TDF Yaz Temel Eğitimi Hakkında Bilgi Verebilir misiniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jeanpierre Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,760

jeanpierre

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar eylül ayından beri forumu takip etmekteyim. ilk kez yaziyorum hepinize selamlar.
ben 12-18 nisan tarihlerinde TDF nin duzenleyecek olduğu dağcılık yaz temel eğitim kursuna katılacağım. şu ana kadar uzun doğa yürüyüşleri ve 2 günlük kamplar dışında dağcılıkla ilgili bir tecrübem yok temel kamp malzemelerine sahibim (çadır, mat, tulum, ocak). aranızda bu eğitime katılmış olan ya da katılacak arkadaşlar varsa bana biraz fikir verebilirler mi? 4-5 gun boyunca gerekecek ekipman ve eğitimin yapısı hakkında özellikle neler goturmeliyim. benim bulunduğum il ve klupten kimse bu eğitime katılmayacak tek katılcağım için fazlasıyla da heyecanlıyım yardımlarınız için simdiden tesekkur eder saygılar sunarım.

Etiketler
Ynt: TDF Yaz Temel Eğitimi Hakkında Bilgi Verebilir misiniz?

Hataydan gelecek ekibe yakın yere çadır kur benim selamımı ilet yiyecek sorunun olmaz :D . Ayrıca alt üst iki takım polar bir bot birilerinde varsa kullanılmış da olsa bir kaya tırmanış ayakkabısı ve temel kampçılık malzemeleri götürmen yeterli olur sanırım. Zaten daha önce çoook eğitim almış da olsanız herkes temelden başlar orada o nedenle merak etmeyin. Hayatımda yaptığım en iyi şeylerden birisi de TDF eğitimlerine katılmaktır. Kalıcı dostluklar edinirsin ama unutma günün 24 saati doludur kendine ayıracak zamanın olmayacak. Kamp kuralları sıkıdır teorik ve uygulamalı sınavlardan geçemezsen kalırsın kimsenin gözünün yaşına bakılmaz. Eğitimleri bitirdiğinde iyi ve bilinçli bir doğa sporcusu olursun. Şimdiden başarılar.

Aslında bir temel eğitim için yeterli seye sagipsin.
Fererasyon orada sana teknik malzeme sağlayacak.
Yanına mutlaka bir not defteri al.
Gitmeden once dugumleri ogrenmende fayda var bunun disinda dagcilik, dagcilik tarihi, ip inisi, cadir kurma, cadır yeri secme, gece gunduz yuruyus kuralları vs. konularına bakmanda fayda var. Bu bilgileri internet ortamından ulasabilirsin ayrıca federasyonun onerdigi zirvelerin ozgurlugu adlı kitaptanda yardım alabilirsin.
Gidecegin kamp yerine kadar arac gidecegi icin sebze meyve vb. keyfi malzemelerde goturebilirsin.
Bu arada gitmeden once bir kulupten lisans cikarmayi unutma:smiley:

arkadaslar tesekkur ederim cevaplarınız için donuste ayrıntıları paylaşırım saygılar.

merhabalar...
bu sene bende bu eğitimlere katılacağım. ferdi olarak lisans çıkardığım için jeanpierre ve yaşar bey eğitimler hakkında daha detaylı bilgi verebilirmisiniz.çadır uyku tulumu gibi malzemeleri sanırım kendimiz temin edeceğiz.peki diğer teknik malzemeler ? ayrıca harcırah ödeniyormuş bildiğim kadarıyla .bunun miktarını nasıl öğrenebiliriz? ve tabi en önemlisi yemek olayı :smiley:

cevabınızı merakla bekliyorum...

size gidiş geliş yol paranız ödeniyor bir kaç günlük de gündelik ödemesi yapılır. genelde o para sizin gidiş geliş paranızı ve kampta yediğiniz yemeği fazlasıyla karşılar. çadır uyku tulumu çanta ocak kap kacak mat gbi kişisel malzemeler sizin tarafınızdan getirilmelidir. yemeğinizi dinlenme aralarındaki yaklaşık 1 saat 15 dakikalık aralıklarla kendiniz yaparsınız çabuk olmalısınız yardımlaşmalısınız. yanınıza iki adet pursik ipi (5-6 mm x 120 cm statik ip) almalısınız. eğer mümkünse kendi HMS karabinanız ya da iniş ve güvenlik alma aletlerinden bir tanesi ya da kendi sekizliniz varsa alınız yoksa temin ederek gidiniz çünkü bu malzemeler de kişiseldir. size bu malzemeler de verilir ancak kendi malzemenizin olması daha iyidir. kampta kesin disiplin vardır disiplinin bozulması kamptan kalmanız demektir. derslerden kaytarmak kalma sebebidir. çok iyi yapmanız ya da çok iyi yapıyor olmanız değil gayretli olmanız kampta boş durmuyor olmanız ve sürekli bir şeylerle -öğrenmek anlamında- uğraşmanız önemlidir. tdf eğitimleri gerçek bir okuldur neredeyse 7 günlük sürede 7x17 saatlik teorik ya da pratik ders verilir. tdf eğitimlerini tamamlayan kişi dağcılığı güvenli yapmayı öğrenir, teknik malzeme kullanmayı öğrenir, yoksa tdf sizi eğitimlerde dağa tırmandırmaz. dağcılığı ve doğa sporlarını seven herkes ama herkes bir yolunu bulup tdf'den dağcılık eğitimi almalıdır. dağcılık eğitimleri kapsamındaki iki arama ve kurtarma kampı kriz yönetimi ve arama kurtarma konusunda yetişmenizi sağlar. tdf eğitimlerinde kazanılan dostluklar uzun süreli olur ip arkadaşlığı önemkidir.

sevgilerle

İYİ GÜNLER 2010DA TDF YAZ TEMEL EĞİTİMİNE KATILMAK İSTİYORUM.BU KONUDA ARAŞTIRMA YAPARKEN BU KONU BAŞLIĞINI İNCELEDİM.ANCAK AKLIMDA HALEN BAZI SORU İŞARETLERİ VAR MESALA YAZ TEMEL EĞİTİMİNDE YİYECEK İHTİYACI NASIL KARŞILANIYOR?ERZİNCANA ULAŞTIKTAN SONRA KAMPA NASIL ULAŞILIYOR?ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Kampa ulaşım Erzincan'dan toplu olarak Trenle belli bir istasyona kadar geliniyor. Oradan da duruma göre bir araçla Kemaliye'ye geçiliyor. (Bunlar toplu olarak yapılıyor.) Hemen hemen her akşam bir araçla kampa sebze meyve ekmek vb yiyecek maddeleri getiren bir seyyar bakkal var. Oradan temin edebilirsin. Ama genelde herkes kendisi götürdüğü için ilk 1-2 gün gelmeyebilir.Dönüş yine aynı şekilde yapılıyor ( İsterseniz kendi aracınızla ferdi olarak ta gidebilirsiniz.)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR