Terkos Ve Müsellim Göletinde Turna Peşinde...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Bilbo Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,944

Bilbo

www.masalkaravan.com
Yer
İstanbul / Tekirdağ
Web
www.masalkaravan.com
Not: Bu yazı bir gezi yazısından çok bir balık avı serüvenidir, içinde gezi notları da vardır. Balıkçılıkla hiç ilgisi olmayanlar sıkılabilir.

Nisan ayının gelmesi ile turna balığı sezonu açıldı. Bu güne kadar bu balığı hiç yakalayamamış, aslında tatlı sularda doğru düzgün hiç balık yakalayamamış olmamdan dolayı artık şeytanın bacağını kırma zamanı geldi dedim. Deniz balıkçılığında gösterdiğim başarıyı tatlı sularda gösteremem ağırıma gidiyordu doğrusu. Turna ile ilgili, ne yer, nerelerde bulunur, hangi saat ve hava koşullarında, hangi yem ve takımlarla yakalanır şeklindeki yaklaşık bir haftalık internet araştırmamdan sonra teorik olarak yeterli bilgiye ulaştığımı düşünerek evimize yakın civardaki gölleri araştırmaya başladım. 50 km mesafe içindeki 3-4 göletten birine karar verecektim, zaten daha önce gittiğim ve başarısız olduğum, kamp alanı olarak da çok zevk vermeyen göletleri pas geçip , 30 km mesafedeki eve en yakın olan Müsellim Göleti'ne gitmeye karar verdim. Bu kararımda 'Google Maps'in gitmek istediğiniz noktadaki eklenmiş fotoğraflara bakma özelliği çok işime yaradı, herkese kullanmayı tavsiye ederim.

6 yaşındaki oğlum Arel'i de alarak Yandex navigasyonun yardımı ile rahatlıkla gölet kenarına kadar ulaştım. Göletin girişi mesire alanı olarak hazırlanmış , sık çam ağaçları dikilmiş , 3 adet çöp konteyneri konmuş düz ayak bir yer. Göletin sağ tarafından yol neredeyse göletin sonuna kadar gidiyor ve yol boyunca gölet kenarına araçları çekip kamp veya piknik yapacak en az 4-5 bölge var, bu yüzden haftasonu gidildiğinde bile yer bulmak mümkün. Gölet ilk başta oval geniş bir yapıda olsa da yoldan devam ettikçe daralarak bir nehir görüntüsü alıyor ve resimlerde de görüleceği gibi sazlar ağaçlar ve diğer bitkilerle yeşillik artıyor. İşte benim aradığım da tam da böyle dar, otluk sazlık yeşillik bir bölgeydi.

DSC 0723

DSC 0724

DSC 0726

DSC 0734

Ekli dosyalar

• DSC_0722.JPG
    DSC_0722.JPG
    98.1 KB · Görüntüleme: 424

Etiketler

Ynt: Terkos Ve Müsellim Göletinde Turna Peşinde...

Arel'in de kendine ait bir oltası var , kamışla atıp çekmek ilk deneyenler için oldukça zor bir iştir aslında. Parmak , kol ve vücut doğru zamanlama ile çalışmalıdır. Deniz kenarında uzun süre iğnesiz oltalarla çalışma yapmıştık, artık kendi çapında başarılı atışlar yapabiliyor ve iğneli olta atmaya hak kazandı, artık onun oltası da iğneli ve balık yakalama ihtimali var.

11027122 10152855218001687 5089437081991247599 o

11130153 10152855216836687 7074032102772477828 o

DSC 0728

DSC 0729

Ekli dosyalar

• 10866168_10152855217206687_2364663666578997505_o.jpg
    10866168_10152855217206687_2364663666578997505_o.jpg
    257.5 KB · Görüntüleme: 320

Paylaşım için ve amatör olta balıkçılığının heyecanını tekrar yaşattığınız için teşekkürler.

Vay be o anı yaşıyormuş gbi oldum resmen okurken elleriniz dert görmesin

Müsellim Göleti kampımızdan sonra 4 günlük 23 Nisan tatili geldi çattı. Babamlar da 4 günlük tatil var bir yerlere gitsek diye kıvranmaya başladılar, turna zamanı olduğundan ve internet araştırması yaparken devasa turnaların hep Terkos Gölü'nde yakalandığını öğrenince bu programı hemen oraya yönlendirdim, biraz burun kıvırsalar da ikna çabalarım başarılı oldu. Yine Google Maps Amca'nın haritasını kullanarak çalışmamı yaptım.

İlk hedef Balabanburun Köyü'nün girişinde sağ tarafta kalan iki koya bakmaktı. Hazırlıklarımızı yapıp yollara düştük, hedefe ulaştığımızda saat 13:00 civarıydı. İlk koya indiğimizde rüzgarın tam karşıdan kuvvetli bir şekilde esmesi ile karşılaştığımızda orada konaklayamayacağımızı anladık, zaten sevimsiz bir yerdi ve durabilecek düz bir alanı da yoktu. Köyün bu tarafındaki diğer koyun da aynı şekilde rüzgar alacağını düşünerek oraya bakmamaya karar verdik ve köyün sol tarafından kıyıya inen toprak bozuk yolları denemeye karar verdik.

Girdiğimiz yollar çok bozuktu, çamurda geçmiş traktörlerin bıraktığı derin izler yarıklar, çamur birikintileri bizi oldukça zorladı. Arkada römork çekiyor olmam , böyle yollar için çok büyük bir problem, girdiğimiz yolda bir engelle karşılaştığımızda geri dönmek bir eziyete dönüşüyor, bu yüzden tedbirli davranmak gerekiyor. Bazı noktalarda araçlardan inip uzun mesafeler yürümek zorunda kalıyoruz ve bu da çok zaman kaybına sebep oluyor. Bazen römorku çıkartıp , onu ayrı döndürüp , aracı ayrı döndürüp tekrar takıyoruz. Bu şekilde birçok yola girdik ve göle ulaşamadan geri dönmek zorunda kaldık.

Ormanlı Köyü yönüne ilerleyerek Sygic navigasyonda göle ulaşan yol olarak görünen her yola girmeye başladık ve her seferinde geçemeyeceğimiz uzun çamur birikintileri , çökmüş ve bozulmuş yollarla karşılaşarak geri döndük. Hele bir keresinde öyle bir yerle karşılaştık ki işte sabrımızın tükendiği nokta orasıydı, kilometrelerce çok bozuk yolda ilerledikten sonra geçemeyeceğimiz ve araçların dönecek açıklığı olmayan bir yerde sıkışıp kaldık. Çamur içinde römorku çıkart , elle düzgün bir yere çek filan bizi öldürdü. Tekrar tekrar yolda herhalde en az 10 sefer manevra yaparak araçları döndürmeyi başardık ve bir daha o gün için bu tip bir yola girmemeye karar verdik.

En yakın köy merkezine giderek göl kenarındaki restoranların nerede olduğunu sorduk, aldığımız tarife göre gidip kalacağımız yere ulaştığımızda saat 20:00 idi. Tam 7 saat boyunca göl kenarına ulaşmaya çalışmış, bozuk yollarda debelenmiştik, iş böyle olunca sinirler gerildi tabii.

Bulduğumuz ilk göl kenarında hemen hızlı bir yerleşme ve iş bölümü ile yarım saat sonra herkes sofradaydı.

P4230102

Ekli dosyalar

• P4230101.JPG
    P4230101.JPG
    145.2 KB · Görüntüleme: 411

Bu güzel paylaşımın arasına bir görüntü ile bende girmek istiyorum.Aşağıda paylaştığım Turna resimleri karavancıların buluşma mekanı Poyrazlar gölünden bu sene tutuklarımızdan.

DSC02195

DSC02145

IMG 9052

DSC02138

IMG 9053   Kopya

Devam ediyorum,

Ertesi sabah artık hangi bölgelerde dolaşmamam gerektiğini bilmenin güveniyle tekrar saat 5:30'da kalktım ve göle açıldım, hava daha güzel ,dünkü nem yok, her şey daha rahat.

DSC 0748

Ekli dosyalar

• DSC_0750.jpg
    DSC_0750.jpg
    127.6 KB · Görüntüleme: 351

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri