Tavsiye Edeceğiniz Kitaplar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan queensland Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,941
Ynt: Tavsiye Edeceğiniz Kitaplar

Hamlet

0000000062345_3_1.jpg

Yazar; William Shakespeare
Çevirmen; Can Dündar

Shakespeare'in 'Hamlet' siyasal, felsefi ve metafizik bir tragedyadır. Günümüze değin çok çeşitli yorumlara sahne olmuştur.Oyunda, temelde siyasal eylemi etkisel bağlamda sorunsallaştıran ve düşünceyi eyleme geçirmeyi sorgulayan Hamlet, bu sorunu varoluşsal düzlemde çözmeye çalışır. Çürümüş Danimarka'da 'Hamlet' için iki yol vardır.Ya çürümüş düzeni kabullenip deli rolü oynayarak bu düzene katlanacak, kısacası manen ölmeyi, yani ''olmamak'ı seçecek, ya da çürümüş düzeni karşı çıkıp fiziken ölmeyi dahi göze alarak gerçeği değiştirmeyi, yani 'olmak'ı seçecektir.

Etiketler

Cengiz Han'ın Hazinesi

0000000225345_3_1.jpg

Yazar; Clive Cussler

Dirk Pitt ve Al Giordino Sibirya’nın buz tutmuş göllerinden Gobi Çölü’nün sıcak kumlarına dek uzanan bir alanda bin bir türlü entri-ka, macera ve ölümle yüz yüze gelerek topladıkları ipuçlarıyla Cengiz Han’ın esrarengiz hazinesini bulmaya çalışmaktadırlar. Bu arada en önemli görevleri; kendini cinayet işleme tutkusuna kaptırmış olan zengin Moğol işadamını durdurmaktır.Soluk kesen gerilimi olağanüstü hayal gücüyle bezenmiş yepyeni romanıyla Clive Cussler tekrar karşımızda...

Benim Dikey Dünyam

0000000132807_3_1.jpg

Yazar Jerzy Kukuczka
Çevirmen Nedim Sipahi

Ben sadece dağlara gittim ve tırmandım. İşte hepsi bu. JERZY KUKUCZKA Hiçbir zaman medyada kendine bir imaj yaratma meselesiyle ilgilenmemişti, hatta bu onun umurunda bile değildi. Onun tüm hayatı bir medya kişiliği ya da bir kahraman olmaya değil, tırmanış hayallerinin ve arzularının gerçekleşmesine yönelmişti. KRZYSZTOF WIELICKI Sen ikinci değilsin. Sen mükemmelsin. REINHOLD MESSNER Dağcılığın efsane isimlerinden Polonyalı Jerzy Kukuczka, dünyanın 8000 metreyi aşan 14 zirvesinin tümüne tırmandı ve Reinhold Messner'den bir yıl sonra dünyada bu başarıyı gerçekleştiren ikinci dağcı oldu. 24 Ekim 1989'da o devirde Himalaya'nın son büyük problemi diye adlandırılan ve henüz çıkılmamış olan Lhotse Güney Yüzü'nün ilk tırmanışını yapmayı denerken yaklaşık 8000 metre irtifada düşerek hayatını kaybetti.

Mesnevi,

mutlaka okunmalı, öncesi ve sonrasında kendinizdeki farkı hissedeceksiniz.

Bir arkadaşımın kitabını tanıtmak ve önermek istiyorum. Ekte..

Desteklerinizi bekliyorum...

Taslağını okumuştum; kitap kapağı tasarımının, içeriğine çok uygun olduğunu söyleyebilirim...

Darısı tüm yazanların başına..:smiley:))

İnternette ve kitapçılarda..

KAPAK C396N

KAPAK ARKA

Edgar Allen Poe'nin Bir Engebeli Dağlar Öyküsü isimli hikayesini tüm doğa severler okumalı bence. Rocky dağlarının ilk keşfini anlatan, harika tasvirlerle kendinizi orada hissettirecek eşsiz bir öyküdür. Hatta bittiğinde kendimi dağlara vurmuştum. :smiley:

Birde pek doğa hakkında olmasada Ejderha Mızrağındaki yolculuk tüm maceraperestler için adeta bombanın pimi gibidir. Tavsiye ederim.

Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve sonrasını oldukça ayrıntılı bir şekilde devasa bir roman olarak okumak isteyenler için benim tavsiyem:
KUTSAL İSYAN (8 CİLT) - Hasan İzzettin DİNAMO
KUTSAL BARIŞ (7 CİLT) - Hasan İzzettin DİNAMO
Böyle cilt cilt gözünüzü korkutabilir ama okuması çok zevkli ve akıcı üslupla yazılmış bir dizidir.

Gezi kitabından da öte bir kitap okumak için:
NEREYE - Nejdet Şen. (Yazarın İstanbul'dan Katmandu'ya tek başına yaptığı gezinin ve zihinsel yolculuğun öyküsü)

Motosikleti ve felsefeyi bir arada okumak ister misiniz? Tavsiyem:
Zen ve Motosiklet Bakım Sanatı - Robert M. PIRSIG. Şayet bu kitabı severseniz, yazarın LİLA adlı kitabını da bir devam kitabı olarak okuyun derim. Aslında bu iki kitapta birer felsefe kitabı demek daha doğru sanırım.

Bu arada Sait Faik Abasıyanık'ın öykü kitaplarını özellikle gezilerinizde yanıza almanızı tavsiyle edebilirim rahatlıkla. Her durakta bir öykü, keyifli olacaktır.

Özcan Erdoğan'ın " Dahilerve Aşkları " isimli kitabı tavsiye ediyorum.

Saygılarımla,
Seda Cürgül Kaya

http://sedacurgulkaya.blogspot.com/2009/10/dahiler-ve-asklar-ozcan-erdogan.html

Özcan Erdoğan'ın " Tarihi Liderler ve Aşkları " isimli kitabını da zevkle okuyabileceğinizi düşünüyorum.

http://sedacurgulkaya.blogspot.com/2010/04/tarihi-liderler-ve-asklar-ozcan-erdogan.html

Saygılarımla,
Seda Cürgül Kaya

Her gezginin kesinlikle okuması gereken edebiyat yaratıcılarının "beat generation" yazarları olduğunu düşünüyorum. Şiirden fazla hoşlanmıyorsanız düz yazı bölümümde özellikle Jack Kerouac harikadır. Yolda (On the road)'sını okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Aynı akımın şiir dalını da Allen Gingsberg temsil eder.

Gezginlik, sanki hayatın bire bir modelini oluşturmak gibi olduğu için, hayatın bütün alanlarını içine alan edebiyat zaten her gezginin vazgeçilmezidir diye düşünüyorum. Bu nedenle belki ülkeler sistematiğinden ele alırsak: Alman edebiyatı denilince benim aklıma ilk olarak Thomas Mann ve sonra da Henrich Böll gelir. Tüm kitapları defalarca sıkılmadan okunulabilir. Norveç'ten Knut Hamsun (boşverin Naziseverliğini, fena yanılıyordu bu konuda ama bu onun müthiş bir yazar olmadığı anlamına gelmez, tıpkı Ezra Pound gibi) Fransızları zaten sayamıyorum. Romantiklerden, klasisiklere, realistlere, izlenimcilere, varoluşçulara kadar 100 kadar ismi bir solukta zikredebilirim. İspanyollar, İngilizler, Kuzey Amerikalılar, Güney Amerikalılar, İtalyanlar, Balkanlılar, Araplar, Uzak Doğu'lular, Afrikalılar bulabildiğin tüm edebi lezzetleri yutmak lazım. Rusları zaten Turgenyevmiş, Tolstoymuş, Gogolmüş, Şolohovmuş, Ehrenburgmuş demeden art arta hatim etmeden duramaz insan.

Hepinize bol edebiyatlı geziler dilerim.

Polisiye kitapları ben Ahmet Ümit ile sevdim. Biraz hafiyelik var sanırım bende ki hemen alışıverdim. Zaman zaman beni hayata döndürecek bir şeyler aradığımda da neden bilmem onun kitaplarını okurum. Polisiye sevenlere son kitabı ‘İstanbul Hatırası’nı öneririm.

Şimdi de yeniden İnce Memed serisine başladım, ilk okuduğumda üçüncü kitaba geçememiştim, uzun zamandır da aklımdaydı. Fırsatını bulmuşken kitapları edindim. Bu arada Jack Kerouac’un ‘Yolda’ adlı kitabı beyaz perdeye aktarılıyormuş. 2011 gibi film çıkacakmış sanırım. Ben gazetelerin yalancısıyım Hazır adı geçmişken ondan da bahsedeyim istedim…

Muz Sesleri ve Kumral Ada Mavi Tuna kitaplarını tavsiye ederim.İkisi de temelde savaş içinde insan psikolojisini anlatıyor.Muz seslerinde anlatılan olayın haricinde dil de çok etkileyici bence.Kumral Ada Mavi Tuna da ilk önce gezi yazılarıyla tanıştığım Buket Uzuner'in.Roman konusunda da gayet başarılı.

penguen' Alıntı:
Toprağa Düşen Sevdalar

"Cahit K., gayrimeşru cinsel ilişki içinde olduğunu iddia ettiği kız kardeşi Zehra K. ve Süleyman K.’yı öldürmüş, iki kişiyi öldürdüğü için hakkında idam cezası istenirken beş yıl hapis cezasıyla kurtulmuştur.

Serap K., erkek kardeşi Ertuğrul tarafından değişik erkek arkadaşları olduğu için boğazı sıkılarak öldürülmüştür. Hakkında müebbet hapis istendiği halde, namus indirimiyle ceza 12 sene 6 ay 15 güne düşmüştür.

Fatma K., başka erkeklerle birlikte olduğu dedikodusu yüzünden kocası Mehmet tarafından bıçakla öldürülmüştür. Sanık için müebbet hapis istendiği halde cezası 15 yıla indirilmiştir.

Sibel T., başkasına kaçtığı gerekçesiyle, gayriresmi evli olduğu Önder A. tarafından Adana’da kanal boyuna götürülüp suya atılarak boğulmuştur. Karar, aile meclisince alınmıştır. Ancak, aile reisi üyeleri delil yetersizliğinden beraat etmiştir. Sibel’i öldüren kocaya ise 1 yıl 4 ay 20 gün ceza verilmiştir.

Şanlıurfa’da Emine, gayrimeşru birliktelik iddiasıyla üvey erkek kardeşi tarafından av tüfeğiyle vurularak öldürülmüştür. Müebbet hapis cezasıyla açılan davada verilen karar, namus davalarındaki ceza indirimi neticesinde 2 yıl 6 aya düşmüştür."

İnsanı dehşete düşüren bu satırları Vildan Yirmibeşoğlu’nun, Hürriyet’in yayınladığı "Toprağa Düşen Sevdalar" adlı kitabından aldım.

Vildan Yirmibeşoğlu Gaziantep Belediyesi’nde hukuk müşaviri ve encümen üyesi olarak görev yaparken tanışmış "namus cinayetleri"yle.

"Cinsler arası eşitliğin, iknanın ya da anlamlı bir diyaloğun olmadığı bir hayatın varlığını hemcinslerime göre çok geç öğrendim ben" diyor Yirmibeşoğlu.

Geç öğrenmiş ama sorumluluk duymakta gecikmemiş, bu kitabı hazırlamış. On üç yıl boyunca, hem de kimseden ve hiçbir kurumdan destek almadan, Doğu ve Güneydoğu’da araştırmalar yaparak.

Lütfen okuyun bu kitabı.

Birazcık duyarlı biriyseniz...

Hatta duyarsızsanız ama değişmek istiyorsanız...

"Töre"nin neredeyse "Terör"e eş olduğunu görmeniz açısından...

Töre ve namus cinayetleri hakkında gazetelerde okuduklarınız dışında daha derin bilgi sahibi olmak istiyorsanız...

Bu kitabı okumanız lazım.

Bakarsınız sizin de aklınıza bir şeyler yapmak gelir.

Vildan Yirmibeşoğlu gitmiş, araştırmış, görmüş, yaşamış, yazmış.

Belki de bu kadar zahmet de çekmeden, Yirmibeşoğlu’nun ifadesiyle "doğarken kaybeden kadınlar" için, en az onun kadar faydalı bir şeyler üretirsiniz siz de.

Kim bilir...

Pakize Suda-HÜRRİYET

Daha önce forumdaki bu bölümü farketmemiştim.Kitap okumayı ben de severim.Daha çok da roman türünü.Bu dalda beni en çok etkileyen iki Kitap, Yüzyıllık Yalnızlık--->Gabriel Garcia Marquez,Ancela'nın Külleri I-II---->Frenk Mcourte.

Toprağa Düşen Sevdalar ile ilgili yapılan yorumun üstüne benim de söylemek istediğim bir kaç şey var.Yirmibeşoğlu nerede büyümüş ve yaşamış bilemiyorum ama şaşırdım diyebilirim cinsler arasındaki eşitsizlik ile geç tanışmış olmasına.Eşitsizlik sadece Doğuda mı,eşitsizlik derken ne kastediliyor?Tam anlıyabilmiş değilim,zira eşitsizlik ülkemin heryerinde.Sadece Doğudaki kadınlar değil,ülkemin her yerindeki kadınlar doğuştan kaybetmiştir bana kalırsa.Neye dayandırılıdığı,nereden beri ve neden beri geldiği bilinmeyen bu eşitsizlik yaşanıp gidiyor,hayatlar egoist tutumlar altında çürüyüp gidiyor,canlar tükeniyor...Ülkemizde din karşıtlarınca ve dinini bilmeyenlerce de dine dayandırılıverir hemencecik...Oysa tamamen erkek egomanyası ile sindirilmişliği benimsemiş kadın profilinin ortak bir eseridir.Başka bişey değil....Erkek egomanyasına hizmeteden yüzyıllardır sindirilmiş kadınların....

Bu arada ben genelde 2-3 kitabı bir arada okurum.Çok ilgimi çekmeyen kitaplardan seçer bunları daha yavaş okurum.İlgimi çekeni kısa sürede bitiririm.Yani kitabın birini 2 ayda bitirirken mesela üzerine başka 5-6 tane kitap bitiririm.Şu anda Ramazan ayı olması nedeniyle Kıssalar ve Hisseler isimli büyük boy bir kitabı yeni bitirdim.Yavaş giden kitabım Anadolu Efsaneleri.Bir de Çılgın Türkler.Çılgın Türkler'i neredeyse 2 aydır elime almadım,çünkü okulda okuma derslerinde okumaya çalıştığım bir kitap ve evime getirmeyi unutmuşum.Ben öğretmenim ve öğrencilerime örnek olmak için okuma derslerinde ben de işlerimden fırsat bulabilirsem okumaya çalışıyorum :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri