Tek Başıma 45 Günde Vietnam-Kamboçya-Tayland

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seyr-ü zafer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 456
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 136,663
Ynt: Tek Başıma 45 Günde Vietnam-kamboçya-tayland

.

IMG 8715p 1600x1200

IMG 8716p 1600x1200

IMG 8717p 1600x1200

IMG 8718p 1600x1200

IMG 8719p 1600x1200

Etiketler

Sahte kimlik işi çok güzel komik bir tane yaptırabilirdim,sakata gelmeden.

yasarergun' Alıntı:
Zafer Bey yine "benim yerim burası değil, gitmeliyim" dürtülerimi tavan yaptırdınız. Hanım kayıp ilanı verirse sebebi sizsiniz :smiley:

Yaşar Bey, gittiğim bazı yerleri cidden özlüyorum, bir gün tekrar görmeyi ümit edip fotoğraflarına bakıyorum. Umarım biraz sıradışı yolculuklar yapma konusunda hanımı ikna edebilirsiniz :smiley:

mayıstosböce' Alıntı:
Sahte kimlik işi çok güzel komik bir tane yaptırabilirdim,sakata gelmeden.

Bülent Hocam, şöyle kırmızı güzel bir diplomatik pasaport yapabilselerdi almayı düşünürdüm, vize, püsür uğraşmadan dolaşabilmek için. Sordum, o bizi aşar dediler :smiley:

Chiang Mai

Türkiye’de yeterince deniz-güneş tatili yapabiliyorsanız Tayland’da tropik adalara tıkılıp günlerinizi Antalya formatında tüketmek yerine Chiang Mai’a üç gün kadar ayırmalısınız. Ülkenin kuzeyinde yeralan güzel ve sakin şehir yeterince aktiviteye sahip.

Chiang Mai’nin su kanallarıyla çevrili merkezinde çok ucuza kalınabilecek pansiyon ve küçük oteller var, muhtelif zevklere göre yemek bulmak sorun olmuyor. Burası Tayland’ın deniz kıyısından uzak, merkeze göre biraz da sapa kaldığı için genelde pinekleyen turistlerin değil macera ve aktivite arayan genç gezginlerin uğrak yeri. Dikkat dağıtıcı ve yorucu gece eğlencelerinden arınmış; plajların, ılık denizin insanı mayıştırmadığı ortama gelince geriye her sabah kalkıp farklı günlük turlara katılmak akşama pansiyona mutlu dönmek kalıyor.

Chiang Mai’nin merkezi yürüyerek keşfedilebilecek kadar küçük. Muhtelif ihtiyaçların karşılanabileceği onlarca dükkan var. Sokaklardaki seyyar satıcılarda adım başı duraklayıp, ayıklanış dilimlenmiş ananas, karpuz gibi meyveleri yiyip üzerine mandalinamsı meyvenin taze sıkılmış suyunu içmekten insanın karnı doğru düzgün acıkmıyor.

Budizmin havasını solumak, tapınak hayatını gözlemlemek isteyenler için gezilmeyi bekleyen onlarca tapınak var. Rengarenk çiçeklerle dolu bahçeleriyle, pırıl pırıl binalarıyla görsel şölen yaşatıyorlar. Tapınakların bakımlı olmasının sebebi gönüllülük esası. Hayatlarını rahipliğe adamış kişilerin dışında yetişkinliğe adım attıkları dönemde yaşamlarının birkaç yılını Budizm’e hizmet etmeye ayıran genç rahipler var. Kuzey Budizmi’ndeki gibi dağ başı manastırlarında inzivaya çekilmiyorlar belki, ama şehrin içerisinde bile olsalar rahiplik yaptıkları dönemde tüm dünya nimetlerinden, alışkanlıklarından el etek çekiyorlar. O rahipleri sabah erken saatlerde turuncu kıyafetleri, kulplu metal çanaklarıyla, şemsiyeleriyle yalınayak esnafı dolaşıp yiyecek ya da para bağışı toplarken görebilirsiniz. Bağış verilince ki verilmemesi sözkonusu değil, karşılıklı birbirlerine eğilip ellerini birleştirip hayır duası ediyorlar. Rahipler her yerde saygı görüyor. Toplu taşım araçlarında, terminallerde sadece rahiplere ayrılmış, tabelayla belirtilen yerler var.

Chiang Mai’a gelinecekse tarih Pazar gününü kapsamalı. Merkezde bir cadde ve ona bağlı sokaklar trafiğe kapatılıyor, toplam uzunluğu iki-üç kilometreyi bulan muhteşem akşam pazarı kuruluyor. Bu rengarenk ortam ve huzurlu atmosfer kaçırılmamalı. Pazarın içinde yiyecek, giyecek, hediyelik eşya, müzik ve dans gösterileri kısacası çok fazla şey mevcut. Böyle renkli ve eğlenceli bir açık pazarı hiçbir yerde görmemiştim.

Chiang Mai’i ilgi alanları doğrultusunda seçim yapıp vakit geçirmek çok kolay. Tayland’a özgü el işi hatıra eşyası almak için ülkedeki en iyi yer burası. Çevredeki kırsal yerleşimlerde üretilen giyim, aksesuar, takı gibi eşyalar hem dükkanlarda hem de açık pazarlarda satılıyor.

Çevre gezileri için günlük tur seçenekleri var. Tarih, doğa, macera turları her bünyeye hitap edecek kadar alternatif sunuyor. Doi Suthep Milli Parkı’nda gece safarisi, yağmur ormanlarında zip-lining, kombine doğa aktiviteleri ve hayvan- bitki çiftlikleri ziyaretlerini içeren turlar mevcut. Kalınan süre uzatılıp meditaston ya da yemek kurslarına da gidilebilir.

Ben zip-lining denen yağmur ormanları içinde gerçekleşen faaliyete katıldım, hayat boyu unutulmayacak muhteşem bir etkinlik. Organize eden şirketin mottosu da “Flight of the Gibbon” idi. Gibbon o ormanda yaşayan maymun türünün ismi. Dev ağaçların üzerine platformlar kurulmuş ve aralarına çelik halat çekilmiş. Vücuda mağaracı kemerine benzeyen özel kuşam takılıyor, ormanın kenarından başlangıç yapılıyor. Kuşamda makaralı düzenek var, gerili çelik halatlara takılıp kilitleniyor, sonra kendinizi platformdan bırakıyorsunuz, asılı biçimde diğer istasyona doğru kayıyorsunuz. En uzun hattın mesafesi yüz metreden fazlaydı. Parkuru tamamlamak molalarla birlikte yarım günden fazla sürüyor, ama insan bitmesini hiç istemiyor. Sadece bu aktiviteye katılmak için bile Chiang Mai’a gelmeye değer.

Fil safarili, öküz arabasına binmeli, nehirde salla sürüklenmeli paket turların dışında bireysel gezinti de yaptım. Zip-liningi aldığım acenta çok ilgili çıktı ve adam grup turları fiyatına beni görmek istediğim birkaç yere götürdü. Tiger Kingdom’da yetişkin Bengal Kaplanına sarılırken çekilen fotoğraf sanırım ölene kadar bana motivasyon ve mutluluk kaynağı olacak. Böcek çiftliğine tekrar gidip yılanları boynuma dolar mıyım, akrep ve tarantulaları avucuma alır mıyım emin değilim. Diğer yandan yüzlerce çeşit orkideyi görmek, asya fillerinin hortumlarına, kulaklarına dokunmak, iki haftalık bebek gibbonu kucağa almak, boyunlarına kilolarca halka takan Myanmarlı kadınları yakından görmek, yani tüm bunları aynı yerde yaşamak muhtemelen yeryüzünde sadece Chiang Mai’da mümkündür.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR