Tavana Yakın Su Deposu Hava Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sipdorus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,632
Gelen cevaplara çok teşekkürler. Artık su deposunu tavana değil tabana yerleştirme konusuna çok daha sıcak bakıyorum.
Tabana yerleştirmenin şimdilik gördüğüm avantajları.
1-depo dolum kapağı kullanarak dışardan kolayca doldurabilirim.
2- Çift kişilik yatak altında yeterince alan var, yukarıda çirkin görüntü oluşturmayacak.
3- Tavana monte etmek için bir sürü demir kaynak yaptırmam lazımdı. Tabanda hiçbirine gerek yok.
4- Denge açısından süper

Tabi şimdi yeni sorularım var:
1- 30-40 liraya karavan tekne su pompaları var iş görürler mi?
2- 2 musluk kullanmam lazım, musluk açıldığı zaman pompa çalışması gerektiğini nasıl anlıyor. Otomatik mi yoksa musluğu açıp bi de pompayı mı açmak gerekiyor?
3- Depoda su azaldıkça içerdeki hava basıncının düşmesi pompa için bir sorun mudur yoksa havalandırma deliği şart mıdır?
4- Su pompası için akülü arabaların akülerinden mi kullanıyoruz. Ne kadar süre idare eder? Her hafta sonu bataryayı söküp eve çıkarıp şarj mı edicem? Yoksa aracın arkasında sinyalizasyon için olan elektrik girişinden mi besleyeceğim?

Hava için deponun en üst kenarına bir hortum koy dışarı ver, doldururken de oradan su gelmeye başladımı depon doldu demektir. Araç içi tesisattan veya aküden 12v kendinden emişli, otomatik geçiş basınçlı olan ( psi): 35 - 70 arası yeterlidir, musluğu açınca motor kendiliğinden çalışır, musluk kapanınca motor durur.
Kolay gelsin!

Son düzenleme:

Etiketler

Küheylanda kullandığım küçücük pompa motorunu 9 yıldır kullanıyorum tık demedi. Musluğu açınca pompa devreye giriyor, su akıyor bu kadar basit. Küçük kamperler için bence ideal. Yine de tabiki bu işin çok sayıda çözümü var ve hepsinin de kendine göre üstünlükleri oluyor.

Nasıl bir motor bu, marka, güç, akım vs değerler ?

Ne bileyim, 12 yıl önce taktığım motor. Küçük 12V dalgıç motor işte tahminen 1-2A çeker.

Benim karavanda da dalgıç pompa var. On yıldan fazla bir zamandır çalışır. Yıllar önce musluk pompayı çalıştırmayınca devreye bir lamba anahtarı bağladım. Anahtar pompayı çalıştırıyor, muslukta gelen su miktarını ayarlıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR