Tamamen Yerli Üretim; Debasto Isıtıcı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 351
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 155,798
Ynt: Tamamen Yerli Üretim; Debasto Isıtıcı

Burada küçük bir düzeltme yapmak gerekiyor. Eberspacher D2'nin kullanım kılavuzunda 1500m. ve üzeri rakımlarda çalışmayacağı belirtiliyor. Ama biliyorsunuz ki bu konu ilk kez benim tarafımdan dile getirildi. (Öncesinde başka bir konu içerisinde "bartek" arkadaşımız da değinmiş ama gözlerden kaçmış.) Ben başlığı açtığımda en iyisi olarak bildiğimiz karavan üreticileri dahi bunu bilmiyordu. Neden?... Çünkü kullanıcılardan bu yönde şikayet gelmemişti. Neden?... Çünkü D2'yi 1750 m. rakımda sorunsuz kullandığını söyleyen kullanıcılar da vardı. Halen de var...Belki benimki de 1600 rakımda çalışacak, bilmiyorum. Bu konuyu üreticilere sorduğunuzda aldığınız cevap; "Allah, allah... Sorunsuz çalıştıranlar var... Çalışması gerekir ama..." oluyor. Yani uygulayıcıya ve satıcıya sorarsanız her rakımda çalışır. Neden böyle diyorlar? Çünkü bilmiyorlar. Belki D2'ye de küçük bir müdahalede bulunarak çalışması sağlanabilir. Çünkü bunun önünde teknik olarak bir engel yok. Çünkü 5-10 dakikalığına çalışıyor. Bu sistem aslında motorun kendini koruma mekanizması. Neden?... Çünkü oksijenin az, yakıtın bol olduğu ortamda uzun süre çalışırsa kurum yapacak. Daha az yakıt pompalayan ikinci bir pompa ile bu sorun çözülüyor. Peki bu tür bir koruma mekanizması olmasaydı ne olacaktı? Belki de 5-10 kullanımdan sonra ruhuna Fatiha... Debasto'da bu tür bir koruma mekanizması olup olmadığını biliyor muyuz?... Hayır! Hatta hangi rakıma kadar çalışacağını bile bilmiyoruz. Neden?... Çünkü ayrıntılı teknik bilgi yok. Markayı savunmak için söylemiyorum ama 350-400 TL.'na alınabilecek ikinci pompa ile D2 3000m. rakıma kadar çalışabiliyor. Debasto bunu yapabilecek mi?... Muhtemelen "hayır". Muhtemelen diyorum ve bu ön yargı değildir. Çünkü elimizde teknik veri yok.

İkinci konu için ise dijital göstergenin çok önemli bir avantaj olduğunu ilk mesajımda zaten yazmıştım. O zaman üreticinin şunu yapabilmesi gerekir; "Manuel termostatlı olarak bu ürünün fiyatı 500 TL.dır" diyebilir. O zaman biz de daha sağlıklı "fiyat-performans" ilişkisi kurabiliriz. O zaman belki "yarı fiyatına" olduğu için risk alanlar çıkabilir. Ben kendi adıma bu riski yine de üstlenmem. Çok param olursa yerli üretimi desteklemek için bir tane alır ve birisine hediye ederim. Ama yine de aracıma takmam. Ta ki uzun süre kullanılıp kalitesini ispatlayana kadar...

Etiketler
Ynt: Tamamen Yerli Üretim; Debasto Isıtıcı

Burada küçük bir düzeltme yapmak gerekiyor. Eberspacher D2'nin kullanım kılavuzunda 1500m. ve üzeri rakımlarda çalışmayacağı belirtiliyor. Ama biliyorsunuz ki bu konu ilk kez benim tarafımdan dile getirildi. (Öncesinde başka bir konu içerisinde "bartek" arkadaşımız da değinmiş ama gözlerden kaçmış.) Ben başlığı açtığımda en iyisi olarak bildiğimiz karavan üreticileri dahi bunu bilmiyordu. Neden?... Çünkü kullanıcılardan bu yönde şikayet gelmemişti. Neden?... Çünkü D2'yi 1750 m. rakımda sorunsuz kullandığını söyleyen kullanıcılar da vardı. Halen de var...Belki benimki de 1600 rakımda çalışacak, bilmiyorum. Bu konuyu üreticilere sorduğunuzda aldığınız cevap; "Allah, allah... Sorunsuz çalıştıranlar var... Çalışması gerekir ama..." oluyor. Yani uygulayıcıya ve satıcıya sorarsanız her rakımda çalışır. Neden böyle diyorlar? Çünkü bilmiyorlar. Belki D2'ye de küçük bir müdahalede bulunarak çalışması sağlanabilir. Çünkü bunun önünde teknik olarak bir engel yok. Çünkü 5-10 dakikalığına çalışıyor. Bu sistem aslında motorun kendini koruma mekanizması. Neden?... Çünkü oksijenin az, yakıtın bol olduğu ortamda uzun süre çalışırsa kurum yapacak. Daha az yakıt pompalayan ikinci bir pompa ile bu sorun çözülüyor. Peki bu tür bir koruma mekanizması olmasaydı ne olacaktı? Belki de 5-10 kullanımdan sonra ruhuna Fatiha... Debasto'da bu tür bir koruma mekanizması olup olmadığını biliyor muyuz?... Hayır! Hatta hangi rakıma kadar çalışacağını bile bilmiyoruz. Neden?... Çünkü ayrıntılı teknik bilgi yok. Markayı savunmak için söylemiyorum ama 350-400 TL.'na alınabilecek ikinci pompa ile D2 3000m. rakıma kadar çalışabiliyor. Debasto bunu yapabilecek mi?... Muhtemelen "hayır". Muhtemelen diyorum ve bu ön yargı değildir. Çünkü elimizde teknik veri yok.

İkinci konu için ise dijital göstergenin çok önemli bir avantaj olduğunu ilk mesajımda zaten yazmıştım. O zaman üreticinin şunu yapabilmesi gerekir; "Manuel termostatlı olarak bu ürünün fiyatı 500 TL.dır" diyebilir. O zaman biz de daha sağlıklı "fiyat-performans" ilişkisi kurabiliriz. O zaman belki "yarı fiyatına" olduğu için risk alanlar çıkabilir. Ben kendi adıma bu riski yine de üstlenmem. Çok param olursa yerli üretimi desteklemek için bir tane alır ve birisine hediye ederim. Ama yine de aracıma takmam. Ta ki uzun süre kullanılıp kalitesini ispatlayana kadar...
Yıllar sonrada olsa bu yazıyı gördüm çünkü işlerimiz o kadar yoğun geçtiki karavancı arkadaşlara,iç piyasaya ve dış pazarlara üretim yapıp mal yetiştirmekten sizin sitedeki yazıları takip edemedik.Şunun altını çizerek belirteyimki bizim marka başvurusu yaptığımız DEBASTO (Dedeoğlu Birleşik Araştırma geliştirme Sanayii Türk ortaklığı)marka başvurumuz Webasto nun itirazı ile patent enstitüsü tarafından kabul edilmedi bizde SHAVA (sıcak hava) yı marka yaptık kendimize birde bizim cihazlatda yükseklik sorunu asla yoktur Almanların yıllarca uğraşıp çözemediği sorunu biz bir seferde çözdük çok şükür 3000 m de sorunsuz bir şkelde çalışmaktadır.

Yıllar sonrada olsa bu yazıyı gördüm çünkü işlerimiz o kadar yoğun geçtiki karavancı arkadaşlara,iç piyasaya ve dış pazarlara üretim yapıp mal yetiştirmekten sizin sitedeki yazıları takip edemedik.Şunun altını çizerek belirteyimki bizim marka başvurusu yaptığımız DEBASTO (Dedeoğlu Birleşik Araştırma geliştirme Sanayii Türk ortaklığı)marka başvurumuz Webasto nun itirazı ile patent enstitüsü tarafından kabul edilmedi bizde SHAVA (sıcak hava) yı marka yaptık kendimize birde bizim cihazlatda yükseklik sorunu asla yoktur Almanların yıllarca uğraşıp çözemediği sorunu biz bir seferde çözdük çok şükür 3000 m de sorunsuz bir şkelde çalışmaktadır.

Ürettiğiniz ısıtıcının tanıtım videosunda cihazın yanma sistemi için gerekli havayı nereden aldığını anlayamadım. Cihaz çalışırken fazla ses çıkarıyor. Isıtıcı çalışırken karavanda uyumak zor olur.
Ayrıca, ısıtıcınızın Avrupa’da hiç bir cihazda yok dediğiniz özellikleri 25 yıldır kullandığım Truma E 1800’de var. Bendeki ısıtıcı gazla çalıştığı için farklı olabilir.
Cihazı daha detaylı tanıtır mısınız?

Video: https://www.youtube.com/watch?v=3T9-3LUN1lw

Son düzenleme:

Ürettiğiniz ısıtıcının tanıtım videosunda cihazın yanma sistemi için gerekli havayı nereden aldığını anlayamadım. Cihaz çalışırken fazla ses çıkarıyor. Isıtıcı çalışırken karavanda uyumak zor olur.
Ayrıca, ısıtıcınızın Avrupa’da hiç bir cihazda yok dediğiniz özellikleri 25 yıldır kullandığım Truma E 1800’de var. Bendeki ısıtıcı gazla çalıştığı için farklı olabilir.
Cihazı daha detaylı tanıtır mısınız?

Video: https://www.youtube.com/watch?v=3T9-3LUN1lw
Hüseyin bey merhaba,
Ben daha önce bu cihazı biraz araştırmıştım. Kasa ve yapı itibariyle Webasto AT2000 ve Eberschaper D2 nin hemen hemen aynısı. Sadece kontrol paneli olarak dijital ve programlanabilir kontrol paneli ürün ile standart olarak geliyor. Cihaz webasto ve eberschaper gibi aracın tabanına monte ediliyor, dolayısı ile yanmak için gerekli havayı alt kısmında bulunan hattan alıyor, egzoz gazları ise yine alt kısımda bulunan başka bir hattan atılıyor. Bir pdf dosyası buldum internet sitelerinden. 6. sayfada bu bilgiler gösteriliyor.
Sesli çalışma konusuna gelince malesef Webasto'da, Eberschaper de Shava'da bu şekilde çalışıyor. Benim aracımda Webasto'nun dizel kombisi var. Webasto Dual Top Evo 8 modeli. Webasto'nun en iyi modellerinden biridir, ama O da sessiz değil. Önceki araccımda da Eberschaper olduğu için sese alışığım sanırım bazen ninni gibi geliyor :smiley:.
Avrupa'da diğer cihazlarda yok denilerek biraz abartılan özellik ise, cihazın yüksek rakımda çalışma özelliğidir. LPG kullanan ısıtılarda (Truma E1800, E 2400 vb, S3002 vs ) bu sıkıntı söz konusu olmaz ama Mazotlu ısıtılar rakım yükseldikce azalan O2 miktarından daha cabuk etkilenir ve fakirlerleşen karışım nedeniyle cihaz içi kurum bağlamasın diye kendini kapatarak korumaya alır. Webasto'nun yeni cihazları 2200 mt ye kadar çalışır. Eberschaper bildiğim kadarıyla 1800m ye kadar çalışıyor. Eberschaper bildiğim kadarıyla (daha yükseklerde çalıştırılmak istenirse) 250-300 € civarına yüksek rakım kitlerinin cihazdan ayrı olarak satıyor.

Ekli dosyalar

• TEKNİK EL KİTABI.pdf
    4 MB · Görüntüleme: 586

kutulayıp(buat kusutusu) kendim yaptım. Oksijeni tüketmez, K2 dağında bile çalışır. Yeterki enerji olsun.

Öncelikle çalışmanız hayırlı olsun.
K2 dağında bile çalışır gibi iddialı açıklamanız üzerine bir kaç sorumuz olacak size;
1-azalan oksijenli ortamlarda verimli yanmayı nasıl sağlıyorsunuz?
2-azalan oksijen miktarına göre yakıt girişin kısmak için (o da bi noktaya kadar olur) bir parça ilave ettiniz mi?
iddianızı kanıtlayacak test raporunu; üniversitelerden yada yasal ilgili kurumlardan aldınız mı?

e normaldir. 1 harf değişikliği ile başka marka yaratılmaz. Taklit olarak kabul edilir.

Öncelikle çalışmanız hayırlı olsun.
K2 dağında bile çalışır gibi iddialı açıklamanız üzerine bir kaç sorumuz olacak size;
1-azalan oksijenli ortamlarda verimli yanmayı nasıl sağlıyorsunuz?
2-azalan oksijen miktarına göre yakıt girişin kısmak için (o da bi noktaya kadar olur) bir parça ilave ettiniz mi?
iddianızı kanıtlayacak test raporunu; üniversitelerden yada yasal ilgili kurumlardan aldınız mı?
Merhaba,
*Videodan anlaşılacağını varsayıyordum ancak bilgilerinize sunmaya çalıştığım ısıtıcı yakıtlı ısıtıcı değildir.

* Test videosundan anlaşılması gerekirdi diye düşünüyorum ancak olabilir gözden kaçmıştır. Isınma problemlerinizde benden fikir alabilirsiniz.

Bilgi edinme ve bilgi verme amaçlı gezenbilir platformunu kullandığım için yönlendirme yapmayacağım. Ancak yıllardır kamyon, vinç kabinleri gibi ortamlara özelleştirip temin etmekteyim. Lütfen arkadaşlar araştırsın ve bu uygunmudur diye bana sorsunlar. yardımcı olurum. Çünkü 'eveeeett bunu alıyorum bu karavanımı ısıtır diye hemen satın alınmamalı! Ancak bu ısıtıcıyı karavanda bariz kullanmakta olan arkadaşlarımız var bizzat ben önerdim.

Merhaba,
*Videodan anlaşılacağını varsayıyordum ancak bilgilerinize sunmaya çalıştığım ısıtıcı yakıtlı ısıtıcı değildir.

* Test videosundan anlaşılması gerekirdi diye düşünüyorum ancak olabilir gözden kaçmıştır. Isınma problemlerinizde benden fikir alabilirsiniz.

Bilgi edinme ve bilgi verme amaçlı gezenbilir platformunu kullandığım için yönlendirme yapmayacağım. Ancak yıllardır kamyon, vinç kabinleri gibi ortamlara özelleştirip temin etmekteyim. Lütfen arkadaşlar araştırsın ve bu uygunmudur diye bana sorsunlar. yardımcı olurum. Çünkü 'eveeeett bunu alıyorum bu karavanımı ısıtır diye hemen satın alınmamalı! Ancak bu ısıtıcıyı karavanda bariz kullanmakta olan arkadaşlarımız var bizzat ben önerdim.
Pardon 'alternatif ve ekonomik ısınma yöntemleri konusunda sorabilirsiniz' diyecektim. Normal şartlarda karavanlar için standarta uygun ısıtıcılar belli.

Merhaba,

.....

Karavanalarda genelde mazotlu ısıtıcılar kullanıldığı ve yüksek irtifalarda çalışmaması konumuz olduğu için ,videodakini gözümden kaçırmışım.

Olabilir hata ve yanılma müstesnadır. Aslında ana konu yani nedensellikten yol çıkarsak 'ISINMA' dır. Yakıtlı ısıtıcılar özellikle webasto markası olarak aklımıza kazınan ısıtıcılar iyi güzelde... fiyatı, bakımı, arızası özellikel baş ağrıtması sorunu gibi artık farklı yollar aranmakta. Ayrıca bildiğiniz üzere bu ısıtıcılar pekte çevreci değil.

Merhaba,

Selamlar, elektrikli ısıtıcınızı kendinizin yapmasını beğendim doğrusu. Keşke benimde bukadar elektrik-elektronik bilgim ve yeteneğim olsaydı.

Sormak istediğim bir kaç soru var, sizin ürününüzün diğer malum markalardan farkı nedir? Truma'nın hem gaz hem elektrik ile yada mazot/elektrik ile çalışan ısıtıcıları var, Webastonun da olması gerek diye hatırlıyorum. Dediğiniz gibi enerji "yeterli" olsun onlar da çalışır yüksek rakımlarda. Sizin ürününüzün fiyatı mı uygun, farkı bu mudur? Ancak bu konuda da bir bilgi vermemişsiniz. Bir de alıntı yaptığım mesajınızda yönlendirme yapmayacağınızı söylemişsiniz(nedenini ve tam olarak ne demek istediğinizi anlayamadım).

Yıllardır bu tarz cihazlar ürettiğinizi söylemişken özelliklerini görebileceğimiz bir kaynağınız var mıdır? Bir de araştırmamızı ve size sormamızı istemişsiniz, nasıl araştırabiliriz ürnünüzü? Ayrıca herkesin size tek tek sormasından ise burada biraz kapsamlı bilgi verseniz daha kolay olabilir mi acaba (her iki taraf için)?

Isıtıcınıza bakınca gözüme biraz "lokal" ısıtıcı olarak geldi, yani vinç kabinini veya şöför mahalini ısıtabilir ama uzun bir panelvanın bir tarafına koysanız öteki tarafını ciddi soğuklarda ısıtabileceğinden şüphe duydum. Gaz yada mazot olmadığı zaman elektrikle de çalışabilen ve çevreci olmadığını belirttiğiniz ürünlerin daha güçlü üfleme kapasiteleri ve araç içi iletim boruları var, bu şekilde daha verimli bir ısıtma sağlanmış olmaz mı sizce?

Yaptığınız ısıtıcı 24V ile ~15 A akım çekmekte, yani 360-370 Watt saatte tüketimi var. K2 de bunu 24 saat çalıştırmak gerekir )) ama be Ankara civarlarında 10 saat çalıştırdığımı düşündüğümde 3600 Wattan daha fazla bir tüketim çıkıyor. Tamamen elektrikli bir ısıtıcı için normal bir değer ama karavan tipi araçlar için, en azından soğuk bölgelerd, kullanımı ne derece uygulanabilir olur kestirmeye çalışıyorum.
Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

Merhaba,

Bu Isıtıcı güçleri farklı ancak ben vinç kabinleri için özellikle 15-16a olarak yurtdışı üreticiden numune yapmasını istemiştim. Isıtıcı bana ait değil yani üretimi benim değil. Bunun 12v olanlarıda var ancak hayal kırıklığıdır yaklaşmamanızı tavsiye ederim.

Ancak kutulama ve ihtiyaca göre enerji/ısıtma gücü üzerinde oynayarak(revize) kullanıma uygun yapabiliyorum. Bu örneklediğim ısıtıcı 3m3 alanların ısıtlması yani vinç/kamyon ve benzeri kabinler için oldukça verimli. Ancak bunun dışında yalıtım konusunda iyi olduğu için 5,25 e kadar karavanlarda da konforlu ısı sağlayabiliyor.

Bahsettiğiniz üzere 10 saat durmaksızın çalıştırıldığında elbette karavancılıkta herkesde yeterli enerji depolama yapabileceği akümülatör grubu yok. Ancak karavan sürekli vurguluyorum yalıtımı en iyi kabinlerdendir. Belki daha çok şebeke gerilimi alabilecekleri kamp alanlarında metal kasa adaptörler ile yararlanılması daha uygun gelecektir.

İlk çalıştırmada yarım veya 1 saat durmaksızın çalıştırılıp daha sonra 15 dakika çalışır 15 dakika kapalı şekilde zamanlamayla oynanırsa gün boyuda yeter. Akümülatör bu arada eninde sonunda 21v oranlarına gelecektir bu değerden sonra kullanımı sakıncalı tamamen boşaltılmamalı. Kısacası akümülatör gün sonuna enerji depolanamaz şartlara geldiğinde(panel sistemiyle) geceye dolu girmeli. 24V(25.5v) akümülatör şansımız ve bahtımız açıksa :smiley: (hava kapalıysa yandık) tekrar doluma geçecek ve aynı zamanda gündüz ısınma ihtiyacımız karşılanacaktir yeterli güce sahip panelimiz var ise.

Ayrıca bu ısıtıcılardan 2 karavancı arkadaşımıza gönderdim dc24v ve yeterli amper gücü sağladıkları sürece sorunsuz kullanacaklarını biliyorlar. ve halen memnun olduklarını biliyorum. Konuyu gördüklerinde tartışmaya dahil olacaklardır umarım.

Merhaba,

Bu Isıtıcı güçleri farklı ancak ben vinç kabinleri için özellikle 15-16a olarak yurtdışı üreticiden numune yapmasını istemiştim. Isıtıcı bana ait değil yani üretimi benim değil. Bunun 12v olanlarıda var ancak hayal kırıklığıdır yaklaşmamanızı tavsiye ederim.

Ancak kutulama ve ihtiyaca göre enerji/ısıtma gücü üzerinde oynayarak(revize) kullanıma uygun yapabiliyorum. Bu örneklediğim ısıtıcı 3m3 alanların ısıtlması yani vinç/kamyon ve benzeri kabinler için oldukça verimli. Ancak bunun dışında yalıtım konusunda iyi olduğu için 5,25 e kadar karavanlarda da konforlu ısı sağlayabiliyor.

Bahsettiğiniz üzere 10 saat durmaksızın çalıştırıldığında elbette karavancılıkta herkesde yeterli enerji depolama yapabileceği akümülatör grubu yok. Ancak karavan sürekli vurguluyorum yalıtımı en iyi kabinlerdendir. Belki daha çok şebeke gerilimi alabilecekleri kamp alanlarında metal kasa adaptörler ile yararlanılması daha uygun gelecektir.

İlk çalıştırmada yarım veya 1 saat durmaksızın çalıştırılıp daha sonra 15 dakika çalışır 15 dakika kapalı şekilde zamanlamayla oynanırsa gün boyuda yeter. Akümülatör bu arada eninde sonunda 21v oranlarına gelecektir bu değerden sonra kullanımı sakıncalı tamamen boşaltılmamalı. Kısacası akümülatör gün sonuna enerji depolanamaz şartlara geldiğinde(panel sistemiyle) geceye dolu girmeli. 24V(25.5v) akümülatör şansımız ve bahtımız açıksa :smiley: (hava kapalıysa yandık) tekrar doluma geçecek ve aynı zamanda gündüz ısınma ihtiyacımız karşılanacaktir yeterli güce sahip panelimiz var ise.

Ayrıca bu ısıtıcılardan 2 karavancı arkadaşımıza gönderdim dc24v ve yeterli amper gücü sağladıkları sürece sorunsuz kullanacaklarını biliyorlar. ve halen memnun olduklarını biliyorum. Konuyu gördüklerinde tartışmaya dahil olacaklardır umarım.
Şu K2 abartılı oldu kaldı :smiley: yüksek irtifa solo tırmanırım. Üşenmem fena yüklenirim DC DC yükselticimide(1800w) çantaya basıp gece 1 saat sabaha doğruda tırmanışa geçmeden 1 saat kadar akü boşalana kadar kullandım. içerisi fırın gibi oluyor :smiley: çadırlarımız bizi çift katman ve kaliteli. Bende bir K2 dedim kaldı o abartılı biraz kusura bakmayın K2 ye çıkarken gramın hesabı yapılır

Cevaplar için teşekkürler. Sorular gitti, biraz sohbet edebiliriz :smiley:

K2 işin esprisiydi )).... benim için en azından. Neden Everest değil de K2 mesela... Belki daha soğuktur K2 :yum:

Ama sizin tırmanışçı(doğru ifade mi acaba) olduğunuzu öğrenince sevindim, daha doğrusu hep merak ettiğim bir daldır, o yüzden meraklı bir heyecan oldu. Aklım kalmıştır dağcılıkta eski yıllardan beri... Zirveye doğru tırmanmanın, taktiksel ve fiziksel olduğu kadar zihinsel mücadeleyi de bir arada barındırdığını düşünmüşümdür hep. Çok keyifli bişey olsa gerek diyorum kendi kendime.

K2 ye tırmanma girişiminiz yada başarınız oldu mu merak ettim doğrusu

:smiley: Konu dışı forumu meşgul ederiz.

K2 hayalimdir. Ölmeden önce zirveyi görmem gereken yer. Zaten ortalamada 6-7 dağcıdan birinin tekrar geri gelemediği yerdir. Daha önce her 4 dağcıdan 1i yattığı yerde kalırdı. Fiziğe bakılmaz zihinsel ve donanımsaldır. Uygun donanım şarttır. Birde rota üzerinde alacağın kritik kararlar. Özgüvene karşı garezi olan bir spordur. Fazla özgüveni sevmez. Dağ üstünde gezinen tüm canlılara ve kendisine saygı ister seninle konuşur resmen. bunu hissedersin. gelme der veya gel der bunu duyarsın, ama ne zaman inatlaşıp kedini üstün görürsen ana haberlerdesindir :smiley: bu konu uzundur. Konu başlığıyla ilgisi olmadığından kapatmamız gerekir. Kusura bakma arkadaşım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR