Taşköprü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,082

AYDURAN

Zirve
Yer
İstanbul / Maltepe
Kastamonu Turkey Provinces locator

Taşköprü, Kastamonu ilinin bir ilçesidir. Taşköprü ilçesi adını Gökırmak üzerinde Çobanoğulları zamanında yapılmış olan yedi gözlü 68 metre uzunluğundaki Taşköprü'den almıştır. Kastamonu il merkezine 42 km. uzaklıkta bulunan ilçenin eski adı Pompeiopolis'tir.

Takpr district of Kastamonu Provinc

İlçe tarih boyunca çeşitli uygarlıkların yerleşim bölgelerinden birini oluşturmuştur. M.Ö. 64 yılında Romalıların egemenliği altına girmiştir. Paflagonya eyaletinin merkezi olarak "Zimbıllı Tepesi" denilen yerde kurulan tarihi Pompeiopolis kenti, akropol ve devlet büyüklerinin oturduğu yer olarak kullanılmıştır. Romalılar Poplogonya'yi zaptettikten sonra komutan Pepe'nin isminden dolayı TAŞKÖPRÜ'ye (Pompeiopolis) demişlerdir. Eti kaynaklarına göre, Etiler Orta Anadolu'da yasarken Taşköprü ve civarından Gasga (Kaska) adlı bir devlet hüküm sürmüştür. Gagalar yaptıkları savaşların sonunda Eti'lere yenilmişler ve Paplogonya Eti egemenliğine girmiştir(M.Ö. 1330). Bizanslılar Çağı'nda Kastamonu gelişince Pompeiopolis küçülmüştür.

8

1292-1460 yılları arasında Çobanoğulları'nın yönetiminde kalan ilçe, 1460 yılında Osmanlı yönetimine girmiş ve Kastamonu'ya bağlı kadılık olarak idare edilmiş, 1864 tarihinde de ilçe olmuştur.

9

İlçeye adını veren Taşköprü, M.S. 1366 yılında Yağmur Bey'in oğlu Ali Bey tarafından Kastamonu Emiri Adil Bey'in oğlu Celaleddin Beyazıt (Kötürüm Beyazıt) adına yaptırılmıştır.

Taşköprü'ye en fazla önem veren Muzafferettin Gazidir. Türk-İslam Cağı'ndan istilaya uğramamış ve savaş görmemiş olan Taşköprü arkeoloji itibariyle pek zengin ve ehemmiyetli bir yerdir. Höyükleri, tumuluslari, kaya tünelleri, kaya mezarları, kaleleri, Muzafferettin gazi Hamamı, Abdal hasan Koyu Hamamı, Kornapa, Yazıhamit Kızılkese Camileri birer sanat eseri olup ayakta duran vesikalardandır.

Taşköprü'nün 5 km kuzey doğusundaki kale bir kısım dağların arasında kalmıştır. Kale 100 metre kadar yükseklikte bir tepe üzerinde sarp kayalıklar oyularak yapılmıştır.

10

3

Taşköprü'nün 10 km güneyinde bulunan Ali Saray Köyü'nde bazı harabeler vardır. Bu köyün Ören mevkiinde ve batı tarafındaki tarlalarda bazı duvar harabeleri görülmektedir. Köylüler buradan büyük işlenmiş taşlar çıkarmışlardır. Taşköprü'nün 15 km güneyinde ve Ali Saray'a bir saat uzaklıkta bulunan Kilise Köyü'nün bazı yerlerinde eski eserler bulunmaktadır. Buradan çıkarılan bir boğa heykeli Kastamonu Müzesi'ne getirilmiştir. Kilise Köyü kuzey tarafında bulunan İşlik Kayası'ndan köylüler testi küp ve benzeri eserler çıkarmaktadırlar.Ayrıca kilise köyünün hemen sınırında bulunan sakız köyü bölgesinde bulunan sakız göletiyle doğa ve mavinin iç içe bulunduğu eşsiz bir doğa sunmaktadır.

4

Pompeiopolis antik kentini ortaya çıkartabilmek için çok büyük çapta kazıların düzenlenmesi gerekmektedir. Bu gerçekleştiği takdirde ilçede yeni bir Efes ortaya çıkacak ve ilçe büyük bir turizm potansiyeline kavuşacaktır. Bu konuda Kültür Bakanlığı nezdindeki girişimler sonuç vermeye başlamış, koruma ve kazı çalışmaları programlanmıştır.

Yörede gerçekleştirilen sınırlı kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan kalıntıların bir kısmı halen Kastamonu müzesinde korunmaktadır.

Taşköprü biri 1308, diğeri 1927 de olmak üzere iki defa yanmış ve birçok tarihi eser yok olmuştur.

5

İlçe merkezi 25 Ağustos 1925'de Atatürk tarafından ziyaret edilmiştir. Taşköprü 1927 yılında büyük bir yangın geçirmiş, ve bu yangından sonra ilçede Kadastro uygulanmış geniş caddeler açılmış ve modern yapılar yapılmıştır. Taşköprü Belediyesi Cumhuriyetten önce kurulmuştur.

17

Taşköprü'de üretilen tarımsal ürünlerin arasında en meşhur olanı sarımsaktır. Çiftciler Dünyaca ünlü bu sarımsağa beyaz altın derler. Yıllık üretimi 18 000 ton civarındadır. Her yıl eylül ayında Taşköprü Belediyesi tarafından Uluslararası Taşköprü Sarımsak Festivali düzenlenir.

19

20

15

23

24

22

21

Etiketler

Ynt: Taşköprü

Murat abi Taşköprü' ye gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
Ben hem Taşköprü' lüyüm hem de Hanönü' lüyüm; Büyük dedelerimiz II. Dünya savaşından önce Taşköprü' ye bağlı Kuyluş köyünde yaşamışlar, II. Dünya savaşından sonra Hanönü' ye bağlı Akçasu köyünde yaşamışlar. Her iki köyde Gökırmak kıyısı olan köylerdir. Hem Taşköprü' lü hem de Hanönü' lü olmamızın kısaca hikayesi bu. Taşköprü- Hanönü arası 28-30 km' dir.

Rica ederim hocam...Benim görmeyi en çok isteyipte göremediğim yerlerden birisi Taşköprü...Bu sene gidemezsem de bir sonraki Uluslararası Taşköprü Sarımsak Festivaline mutlaka gideceğim...Belki siteden dostlarda gelmek isterler o zaman...Dostları kandırabilmek için, özelliklede VitaEsMorte ve Yol hocamları kandırabilmek için son resmi bilerek en sona koydum. :D Öyle bir organizasyon yaparsak sende gelirsin...

Taşköprü Safranbolu evleriyle özdeş yapıya sahip evleri vardı.. Şimdi çok az olsada var bu evler.(İlginizi çekerim bu konuda) :smiley: El dokuma halısı, sarımsağı, kuyu kebabı... bir çok meşhur olan el emeği, ürünleri var... Ve de son beş yılda turizm yatırımları artmıştır.

AYDURAN' Alıntı:
Rica ederim hocam...Benim görmeyi en çok isteyipte göremediğim yerlerden birisi Taşköprü...Bu sene gidemezsem de bir sonraki Uluslararası Taşköprü Sarımsak Festivaline mutlaka gideceğim...Belki siteden dostlarda gelmek isterler o zaman...Dostları kandırabilmek için, özelliklede VitaEsMorte ve Yol hocamları kandırabilmek için son resmi bilerek en sona koydum. :D Öyle bir organizasyon yaparsak sende gelirsin...

Tabi Murat abi vakit olsada sizleri seve seve gezdirsem. Uluslararası Taşköprü Sarımsak Festivali yıllardır kutlanıyor. Festivalde çok büyük coşku ve heyecan oluyor. Çok güzel oluyor valla. Ünlü sanatçılar da eşlik ediyor festivale. Katılım da epeyce olur. Sarımsak güzelleri falan seçiliyor.

Güzel bir yer ve aynı zamanda Tarihi özellikleri olan bir yer...Mutlaka bir gün gidip gezeceğim...Umarım dediğim gibi gezenbilir.com ailesi olarak gideriz bu festivallerden birine...

ayduran ve ünimogcu arkadaşlarım geçte olsa bu forumu gördüm.bende armutlu köyündeyim ve taşköprülüyüm. sizlerinde belirttiği gibi çok şirin bir ilçemiz var.ben aslen çiftkıranlıyım ama armutluda görevliyim. gelirseniz her zaman beklerim.çiftlik yolu 18.km.sinden ayrım var tabela var zaten görürsünüz.

Merhaba,
bende Hanönü ilçesi yenice köyündenim.

Taşköprü bence yaşanacak en güzel yerlerden biri.
emekli olunca (9 yıl sonra) mutlaka yerleşeceğim. ;)

merhaba bende hanönü kacak (demirci müezzin)köyündenim.bendekı kastamonu fotolarını da ekleyecegim izniniz varsa.

memnun oluruz aslında
hem hikayeleri olursa daha da iyi olur

resim ve bilgilendirme için çok teşekürler

arkadaşlar..google'da gezinirken taşköprü'ye ait resimlerle karşılaştım..eski anılarım canlandı ve "gezenbilir.com"da gezinmeye başladım..bu şirin ilçemizle ben,1980 öncesi tanışmıştım..yeni askerliğini bitirmiş genç bir mühendis olarak oraya gelmiştim..ilçenin biraz dışında,yeni yapılmakta olan sigara kağıdı fabrikasının inşaatı'ydı benim iş adresim..şirketimiz,elemanları için "bağdatlı apartman'ında bizlere daireler kiralamıştı..her sabah erkenden ilçe dışındaki işyerimize gider,akşam dönerdik..pazar günleri ise,çok güzel çevreyi dolaşmaya giderdik.."gökırmak"çevresinde dikkat çekici olarak şeytan minareleri göze çarpardı..hatta ırmak yanındaki yüksek tepelerde bile büyüklü-küçüklü şeytan minaresi doluydu..bundan da anlardık ki,o çevre tarih öncesinde sular altında imiş..

o zamanlar cep telefonun bırakın,evlerde bile telefon azdı..istanbul'daki ailemle haftada iki kere telefon görüşmesi yapmak için,iş başlamadan önce ptt'ye gider,evimle görüşür,onları meraktan kurtarırdım..bu benim evden ilk ayrılışımdı..bu postanede çok güzel bir genç kız çalışırdı..kendisi kibar ve çalışkandı..yüzünde çiller vardı..18,20 yaşlarında ya var ya yoktu..daha sonra inşaatta çalışanlardan öğrendiğime göre bu kızcağızın hiç kimsesi yokmuş..tek başına ilçede yaşarmış..

bir gün işçi arkadaşlardan çok kötü bir haber aldım..bu kızı bir bahaneyle karakola çağırmışlar ve aklınıza gelen en kötü olay yaşanmış..o an ne kadar üzüldüğümü tahmin edersiniz..bunu nasıl yaparlar diye üzülmüştüm..şimdi benim yaşımda olanlar,yani altmış yaşından yukarı olanlar,bu olayı mutlaka hatırlayacaklardır..o polisler daha sonra cezalara çarptırıldılar..fakat bu olayı bugün bile hatırlayabilmem,bana ne kadar tesir ettiğini göstermek bakımından önemlidir..asla taşköprü'lüleri suçlamak aklımdan geçmez..hepsi mert insanlardır..ama o zamanlar orası sürgün yeri idi..ve bazı disiplinsiz kişilerin,maalesef oraya geldiklerini sık sık işitirdik..ve Allah korkusu olmayanlar,gencecik bir çiçeği soldurmaktan utanmadılar..

işte sizlerle tanıştığım ilk günde,böyle bir tatsız anı ile sizleri üzdüm..özür dilerim..ama ilerki günlerde daha güzel anılarımı anlatacağımdan emin olabilirsiniz..şimdi ileri yaşımıza rağmen,bu internet sayesinde ufuklarımız daha geniş olarak yaşayabiliyor yeni yeni dostlar edinebiliyor ve hayata küsmemiş oluyoruz......

şimdilik hoşçakalın..

Takpr sigara kad fabrikas

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.