Tek Başıma Otomobil ile İran - Azerbaycan - Gürcistan - Ermenistan; 15.500 km Overland

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seyr-ü zafer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 605
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 164,700

Etiketler
Ynt: Tek Başıma Otomobil İle İran - Azerbaycan - Gürcistan - Ermenistan; 15.500 Km Overland

selamlar

senin yazdığın yazıları emek verip paylaştığın fotoğrafları incelememek mumkun mu abi?

eline ayağına sağlık.

devamlarını da bekliyoruz.

Ynt: Tek Başıma Otomobil İle İran - Azerbaycan - Gürcistan - Ermenistan; 15.500 Km Overland

Göktuğ sağol,
Böyle cümleleri okuyunca enerji dolup bir yerlere gitmek istiyorum hep :smiley: . Senin de gençliğine sağlık. Şimdi limanımda azıcık durakladım. Gemi yine yola çıkacak, gidilmiş ve gidilecek yolların seyir defteri buraya yazılacak.

Ben de aynı şekilde İran, Azerbaycan ve Ermenistan'a özel aracımla ve ailemle(eşim ve 1 yaşındaki çocuğumla) gitmeyi düşünüyorum yakın zamanda, size sormak istediğim sorularım var, cevaplarsanız sevinirim, şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
1-) Gezinizde navigasyon kullanmamışsınız anladığım kadarıyla, peki bu ülkeler için tavsiye edebileceğiniz bir navigasyon var mı?
2-)Tüm bu ülkelerde ehliyetimiz geçerli mi? Uluslararası ehliyet almak şart mı?
3-) Triptik belgesi şart mı?
4-) Yeşil sigorta gerekli mi?
5-) İran'ın özel araçlardan yakıt harcı aldığı doğru mu?
6-) Booking.com veya diğer benzer sitelerde İran'da kalınabilecek otel araştırması yaptım, İran otelleri yer almıyor, kalınacak yer konusunda nasıl bir yol izlemeliyim?

hukukadami42' Alıntı:
Ben de aynı şekilde İran, Azerbaycan ve Ermenistan'a özel aracımla ve ailemle(eşim ve 1 yaşındaki çocuğumla) gitmeyi düşünüyorum yakın zamanda, size sormak istediğim sorularım var, cevaplarsanız sevinirim, şimdiden teşekkürlerimi sunarım.
1-) Gezinizde navigasyon kullanmamışsınız anladığım kadarıyla, peki bu ülkeler için tavsiye edebileceğiniz bir navigasyon var mı?
2-)Tüm bu ülkelerde ehliyetimiz geçerli mi? Uluslararası ehliyet almak şart mı?
3-) Triptik belgesi şart mı?
4-) Yeşil sigorta gerekli mi?
5-) İran'ın özel araçlardan yakıt harcı aldığı doğru mu?
6-) Booking.com veya diğer benzer sitelerde İran'da kalınabilecek otel araştırması yaptım, İran otelleri yer almıyor, kalınacak yer konusunda nasıl bir yol izlemeliyim?

Merhaba, umarım planlarınızı gerçekleştirirsiniz.

Ben basit Lonely Planet kağıt haritalarıyla yolculuk yaptım. Ayrıca sora sora her yer bulunuyor. İran'da insanlar çok yardımsever. Şimdi baktım navigasyon işine Android için Sygic'de İran, Azerbaycan haritaları var, Ermenistan yok.

Ben gittiğimde İran için uluslararası ehliyet ve triptik istediler. Ermenistan ve Azerbaycan için istemediler. http://www.turing.org.tr/ bu sitedeki telefonları arayıp sorun. İran için bankaya, dönüşte geri almak üzere para da yatırılıyordu.

Ben gittiğim zaman İran'da Gürbulak kapısında kendileri ücret alıp sigorta yaptılar bir kart verdiler. Buradaki evrak işiyle uğraşmanız zor olabilir Azeriler Sizi bulur iş takibi için birkaç saat içinde sonuçlandırırlar. Çocuklu aile görünce gümrükçüler de iyi davranır. Azerbaycan ve Ermenistan için sigorta istemediler. Durum değişmiş olsa bile mutlaka kapılarda yaptıracak yer bulunur. Yeşil kart bu ülkelerin hiç birinde geçerli değil. Sonuç olarak yola çıkmadan önce sigorta yaptırmanıza gerek yok.

İran'da yakıt konusu sürekli değisir. Girişte harç falan almamışlardı benden. Pompalarda da oranın normal fiyatından doldurmuştum. Güncel bilgim yok.

İran, Azerbaycan, Ermenistan ile ilgili tüm turistik bilgileri gayet güzel toparlayan Lonely Planet(ingilizce) ülke kitaplarım var pdf ortamında. Yemek,kalış, gezilecek yer,tarihçe, kültür yani akla gelebilecek her bilgi mevcut.. Mail adresi verirseniz yollarım. Kitaplar eski basım yine de fiyat bilgileri dışında otel vs. gerekli şeyleri öğrenirsiniz. İran'da aç ve açıkta kalmazsınız içiniz rahat olsun...

Önemli: Önce Ermenistan'a gidin. Azerbaycan Ermenistan damgalı pasaportu ülkeye almayabilir. Ermenistan ise Azerbaycan damgasına sorun çıkartmıyor.

Bu yolculuk için sürekli İran'a giriş çıkış yapmanız gerekir o da zahmetli. Oysa Azerbaycan-Ermenistan geçişlerini kuzeyden Gürcistan üzerinden yaparsanız daha hızlı ve kolay olur. Bunu hesaba katın.

İran'da 9 günden uzun kalacak aracın geçici plaka alması gerekiyor sınır yakınlarında. Trafik polisi bunu takip eder mi görür mü bilmem ama kanunen böyle. Ben iki hafta kaldım arabamla risk alıp geçici plakayla uğraşmadım. Polislerin önünden de geçtim. Sorun çıkmadı. Karar Size kalmış..

İdeal hızlı rota: Türkiye-İran-Azerbaycan-Gürcistan-Ermenistan-Gürcistan-Türkiye

Zafer bey verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim, açıklamalarınızda sigorta diye bahsettiğiniz KASKO sigortası mıdır? Aracımla yurtdışına çıkacağım, orada aracımın çalınması, yanması veya başka türlü olumsuz duruma maruz kalması halinde zararları karşılayan sigorta yaptırmak istiyorum, sizin sınır kapısında yaptırdığınız sigorta HANGİ RİSKLERE KARŞI yapılıyor? Yeşil sigortadan kastım yurtdışında meydana gelen trafik kazalarından KARŞI ARACIN zararlarını karşılıyor bildiğim kadarıyla.

Ayrıca güzergahınızda Azerbaycandan sonra Gürcistan var oradan da Ermenistan'a giriş var, Azerbaycan ile Ermenistan arasında sınır kapısı yok mu? Azerbaycan Ermenistana giriş yapamıyor muyuz? Anladığım kadarıyla durum aynı bizdeki gibi, gerginlikten dolayı sınır kapısı kapalı.

İran'daki sağlık sisteminden bilginiz var mı? Herhangi bir hastalık veya rahatsızlık durumunda hiç hastaneye gitme durumunuz oldu mu? Sistemleri nasıl işliyor? Teşekkür ederim.

Elinizdeki materyalleri aşağıda yazmış olduğum mail adresime gönderirseniz sevinirim.
Mail adresim: mustafa_ozkan83@hotmail.com

hukukadami42' Alıntı:
Zafer bey verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim, açıklamalarınızda sigorta diye bahsettiğiniz KASKO sigortası mıdır? Aracımla yurtdışına çıkacağım, orada aracımın çalınması, yanması veya başka türlü olumsuz duruma maruz kalması halinde zararları karşılayan sigorta yaptırmak istiyorum, sizin sınır kapısında yaptırdığınız sigorta HANGİ RİSKLERE KARŞI yapılıyor? Yeşil sigortadan kastım yurtdışında meydana gelen trafik kazalarından KARŞI ARACIN zararlarını karşılıyor bildiğim kadarıyla.

Ayrıca güzergahınızda Azerbaycandan sonra Gürcistan var oradan da Ermenistan'a giriş var, Azerbaycan ile Ermenistan arasında sınır kapısı yok mu? Azerbaycan Ermenistana giriş yapamıyor muyuz? Anladığım kadarıyla durum aynı bizdeki gibi, gerginlikten dolayı sınır kapısı kapalı.

İran'daki sağlık sisteminden bilginiz var mı? Herhangi bir hastalık veya rahatsızlık durumunda hiç hastaneye gitme durumunuz oldu mu? Sistemleri nasıl işliyor? Teşekkür ederim.

Elinizdeki materyalleri aşağıda yazmış olduğum mail adresime gönderirseniz sevinirim.
Mail adresim: mustafa_ozkan83@hotmail.com

Sigortadan kastım karşı tarafın hasarını ödeyen mali mesuliyet sigortasıydı. Ülkeler, araçla giriş yaparken sigortayı mecbur tutuyorsa bu mali mesuliyet sigortasıdır. Dediğiniz gibi Avrupa ülkelerinin tümünde geçerli yeşil kart da aslında karşı tarafın zararını ödeyen bir sigortadır. İran'da sınırda yaptıkları sigorta da karşı tarafın zararını öder. Kasko denen kendi aracınızla ilgili sigortayı gitmeden önce burada yaptırmanız gerekir. Zaten kaskonuz varsa aynı şirkete gidip bunu yurtdışında da geçerli olacak şekilde genişletebiliyorsunuz bildiğim kadarıyla, tabi ek pirim ödeyerek. Kaskoya çalınma-kaza-hırsızlık vs. hangi riskleri isterseniz onu ekletebilirsiniz.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında sınır geçişi yok. Zaten bu iki ülke sıcak çatışma yaşamamakla birlikte teorik olarak yıllardır savaş halinde Dağlık Karabağ sorunu yüzünden. Azerbaycan, Ermenistan vizeli ve damgalı pasaportları kabul etmiyor. Ermenistan ise bu konuda sorun çıkartmıyor. Ben Azerbaycan vizesini Kars Konsolosluğu'ndan almiştim. İran'ı gezdikten sonra kuzeyinden Azerbaycan'a geçip oradan da Gürcistan'a çıkmıştım. Daha sonra en yakın Ermenistan kapısından sınırda vize alarak Ermenistan'a giriş yapmıştım. Ermenistan'ı dolaşıp tekrar kuzeybatıdaki başka bir kapıdan Gürcistan'a çıkıp Posof kapısı üzerinden Türkiye'ye geçmiştim. Daha kuzeyde Batum üzeri Sarp kapısı var sahil tarafında o da kullanılabilir.

İran'ın sağlık sisteminin detayını bilmiyorum, ancak hastalık kapma konusunda Türkiye'den daha riskli değil. İran pis bir ülke değil. Yemeğinden suyundan ortamından hastalanmazsınız içiniz rahat olsun. Seyahat sağlık sigortası yaptırılabilir gitmeden. 80 milyon insanın yaşadığı yeterince hastanenin ve eczanenin bulunduğu bir ülke sonuçta. Sizi ortada bırakmazlar. Temel ilaçlarınızı ağrı kesici vs. bulundurun.

Kitapları yollayacağım...

Site içerisinde aradım üyeye özel mesaj göndermeyi ama bulamadım bu yüzden buraya yazmak zorunda kaldım, Zafer Bey önümüzdeki hafta kısmetse yolculuk var, elinizdeki belgeleri mustafa_ozkan83@hotmail.com adlı mail adresime gönderebilirseniz sevinirim, teşekkür ederim.

hukukadami42' Alıntı:
Site içerisinde aradım üyeye özel mesaj göndermeyi ama bulamadım bu yüzden buraya yazmak zorunda kaldım, Zafer Bey önümüzdeki hafta kısmetse yolculuk var, elinizdeki belgeleri mustafa_ozkan83@hotmail.com adlı mail adresime gönderebilirseniz sevinirim, teşekkür ederim.

Mustafa Bey, birkaç gün önce bu verdiğiniz adrese yollamıştım kitapları. Tekrar yolluyorum. Yine ulaşmazsa başka adres verirsiniz onu deneriz..

Öncelikle gezi yazılarınız için teşekkürlerimi sunmak isterim. gezenbilirdeki tüm gezi yazılarınızı diğer forum üyelerinin mesajlarını da detaylı olacak şekilde baştan sona okudum. sayenizde pek çok yeri gezmiş kadar olmasam dahi sizin gezdiğiniz tüm bu yerlere biraz cesaretlenen pek çok kişinin gidebileceğine olan inancım pekişti.
siz bu gezileri yaparken biliyorum (bir kaç yerde sizde bahsetmişsiniz zaten) ki pek çok sıkıntı çektiniz ancak sayenizde sizden sonra kapısını açtığınız bu yoldan geçecek olanlar eminim ki en azından başlarına gelmesi muhtemel sorunlar hakkında bilgi sahibi olduklarından ötürü daha güvenli ve telaşsız bir gezi yapabilecekler.
teşekkür edilmesi gereken çok konu var gezilerinizle ilgili. inanın öyle bir kaç cümle ile gezi yazılarınızın ve paylaşımlarınızın hak ettiği teşekkürü sunamam. bu sebeple bir şeyler katmak adına (bu denli kapsamlı gezi yazılarına olumlu dahi olsa eleştiri yapmak konusunda biraz endişeliyim) ayrıca bir öneride bulunmak isterim.
birinci önerim: ben tüm yazılarınızı okurken aslında ayrı bir sekmeye de Google haritasını açıp, sizin harita üzerinde nereden nereye geçtiğinizi, nerede ne kadar kaldığınızı vs. şeklindeki bilgileri yazılarınızla birlikte sürdürmeye çalıştım. haritaları önce sunmanız, daha doğrusu önce rotayı sunmanız sanki okuyanlar için daha pratik olacak kanaatindeyim.
ikinci önerim: yazılarınızın tamamında öncelikle konuya dahil olup, konuyu takip eden arkadaşlarımızın aslında gezi hakkında (sıklıkla gümrük işlemleri, kullanılan rota, gidilen ülkedeki trafik kuralları, triptik mi lazım, trafik sigortası mı lazım, vize kolay alınır mı? gibi) sizin mesajları takip ederken bir yandan da zihinlerini kurcalayan soruları olduğunu, bu sorularını da sizin gezi yazısı tamamlandıktan sonra ardı ardına sıraladıklarını gördüm. bu yazdığım hususta ben de her mesajınızı okurken içimden geçirdiğim sorularıma cevabın sanki biraz sonra geleceği heyecanını taşıdım. bu durum bir yandan merakımı canlı tuttu ancak diğer yandan da gezi nasıl olsa bitti bundan sonraki mesajlarda esaslı bilgi bulunmaz şeklinde aklımdan geçen tilkiye uysaydım belki uzun uzadıya cevabını aradığım sorularım konu içinde cevabı son kısımlarda bulunsa dahi benim muhtemel tembelliğim sebebiyle yanıtsız kalabilirdi. bu yüzden gezi öncesindeki edindiğiniz bilgilerinizi, kati bir gezi planı kullanmadığınızı siz de belirttiniz ancak en azından biraz daha detaylı şekilde muhtemel gezi planını, gezi öncesi yapılması gereken resmi işlemlerin inceliklerini (Azeri takipçilerin varlığı vs.), elbette ki her gezginin harcamaları ve harcama kalemleri farklılık arz edecektir ama en azından bu seyahat için asgari (şu ülkeye şu kadar harç, sigorta bedeli gibi harcama kalemlerini vb.) tutarınca para gerektiğini, bu paranın Türk lirası veya başka bir para cinsinden mi olup olacağını yazma durumunuz olduğunda; gezi yazılarınız sonucunda artan cesaretimiz (tüm forum üyeleri adına konuşmak istemem fakat en azından benim için böyle oldu. yazılarınızın sonunda oh be sağ salim dönülüyormuş, endişe kalsın ama korkmaya gerek yok dedim kendimce.) hiç olmazsa daha en başından kalbimizi metin kılacaktır. kısacası gezi detayı öncesi küçük bir rehber talebimiz olsa siz ne dersiniz bu duruma merak ediyorum. inşallah haddi aşmamışımdır.
sunduğunuz tüm bilgiler için bolca teşekkürü bir borç bilirim. selametle kalın.

Ynt: Tek Başıma Otomobil ile İran - Azerbaycan - Gürcistan - Ermenistan; 15.500 km Overland

Fotoğraftaki yapının kullanım amacını anlayamadım, seyir tepesi gibi bir yerdeydi. Sovyet zamanından kalma.
Vata isimli üyenin gezi notlarındaydı yanılmıyorsam. Geçmişteki Rusya - Gürcistan arasındaki olayları anlatan anıt!

O resimdeki yapı veya anıt Sovyetler birliği zamanında yani bu günkü Gürcistan devleti henüz Rusya toprağı iken Yapılmış olup RUS -GÜRCÜ HALKLARI DOSTLUĞU anıtı adı verilmiş.

42°29'32.52"K 44°27'12.88"D adresi de burası olması lazım.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri