motor suyunun soğutulmasında etkili olacaktır. Tehlikeli derecede ısının yükselmesini kontrol altına almaya yardımcı olur.

Yolcu otobüslerinde yazın ortasında kaloriferler çalışmaya başlarsa otobüsün motor suyu aşırı ısınmış olabilir.

Genelde profesyonel şöförlerin sıkça başvurdukları bir çözümmüş.

Merhaba...

Aşağıdaki problemler için öncelikle bakılması gereken yer neresi olmalıdır? sorusuna yanıt...

Problemler:

1.Araç yokuşta anormal ısınıyorsa,
2.Kaloriferler ısıtmıyorsa,
3.Isı göstergesi inip çıkıyor, sabit durmuyorsa,
4.Radyatör suyunda hava çıkıyorsa...

Bakılması gereken ilk yer Dervidaim / Su pompası olmalı. Su pompası sökülüp kanatları sağlam mı
bakılmalı ve gerekiyorsa yenisi ile değiştirilmeli.

Su pompası(devridaim) içinde suyu motora basınçlı gönderen üzerinde 8-10 adet kanadı olan döner disk vardır.
Bu kanatlar radyatör suyunda antifriz kullanılmıyorsa zaman içinde
çürüyüp düz bir plaka haline geliyor.

Dolayısı ile suyu motor içinde basınçla dolaştırma özelliği kalmıyor. İkinci el araç alındığında radyatör suyunda
pas varsa, kaloriferler rölentide ısıtmıyor ise hemen devridaim söktürülüp bakılmalı

Bu problemin belirtileri;

1.Kalorifer ısıtmamaya başlar, Kalorifer radyatörü sürekli hava yapar. Her çalıştırmada hava alınmazsa
kalorifer ısıtmaz,

2.Motor yokuşlarda aşırı ısınır, Isı göstergesi sabit durmaz,Soğukta düşük, sıcakta yüksek gösterir.
Bazan çok gösterir bazan çok az gösterir. Normalde ısı göstergesi sürekli sabit kalır.

3.Radyatör sürekli hava yapar,

4. Radyatör suyu aşırı basınçla boruları şişirmeye çalışır.

5. Radyatör yedek su deposu içinde hava kabarcıkları görünür. Motor ısındıkça kabarcıklar çoğalır.
Çoğu usta bu hava kabarcıklarını motor kapak contası yanma belirtisi şeklinde algılar.

6. Motor suyu sürekli eksilir, Su motor içinde kaynayıp radyatörden buharlaşıp eksilir.

7. Araç yokuş çıkarken motor hızla ısınır ısı göstergesi hızla yükselir,

8. Radyatör boruları radyatör kapağı bozuksa patlayabilir, Su kaynar,

Devridaim(su pompası) ikici el araç alınca ilk olarak söktürüp kontrol edilmeli...

Yukarıdaki problemleri yaşadım. Devridaimi değiştirince problemler ortadan kalktı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR