Terios 1.3 Turbo' Ya Lastik Secimi Ve Yakit Sarfiyati

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan coskuarslan01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,449

coskuarslan01

Yeni Üye
Merhaba arkadaslar. Yeni aldigim terios uzerinde 205x70x15 lastikler var. Bu lastiklerin yanak yuksekliklerini artirarak (205x75x15 gibi) araci yaklasik 4 cm yukseltmeyi planliyorum. Bu degisiklik normal 86 hp lik motorun yakit sarfiyatini etkiler biliyorum. Fakat 140 hp lik bir motora da ayni etkiyi yapar mi?

SM-N900 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Terios'un yerden yüksekliği 4cm artınca ne olacak? Ne işe yaracak? onu anlamadım.
Yakıt sarfiyatını arttırır mı? Bilmem. Arabanın içindekilerin güvenliğini azaltır mı? Orası kesin.
Gerekli mi? Hayır. Yoldaki tümsekler tekerlek altına alınacak, ortalanmayacak. Biraz şöförlük öğrenmek lazım.:smiley:

Fakat 140 hp lik bir motora da ayni etkiyi yapar mi?

Evet o motor zaten normal şartlarda da 140hp'lik motor kadar yakıyordur zaten, o açıdan aynı etkiyi yapar.
140hp'lik motoru olan pek çok aracın pratikteki arazi kabiliyeti vs de çok farklı değil, o açıdan da aynı.
Sorunun gerçek anlamına gelince: 140hp'lik motoru olan arabayı 4cm yükseltsek yakıt sarfiyatı aynı miktarda artar mı? asıl soru bu herhalde. Artar mı? Bilmiyorum, umrumda da değil, hiç düşünmedim. Neden mi? gerek yok ta ondan.

Son düzenleme:

4 cm bnm icin buyuk bir fark. Cunku aracta bodykit oldgndan normallere gore alcak duruyor. Bu farki az da olsa gidermenin pratik yolu lastik yanaklariyla oynamak. Soru ise; bu farkin cebe nasil yansiyacagi. Bu durum bnm oldukca umurumda. Ha sen umurunda olmayan konu icin degerli vaktini harcama bosa o zaman :smiley:

Lastik ebatı ile %3'en fazla oynayanın başına iş açılır derler, genel kanı bu yönde. %3 sınırları içinde kalıp 4 cm yükseltebileceğinizi zannetmiyorum, en fazla 1-1.5 cmdir o, hesaplamadım gerçi, ama bundan çok çıkacağını sanmıyorum (Bu kadarı görüntüyü kurtarmaya yeter mi? mümkündür, denemeden bilinmez.)
Özellike de otomatik vitesli ise, hiç dokunmamak daha makul. Aksi halde hadi şimdi buna bi da ayna mahruti vs değişimi yapmak gerekir muhabbetine gider, astarı yüzünü geçer..
Hadi onu da yaptınız diyelim, ufak tefek araba zaten yol tutuş vs çok iyi değildir, daha kötü olur.
Hadi lastik ebatını bırakıp yükseltme kiti aldınız diyeilm, o durumda da zaten aynı sebeplerle zaten kötü olan konforu daha da kötü olacak. Bozuk yollarda tekerlek üstünde gitmek nasıl olur bilir misiniz? Öğrenmenin en iyi yollarından biri teriosa yükseltme kiti takmak.

Bence durum bu, sizce farklıysa uğraşmaya devam derim. Ben olsam hiç dokunmazdım. Eminim orinal hali pikniğe vs rahat rahat gidiyordur, hatta çok kar yağmazsa kışın yaylaya vs de gider (kışlık lastiklerle tabi). Arabanın kabiliyeti bu kadar. Şartları zorlamaya gerek yok. Çözüm? bodykit'in ne kadar kötü durduğunu boşverebilirsiniz.

Ha, hala daha konuya bir el atmak lazım mı diyorsunuz? Lastikle 1.5 cm, 1.5 cm'lik te de özel yapım yükseltme kiti (yayların üstüne sert plastik), oldu size 3 cm. Ne işe yarayacak? Bence bir işe yaramaz, ama zevk renk meselesi işte.

Neyse benden bu kadar, size kolay gelsin.

Son düzenleme:

Ilginizden dolayi cok tesekkur ederim. Terios u arazide de yolda oldugu kadar kullanacagim. O yuzdendir ki yukseklik konusuni kafaya takmis durumdayim. Ilk denememde on tampon altini carptim. Guvenlik tabiiki on planda. Guvenligi tehlikeye atmadan 1 seyler yapabilirsem yaparim. Onun haricinde dedigniz gibi hic ugrasmaya gerek yok. Tek sıkintim on tampon. Belki tamponun altina koruyucu maksatli bir roll bar atarsam sorunu cozerim. Carpma durumlarinda demir darbeyi almis olur. Tampon kurtulur diye dusunmekteyim.

Terios 1,3 Turbo orjinal mi, sonradan mı turbo takılmış? Eskiden bende de terios vardı orjinal hali bile şaşırtacak derecede arazide başarılıdır. Ayrıca mekanik olarak oldukça sağlam bir araçtır.
Aracı 4 cm yükseltirseniz ön yakınlaşma, arka uzaklaşma açınız ve orta göbek açısı olumlu yönde artar ve arazide daha rahat edersiniz. Aracınızın dif. karpuzunun yerden yüksekliğini ise sadece lastik çapını büyüterek değiştirebilirsiniz. Benim tavsiyem arazide ve yolda ne oranda kullanacağınıza bağlı olarak aracınızı modifiye edin. Yapacağınız tüm değişiklikler de yakıt sarfiyatına yansıyacaktır.
Ben kendi terios'uma standart binmiştim çünkü low olmadığı için 1,3 düz motor otm. şanzıman ile yetersiz kalabiliyordu. Sizin araç bahsettiğiniz gibi 140 bg ise uygun değişikliklerle çok keyif alacağınız bir araç haline gelir!

Arac orjinal turbo. Aslinda standard yuksekligi bana yeterdi fakat uzerinde bodykit olmasi 10 cm civari araci yere yaklastirdi. Limitlerde kalmak sarti ile biraz yukseltmek istiyorum. Cunku arazide bol bol kullanacagim araci. Uygun degisiklikler sizce ne olmali boyle 1 terios icin?

Uygun degisiklikler sizce ne olmali boyle 1 terios icin?

Mümkünse (iş, masraf vs çıkarmadan) o bodykit'i sökmek çok uygun bir değişiklik olur.

Body kit sokulmuyor. Cunku fabrikadan boyle cikmis. Ekleme degil. Sokersem arac tamponsuz kalir :smiley:

Body kit sokulmuyor. Cunku fabrikadan boyle cikmis. Ekleme degil. Sokersem arac tamponsuz kalir :smiley:

O zaman tüy-sıklet araca 140hp motor takmakla iyi yapmadık aslında bari altına rüzgar girmesin diye düşünmüş
olabilirler. Bu durumda iş biraz daha karışıyor... Yine de aracı hala daha yükseltebilirsiniz tabi, ama arabayı üretenleri endişelendiren şeyleri akılda bulundurmak gerekir kullanırken.

Son düzenleme:

Bana göre uygun olan değişiklik size göre uygun olmayabilir. Ben Hemen body kiti söker atarım. Mümkün olduğunca yükseltir ve iyi bir takım lastik alırım. Tabi ki vinçte şart. Siz öncelikle şunu bilin, asfalt ve arazi 2 si aynı anda çok verimli olmaz. Ne tarafa yaklaşırsanız diğer taraftan uzaklaşırsınız. Buna sizin karar vermeniz lazım.
Öncelikle yükseltin bu yükseltme ile araç torkuna uygun lastik alın. Bundan sonra araziye çıkınca tamponu aracın sağını solunu zaten kıracaksınız, kırdığınız halde bu iş size hala zevkli geliyorsa ve devam ediyorsanız fazlalıkları kendiliğinizden söker atarsınız. ;) Araçta uygun olan şeklini bulur! :smiley:

Hmm, tavsiye bence yerinde değil.
Neden mi? 140hp motor var da, birzamanlar sırf arazi şanzımanı var diye vatandaşın arazi aracı zannetiği 1.6 motor vitaralar askine bunda o da yok.
Netice itibari ile bu 140hp motor ile 15-20 cm kara bodozlama girsek kaç metre ilerleyecek araç? 15? 20? Yükseltsek 25 olur mu? Bence olmaz. Arazi şanzımanlı vitaralarda ne oluyordu? Orası burası kırılıyor di mi fazla zorlayınca? Eh evet, hiçbiri arazi aracı değil galiba. Suv. Birzamanlar dalga geçerlerdi. Duruma alışmak lazım, araç bu, kullanım amacı da bu işte? Niye zorlayıp duruyoruz ki. Olmayacak duaya emin demek yerine gidip ikinci el bi defender, 85 küsür model land cruıiser vs alıp motor yaptırmak daha pratik değil mi? Bırakın bunları da eski arabalarla uğraşmak istemeyenler orjinal haliyle kullansın. Ben şahsen memnunum 1.6 motor 3 kapılı vitara ile gayet güzel dağ bayır gezilebiliyor orjinal haliyle, kış aylarında şöyle bir yayla gezintisi yapıp kar altında çay kahve de içilebiliyor (belediye yolları zahmet edip açarsa...), yeni modellere arazi şanzımanı da koymamışlar, isabet olmuş, arazi aracı zanneden orasını burasını kırıp döken çıkmaz.

Hmm, tavsiye bence yerinde değil.
Neden mi? 140hp motor var da, birzamanlar sırf arazi şanzımanı var diye vatandaşın arazi aracı zannetiği 1.6 motor vitaralar askine bunda o da yok.
Netice itibari ile bu 140hp motor ile 15-20 cm kara bodozlama girsek kaç metre ilerleyecek araç? 15? 20? Yükseltsek 25 olur mu? Bence olmaz. Arazi şanzımanlı vitaralarda ne oluyordu? Orası burası kırılıyor di mi fazla zorlayınca? Eh evet, hiçbiri arazi aracı değil galiba. Suv. Birzamanlar dalga geçerlerdi. Duruma alışmak lazım, araç bu, kullanım amacı da bu işte? Niye zorlayıp duruyoruz ki. Olmayacak duaya emin demek yerine gidip ikinci el bi defender, 85 küsür model land cruıiser vs alıp motor yaptırmak daha pratik değil mi? Bırakın bunları da eski arabalarla uğraşmak istemeyenler orjinal haliyle kullansın. Ben şahsen memnunum 1.6 motor 3 kapılı vitara ile gayet güzel dağ bayır gezilebiliyor orjinal haliyle, kış aylarında şöyle bir yayla gezintisi yapıp kar altında çay kahve de içilebiliyor (belediye yolları zahmet edip açarsa...), yeni modellere arazi şanzımanı da koymamışlar, isabet olmuş, arazi aracı zanneden orasını burasını kırıp döken çıkmaz.

Sizin arazi aracı kavramınız ile litaratürde ki ve benimde öğrenmiş olduğum tanım çok farklı. Arazi aracı kabaca tüm aksları motordan tahrik alan araçtır. Dolayısıyla kırılanlar arazi aracı değildir, kırılmayanlar arazi aracıdır tanımı bana göre yanlış bir tanımlamadır. Kaldı ki kırılıp kırılmama konusunda çok fazla teknik detay kullanıcı hataları vs. vardır. Konuyu çok baştan irdelememiz gerekecek ki buda çok uzun sürer ve yeri de bu konu değil.

Ben fikrimi belirttim size göre yerinde değildir buna da saygı duyarım. Konuyu açan üyemiz kendisi doğru bir karara varacaktır.

Aracin on ve arka tamponlari resimlerden gorebilirsiniz. Ben bunlara zarar vermeye kiyamam dogrusu. Benim aklimda olanlar :
1- 205×70×15 olan lastikleri
205x75x15 olarak degistirip 3% luk bir farkla araci 2 cm yukseltmek.

2- suspansiyonlatin altina konulan parcalarla 2-3 cm daha yukseltmek. Toplamda 4-5 cm oluyor.

3- ozellikle on tamponu koruma maksatli tampondan 1 cm asagida kalacak sekilde tamponun altina gizli koruyucu bir sac ve demir attirmak.

Bu sekilda az da olsa 1 onlem almis olurum heralde. Sonucta bu arac off road maksatli degil de av ve baliga gitme maksatli kullanilacak.

4877b7b38970f618a09d514828aed37c.jpg

707e0eca82f0574e6f5e058ccd930b54.jpg

Tanımın ne olduğu çok önemli değil, pratikte aracı kullanmaya kalkınca ne olduğu önemli. Kullanım hatalarının vs de çözümü var, kullanıcının doğru kullanmayı beceremediği herşeyi otomatik yapabiliyorsunuz, geçen baktım fiyatı 100bin doların üzerindeydi. Bize göre değil.

Ben sizin yerinizde olsam o %3 lük farkı yapan lastiği belki takardım (araç düz vitesliyse tabi), geri kalana ise hiç girişmezdim. Bozuk yollarda araba kullanmak alışkanlık gerektiren bir iş, 5-6 sene önce rav4'ün altındaki egzoz borusunu sürttüğüm yollarda bu günlerde normal binek araçla da hiçbirşeyi çarptırmadan dolaşabiliyorum, yollar da eskisinden çok daha kötü, yağmur yağdı, yamuldu orasında 30 cm'den büyük çukurlar var, bir ortalasanız hangi yükseltme kiti olursa olsun araç oraya oturur, bir el atıp yapmıyorlar. İki tümseği lastik altına alıyorsunuz, ordan binek araç bile geçiyor, içindekilerin yüreği de ağzına geliyor ama hiçbirşeyin sürttüğü yok.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR