Teknelerde Pasarella Sorunları ve Çözüm Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nermins Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,680

nermins

Yeni Üye
Yer
izmir
İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım son sınıf öğrencisiyim ve bu dönem kişisel proje olarak pasarella tasarlamam gerekiyor. Öncelikle teknecilerden bu konuyla ilgili şikayetleri ve önerileri hakkında yorumları toparlamalıyım. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ey Gezenbilir'ciler öğrenciye destek zamanı :smiley::smiley::smiley:

PS: Projeye katkıda bulunan hiç kimsenin ismi final sunumunda es geçilmeyecektir :smiley:

Etiketler
Ynt: Teknelerde Pasarella Sorunları ve Çözüm Önerileri

Bu bölüme konu açsanız yardım eden olur herhalde

http://www.gezenbilir.com/index.php?board=374.0

Merhaba,

Öncelikle Gezenbilir Foruma hoşgeldiniz.

Konu başlığınızı düzenledim.
Tekne ve Yelkenli Bölümüne taşıyorum.

nermins' Alıntı:
İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım son sınıf öğrencisiyim ve bu dönem kişisel proje olarak pasarella tasarlamam gerekiyor. Öncelikle teknecilerden bu konuyla ilgili şikayetleri ve önerileri hakkında yorumları toparlamalıyım. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ey Gezenbilir'ciler öğrenciye destek zamanı :smiley::smiley::smiley:

PS: Projeye katkıda bulunan hiç kimsenin ismi final sunumunda es geçilmeyecektir :smiley:
öncelikle tekne boyuna ve teknenin sınıfına göre tasarlanır nasıl bir tekneye pasarella yapılacak 9 m lik teknenin pasarellasıya--12 m nin 20 m nin paserallası biribirinden çok farklı olur..
örneğin ticari bir 12 m likteknenin paserellassı yolcuların çok rahat inip binmesi ve yanaşırken çok seri açılmasını sağlarken ,aynı yapıda balıkcılık için olan bir teknenin paserallası beklentileri karşılamayacak..çünkü av alanını konfosuzlaştıracak...siz nasıl bir tekneye tasarlayacağınızı bulursanız...teknenin sınıfına göre artılarını eksilerini ve hangi modeller olabileceğini belirtebilirim..

ilginize çok teşekkür ederim haftasonumu foça ve çeşmede tekneleri gözlemleyerek geçirdim. yarın hocalarımla konuşup tekne boyu ile ilgili bir karara varıp tekrar buraya yazacağım.
:smiley:

PS: Bir kaç kişiyle görüşme şansım oldu genel olarak ağırlık, teknede yerleştirme başlıca sorunlar gibi görünüyor.

nermins' Alıntı:
ilginize çok teşekkür ederim haftasonumu foça ve çeşmede tekneleri gözlemleyerek geçirdim. yarın hocalarımla konuşup tekne boyu ile ilgili bir karara varıp tekrar buraya yazacağım.
:smiley:

PS: Bir kaç kişiyle görüşme şansım oldu genel olarak ağırlık, teknede yerleştirme başlıca sorunlar gibi görünüyor.

varmı bır gelısme ? benımde bıkac önerım olacaktı? alumınyum olmalı ( kevlarlarını fuarda gördum ultra gereksız pahalı ) katlanır olmalı hatta dışbükey olmalı bazı yanaşılan iskeleler teknenın kıçından yuksekte kalabılıyor bazı modellerde motoryat tıplerınde hıdrolık modellerı var yurtdısında bır buyuk bır teknede transformers tarzı bıresy vardı teknenın kıcında ıkı tane yapmıslardı hıdrolık yardımıyla matafora gorevı de goruyordu ( matafora = teknenın karaya ırtıbatını saglayan zodıyak tarzı botların makara ve ıpler yardımıyla teknenın arkasına asılmak suretıyle denızden havaya kaldırmaya yarayan sıstem ) kenarları ufak led ışıklandırma olabılır pasarella uzerıne ufak bır gunes enerjısı panelı ıle çözulebılır, pasarellanın başlangıc noktası alt kısmı kalın kauçuk olmalı iskeleye konulacak kısmı ufak yıne kaucuk kaplamalı tekerleklı olmalı tekne gıdıp geldıkce pasarella iskele uzerınde rahat hareket etmelı ılk basta aklıma gelenler..
kolay gelsın

Ynt: Teknelerde Pasarella Sorunları ve Çzüm Önerileri

Katlanir karbon fiber pasarella kalibim var istersen yardimci olurum

nermins' Alıntı:
İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım son sınıf öğrencisiyim ve bu dönem kişisel proje olarak pasarella tasarlamam gerekiyor. Öncelikle teknecilerden bu konuyla ilgili şikayetleri ve önerileri hakkında yorumları toparlamalıyım. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ey Gezenbilir'ciler öğrenciye destek zamanı :smiley: :smiley: :smiley:

başlığı yeni gördüm, yeterince bilgi bulamadıysanız ben yardımcı olabilirim.

Beyler bakmayın siz ankara da deniz olmadığına şaşmaz sanayi sitesinde galvanizli borudan çok güzel pasarella yapıyorlar isteyene adres verelim

rast' Alıntı:

nedır mesela aşagıdakı gıbı bır pasarellanının fıyatı??

Pasarellajpg

Eklediğiniz resimdeki pasarella,karbon fiber twill kumaş kulanılarak epoxy reçine ile yapılmış,arasında takviye olarak ta airex dediğimiz poliüretan köpük kullanılarak imal edilmiş bir ürün.Bu şekildeki imalat sağlamlık ve hafiflik özelliklerini kazandırıyor ürüne.Ortaya monte edilmiş paslanmaz menteşeler ile ikiye katlanıp teknede müsait bir yere kaldırılabiliyor.
İmalat yöntemi ve kullanılan karbon fiber kumaşın,reçine ve jelcoat ın pahalı olması fiyatı etkiliyor.Şu anda piyasada 1000-1500 euro fiyat istenen ürünler var.Ürünü alırken karbon fiber elyafın Çin den gelen boyalı,karbon olmayan cam elyafı roving olmamasına ve polyester döküm olmamasına dikkat etmek lazım ki bunu da anlamak,satın alan kişi için neredeyse imkansız.
Karbon fiber twill kumaşın,işlenip kalıptan çıkartılmasından sonra kenarlarındaki fazlalıkların kesilmesi ve tesviye edilmesi ise son derece riskli bir iş,zira devirli taşlama motoru ile kesilebilen ürünün,kesme sırasındaki çıkan tozlarının solunması kansere direkt davetiye.Her iki parçanın ayrı ayrı kalıplanması ve epox reçinenin polyestere göre daha geç kürlenmesi de imalat süresini uzatmakta. Bu şartlar ürün fiyatını etkiliyor.
Yeni başlayan yerli karbon fiber kumaş üretimi fiyatları bir hayli geriye çekti.Şu andaki fiyatlarla resimdeki ürün 1300 TL gibi bir fiyatla üretilebilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.