Terkos Ve Müsellim Göletinde Turna Peşinde...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Bilbo Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,942
Ynt: Terkos Ve Müsellim Göletinde Turna Peşinde...

Gerçi içinde röportajdan, edebi denemeye, olta ile balık avcılığından, gizli nisbet ve masum günah çıkartmaya kadar herşeyin olduğu karavancılık ile balık avcılığını birleştiren bu sevimli olduğu kadar keyifli başlığa birşeyler yazabileceğimi düşünemezken, nedense Hüseyin'in gönderdiği balık yemekleri sayfasına takıldım.

Biliyorsunuz karavanda balık, buğulama ve marine meze dışında sorun. Fırın ise neredeyse hiçbirimizde yok. Evelsi sene 9 hafta İber yarımadasında İzmir tarzı fincan enginar ve yeşil kuşkonmaz dışında sadece deniz ürünleri, özellikle balık ile beslendik. Avrupa'da kamplar haricinde dışarıya ocak çıkartılamaması, (gözünü sevdiğimin Türkiye'si ;) ) aklıma tavada sucuk yaparken uyguladığım bir yöntemden faydalanmayı getirdi.
İspanyollar marketlerde balık reyonları dışında mesela levrek ve çipuranın kılçıksız filetolarını azotlu atmosfer altında paketlenmiş halde satıyorlar. Tavaya konan 1 yemek kaşığı su ile en kısık ateşde birkaç dakika içinde bu filetolar, fırın tadında sofraya sürülebiliyor. Asla kokusuz bu tazda hazırladığımız balıkları, dikkatle eritilmiş tereyağı içine tarhun otu koyarak servis ettik. Fransızların balıkta sıklıkla kullandıkları bu enfes baharat, bizde Konya dışında pek tanınmıyor galiba ? Bizler balığı sossuz sevsek de denenmeye değer bence, üstelik bilmem buna sos da denir mi ? Kurutulmuş tarhun otu tazesinden 10 misli daha keskin. Az ve dikkatli kullanmak gerekli.

Kullanılan tavanın yapışmaz cinsden olması, düşük ısı yüzünden önemli değil. Zaten balık proteini 70˚C ye varmadan renk değiştirip denatüre oluyor. Kokunun olmaması bir kenara, tava da çok kolay temizleniyor.

Ben bu usule, balıkları bir kaşık suda boğduğum (halletiğim) için müsadenizle "Balık boğma" diyorum.

Herneyse...
Önce "rastgele" ve sonunda umarım "afiyet olsun" diyelim. :smiley:

Etiketler

Tatlı su balıklarının en yırtıcı olan Turna'nın var olan toprak kokusunu gidermenin en kolay yolunu merak eden arkadaşlar için video ve görseller ile anlatmak istiyorum.
Dün sabah büyük oğlum Enes ile beraber sabah suyunda avlanmak için Poyrazlar gölüne gittik.Keyifli ve verimli bir av oldu.Akşam hanım anneler gününde kayınvalidelere sürpriz yapmak için yazlıklarına Karadeniz sahillerine gitti.Bizde balıkları baba oğul pişirip yedik aynı zaman da sizler içn videoda çektik.
Turna balığı her tatlı su balığı gibi bol kılçıklıdır.Bunda kurtulmak için balıktan feleto çıkarmak lazım.

https://www.youtube.com/edit?video_id=cGBjA7VYoew&video_referrer=watch

Bu fletoyu mısır unuyla harmanlayıp bolca kızgın yağın içine atıyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=bHjn7oY9BeM

Kızartma yapacağınız tava ve tüp çok çok önemli videoyu seyrederseniz açıklıyorum..

https://www.youtube.com/watch?v=5u-pS4A_sOQ

Tavanında kızartma sonrası deterjan ile yıkanmaması lazım.

https://www.youtube.com/watch?v=mvJq2y3mfxU

Afiyet olsun..

https://www.youtube.com/watch?v=Zzk06pI9xpI

IMG 8132

IMG 9351

IMG 9354

IMG 9353

IMG 9356

Merhaba Mustafa bey videoları izledim ancak ses kaydınızda problem olduğu için anlattıklarınızı anlayamadım. Ben de sizin yaptığınız gibi fileto çıkartıyorum ayrıca derilerini de alıyorum. En son denemem de 3 litre suya bir bardak sirke ekleyerek(internetten bulduğum koku giderme tarifi) filetoları 2-2.5 saat bu karışımda beklettim, daha sonra kalamarın yumuşaması için kullandığım süt ve soda da yarım saat ve son olarak sıvı yağ, soğan ve sarımsak ile 30-45 dk. marine ettikten sonra kızarttım ancak yine kokuyordu. Filetonun kenar etlerinde koku gitmişti sanki ama orta kısımlar kokuyordu. Ben de böyle olunca yeteri kadar sirke-su karışımında bekletmedim diye düşünüyorum. Bir kez daha turna yakaladığım zaman daha uzun süreli bekleteceğim ve sonuç alamazsam elveda turna avcılığı. Belki de avlandığım göldeki balıklar aşırı kokuyordur, poyrazlar büyük bir gölet (Müsellim'e göre) belki oradaki turnalar kokusuzdur. Sapanca'da yedeğim turnalar da hiç kokmuyordu.

Amatör balıkçılık benim için deniz ve galata köprüsü ile boğazın iki yakasından öteye gidemedi. Onlu yaşlarımda eski galata
köprüsünün laçkalaşmış aralıklarından attığım misinama gelen istavritler ile ilk gençlik yıllarındaki edindiğim kamışla çıktığım
boğazdaki yemlik zargana ve lüfer avcılığı ve bir sürü mazeretlerim ile sonlandı desemde tatlı su balıkçılığına yan gözle ama
hep gıptayla baktığım bir gerçek.

Batu şimdi yine uyuttuğum balıkçılık hobimi azdırmanın zamanımıydı :smiley: 2 gündür evdeki karavan sohbetimize balıkçılıkta
karışıverdi. Ayşegül'de oltalarımızı alalım bulunsun demekte, bakalım belki bizede kısmet olur.

Turnayı tatil başlangıcı yada dönüş yolunda saat uygunsa Gölyazıda yemeyi severim. Koku almadan yediğim yer olarak hep
aklımdadır. Yolculuklarda kızartma uygun olmayacağından soteleyerek pişiririm.

Selamlar

Hayatımın bir çok döneminde yaptığım işlerden sanırım bir şekilde hep balıkçılıkla işim oldu,sanırım araçlara olta atma vakti gelmiş.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.