Tahoe Vortec Almayı Düşünüyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aliok Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,754
Merhabalar,

Araba ile ugrasmaktan siteye giremedim, cevap veremedim kusura bakmayin. Bir de, bildirim gelmemis hic mailime. Neyse...

Sorulara cevap vereyim:

maslak da bir yer verildi yukarıda, bostancı da jeep garage var, onun dışında bostancı da 3-4 servis daha var, ama çoğu Jeep konusunda iyi, bir tanesi hem çok pahalı (kazık) hem de pek esnaf değil onu biliyorum.

Aracimdaki ufak tefek problemler icin ben bir kac yeri gezdikten, konustuktan ve fiyat aldiktan sonra, daha once Yukon GT sahibi bir kisinin tavsiyesi uzerine Aygun Jeep'e gittim Bostanci oto sanayi sitesinde. 2 defa is yaptirdim ve memnunum su ana kadar.

Americars diye bir yer var Bostanci sanayi sitesine yakin. Oradaki arkadaslar da cok iyiler ama gelen arac profilleri benim 50binlik Tahoe degil de Escaladeler, Mustangler ya da saglam yapili Tahoe'ler vs. idi. Isinin tam ehli insanlara benziyorlardi, ama referans oldugu icin Aygun'u tercih ettim. Bir de aracin basinda durup neyin ne oldugunu ogrenmek icin daha uygun bir yer geldi Aygun, cunku 2 kisilik bir tamirhane (usta + kalfa).

Cok birsey yapmadim araca henuz. Ilk asama yag kacaklarini tamir ettirdim (bir kismini), zamanlama ayarini yaptirdim, dusuk dereceli termostati ideal dereceliyle degistirdim, atesleme bobinini degistim, MAF sensorunu kendim temizlettim vs.

Günlük olarak captiva kullanıyorum ve frenleri iyi değil di yeşil balata taktırdım gerçekten çok memnun kaldım
Aynısından tahoe için düşünüyorum
Memnun kalırsam sizinle paylaşırım

Omni, cok sevinirim bunu paylasirsan. Frenlerin birseylere ihtiyaci var cunku...

Birde bendeki araçta gaz sistemi var ona rağmen yokuş yukarı çıkarken sıkıntı yok
Bendeki sorun baska seylerdenmis... Yukarida bahsettigim yaptirdigim seyler ve henuz yaptirmadigim 1-2 sey (katalitik konvertor temizleme, 1-2 hava ile ilgili conta degistirme ve lpg ayari). Su anda cok daha iyi, kalanlari yaptirinca daha da iyi olacak.

Yeni olduğum tamir ve parça konularında acemiyim iyi ve uygun bir yer bilen arkadaşlardan Bilgi alabilirsem sevinirim
Cok fazla secenek yok yukarida baska arkadaslarin soyledigi gibi.
Atilgan var Bostanci'da ben acil seyleri oradan aldim.
Rockauto'dan da 1-2 siparis verdim, conta, sensor gibi hafif seyleri.
Atilgan cok buyuk bir hizmet yapiyor bu araclarin parcalarini bulundurarak. Fiyatlar da adamlarin ABD'den getirip, elinde tutmasini vs dusundugunde normal. O yuzden, ben acil olmayan ve hafif olan seyleri seyleri RockAuto'dan siparis ettim.

Bu arada, bence ILK YAPILACAK SEY bir OBD2 cihazi almak!

Ben OBD2 cihazi aldim Hepsiburada'dan (ELM327 WiFi) ve sonrasinda DashCommand isimli Android uygulamasini aldim. Bir de bu uygulamanin GM 1996 paketini alinca, GM'in eklentileri dahil sanirim aracin tum verilerine erisebiliyorum.

Mesela, bu dedigim sistem sayesinde, sol bank katalitik konvertor sonrasi oksijen sensorunun hep dusuk voltaj gosterdigini farkettim. Sonrasinda aracin altina girip baktigimda, konvertor contasinin yandigini ve havanin sizdigini gordum.

Ya da, CMP offset denen, zamanlama ayarinin yanlis oldugunu gordum ve bunu duzelttirdim. Arada olan rasgele motor teklemeleri duzeldi. Bu CMP offset degerini sadece GM'in kendi Tech2 isimli cihaziyla gorebiliyorsunuz. Ya da, DashCommand'in GM paketini alinca. Torque Pro gibi diger uygulamalari da denedim, gostermiyor.

Zamanlama ayarini nasil yaptirdiniz derseniz: ustayla beraber calisarak. GM'in Tech2 cihazini sadece Americars'da gordum. Aygun Jeep'de yoktu. Ben telefonumdan CMP offset degerine bakarken o distributoru cevirdi ve su anda zamanlama ideal deger araliginda.

Not: WiFi degil de Bluetooth olanini da aldim cihazin, GM kodlarini paket olmasina ragmen okuyamadi. O yuzden WiFi olanini almanizi tavsiye ederim.
Cihaz 50 TL civari, uygulama 23 TL, GM 1996 paketi 23 TL ==> toplam 100 TL

Cok uzun yazdim...
Yardimci olabilecegim birsey varsa lutfen cekinmeyin. Epey bisey ogrendim bu 1 ayda.

Son düzenleme:

Aliok bilgi paylaşımın için teşekkürler
İkitelli bölgesinde Güngören-Bağcılar san sit. Bir yer buldum bende kendime
Ön takımı komple yeniledim amortisör dahil. Yanlızca dediğim fren balatasını taktıramadım hazırda olmadığını için benimkiler bitik olduğu için mecburen standart balataya devam şimdilik
OBD2 cihazı çok mantıklı ve akıllıca geldi banada
Acaba ios olanı alsam sorun çıkarmı
Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim

Parça konusunda biryer ile görüştüm site fiyatının üstüne %50 İstanbul teslim sanki mantıklı gibi geldi sizin fikriniz ?

OBD2 cihazi almanin diger faydalari:
* Hata kodlarina bakmak ve hata kodlarini silmek (LPG'de surekli veriyor benim, LPG ayari yaptirana kadar benzin icsin bakalim)
* Grafik falan cizdirerek Amerika'daki forumlara soru sormak:
** MAP Sensor weird readings
** Low downstream 02 sensor voltage - bad catalytic converter? | Chevy Tahoe Forum | GMC Yukon Forum | Tahoe Z71 | Cadillac Escalade - Tahoe Yukon Forum
paylaşımlar süper olmuş, gayet bilgilendirici, teşekkürler.

aygün Secaattin usta iyidir, benden de çok selam gidince, 16 plaka WJ dersen tanır, az başının etini yemedim :smiley: düzgün esnaftır

Aliok bilgi paylaşımın için teşekkürler
İkitelli bölgesinde Güngören-Bağcılar san sit. Bir yer buldum bende kendime
Ön takımı komple yeniledim amortisör dahil. Yanlızca dediğim fren balatasını taktıramadım hazırda olmadığını için benimkiler bitik olduğu için mecburen standart balataya devam şimdilik
OBD2 cihazı çok mantıklı ve akıllıca geldi banada
Bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim

Parça konusunda biryer ile görüştüm site fiyatının üstüne %50 İstanbul teslim sanki mantıklı gibi geldi sizin fikriniz ?

güngören bağcılar sanayide 2 yer var, ve ikisi ile de çok "enteresan" anılarım var, çok çok dikkat edin.
değişecek bir parça var ise kesinlikle önce internetten fiyat araştırın, hatta önce o parça gerçekten değişmeli mi diye de emin olun..

ipad'im için bulamadım DashCommand uygulamasını. Benzer bişeyler vardı ama pahalıydı. Tam bilmiyorum yani.

RockAuto'dan benim aldığım şöyle:
- Conta seti (valf kapağı contası, emme manifoltu contası, egzoz manifoltu contası vs): 80 dolar
- Katalitik konvertor contası ve birkaç conta daha: 40 dolar
Nakliye: 40 dolar
Gümrük vs vergisi: 20 dolar

TL olarak 720 TL.

Türkiye'den alacak olsam sadece emme manifoltu contasına 1000 TL istediler (alt + üst)

aygün Secaattin usta iyidir, benden de çok selam gidince, 16 plaka WJ dersen tanır, az başının etini yemedim :smiley: düzgün esnaftır
Söylerim selamınızı :smiley:

güngören bağcılar sanayide 2 yer var, ve ikisi ile de çok "enteresan" anılarım var, çok çok dikkat edin.
değişecek bir parça var ise kesinlikle önce internetten fiyat araştırın, hatta önce o parça gerçekten değişmeli mi diye de emin olun..

Bir tanesi ile görüştüm ama uymadı
Yaptırdığım yer amerikanlara bakmıyor aslında kendisinde daha önce tahoe olduğu için hatır üzerine halletti sağolsun
Düzgün bir esnaf

Merhaba aliok
Aldığınız cihaz elm327 iOS destekliyor ise
Aynısından almak isterim
N11 çok fazla cihaz var

bilgiler çok güzel olmuş acayip sürükledi beni okumak. bu arada sahibinden de kırmızı bir 2r 1998 tahoe va ona bakan oldumu acaba hiç supercharger lı ben şimdi anlayamadım bu araç 1998 model ama arazi vitesi manuel bu modeller böylemiydi acaba

S.aleykum Bende 1996 Model Vortec Motor Tahoe Var Aracim Temiz Ve Bol EktiraLidir Dusunen OLursa Satiliktir.

97 model Tahoe sahibiyim.

Aracım 5 kapılı ve şu anda 300000 milde. Bunun yarısı LPG ile yapıldı.

Aracımı aldığımda önceden hiç tüp takılmamıştı. Ankara Quattro Garage (Bekir Başkal) tarafından Prins marka LPG kiti takıldı. Doğru AFR ayarı ile herhangi bir arıza kodu olmaksızın uzun yolda 16L/100km, şehir içinde 17.5L/100km ortalama tüketimle aracımı kullanıyorum. Elbette ki LPG benzinde kullanmanın tadını veremez ancak fiyatlar malum.

Şimdiye kadar yapmış olduğum onarım, bakım ve iyileştirmeleri paylaşarak bu aracı almak isteyenlere veya halihazırda kullananlara bir nebze yardımcı olmak isterim.

1- Vortec motorların en çok rastlanan arızası manifold contasının işlevini yitirmesi sonucunda soğutma suyunun motor yağına karışmasıdır. Yeni conta alırken Felpro markayı tercih etmenizi öneririm.

2- Aracın en zayıf noktası frenleridir. Çözümü, mevcut vakumlu üniteyi (westinghouse) çıkarıp yerine hydroboost (bizde hidrovak olarak bilinir) fren sistemi uygulamasıdır. Bu sistem motorun yarattığı vakum yerine hidrolik direksiyon pompasından gelen yağın hidrolik basıncı ile çalışır ve fren pedalındaki yumuşaklığın, hissizliğin ortadan kalkmasını sağlar. Bunun için bir hydroboost ünitesine, bağlantı hortumlarına, farklı tip hidrolik direksiyon pompasına (power) ve fren pedalının modifiye edilmesine ihtiyacınız vardır. Ne şekilde yapılacağına ve parça kodlarına şu linklerden ulaşabilirsiniz:
Hydroboost Install, how to with pics | Chevy Truck Forum | GMC Truck Forum - GmFullsize.com
GMT 400 Hydroboost swap | GMT400 - The Ultimate 88-98 GM Truck Forum
Parçaları internetten alabilirsiniz, ben Ankara'daki CVY Otomotiv Uğur Gözyurt'tan temin etmiş, Tuna Garajı Sermet Tuna'ya taktırmıştım. Sanırım aracım için yaptığım en iyi şey bu oldu.

3- Fren balatası olarak Raybestos'un organik tipi sessiz ve tozsuzdur, performansı da oldukça iyidir. Arka frenleri her periyodik bakımda temizleyip ayarlamanızı tavsiye ederim.

4- Ön poryalarınız bozulduğunda piyasadan bulacağınız yan sanayi üretimler uzun ömürlü olmayacaktır. Timken marka kullanmanızı öneririm.

5- Otomatik şanzıman yağı ve filtresi, arazi şanzıman yağı, ön ve arka diferansiyel yağlarını her 50000 milde mutlaka değiştirin. Arka diferansiyel yağına kilit katkısı koymayı unutmayın.

6- Soğutma sistemi çok önemli; radyatörünüz, hortumlarınız, termostatınız ve bunların bağlantıları kusursuz olmalı. Ben soğutma suyunu her 50000 milde bir komple boşaltıp yeniliyorum.

7- Klima kompresörünüz illa ki bir noktada iflas bayrağını çekecek ve yeni kompresör almak zorunda kalacaksınız. Bunu yaparken klima akümülatörünü, orifis tüpünü ve genleşme valfini de değiştirin.

8- Periyodik bakımları geciktirmeyin. Türkiye şartları için 6000 mili geçirmemek lazım, bunu hava filtresinin halinden de anlayabilirsiniz. Motor yağı olarak ben kışın 0w-40, yazın 10w-60 tam sentetik yağ tercih ediyorum. Yağ filtresinin motor hacmine göre oldukça küçük olması da bir dezavantaj. PCV valfini de değiştirmeyi unutmayın.

9- Periyodik bakımda kullanılan parçaları, fren parçalarını, ön takım parçalarını önceden Amerika'dan sipariş ederseniz büyük tasarrufunuz olur. Maalesef Türkiye'deki parçacılar fiyatı 4'e katlıyorlar.

10- Aracınızı lifte kaldırdığınızda arka makaslarda çatlak kontrolü yapın, varsa mutlaka değiştirin. Ön ve arka takımları her periyodik bakımda yağlatmayı ihmal etmeyin.

Sadece periyodik bakımları düzgün ve zamanında yaparak milyon mil yapan binlerce kullanıcı var. GMT400 olarak adlandırılan bu kasa karmaşık olmayan yapısı, parçalarının (Amerika'da) bol olması, sağlamlığı ve sadece istenildiğinde 4 çeker moduna alınabiliyor olması sayesinde daha uzun yıllar kullanılmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR