Tek Başıma Otomobil ile İran - Azerbaycan - Gürcistan - Ermenistan; 15.500 km Overland

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seyr-ü zafer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 605
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 164,748
Ynt: Tek Başıma Otomobil İle İran - Azerbaycan - Gürcistan - Ermenistan; 15.500 Km Overland

[
realramo' Alıntı:
ben formun yenı uyelerindenım konuyu yenı gordum sadece resimlerine bakabildım ama kesinlikle tek tek satır satır okuyacagım tebrikler super bi gezi yapmişsınız, gezmeyı seven biri olarak insallah bu yollardan bizde geceriz

Dilerim bir gün Siz de gerçekleştirirsiniz.

123456654321' Alıntı:
süper geziler.herkesin hayal edib gerçekleştiremediği geziler.ünye ye yolunuz düşerse beklerim.

Sağolun bir gün karşılaşmak üzere.

vata' Alıntı:
Sevgili Zafer Kardeşim yazılarınızı büyük bir keyifle okurken nasıl daha önce fark etmemişim diye hayıflanmaktan kendimi alamıyorum..Elinize kolunuza sağlık.Aynı renk 2.5 grand vitarası olan bir İzmirli olarak kısmetse sizinle tanışmak isterim.Sağlıcakla kalın.

Teşekkürler beğeniniz ve güzel sözleriniz için. Karşılaşmak üzere.

whtbld' Alıntı:
Zafer Bey, öncelikle gönderdiğiniz fotoğraflar ve yazdığınız güzel yazılarınız için teşekkür ederim.
Benim de Iran'a otomobil ile gitme gibi bir planım var ama size birkaç sorum olacaktı.
1. Ehliyetimi uluslararası ehliyet olarak Turing'den kayıt yaptırmam gerekiyor mu?
2.Otomobile yurt dışı için özel sigorta yaptırmam gerekiyor mu?
3.Gümrükte ne gibi şeylere dikkat etmem gerekiyor?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..

İlginiz için teşekkürler.
Üç yıl kadar önce gittiğim zaman Turing'den alınan uluslararası ehliyet ve gümrüklerden geçiş karnesi gerekiyordu ve İran için Turing hesabına bir bankaya depozito yatırılıyordu, yurda dönüşte karne teslim edilip o para geri alınıyordu. Doğubeyazıt yakınındaki Gürbulak Gümrüğü'nü kullanın. Tek başınıza işlemleri tamamlamanız çok uzun sürebilir. Orada Azeri kökenli takipçiler sizi bulacaktır. Yaptıkları iş vereceğiniz ücrete değer. İşlemler sınırdaki binalarda bitmiyor. İki kilometre kadar ileride acentelere gidilip zorunlu trafik sigortası yaptırılıyor, önceden yapmanıza gerek yok, daha sonra dönülüyor, gümrükteki iş tamamlanıyor ve tekrar iki kilometre ötedeki bir kamu binasına gidilip belgelere damga bastırılıyor ve işlemler tamamlanmış oluyor. Bunları takipçiyle birlikte yapıyorsunuz. Ayrıca İran'da taşıtla belli bir süreden fazla kalınacaksa( sanırım 9 gündü) adresini bilmediğim(takipçi bilir) bir yerlerden geçici plaka alınması gerekiyor. Ben iki haftadan fazla kalmıştım ve bunu dikkate almadım, polis kontrol etmediği için bir sıkıntı yaşamadım, ama elbette bilen bir polise denk gelinirse eminim ağır para cezası vardır. Geçiş yapılınca, oradaki yürüyen dövizcilerden az miktarda İran parası almakta fayda var. İyi yolculuklar.

Etiketler
Ynt: Tek Başıma Otomobil İle İran - Azerbaycan - Gürcistan - Ermenistan; 15.500 Km Overland

Merhaba,

Haritaları nereden aldığınızı veya hangi programla hazırladığınızı öğrenebilir miyim?

Teşekkürler
www.celebialper.com

Çelebi Alper' Alıntı:
Merhaba,

Haritaları nereden aldığınızı veya hangi programla hazırladığınızı öğrenebilir miyim?

Teşekkürler
www.celebialper.com
Merhaba,
Bu gezide sadece Lonely Planet kitaplarındaki küçük haritaları kullandım. Elektronik ortamda haritam ya da navigasyonum yoktu. Kastettiğiniz konu başındaki yeşil renkle rota çizdiğim haritalarsa ezilon.com'dan bastırıp üzerine elimle çizdim ve tarattım...

Doğru ya, LonelyPlanet haritası olduklarını anlamalıydım.

Buraya ülke haritalarındaki güzergahlarınızı nasıl koydunuz? Haritaları tarayıp çıktı aldıktan sonra üzerlerine elle çizip tekrar tarayarak mı? Ya da kitabın üzerinde çizip dönüşte taradınız mı?

Yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim.

Alper

Çelebi Alper' Alıntı:
Doğru ya, LonelyPlanet haritası olduklarını anlamalıydım.

Buraya ülke haritalarındaki güzergahlarınızı nasıl koydunuz? Haritaları tarayıp çıktı aldıktan sonra üzerlerine elle çizip tekrar tarayarak mı? Ya da kitabın üzerinde çizip dönüşte taradınız mı?

Yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim.

Alper

Ben ekleme yaparken Siz de cevap yazmışsınız:

Merhaba,
Bu gezide sadece Lonely Planet kitaplarındaki küçük haritaları kullandım. Elektronik ortamda haritam ya da navigasyonum yoktu. Kastettiğiniz konu başındaki yeşil renkle rota çizdiğim haritalarsa ezilon.com'dan bastırıp üzerine elimle çizdim ve tarattım...

Anlaşıldı şimdi, gerektiğinde ben de aynı şekilde yapabilirim.

Zamanınız olduğunda blogumdaki seyahatlerime bakarsanız çok sevinirim, özellikle son Latin Amerika seyahatimi epey yazdım.

Çok teşekkürler, maceralı yolculuklar.

Çelebi Alper' Alıntı:
Anlaşıldı şimdi, gerektiğinde ben de aynı şekilde yapabilirim.

Zamanınız olduğunda blogumdaki seyahatlerime bakarsanız çok sevinirim, özellikle son Latin Amerika seyahatimi epey yazdım.

Çok teşekkürler, maceralı yolculuklar.

Gezi yazılarınızı okuyacağım, Amerika Kıtası'na henüz gitmedim ve merak ediyorum. Size de güzel geçen ve sonu iyi biten yolculuklar diliyorum...

Merhaba Zafer Bey;

Gezi notlarinizi sirasiyla okuyorum, ilk yaptiginiz geziyi 4 gunde ancak okuduktan sonra bu hafta da dogu komsularimiz gezinizi okuyup tamamladim. Gercekten takdir edilecek ve imrenilecek geziler. Avrupa gezinize goz attim uzun zaman ilave yapilmamis, en kisa surede devamini yazmanizi bekliyorum. Ilk defa Siz yazarken ayni anda okuyup yorum yapabilecegim...

Gezileriniz ve yazilariniz devamini bekliyorum.

Harıka bir gezi olmuş ' 2006 da bende ermenıstana gitmistim gurcıstan uzerınden bozulmamiş bir coğrafya güzel ınsanlar , önümüzdeki kiş kuzey Avrupa ulkelerıne gıtmeyı planlıyorum görüşmek üzere selamlar .

Vakit ayırıp bizimle paylaştığınız için teşekkürler...

Teşekkürler. Ne mutlu ki anlatmayı bitirdiğim bir geziydi bu, ama diğer turları paylaşmayı henüz bitiremediğim için biraz üzgünüm doğrusu, aksattım. Bazen düşünüyorum, geçtiğim yollardan tekrar asla geçemeyecek olmayı bilmek mi hüzünlü, ardımda bıraktıklarımı buraya hakkıyla henüz aktaramamış olmak mı? Gidilecek yeni yol hep bulunur. Gidilmişlerin seyir defteri er geç yazılır. Yüzlerini görmesem de; yazılarımı okumuş, çektiğim fotoğraflara bakmış, gezi konularıma not bırakmış herkese selamlar.

Sey-rü sefer iyi bayramlar iran'a karavanla bir gezi düşünüyorum acaba bir sıkıntı yaşarmıyım kamp yerleri varmıdır veya benzin istasyonlarında gece kalınabilirmi

şado' Alıntı:
Sey-rü sefer iyi bayramlar iran'a karavanla bir gezi düşünüyorum acaba bir sıkıntı yaşarmıyım kamp yerleri varmıdır veya benzin istasyonlarında gece kalınabilirmi

Özellikle ayrılmış kamp yerleri yok. Şehirlerarası tüm ana yollardaki benzin istasyonlarında geceleyebilirsiniz. Zaten görürsünüz, insanlar çadırlarda, arabalarda yatıyorlar ve yollarına devam ediyorlar. Kimse rahatsız etmez. İçiniz rahat olsun. Çoluk çocuk ailecek giderseniz çevrenizdekiler Size bol bol ilgi ve sempati gösterecektir.

Hemen cevap yazdığınız için teşekkür ederim.ayrıca size birde özür borcum var sey-rü zafer yerine sey-rü sefer yazmışım

Yazınızı görmek keyif verdi Zafer hocam.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri