Tarlada Üç Genç Adam

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tempus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,329
Ynt: Tarlada Üç Genç Adam

Size bir köy düğününe gitmenizi öneririm. Neler giyiyorlar, neler takıyorlar görürsünüz.

Ama bence gösterge kılık kıyafet değil de çiftçilikte, toprağı işlemede kullanılacak alet ve ekipmandır.
Ülkemizde düzgün bir tarım politikası yoktur ve Atatürk'ün "Köylü milletin efendisidir" deyişinin hükmü kalmamıştır ne yazık ki.

Etiketler

Tartışma başlatmak niyetinde değilim ama köylü çok tanıdığım vardırve gerçekten böyle giyinemiyolar,
ama anlatmaya çalıştığımda sizin dediğiniz aslında ekonomik gücü yok malesef köylümüzün hala daha bir çok yerde ağalık geçerli ve dediğimde bu ,
biz köylü bir milletiz lakin çok gerisinde köylümüz batının.
MUSTAFA KEMAL in yapmaya çalıştığı (hayattayken gerçekleştirdiği)bir çok şey malesef şuan uygulanmıyor,aslında aynı şeyden bahsediyoruz sanırım,
dediğim gibi bu konuyu uzutmak niyetinde değilim,
iyi akşamlar,

Merhaba önemli olan kimin ne nasıl giyindiği değil,karakterleri giyim tarzları değil kalblerin güzelliği anlatır.serkan bey ve şenol bey. :smiley: ;)

Konu baya dağıldı sanırım. Ben şöyle toparlayım :smiley:
Öndeki ikilinin babaları toprak ağası. :D Arkadaki elemanda babalarının has adamı. Babaları çocuklara önemli bir günde hoş bir sürpriz yapıp arazi hediye eder. Arkadaki elemanada bu hediyeyi çocuklara göstermek düşer. Tabi bu sırada bu güzel anı resmederler. :D Hem yazdım hem oynadım saygı ve sevgilerimle.

Yeni şapkalar,buruşuk kıyafetler,sigara içiş şekli ,yüz ifadeleri avam şahısların durş modeli,kısaca bu resim, "Katranı kaynatmakla olurmu şeker,cinsini sevdiğim :smiley::smiley: cinsine çeker fotografı.

dery@' Alıntı:
Bu projede bulunan fotoğrafları incelerseniz, hiç birinde kurgu bulunmadığını göreceksiniz. Sosyal belgesel fotoğrafların etik olarak, kurgu, müdehale yapılmadan belgelenmesi gerek. İnsanları doğal görünümleriyle belgelemeye çalışmıştır. Gerçekten harika bir proje.

Bu linkten, projesinin diğer çalışmalarına ulaşabilirsiniz.
http://www.masters-of-fine-art-photography.com/02/artphotogallery/photographers/august_sander_01.html

İyi akşamalar...

Söyledikleriniz kısmen doğru olmakla birlikte, belgesel fotograf illaki hazırlıksız aniden çekilmez. August sander in bu projesinde olduğu gibi zaman zaman insanların fotograf çekiminden haberi vardır önceden, ve ona göre giyinir ve poz verirler. August sander in bu projesi tam bir belgesel değildir , aynı zamanda bir reklam projesidir. Bu nedenle insanlar fotograf çekimine kendilerince özenle hazırlanıp, kendilerince en iyi duruşları ile poz vermektedirler. Zaten bu projeyi diğerlerinden ayıranda budur. İnsanlara vermek istedikleri imaj ve ortaya çıkan sonuçların çelişkisi. Hatta ben çoğu zaman habersiz çekilen yada müdehalesiz çekilen fotograflardan çok insanların bu projedkei gibi poz verdiği fotografların daha çok şey anlattığını düşünürüm. Saygılar

Ben de bir belgesel çekiminde illa da habersiz entantanesel , doğaçlama bir kare yakalanmanın şart olduğunu düşünmüyorum.
-Açıkçası bunu yazarkan de ne yazık ki çok fazla da bir fotoğraf bilgim olmadığı söylemem gerek ; bu nedenle sözlerim sadece amatör yorumlar olarak alınsın.-
Tabi , bunun yanı sıra fotoğrafı çekilen ve belgelsel niteliğinde bir haz ihtiva edecek olan bir eserde fotoğraflanan kişi , canlı , nesne veya şeyin de kendi doğal ortamında , kendi halinde olması da onun hakkında verilmek isteneni çok daha net bir şekilde kelimelerden daha apaçık olarak anlatabilir.
Bundan yola çıkarak da August amcanın genel kanı ve yaklaşımları , gerekse de büyüdüğü ortam ve yaşadığı dönem itibariyle işçi ; çiftçi ; bir zamanlar asker ; belki de geçmişte ya da yakın gelecekte kaçak ; ama her şekilde henüz çok genç , hırpani , özgüvenleri tavan yapmış , delikanlı , serin kanlı , muhalif ve asi , kibirli , gururlu 3 adamı , insanı en çıplak haliyle kendi doğasında karelediğini düşünüyorum.
Bence en soldaki bastonun uzun oluşu o bastonu tutan kişinin yaş itibariyle diğerlerinde biraz daha büyük olmasını ve yan tutuşu da kardeşlerini (hem aile bağı hem de yoldaşları manasında) karede ön plana çıkartarak ileride onların olduğunu ve dikkatin o yöne çevrilmesini vurguluyor.
Ayrıca kişilerin elleri çok da işçi sınıfı insanlarının çalışmaktan sertleşmiş , nasırlaşmış , çilekeş mazilerinin birer aynasına benzemiyor. Bunun yanı sıra da kıyafetler özensiz ve ütüsüz ama bence sahiplerinin üzerine cuk oturuyor. En azından ceket kolları , omuz hizaları , pantalon paça boyları ve gömlek-kravat kombinasyonları da anlık bir takıp takıştırma değil alelade bir giyinişin ifadesi sanki.
Yoğun tempolu bir günün sonunda kasabaya biraz eğlenmeye ve kafa dağıtmaya giden 3 kafadarın , "bu ifadeler , bu akşam olacaklar için gelecek nesillere ışık tutsun" dercesine ayak üstü ama düşünülerek verilmiş pozu. Aslına bu pozun bir kaç tane daha , gece boyunca çekilmiş devamı da olması gerek ama nerelerde bilemedim. Sanırım o dönemden arşivler çok da iyi saklanamamış. :D 8) ;D
Bu nedenle fotoğraf haberli ama doğal.

BamBina' Alıntı:
Bana daha çok, karizmayı ön plana çıkartarak, poz vermişler gibi geliyor. :smiley:

size katılıyorum bayan bambina. bence de karizmayı ön plana çıkartarak, hatta sigaralı beyefendinin de biraz abartarak ''biz üç silahşörleriz'' ya da ''iyi, kötü ve çirkiniz'' modunda bir duruş ile (doğrusunu söylemek gerekirse o elbiselerin içinde olsam ben de böyle bir poz verirdim.) vermiş oldukları muhteşem bir kare.

Merhaba Kürşad! (-;

Bu projenin, reklam projesi olduğunu bilmiyordum. Okuduğum kaynaklarda rastlamadım! Bu bilgi için teşekkürler...

dery@' Alıntı:
Merhaba Kürşad! (-;

Bu projenin, reklam projesi olduğunu bilmiyordum. Okuduğum kaynaklarda rastlamadım! Bu bilgi için teşekkürler...

Aslında reklam kelimesi belki yanlış, siyasi propaganda kampanyası için diyebiliriz. Gerçi oda reklam satılan sadece bir ürün değilde bir ideoloji :smiley:

Ben teşekkür ederim
:smiley:

ilk bakısta cok güzel fakat ılk dıkkatımı ceken yurdum ınsanı omadıkları ve uzerınde oynanmıs gıbı bır hıs uyandırması (ortadakı adamın sol elinin normalden daha buyuk oldugu)... nacizane fikrim..

fotoğraf konusuna bir tutam tuz elim de, haberiniz ola.Allah cektirsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR