Talas

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,066

AYDURAN

Zirve
Yer
İstanbul / Maltepe
Talas2

Talasın tarihi M.Ö. 1500 lere kadar uzanmaktadır. İlçe,(M.Ö. 1500’lerde) Mazaklar, (MÖ..510’larda) Kapadokyalılar, (MÖ.312’lerde) Kayrus, (M.Ö.335’te) İskender ’in istilası, (M.Ö.37’den 1107’ye) Romalılar, 1070’de Alpaslan ’ın Romen Diojen ’i yenerek Anadolu ’ya egemen olmasıyla yöre Anadolu ’ya gelen Osmanlılar 'ın egemenliğine girer.

1071-1168 Danişmentliler İdaresi

1077-1307 Anadolu Selçuklular İdaresi

1243 ’te Moğol İstilası

1312-1388 İlhanlılar İdaresi

1388-1446 Kadı Burhanettin Dönemi

1446-1467 Karahanlılar

1467+ Osmanlılar (Al-i Osman, Al-i Dulkadiriye, Ramazanoğulları, Mısır Memluku Etrakı (1835))

1510’da İran Hükümdarı Şah İsmail’in baskısına maruz kalan Ermenilerden bir kısmı (Tahminen 80-90 hane kadarı) Talas çevresine yerleşmişlerse de, Türkiye Cumhuriyeti ’nin kuruluşunu müteakiben bu yöredeki Rumlar Yunanistan ’a Ermeniler de muhtelif ülkelere göç etmişlerdir.

Coğrafi Yapı

İlçe, Kayseri’nin güneydoğusunda ve İl’e 7 km mesafede Erciyes Dağının eteğinde yer alır. İlçe’nin Denizden yüksekliği 1100 metredir. Engebeli bir coğrafi yapıya sahiptir..

Akarsu ve gölü yoktur. Aşağı Talas ortalama 1100 metre rakıma sahip bir vadi, Yukarı Talas ise 1191 metre rakımlı bir plato görünümündedir.İlçenin Güneydoğusunda 2000 metre yükseklikte Ali Dağı bulunmaktadır. Ali Dağı Erciyes Dağı ’nın püskürtmesi sonucu oluşan Volkanik bir dağdır. Kışları soğuk ve kar yağışlı yazları ise sıcak ve kurak geçer. Yağmur genellikle İlkbahar ve Sonbahar mevsiminde yağar. İlçe’de orman bulunmamaktadır Bitki örtüsü olarak çayır, mera ve otlaklarla kaplıdır. İlçe’nin Cebir, Çömlekçi ve Kepez Köylerinde Yaylalar bulunmaktadır.

İdari Yapı

1907 öncesi Kayseri Livasına bağlı bir kasaba iken 1907’de belde teşkilatı kurulmuş ve 1911 de Kayseri’ye bağlı bir bucak olmuştur. 1987’de 3392 Sayılı Kanunla İlçe olmuştur. İlçe’nin 5 kasaba belediyesi ile 16 köyü mevcuttur. (23.07.2004 tarih ve 25531 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu gereğince Talas ilçesi merkez ilçe olmuş ve 4 köy mahalleye dönüşmüştür. Bunlar Cebir, Akçakaya, Çatakdere ve Yazılı. Şu anda 12 köyü bulunmaktadır.)

2000 Yılı Nüfus Sayımı sonuçlarına göre merkez nüfusu 34.879, köylerin nüfusu 20.630 olup, toplam nüfus 55.509’dur. Yıllık nüfus artış hızı şehir merkezinde binde 27.15, köylerde ise -7.86 olup, toplamda ise 12.67 nüfus artışı görülmektedir.

Kayseri'ye yakın olması ve yüksek yer şekillerinden dolayı sayfiye olarak ünlüdür.

Kurtuluş Savaşı 'nda esir edilen Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis 'i ve maiyetini de bir süre misafir eden ilçenin Ermeni nüfusu göç etmeden önce bölgede önemli bir ticaret merkezi olduğu bilinmektedir.

Etiketler

Ynt: Talas

çok güzel ...şimdi birde talasta su dolu magara bulundu kanolarla geziliyormuş.. resimlerini gördüm ama içine girmek kısmet olmadı.

takomistik' Alıntı:
çok güzel ...şimdi birde talasta su dolu magara bulundu kanolarla geziliyormuş.. resimlerini gördüm ama içine girmek kısmet olmadı.

Evet abi bende yol üzeri geçerken gördüm halka açmışlar :smiley: ama ben orayı daha cocukken gezmiştim eski girişi tilki yuvası ağzı kadardı sürünerek girerdik deniz yatağı ile geçmeye çalışmıştım bundaaaan 14 sene önce :D

Mad-Line' Alıntı:
Bütün çcoukluğum Talas'ta geçti 84 doğumluyum gezip görmediğim yeri yoktur birçok kişinin de bilmediği gizli tutulan yeraltı şehirleri bile vardır
aracın süper görünüyor sen bizim offroad kulübüne neden üye olmuyorsun

takomistik' Alıntı:
aracın süper görünüyor sen bizim offroad kulübüne neden üye olmuyorsun

Muıstafa Abi ben öğrenciyim Kıbrıs'ta aracıda daha yeni bitirdim tabiki üye olmak istiyorum ama tam herşey yoluna girdi aracı bitirdim daha kullanamadan bırakıp okula dönmek zorunda kaldım, bayram tatili için geldiğimde birkaç eksikliğini giderip test edicem sonra Kitin son ayarlarını yapıp hazır hale getiricem.Geldiğimde muhakak bir haftasonu gezisine sizlerle katılmak istiyorum üyelik için ne yapmam gerekir bilmiyorum bilgilendirirsen sevinirim abi

dernege üyelik formumuz var. bunu doldurman yeterli. ayrıntıları yüz yüze görüşürüz. 05336558775

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.