Tek Başıma Otomobil ile İran - Azerbaycan - Gürcistan - Ermenistan; 15.500 km Overland

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seyr-ü zafer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 605
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 164,957
Ynt: Tek Başıma Otomobil ile İran - Azerbaycan - Gürcistan - Ermenistan; 15.500 km Overland

Zafer Bey,

tüm sayfalarınızı satır satır okuyorum.

Oldukça yorumlarımı buraya yazacağım.

Öncelikle 3 ay önce İran'ı ziyaret etmiştim. İran insanı gerçekten inanılmayacak derecede iyi insanlar. Çok güzel anılar yaşamıştım bende.

Şu anda Gürcistan-Ermenistan ve Azerbeycan üçlüsünü yapmak istiyorum. Umuyorum ki yazınızı okuyunca bu planımla ilgili birçok bilgi edinmiş olacağım.

Etiketler
Ynt: Tek Başıma Otomobil ile İran - Azerbaycan - Gürcistan - Ermenistan; 15.500 km Overland

merhaba formu okumaya çalışıyorum ama ....
KARA YOLU ile İran ......... mekke gitmek istiyorum aracı honda tüplü 2005 hrv yanımda kaynım var yani iki kişi olacağız muhtemelen mart 1 gibi yola cıkmayı planlıyoruz....amaç umre yapabilmek ama olmaz ise gezip geri gelmek tavsiyelerinizi bekliyorum yol arkadaşları olursada 10 numara olur...(aracı ile )

tameray' Alıntı:
Harika bir anlatım ve olağanüstü kareler için teşekkürler ...

Sağolun.

bilarman' Alıntı:
Gerçekten muhteşem bir gezi ve bir o kadar da muhteşem bir paylaşım olmuş. Buralara gidemeyenlere azda olsa oraları gerek yazılarınızla ve gerekte fotoğraflarınızla yaşatmış oldunuz. Şahsım adına paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Gıpta ile takibe devam...

İlginiz ve beğeniniz için teşekkürler.

saydem' Alıntı:
Bakü hakkındaki gözlem ve önerilerini alabilir miyim

Geç gördüm sorunuzu. Sanırım vereceğim cevap artık işinize yaramayacaktır.

tkaya' Alıntı:
Zafer Bey,

tüm sayfalarınızı satır satır okuyorum.

Oldukça yorumlarımı buraya yazacağım.

Öncelikle 3 ay önce İran'ı ziyaret etmiştim. İran insanı gerçekten inanılmayacak derecede iyi insanlar. Çok güzel anılar yaşamıştım bende.

Şu anda Gürcistan-Ermenistan ve Azerbeycan üçlüsünü yapmak istiyorum. Umuyorum ki yazınızı okuyunca bu planımla ilgili birçok bilgi edinmiş olacağım.

İlginiz ve takibiniz için teşekkürler.

itfaiyeci' Alıntı:
merhaba formu okumaya çalışıyorum ama ....
KARA YOLU ile İran ......... mekke gitmek istiyorum aracı honda tüplü 2005 hrv yanımda kaynım var yani iki kişi olacağız muhtemelen mart 1 gibi yola cıkmayı planlıyoruz....amaç umre yapabilmek ama olmaz ise gezip geri gelmek tavsiyelerinizi bekliyorum yol arkadaşları olursada 10 numara olur...(aracı ile )

İran üzeri giderseniz güneyde Kuveyt ya da Irak'dan transit geçmeniz lazım. Buralara karayoluyla gitmediğimden prosedürü bilmiyorum. Irak merkezi yönetimiyle Türkiye'nin arası limoni bu aralar. Güney Irak'da sıkıntı yaşanabilir. Suudi Arabistan'a karayolu ile girmek için şahsi başvuru yapılamıyordu en son. Umre organizasyonu yapan şirketler gurup oluşturup vize alabiliyordu gideceklere. Vizeyi o şekilde almayı denerseniz daha kolay olur. İkinci seçenek ise yarımadanın ucundaki Umman ya da Yemen'e gitme gerekçesi ile transit vize almak. Maksimum on günlük veriliyordu ve bu vize ferdi alınabiliyordu, ancak sanırım Size yetmez.

Gezenbilir’de şimdiye dek paylaştığım tüm seyahatler:

Tek Başıma Arabayla 76 günde 3 Kıta 14 Ülke Overland 24500km
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=58403.0
(Tamamlandı.)

Tek Başıma Arabayla 46 Günde İran-Azerbaycan-Gürcistan-Ermenistan 15500km Overland
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=61102.0
(Tamamlandı.)

Tek Başıma 45 Günde Vietnam-Kamboçya-Tayland
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=73479.0
(Yazımı sürüyor. Saygon’dan sonra Mekong Deltası’nı ekleyeceğim.)

Tek Başıma Arabayla 72 Günde Doğu-Orta-Kuzey Avrupa 22 Ülke Overland 24000 km
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=80596.0
(Nihayet yazmaya başlayabildim. Bulgaristan’ın Karadeniz kıyılarını ekledim, Romanya’daki güzergahımı anlatacağım.)

Ayrıca geçen yaz yaptığım Hindistan-Nepal seyahati var. Konusunu yakında açacağım, burada duyuracağım.

İyi günler
Zafer bey
Akıcı, açıklayıcı anlatımınız eşliğinde, özel fotograflarınızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
Saygılar

teşekkürler yemene 10 günlük vize makul bu on gün içerisinde suudda dolaşırsak bişey olmaz herhalde bide bu vizeleri nereden almam gerekiyor. mesela iranda dolaşıyorsam ve yemene gitmek istiyorsam ırak kuveyt suud yemen elçiliklerine tek tek gidip vize işlemlerimi yaptıracağim kusura bakmayın sorularım size manasız gelebilir ama konuyu hiç bilmiyorum teşekkürler

itfaiyeci' Alıntı:
teşekkürler yemene 10 günlük vize makul bu on gün içerisinde suudda dolaşırsak bişey olmaz herhalde bide bu vizeleri nereden almam gerekiyor. mesela iranda dolaşıyorsam ve yemene gitmek istiyorsam ırak kuveyt suud yemen elçiliklerine tek tek gidip vize işlemlerimi yaptıracağim kusura bakmayın sorularım size manasız gelebilir ama konuyu hiç bilmiyorum teşekkürler

Vizelerin hepsini Türkiye'deki elçiliklerden almanız en iyisi. Özellikle Suudi vizesi için uğraşmak gerekebilir. Hac, umre ve davetiyeli görevler dışında düz turistik vize verilmiyor, transit olabilir, ancak eminim onun da koşulları vardır. Ben ilk Ortadoğu seyahatime çıkmadan önce Kuzey Irak'da yaşayan, Türkçe bilen bir gence internet üzerinden sormuştum 3 yıl önce, Irak'da özel araçla gezmek mümkün mü diye. Bana gelmememi söylemişti. Orta ve Güney Irak'da sıkıntı yaşamamın muhtemel olduğunu belirtmişti. Büyük bir geziyi en başından riske atmamak için vazgeçmiştim. En iyisi İran'ın güneyinden feribotla geçiş yapmak.

acaba feribotla geçmek nasıl artı iranda araç plakası alınıyor falan gibi bilgilere ulaşıyorum ama kısmet bir yola çıkalım bakalım bide suuda faceden herkesi ekliyorum belki davet falan gibi tanıdıklar varsa adres alabilirim suuda geçmek zor olacak gibi

Merhabalar ,

Yazinizi yaklasik 2 saatde hic sikilmadan sanki 5 dk gecmis gibi okudum , gercekten kalpten soyluyorum hayran kaldim , ayrica fotolarda cok basarili , bunun disinda : cesur dogru kelime degil bence siz cok rahatsiniz yani demek istedigim cok tedirginliginiz yok , aslinda turk insanina has bir olgu degil bu , biz hep suphe duyariz hep komplo teorilerine inaniriz . hep insanlarin bize kotuluk yapacagini saniriz , hep %100 savunma pozisyonunda oluruz , genel olarak hayatda boyledir turk insaninin buyuk cogunlugu , o yuzden tebrik ederim sizi burdan baska insanlarada gosteriyorsunuz oralarin korkulacak yerler olmadigini , sonucta orda yasayanlarda insan :smiley: Benim dusuncem Istanbul da yada Ankara , Izmir de basiniza gelebilecek bir bela , kotu bir sey riskiniz neyse , Iran da , Rusya da yada baska biryerde de o dur . Bende bu yaz kiz arkadasimla Israil e gittim 2 hafta sureli , Filistin e de gectik , Turkiye de arkadaslarimdan aldigim tepkiler : kardesim baska tatil yeri bulamadinmi , aman canli don dikkat vs buna benzer seylerdi . Fakat malesef hep olusturulan onyargilar var , bunlari yok etmek ancak gisip gorup yasayinca oluyor . Israil belkide gezilecek tatil yapilacak dunyadaki en guzel ulkelerden birisi , kulturu tarihi denizi eglencesi ve daha bir cok seyiyle , hatta Filistin de dahi kendimizi hic rahatsiz hissetmedik , uzun lafin kisasi bazen fazla korkuyoruz fazla abartiyoruz fazla tedirginlik duyuyoruz millet olarak herhalde , sizin icin bence en korkutucusu ve zoru bu geziyi yalniz yapmak olmustur , sizin yaptiginiz su geziyi deneyebilriim ama yalniz mumkun degil cikamazdim yola :smiley: ama dediginize cok katiliyorum yalniz gezi her zaman tabikide cok daha verimli oluyor .
Ayrica tabi , bir tur sirketi yada org tarafindan bu gezi yapilsa tutar minimum 15bin dolar olur diye dusunuyorum , 3500 dolar , dediginize gore belkide 2500 :smiley: super bi rakam bu gezi icin , bir seyi merak ediyorum : yola cikmadan once cok detayli bir calisma yaptiniz herhalde , yani dediginiz gibi zaman hedefleri koydugunuz zaman hic bir zaman tutmuyor ve bosa stres yasiyorsunuz , duruma gore yapmissiniz geziyi ama gezdiginiz cok spesifik yerler var : yani onlari o ulkelerdeyken sorarak bilgi alarakmi yoksa yola cikmadan once hepsi tek tek belirleyerekmi hareket ettniz ?

Kafanizi sisirdiysem kusura bakmayin , hayirli geceler .

Batuhan 06' Alıntı:
İyi günler
Zafer bey
Akıcı, açıklayıcı anlatımınız eşliğinde, özel fotograflarınızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.
Saygılar

Takibiniz için teşekkürler.

itfaiyeci' Alıntı:
acaba feribotla geçmek nasıl artı iranda araç plakası alınıyor falan gibi bilgilere ulaşıyorum ama kısmet bir yola çıkalım bakalım bide suuda faceden herkesi ekliyorum belki davet falan gibi tanıdıklar varsa adres alabilirim suuda geçmek zor olacak gibi

İran'da araç 10 günden uzun kalacaksa geçici plaka gerekiyor, Gürbulak sınırında böyle söylenmişti. Ben, risk aldım ve geçici plaka takmadım, iki haftadan fazla kaldım. Freibot konusunu oraya gidince öğrenmek daha kolay.

irmscher' Alıntı:
Merhabalar ,

Yazinizi yaklasik 2 saatde hic sikilmadan sanki 5 dk gecmis gibi okudum , gercekten kalpten soyluyorum hayran kaldim , ayrica fotolarda cok basarili , bunun disinda : cesur dogru kelime degil bence siz cok rahatsiniz yani demek istedigim cok tedirginliginiz yok , aslinda turk insanina has bir olgu degil bu , biz hep suphe duyariz hep komplo teorilerine inaniriz . hep insanlarin bize kotuluk yapacagini saniriz , hep %100 savunma pozisyonunda oluruz , genel olarak hayatda boyledir turk insaninin buyuk cogunlugu , o yuzden tebrik ederim sizi burdan baska insanlarada gosteriyorsunuz oralarin korkulacak yerler olmadigini , sonucta orda yasayanlarda insan :smiley: Benim dusuncem Istanbul da yada Ankara , Izmir de basiniza gelebilecek bir bela , kotu bir sey riskiniz neyse , Iran da , Rusya da yada baska biryerde de o dur . Bende bu yaz kiz arkadasimla Israil e gittim 2 hafta sureli , Filistin e de gectik , Turkiye de arkadaslarimdan aldigim tepkiler : kardesim baska tatil yeri bulamadinmi , aman canli don dikkat vs buna benzer seylerdi . Fakat malesef hep olusturulan onyargilar var , bunlari yok etmek ancak gisip gorup yasayinca oluyor . Israil belkide gezilecek tatil yapilacak dunyadaki en guzel ulkelerden birisi , kulturu tarihi denizi eglencesi ve daha bir cok seyiyle , hatta Filistin de dahi kendimizi hic rahatsiz hissetmedik , uzun lafin kisasi bazen fazla korkuyoruz fazla abartiyoruz fazla tedirginlik duyuyoruz millet olarak herhalde , sizin icin bence en korkutucusu ve zoru bu geziyi yalniz yapmak olmustur , sizin yaptiginiz su geziyi deneyebilriim ama yalniz mumkun degil cikamazdim yola :smiley: ama dediginize cok katiliyorum yalniz gezi her zaman tabikide cok daha verimli oluyor .
Ayrica tabi , bir tur sirketi yada org tarafindan bu gezi yapilsa tutar minimum 15bin dolar olur diye dusunuyorum , 3500 dolar , dediginize gore belkide 2500 :smiley: super bi rakam bu gezi icin , bir seyi merak ediyorum : yola cikmadan once cok detayli bir calisma yaptiniz herhalde , yani dediginiz gibi zaman hedefleri koydugunuz zaman hic bir zaman tutmuyor ve bosa stres yasiyorsunuz , duruma gore yapmissiniz geziyi ama gezdiginiz cok spesifik yerler var : yani onlari o ulkelerdeyken sorarak bilgi alarakmi yoksa yola cikmadan once hepsi tek tek belirleyerekmi hareket ettniz ?

Kafanizi sisirdiysem kusura bakmayin , hayirli geceler .

İlk paragraftaki gereksiz korkular konusuna kesinlikle katılıyorum, benimle ilgili tespitinize de. Korku kontrol altında tutulması gereken bir duygu, aksi halde adım attırtmaz. Benim hayattaki risk algılamam zaten çevremdeki çoğu kişiden farklıydı eskiden beri. Bu seyahatlerden sonra daha da gelişti. Gittiğim çoğu ülke Türkiye'den daha güvenli o da doğru.

Benim gezi maliyetlerim düşük. Hesap yapıp sonradan topluca bir rakam çıkarmıyorum, işin orasında değilim. Harcarken dikkat ediyorum. Araçla yaptığım geziler benzin parasına geldi diyebilirim. Yemek masrafım değişmedi. Yol kenarlarında, park alanlarında çadırda yattım, konaklama masrafım pek yoktu.

Yola çıkmadan önce, pek çalışma yapmadım. Çoğu ülke ile ilgili hafızamda birikmiş bilgiler vardı zaten, mutlaka görmek istediğim yerler mevcuttu...Bunların dışında Lonely Planet serisinin ülke kitaplarını internetten bulup bastım, onları götürdüm yanımda. Ülke geçis sıralamam aşağı yukarı belliydi. Ülke içi rotalar ilgili sınırı geçtikten sonra günübirlik şekillendi. Tekrara düşmeden söylediğiniz gibi her ülkede spesifik yerler ve şeyler bulmaya gayret gösterdim. Buna yazacağım gezi notlarından örnek vereyim: Ukrayna'da soğuk savaş döneminden kalan bir nükleer füze üssüne gittim. Belgesellerde görmüşsünüzdür, yerde kapaklar açılır ve silolardan dev füzeler fırlayıp göğe yükselir, işte o üslerden biriydi. Hindistan'a gittiğimde, batılı turistlerin çoğu gibi Goa'ya değil kuzeydeki dağlık Keşmir Bölgesi'ne gittim ve dünyanın en yüksek rakımlı yollarından geçtim. 5600 metre rakımlı Kardung Geçidi'ne ulaştım. Bu tarz yerlere gidebilmek kendimi çok özel ve mutlu hissettirdi bana.

Tekrar merhaba , valla size soyle soyliyeyim arkadasim hayalimdeki kahramansiniz :smiley: boyle gezilir iste diyorum , ozel hissedin tabiki oylesiniz zaten :smiley:
Ben bi de sunu anlamam ; bazi ark lar mesela ornek olarak atiyorum , Dubrovnik e giderler tatil icin maddi durum da cok iyi degildir ama adam basi 5bin dolar harcarlar 6 gunde , herkesin tatil gezi kavrami farklidir tabi ama benim icin , bana cok sacma gelir bu .
Simdi diger yazilarinizada goz gezdirdim hizlica , Misir a da aracla gitmissiniz :smiley: Misir da kendi arabanizla gezmek ! walla supersiniz ne diyeyim daha :smiley:

Diger yazilarinizi da mutlaka okuyacagim , cok guzel bolgelere gitmissiniz , bence bir tek nacizhane benim fikrime gore Avrupa gezisini hata yapmissiniz sanki , tanistigima cok memnun oldum , tesekkurler , iyi gunler

Mehmet

irmscher' Alıntı:
Tekrar merhaba , valla size soyle soyliyeyim arkadasim hayalimdeki kahramansiniz :smiley: boyle gezilir iste diyorum , ozel hissedin tabiki oylesiniz zaten :smiley:
Ben bi de sunu anlamam ; bazi ark lar mesela ornek olarak atiyorum , Dubrovnik e giderler tatil icin maddi durum da cok iyi degildir ama adam basi 5bin dolar harcarlar 6 gunde , herkesin tatil gezi kavrami farklidir tabi ama benim icin , bana cok sacma gelir bu .
Simdi diger yazilarinizada goz gezdirdim hizlica , Misir a da aracla gitmissiniz :smiley: Misir da kendi arabanizla gezmek ! walla supersiniz ne diyeyim daha :smiley:

Diger yazilarinizi da mutlaka okuyacagim , cok guzel bolgelere gitmissiniz , bence bir tek nacizhane benim fikrime gore Avrupa gezisini hata yapmissiniz sanki , tanistigima cok memnun oldum , tesekkurler , iyi gunler

Mehmet

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim, Mehmet Bey. İnsanlar yurtışına yalnız gitmeye cesaret edemiyorlar ve tur şirketlerine tecrübelerime göre en iyimser tahminle Avrupa ülkeleri için iki katı, Uzakdoğu için 3-4 katı para ödüyorlar. Bireysel gidilse ve önceden biraz araştırılsa maliyetler düşürülebilir, daha özgür gezilebilir.

Avrupa turu yapmayı ben de pek düşünmüyordum önceleri. Evvelki yaz yola çıkmak istediğimde en makul seyahat rotası oydu. Mümkün olduğunca çok ülkeyi dahil ederek randımanı arttırmaya çalıştım ve bazı ülkeler zahmetimin karşılığını verdi. Norveç'i arabayla geçin derim başka şey demem, muhteşemdi kendi açımdan. Overland seyahatin avantajı bu. Hayal kırıklığıyla, boşuna gitmişlik duygusuyla dönülmüyor asla. Güzel şeyler mutlaka insanın karşısına çıkıyor.

Ynt: Tek Başıma Otomobil İle İran - Azerbaycan - Gürcistan - Ermenistan; 15.500 Km Overland

ben formun yenı uyelerindenım konuyu yenı gordum sadece resimlerine bakabildım ama kesinlikle tek tek satır satır okuyacagım tebrikler super bi gezi yapmişsınız, gezmeyı seven biri olarak insallah bu yollardan bizde geceriz

Ynt: Tek Başıma Otomobil İle İran - Azerbaycan - Gürcistan - Ermenistan; 15.500 Km Overland

süper geziler.herkesin hayal edib gerçekleştiremediği geziler.ünye ye yolunuz düşerse beklerim.

Sevgili Zafer Kardeşim yazılarınızı büyük bir keyifle okurken nasıl daha önce fark etmemişim diye hayıflanmaktan kendimi alamıyorum..Elinize kolunuza sağlık.Aynı renk 2.5 grand vitarası olan bir İzmirli olarak kısmetse sizinle tanışmak isterim.Sağlıcakla kalın.

Zafer Bey, öncelikle gönderdiğiniz fotoğraflar ve yazdığınız güzel yazılarınız için teşekkür ederim.
Benim de Iran'a otomobil ile gitme gibi bir planım var ama size birkaç sorum olacaktı.
1. Ehliyetimi uluslararası ehliyet olarak Turing'den kayıt yaptırmam gerekiyor mu?
2.Otomobile yurt dışı için özel sigorta yaptırmam gerekiyor mu?
3.Gümrükte ne gibi şeylere dikkat etmem gerekiyor?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri