Terrano 2 2.7tdi 2001

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dodurgali11 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,157

dodurgali11

Yeni Üye
Yaklaşık 3 yıldır Terrano 2 2.7 kullanıcısıyım, arabamda kronik sorunlar var çözemedim, araç hararet yaptı komple bakıma girdi ama bazen geç çalışıyor veya bir süre bekledikten sonra çalışıyor. ilk ustam bütün elektrik tesisatını elden geçirdi en son, sente dişini bi tık değiştirince çözüldüğünü söyledi ( çalışmama proglemi kısmen düzeldi), ama siyah duman, yakıt tüketimi artışı ve bir sürü proglem çıktı. daha sonra pompa duman yüzünden yine elden geçirilirken diğer usta, bunun sentesi kaymış dedi ve dişliyi düzeltti çalışma işinin bununla alakası olmaz dedi ama yer yer yine aynı sıkıntıyı yapıyor, bilgisi olan var mı, tabi soğukken istop etme proglemi va rağlen pompanın kart okuyucusundan olduğu söyleniyor doğru mudur ( fiyat 1800 TL

Etiketler
Merhaba Ben de benzer sorunu yaşadım araç yolda giderken istop ediyordu. Bazen çalışmıyordu vs. Mazot pompasının beyin vs bir çok yerini değiştirdiler. siyah duman atma gitti ancak çalışma problemi devam etti. Bu arada pompacılar aracı sökerken kırmadık yer bırakmamışlar yağ çubuğu dahil. üstüne bir de 3500 tl aldılar . Sonra krank sensöründen dediler. 800-1000 tl arası fiyat istediler işçilik hariç. Bir gün yolda kaldım çekici geldi adam baktı mazot filtresinin altındaki parça gevşemiş dedi sıkıştırdı araç çalıştı. Sonra Maslak Atatürk Oto sanayi 2. kısımda Necati usta ya gittim nissan özel servisi. filtreyi değiştirdi, çıkma sensör buldu taktı. Maşaallah şimdi çok güzel çalışıyor.

Yaklaşık 3 yıldır Terrano 2 2.7 kullanıcısıyım, arabamda kronik sorunlar var çözemedim, araç hararet yaptı komple bakıma girdi ama bazen geç çalışıyor veya bir süre bekledikten sonra çalışıyor. ilk ustam bütün elektrik tesisatını elden geçirdi en son, sente dişini bi tık değiştirince çözüldüğünü söyledi ( çalışmama proglemi kısmen düzeldi), ama siyah duman, yakıt tüketimi artışı ve bir sürü proglem çıktı. daha sonra pompa duman yüzünden yine elden geçirilirken diğer usta, bunun sentesi kaymış dedi ve dişliyi düzeltti çalışma işinin bununla alakası olmaz dedi ama yer yer yine aynı sıkıntıyı yapıyor, bilgisi olan var mı, tabi soğukken istop etme proglemi va rağlen pompanın kart okuyucusundan olduğu söyleniyor doğru mudur ( fiyat 1800 TL
Merhaba
Aracı gercekten bu araclardan anlayan ustaya gösterirseniz zaman ve para kaybı yasamazsınız gider arkadasın desissgi gibi maslakta ataturk sanayi sitesinde nissan servisleri var orayı tabsiye ederim bizim ustamız istanbul otodan sebahattin usta bu aracların her parcasını her sorununu bilir

Merhaba arkadaşlar herkese selamlar,
2 hafta önce nissan terrano 2 2001 model 2,7 diesel otomatik aldım.
şöyle bir sıkıntım var
araç vites geçişlerinde d den r gibi rolantisi düşüyor stop edecek gibi oluyor
dahası
örneğin u dönüşü yapmam gerek tam sol kırıyorum sonra tam sağ yapıp geri vitesie aldığımda stop ediyor ve arıza ışıgı yanıyor yakıt pompası yeni yapıldı sanzuman yeni yapıldı motoru 10/8 160km hızı kolayca görüyor
bu problemle ilgili deneyimi olan bilen veya tavsiye edebileceğüi bir ustası olan istanbulda varmı dır ?
şimdiden teşekkürler.

Yaklaşık 3 yıldır Terrano 2 2.7 kullanıcısıyım, arabamda kronik sorunlar var çözemedim, araç hararet yaptı komple bakıma girdi ama bazen geç çalışıyor veya bir süre bekledikten sonra çalışıyor. ilk ustam bütün elektrik tesisatını elden geçirdi en son, sente dişini bi tık değiştirince çözüldüğünü söyledi ( çalışmama proglemi kısmen düzeldi), ama siyah duman, yakıt tüketimi artışı ve bir sürü proglem çıktı. daha sonra pompa duman yüzünden yine elden geçirilirken diğer usta, bunun sentesi kaymış dedi ve dişliyi düzeltti çalışma işinin bununla alakası olmaz dedi ama yer yer yine aynı sıkıntıyı yapıyor, bilgisi olan var mı, tabi soğukken istop etme proglemi va rağlen pompanın kart okuyucusundan olduğu söyleniyor doğru mudur (

Merhaba...bir senedir terrano ile iletişim kurmaya çalışıyorum. öğrendiklerimi paylaşayım...
problemi çözmeye yardımcı olacak birkaç soru soracağım...ayrıntılı cavap yazarsanız çözüme ulaşılabilir.

1.Araç bakma girmeden önce yazdığınız sorunlar var mıydı ?

2.Aracınız hararet yapınca bakımda neler yapıldı?Tüm detayları ile.

3.Geç çalışma derken anlatmak istediğiniz tam olarak nedir?

4.Kaç defa marşa bastığınızda çalışıyor?

5.Bir süre bekledikten sonra çalışıyor ne demek?
Birkaç defa marşa basıyorsunuz çalışmıyor sonra bekliyorsunuz (kaç dakika ) tekrar marşa basınca mı çalışıyor? anlatmak istediğiniz bu mudur?

6. Çalıştırırken gaz pedalına basıyormusunuz? Kesinlikle basılmaması gerekiyormuş.

Benim böyle problemim olsa neler yapardım:

1.Hava filtresini değiştirirdim.Filtre tıkalı ise araç zor çalışır. Akışmetreye yeterli hava gönderemez ve akış metrenin çalışmasını engeller.

2.Hava akış metresini temizlerdim.

Akışmetre :(maf sensor) Filtre çıkışında bulunan bu sensör hava akımını ölçüp beyine bilgi gönderir. Beyin bu bilgiye göre mazot miktarını ayarlar. Bu sensör kirlenir yada arızalanırsa araca ya fazla yada az mazot gider.

Yakıt Az giderse: Motor yeterli gücte çalışamaz ve hareket edildiğinde durur.

Yakıt çok giderse : Motor yeterli havayı alamadığı için yakıtı yakamadan egzostan duman olarak atar.
Motor yine güç sağlayamadığı için harekette durmak zorunda kalır. Boğulur.

3.Hava filtresinden başlayıp turbo çıkışına kadar ve intercooler ( turbo hava soğutucu radyatör) bağlantı giriş ve çıkıştaki tüm hortomları inceler delik,patlak var mı kontrol ederim.

4.Tüm hortomların kelepçelerini kontrol edip gevşekleri sıkıştırırım.

Torbo araçlarda hortomlardaki iğne ucu kadar delik olsa araçların çalışma düzeni bozuluyor. Güçten düşüyorlar.

5.İntercooler altında yağlanma varmı kontrol ederdim. İntercooler de delik varsa (altta yağlanma olarak görünür) turbodan basılan hava motora ulaşamadan buradan dışarı kaçar motor güçten düşer.

6. İntercooler tıkalı ise turbodan gönderilen hava zor geçeceği için motora ulaşamaz ve motor havasız kaldığı için boğulur zor çalışır. İntercooler sökülüp içi tinerle iyice yıkanırsa problem çözülür. (pro takılmak isterseniz intercooler temizleyicilerde var) .

7.Turbo sağlam mı kontrol ederdim. Turbo mili motor yağındangelen birboru ile yağlanır.
Egzosdan kara duman atıyorsa motor yağ yakıyor demektir. Yakıta turbo keçelerinden kaçan yağ hava ile birleşip karışıyor. Kontrol için motor yağ eksiltiyormu bakın. Eksiltme fazla karaduman da çoksa turbo yağ keçesi bozulmuş demektir.

Bu problem motorda yağ azalması ve dolayısı ile yağın motoru soğutmasından faydalanılamadığı için motor anormal kızar. Devridaiminiz sağlamsa buna rağmen motor ısınma problemi yaşıyorsanız turbodan işe başlamalı.

8 Yağ filtresini değiştirirdim.

Motorun ısınma sebeplerinden biri de yağ filtresini peryodik değiştirmemektir.
Yağ filtresi tıkanırsa motor kontrol edilemez şekilde ısınır. Bildiğimiz motoru su dolaşımı soğutur bilgisidir.
Aslında motoru soğutan en önemli sistem yağ dolaşımıdır. Yağ ve su dolaşımsistemi birlikte motoru ve tüm sistemi sabit ısıda tutarlar.

9. Yağ pompası çalışıyor mu kontrol eder veya ettirirdim.

10. Tüm ısıtma bujilerini yenilerdim.

Problemin ısıtma bujilerden olup olmadığını anlamak için ısıtma bujileri çıkarıp tek tek test edilmeli.
Bujilerden biri yada birkaçı çalışmıyorsa motor geç çalışır. Zor çalışır. Soğuk havalarda dahada geç çalışır. En iyisi yenilemek.

11. Enjektörleri kontrol ettirirdim.

Enjektörlerin kirlenmesi ve aşınması sonucu yakıt püskürtme açıları ve şekilleri bozuluyor.
Yakıtın doğru püskürmemesi ateşlemeyi etkiliyor. Yakıt enjektörlerden simetrik ve eşit miktarlarda dağılması gerekiyor. Aksi taktirde ateşleme gerçekleşmez dolayısı ile motor çalışamaz.
Yanlış püsküren enjektörler piston üstünü eritip bozabilir. Motor performansı,gücü azalır.
Enjektör deliklerinden kamerailebu arıza tespit edilebiliyor. Motor sökmeden.

12. Yakıt pompasının kontrol ettirirdim. Gerekirse ayarlanmasını sağlardım.

Mazot pompası düzgün çalışmıyorsa enjektörlere düzensiz ve zaman ayarsız mozot pompaladığında motorun çalışma düzeni bozulur. Motor geç ve zor çalışır kolay durur. Egzostan yanmamış mazot atılır. Beyaz duman yanmamış mazot demektir...

Benden şimdilik bu kadar...
Yazılarım eleştriye açıktır. Nissan motor uzmanı değilim. Öğrenmeye çalışıyoruz.

Merhaba arkadaşlar herkese selamlar,
2 hafta önce nissan terrano 2 2001 model 2,7 diesel otomatik aldım.
şöyle bir sıkıntım var
araç vites geçişlerinde d den r gibi rolantisi düşüyor stop edecek gibi oluyor
dahası
örneğin u dönüşü yapmam gerek tam sol kırıyorum sonra tam sağ yapıp geri vitesie aldığımda stop ediyor ve arıza ışıgı yanıyor yakıt pompası yeni yapıldı sanzuman yeni yapıldı motoru 10/8 160km hızı kolayca görüyor
bu problemle ilgili deneyimi olan bilen veya tavsiye edebileceğüi bir ustası olan istanbulda varmı dır ?
şimdiden teşekkürler.

Merhaba...

Bilgisayar sistemi ile rölanti kontrol edilip gerekirse biraz artırılmalı. Normali 650 imiş.

Rölanti çok düşük ise araç güçe bindiğinde yeterli enerjisi olmadığında duruyor olabilir. Arıza ışığını bilgisayardan okumak gerekir . Bilgisayar ışığın yanma sebebini söylemesi gerekir. Bu bilgiye göre yola çözüme gidilmeli....

Diğer yazımdaki listeyi sizin araçta da gözden geçirmeli. Güçten düşme nedeni rölanti düşüklüğü olabilir gibi...

Merhaba...bir senedir terrano ile iletişim kurmaya çalışıyorum. öğrendiklerimi paylaşayım...
problemi çözmeye yardımcı olacak birkaç soru soracağım...ayrıntılı cavap yazarsanız çözüme ulaşılabilir.
.

Ek olarak

Araçta EGR var ise; EGR nin kullanıma bağlı olarak temizlenmesi gerekir.

EGR egzos gazı,emisyon değerlerini düşürmek için düşünülmüş bir sistem. Motorun çalışma sistemine olumlu katkısı yokmuş. Kirlenip tıkandığında motor çalışma sistemini bozup, ciddi güç kaybına sebep olurmuş.
Belirli peryotlarda temizlenmesi gerekirmiş.

Bu sistemi iptal ederek sorunlarından kurtulmak isteyen çok araç sahibi varmış. Yurt içinde ve yurt dışında.
Trafik kuralları izin veriyorsa.

EGR zannedildiği gibi yanmamış egzos gazlarını yakan bir sistem değilmiş. Yanmamış temiz yakıt karışımına az miktarda ekzos gazı karıştırarak egzos emisyon değerlerini standart değerlere getirmek amaçlanmış. Temiz yakıt karışımı kirletilmiş oluyor da denilebilir.

EGR valfi bozulduğunda araçta ortaya çıkacak sorunlar
  • Aracın düzgün çalışması bozulur, Tekleme, gaz yememe, motorun geç çalışması v.b. .
  • Yakıt tüketimi artar.
  • Motor sarsıntılı çalışır.
  • Araç bazan hiçbir şekilde çalışmayabilir.
  • Araç çekişten düşer.
Bu sorunlar var ise öncelikle EGR sistemi elden geçirilmeli.

...ek 2 ...Yukarıdaki listeye yakıt filtresini de değiştirmeyi eklemeli.

......

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR