Tarlada Üç Genç Adam

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tempus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,326
Ynt: Tarlada Üç Genç Adam

sağdaki ikilinin şapkalarının ve bastonlarının yönleri birbirinin aynı neredeyse, sol taraftaki beyefendininkiler ise tam tersi tarafta.
böyle zıtlıklar çok leziz hareketler katar bazen fotoğrafa... Teknik açıdan Kürşad'ın dediklerini göz önünde bulundurursak alkışlamak gerekiyor.
iikisi sakin, iyi aile çocuğu, bir taneside haylaz, kural tanımaz; üçlü arkadaşın çapkınlıktan ;) dönmeleri sırasında çekilmiş bir fotoğraf gibi geldi bana :]
yüzlerinde utangaç ama mağrur bir ifade var :D

Etiketler

Herkes çok güzel katılımda bulundu umarım artarak devam eder. Ben bu aşamada bir konuya parmak basıcam. August Sander ilk başta Naziler tarafından fotograf çekmeye teşvik edildi. Bu örnekte gördüğünüz gibi yaratılan ari ırk veya üstün alman ırkını fotograflayıp Nazizm in propagandasını yapmakda kullanmak istediler. Ve bu amaçlar fotografçılardan oluşan bir ekip kurdular. August Sander de bu ekibin bir üyesiydi. Amaç köylü, çiftçi, işçi gibi alt tabaka insanları çekmek ama onları olabildiğince kusursuz ve kıskanılacak şekilde göstermekdi. Böylece mutlu sağlıklı Alman halkından görüntülerle Nazizm in propagandası dünyaya ve ülkeye çok kolay yapılabilirdi. August Sander bu amaçla fotograflar çekmeye başladı ve arkasında devlet desteği vardı.

Şimdi burdan ekteki fotografa geçtiğimizde ilk bakışta o devir için çok havalı ve şık köylüler bunlar. Çünkü adamlar hakkaten köylü. Ve bu kadar modern giyimli gösterişli köylüler olması ve fotograflanması Naziler in tam istediği şey muhteşem bir propaganda fotografı.

Fakat fotografın detaylarına baktığınızda mesela grafik olarak o fotografa çok şey katan çapraz baston, bastonlar o devirde zengin yada iyi durumda olanların birer aksesuarı ve her baston kişiye özel yapılır, ucu yere değdiğinde takriben bel hizanıza yakındır ve eğri durmaz. Burdaki problem o bastonun o kişiye ati olmaması ve daha uzun bir kişiye ait olması. O nedenle olması gerektiğinden eğri ve açılı tutmak zorunda kalıyor. Aynı şekilde şapkalara ve üstlerindeki takım elbiselere de dikkat ederseniz çok azı bedenlerine uygun, çoğu ya emanet yada fotograf çekimi için onlara giydirilmiş gibi. Ve August Sander tüm fotograflarında bu seride bu hissi veriyor. Fotografların hepsine baktığınızda ilk bakışda çok güzel ve şık insanlar yada çok sağlıklı. Ama detaylarında veya bakışlarda içlerinin öyle olmadığı anlaşılıyor. Veya bu fotografda ki gibi hikayeyi okursanız gizli gerçeği açıkca görüyorsunuz.

Ve sonra devlet desteği ile fotograf serisi çektirilen August Sander inn bu fotogafları Nazizm propagandası yapmak yerine Anti Nazizm propagandasına hizmet etmeye başlıyor. Sonuç olarakda August Sander in devlet desteği son buluyor ve hatta daha sonra August Sander in almanyada Fotograf çekmesi yasaklanıyor.
:smiley:

yani aslında basit görünen bir fotograf hem tarihin akışında birsürü şeye neden olmuş olabiliyor veya ilk bakışta görmediğimiz çok derin bir hikayesi olabiliyor

İlk fotoğrafın hikayesini bildikten sonra, fotoğrafa bakmak gerçekten farklı.

Diğer fotolardan, asker fotoğrafı en çok dikkatimi çekti. Askerin yüz ifadesi, bakışı ''Ben buyum ama, bu olmak istemiyorum.'' der gibi...

Konuya biraz geç dahil oluyorum, kusura bakmayın.
En baştaki fotoğrafı gördüğümde, -açıklamaları okumadım henüz- direk , fotoğraftakilerin üzerlerindeki kıyafetlerin sanki zorla giydirildiği aklıma geldi. Sanki ilk defa bu kıyafetleri giymişler gibi, kıyafetler tam oturmamış üsterine. Buna rağmen yüzlerindeki ukalalıkla karışık güven ifadesi büyük tezat oluşturmuş.
Fotoğrafın çekildiği ortamın tarla gibi bir yer olması kırsal kesim insanı olduklarını akla getiriyor.

Şimdi bir de, açıklamaları okuyup bakayım.

focus' Alıntı:
Fotoğrafın çekildiği ortamın tarla gibi bir yer olması kırsal kesim insanı olduklarını akla getiriyor.

Tempus' Alıntı:
August Sander de bu ekibin bir üyesiydi. Amaç köylü, çiftçi, işçi gibi alt tabaka insanları çekmek ama onları olabildiğince kusursuz ve kıskanılacak şekilde göstermekdi.
Şimdi burdan ekteki fotografa geçtiğimizde ilk bakışta o devir için çok havalı ve şık köylüler bunlar. Çünkü adamlar hakkaten köylü. Ve bu kadar modern giyimli gösterişli köylüler olması ve fotograflanması Naziler in tam istediği şey muhteşem bir propaganda fotografı.

Vay be. İyi tutturmuşum. :smiley:

Bana ilk fotoğraftaki üç adam, niyeyse üç silahşörleri çağrıştırdı, üçümüz birimiz, birimiz üçümüz için der gibiler sanki.

Bu fotografı çabuk tükettik galiba fazla yazı yorum gelmedi

benim yazdıklarım herzaman doğru olmayabilir söylediklerimi fotograflarda hissetmezsenizde söyleyin

ama eğer artık bu fotograflar üstüne konusulacak söz kalmadıysa başka bir fotograf ve fotografçıya geçeriz birkaç gün sonra

Bu tarz sohbete hepimizin alışması açısından, belki yeni fotoğraf iyi olur. ;) Bakarsın sonra susturamayacaksın bizi. :smiley:

Ya ben kapıyı açtım sıra sizde sırayla yükleyin ister başka başlık açın ister bunda devam edelim

bende bilmediğim yeni fotograflar üstüne fikir yürütmek istiyorum kendim yükleyince zevkli olmuyor

Merhabalar...gezenbilire yeni katıldığım için yeni bir yorum olacak, eski konunuza ama çok sevdiğim bir fotoğrafçıdır August Sander.

Üç genç adam, taşralı çiftçilerdir. Tatil günün değerlendirmek için kasabaya yol alırlar. iki dirhem bir çekirdek giyinmişlerdir, fakat ellerine dikkat edersek, ne kadar da kaba giysilerine göre aksesuarlarıyla bedenleri örtüşmemektedir. (((=

eskiden bizde buyuk beden gıyınırdık.
seneyede gıyersın :smiley::smiley::smiley:

belkı onlardada dusunce buydu. belkıde dusunce kırlenırler dıye. belkıde dusunce zaten kırlıydı. baston tasırlardı.

((= Çok eğlenceli bir cümle olmuş! Yorumunuz düşündürücü hiç öyle düşünmemiştim! Belki büyüklerinden kalmıştır, öyle özel günlerinde giyinmek için.

Merhaba;
Bütün yorumları okuyupta fotoğrafa bakmak gerçekten insanda farklı hikayeler uyandırıyor.Benimde ilk bakışta aklıma gelen; bunlar kesin çok fakir köylü gençleri ve düğünde bayramda giydikleri elbiseleri ile bir arkadaşında söylediği tabir ile piyasa yapmaya gidiyolar.Oysa fotoğraf sanatçısının sanatında ne derin anlamlar ve sifreler gizli olduğunu hikayesini okuyunca çözebiliyoruz.İlk bakışta çok sıradan gibi gelmişti ama sanatçının bir ideolojiye hizmet edişi, imrendirici.

Fotoğrafa bakınca ilk olarak aklıma Amish mezhebi geldi.
Ancak bu mezhep üyelerinin sigara içmemesi gerek gibi bir önyargıya sahibim.
Ayrıca şapkaları da biraz farklı.

Düşünülmemiş! (= Bu yorumdan sonra bende "Amishler ha?" Gözüyle baktım, bir an! ama değiller, zaten A. Sander, Alman halkını belgelemeye adamıştır kendini. Evet giyim onlardan oldukça farklı.

Wikipedia'dan alıntı.
Amiş (İng. Amish), A.B.D.'nin Pennsylvania ve Ortabatı eyaletleri'nde (ve Kanada'da) yaygın olan bir Protestan mezheptir. 18. ve 19. yüzyılda Almanya, Fransa ve İsviçre'den gelen göçmenler tarafından kurulmuştur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri