Tahoe Vortec Almayı Düşünüyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aliok Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,757

aliok

Yeni Üye
Yer
Istanbul, Turkey
Web
aliok.com.tr
Merhabalar,

Vortec motorlu 1997-2000 arası modellerde Tahoe almayı düşünüyorum. Mümkünse 5 kapılı, olmadı 3 kapılı sport modeli.

Mevcutta aile arabam var, Tahoe ise benim şahsi aracım olacak. Yani çok acelem yok, ince noktaları öğrenip kazık yemeden temiz bir araç bulana kadar bekleyeceğim. Daha sonrasında da uzun süre binmeyi düşünüyorum.

Birkaç sorum var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim:
  • İstanbul Anadolu yakasında ekspertiz için araç götürebileceğim, Tahoe'lardan iyi anlayan bir yer var mıdır? Tercihen Bostancı oto sanayiinde
  • Bir Tahoe'yu alıp ekspertize götürdüğümde kesinlikle sormam gereken neler var sizce?
  • Çok modifiyeli araç değil de daha orijinal bir araç düşünüyorum. Çünkü yapılan ilanlardaki araçlardaki modifikasyonların bazılarını sevmiyorum. Orjinal alıp kendi kafama göre yapmayı düşünüyorum. Yapılabilecek tipik modifikasyonlar nelerdir orjinal bir araçta? Aklıma gelenler en başta jant değişimi, döşeme değişimi, park sensörü. Başka tipiki neler yapıyorlar Tahoe sahipleri? Aşırıya kaçmadan (yükseltme vs. olmadan) yapılan bu tarz şeyler aşağı yukarı kaça patlar?
  • LPG konusunda konuştuğum kişiler beni biraz korkuttular. ''hem LPG kitinin çok iyi marka olması hem de çok çok iyi bir işçilikle takılması gerekiyor Tahoe'lara, en temizi LPG'siz alıp kendin taktırman'' şeklinde tavsiyeler aldım. Bunu söyleyenler araçların 20 yıllık olmasından dolayı LPG'nin sızıntı vs yapabileceğini söyledi. Siz ne dersiniz?
  • İnternette bazı ilanlarda 'LPG'yi 1 ay önce keyfi taktık' gibi ibareler var. Ben satmadan hemen önce araca neden LPG takılır çözemedim. Bir bit yeniği olabilir mi?
  • Yine ilanlarda 'motor sıfır' gibi yazılar var. Bunu ekspertize götürdüğümüzde gerçekten de pistonlar bloklar vs yeni olduğunu anlayabilir mi?
  • Güvenlik olarak farklı bilgiler söylüyor satıcılar ve biraz kafam karıştı. ABS, ön hava yastıkları, yan hava yastıkları olduğunu biliyorum. ESP vs gibi şeyler var mıdır?

Teşekkürler yardımlarınız için,
Ali

Merhabalar,

Vortec motorlu 1997-2000 arası modellerde Tahoe almayı düşünüyorum. Mümkünse 5 kapılı, olmadı 3 kapılı sport modeli.

Mevcutta aile arabam var, Tahoe ise benim şahsi aracım olacak. Yani çok acelem yok, ince noktaları öğrenip kazık yemeden temiz bir araç bulana kadar bekleyeceğim. Daha sonrasında da uzun süre binmeyi düşünüyorum.

• İstanbul Anadolu yakasında ekspertiz için araç götürebileceğim, Tahoe'lardan iyi anlayan bir yer var mıdır? Tercihen Bostancı oto sanayiinde
  • Bir Tahoe'yu alıp ekspertize götürdüğümde kesinlikle sormam gereken neler var sizce?
  • Çok modifiyeli araç değil de daha orijinal bir araç düşünüyorum. Çünkü yapılan ilanlardaki araçlardaki modifikasyonların bazılarını sevmiyorum. Orjinal alıp kendi kafama göre yapmayı düşünüyorum. Yapılabilecek tipik modifikasyonlar nelerdir orjinal bir araçta? Aklıma gelenler en başta jant değişimi, döşeme değişimi, park sensörü. Başka tipiki neler yapıyorlar Tahoe sahipleri? Aşırıya kaçmadan (yükseltme vs. olmadan) yapılan bu tarz şeyler aşağı yukarı kaça patlar?
  • LPG konusunda konuştuğum kişiler beni biraz korkuttular. ''hem LPG kitinin çok iyi marka olması hem de çok çok iyi bir işçilikle takılması gerekiyor Tahoe'lara, en temizi LPG'siz alıp kendin taktırman'' şeklinde tavsiyeler aldım. Bunu söyleyenler araçların 20 yıllık olmasından dolayı LPG'nin sızıntı vs yapabileceğini söyledi. Siz ne dersiniz?
  • İnternette bazı ilanlarda 'LPG'yi 1 ay önce keyfi taktık' gibi ibareler var. Ben satmadan hemen önce araca neden LPG takılır çözemedim. Bir bit yeniği olabilir mi?
  • Yine ilanlarda 'motor sıfır' gibi yazılar var. Bunu ekspertize götürdüğümüzde gerçekten de pistonlar bloklar vs yeni olduğunu anlayabilir mi?
  • Güvenlik olarak farklı bilgiler söylüyor satıcılar ve biraz kafam karıştı. ABS, ön hava yastıkları, yan hava yastıkları olduğunu biliyorum. ESP vs gibi şeyler var mıdır?

Ali

Tahoe ların tutulan modeli Sport olan 3 kapılı modelidir.
aile için kullanılacak ise 5 kapılı olan daha uygun olur ki bu da avantajlıdır, hem bulunması daha kolay hem de fiyatları daha uygun.

sorulara gelirsek

• bostancı oto sanayi de jeep garage var, orada bakım ve ekspertiz yapabilirsiniz, diğer yandan 2-3 tane daha özel servis var, ben olsam aracı 2 yerde ekspertiz yaptırırım
  • orijinal dokunulmamış ve bakımlı bir araç almak en mantıklısı, diğer yandan orijinal bir şekilde yükseltilmiş ve araziye girmemiş araç da bulunabilir, çünkü bu tip araçları (eski sahibi çok önemli bir faktör) yapan kişiler çoğu yerini (deri döşemeler de dahil) elden geçirmiş olabiliyor, ama dediğim gibi en önemli konu ağır arazi görmemiş olması gerekiyor
  • LPG kiti önemli bir konu, önceki sahibi ne zaman ve ne marka takmış ve kaç km yapmış bilmek gerek. LPG kiti 10 senelik değil ise 1-5 senelik bir kit daha iyidir çünkü araç uzun zamandır kullanılmış, km yapmış ve bir sorun var ise düzeltilmiştir.
  • yeni LPG yi genelde daha önce kit takılmamış aracı alan galericiler takar
  • ben yapılı motordan ziyade sorunsuz kullanılmış ve bakımlı motoru tercih ederim

Merhabalar,

Ali

Ali bey,
3 yıldır 97 vortec 5 kapı tahoe ye biniyorum.
sn mauvais in yazdıklarına ek olarak, maslak sanayi de çiftsüren e de gitmenizi öneririm. Ekspertizde 'kesinlikle sormanız gereken' şeyler çok uzun. ilk önce kendinize bir tamirhane yeni adıyla garaj bulunuz. Bütçenizi yaparken sonuna kadar araca harcamayın, nihayetinde 20 li yaşlar da araç alıyorsunuz. park sensörü yerine kamera yı tercih ediniz. Aracınızı yoracak yükseltme lastik jant vs vs yapmadığınız sürece bu araçlar iyi hizmet eder.
aracın altına girip ufak tefek ilgilenebilirseniz işiniz daha da kolay olacaktır.
sürüşü, güvenliği, rahatlığı, ve V8 in sesi çok güzeldir..
kolay gelsin.

Merhaba tekrardan,

1 aydır araştırma yapıyorum Tahoe'lar ile ilgili. Birkaç araç gördüm, ekspertize götürdüm. Bazı bilgileri paylaşmak istedim.

96 modelin öncesi karbüratör (veya benzeri) bir sistemle çalıştığı için tercih edilmiyor, fiyatları düşük. Ben de bunlara hiç bakmadım.
96'da Vortec motor gelmiş ve enjeksiyonla çalışıyor.
97 modelde birkaç iyileştirme var: sürücü yanı yolcu hava yastığı, şanzıman iyileştirmesi, arka kapılarda çocuk kilidi ve diğer ufak tefek şeyler
98 modelde birkaç iyileştirme daha var: otomatik 4 çekere geçme modu, vs (sanırım klima geliştirmeleri de var)
99 ve sonrası fiyatları yüksek. 99'da kasa değişmiş ve araç bambaşka bir araç olmuş.

Spesifikasyonlar
1996: 1996 Tahoe
1997: 1997 Tahoe
1998: 1998 Tahoe

Bu bahsettiğim 3 yıl için bazı bilgiler vereyim.

Piyasada 3 kapılar 5 kapılardan daha pahalı. 3 kapılar 5 kapılardan daha bakımlı gibi bir izlenim oldu bende. 3 kapıları alanlar daha ilgili insanlar ve daha iyi bakıyorlar araçlarına genelde.

Benim asıl ilgimi çeken 5 kapı model piyasada çok fazla yok. Benim baktıklarım ise çok iyi durumda değildiler. Yağ kaçırma vs gibi basit şeyler tamam 20 yıllık araçlar, ama hemen hepsinde büyük bir problem vardı. Mesela manifolttan hava alma, şanzıman problemleri, 4 çeker problemleri vs. vardı. Bir tamirhanenin tavsiyesi üzerine gidip baktığım araçta, sahibi telefonda hiç masraf yok demesine rağmen, Amerikancı usta 15 binlik masraf çıkardı. Koltuk, kaporta falan değil, yürür kısımlarda ve motorda.

İstanbul, Ankara ve İzmir dışında olup da telefonla bilgi almak için aradığım araçlarda hep Amerikancı usta problemi oldu. Aracı yine bu 3 büyük şehire götürüp ustaya baktırmak falan gerektiğinden, o işlere hiç girmedim. Ya da yanımda usta götürmek gerektiğinden.

Sahibinden'de araç sahipleri fiyatları abartı yüksek yazıyor. 100bin TL fiyatı olan aracı telefonda 2 dakikada 80bine çekiyorlar. Özellikle 5 kapı modelin piyasası çok küçük ve satılmadığı için pazarlık payınız epey oluyor.

Ben şimdi birisi bakımlı bir aracını satılığa çıkarana kadar beklemeyi düşünüyorum.

Bakımlı Tahoe'sunu satmayı düşünen varsa bana özel mesaj atabilir. 95 model K-Blazer da olur.

Bir de sorum olacak: sanki bu araçlar internete konmuyormuş gibi geliyor bana. Tamirhaneler üzerinden mi oluyor bunların bulunması genelde? Ya da off road club vs?

Merhaba tekrardan,

1 aydır araştırma yapıyorum Tahoe'lar ile ilgili. Birkaç araç gördüm, ekspertize götürdüm. Bazı bilgileri paylaşmak istedim.

96 modelin öncesi karbüratör (veya benzeri) bir sistemle çalıştığı için tercih edilmiyor, fiyatları düşük. Ben de bunlara hiç bakmadım.
96'da Vortec motor gelmiş ve enjeksiyonla çalışıyor.
97 modelde birkaç iyileştirme var: sürücü yanı yolcu hava yastığı, şanzıman iyileştirmesi, arka kapılarda çocuk kilidi ve diğer ufak tefek şeyler
98 modelde birkaç iyileştirme daha var: otomatik 4 çekere geçme modu, vs (sanırım klima geliştirmeleri de var)
99 ve sonrası fiyatları yüksek. 99'da kasa değişmiş ve araç bambaşka bir araç olmuş.

Spesifikasyonlar
1996: 1996 Tahoe
1997: 1997 Tahoe
1998: 1998 Tahoe

Bu bahsettiğim 3 yıl için bazı bilgiler vereyim.

Piyasada 3 kapılar 5 kapılardan daha pahalı. 3 kapılar 5 kapılardan daha bakımlı gibi bir izlenim oldu bende. 3 kapıları alanlar daha ilgili insanlar ve daha iyi bakıyorlar araçlarına genelde.

Benim asıl ilgimi çeken 5 kapı model piyasada çok fazla yok. Benim baktıklarım ise çok iyi durumda değildiler. Yağ kaçırma vs gibi basit şeyler tamam 20 yıllık araçlar, ama hemen hepsinde büyük bir problem vardı. Mesela manifolttan hava alma, şanzıman problemleri, 4 çeker problemleri vs. vardı. Bir tamirhanenin tavsiyesi üzerine gidip baktığım araçta, sahibi telefonda hiç masraf yok demesine rağmen, Amerikancı usta 15 binlik masraf çıkardı. Koltuk, kaporta falan değil, yürür kısımlarda ve motorda.

İstanbul, Ankara ve İzmir dışında olup da telefonla bilgi almak için aradığım araçlarda hep Amerikancı usta problemi oldu. Aracı yine bu 3 büyük şehire götürüp ustaya baktırmak falan gerektiğinden, o işlere hiç girmedim. Ya da yanımda usta götürmek gerektiğinden.

Sahibinden'de araç sahipleri fiyatları abartı yüksek yazıyor. 100bin TL fiyatı olan aracı telefonda 2 dakikada 80bine çekiyorlar. Özellikle 5 kapı modelin piyasası çok küçük ve satılmadığı için pazarlık payınız epey oluyor.

Ben şimdi birisi bakımlı bir aracını satılığa çıkarana kadar beklemeyi düşünüyorum.

Bakımlı Tahoe'sunu satmayı düşünen varsa bana özel mesaj atabilir. 95 model K-Blazer da olur.

Bir de sorum olacak: sanki bu araçlar internete konmuyormuş gibi geliyor bana. Tamirhaneler üzerinden mi oluyor bunların bulunması genelde? Ya da off road club vs?

detaylıca araştırmışsınız, şimdi geriye araç bulma kaldı.
benim eklemek istediklerim aracı mümkünse en az 2 yere ekspere götürün
her servis farklı bir fiyat çıkartır, zamanında jeep control e eksper e gittim, 10 bin masraf çıkardı,
gözükmeyen ekstra masraflar ile Jeep garage da 5750 ye çıktım..
yazdığınız gibi bu araçlar 20 yaşında ve her an masraf çıkarabilir. araç alırken ekstra masraflar sonrası için de en az 5000 TL cebinizde olmalı, ne olur ne olmaz parası bu.

100 bin gibi uçuk kaçık rakamlara pek aldırmayın derim, tek kapılarda bazı hastaları çok iyi durumda ve düşük km de araçlara buna yakın paralar verebiliyorlar ama 5 kapılı model daha az tutulur.
kaldı ki 80/100 bin serviyesine çıkınca 06/08 arası 3.0 CRD WH kasa alınabilir ki çok çok iyi bir araçtır (temizi bulunursa).

1996 Chevrolet Tahoe 5.7 61.000 TL Sahibinden satılık ikinci el - 413421800

şöyle bir ilana denk geldim, bilmiyorum konuştunuz mu ama bir bakın derim.

Tahoe'mu aldim. 96 model, 5 kapi, siyah, iyi durumda. Az masrafli.

Su anda cok memnunum. Ufak tefek bakimdan sonra cok daha iyi durumda olacak.

Daha once gidip baktigim ve test ettigim Tahole'lar oldu ama hersey hemen 5 dakika test surusunden sonra farkedilmiyor. Uzun yoldan sonra ilk farkettiklerim:
* Frenler cok farkli. Zaman gerektiren bisey alismak icin.
* Rampa cikmak dusundugumden daha zor bu aracla. Torque vs yuksek oldugu icin aldirmayacagini dusunuyordum ama sanirim agirlik cok yuksek.

Tesekkurler herkese cevaplar icin. Cok faydali oldunuz.

aracınız hayırlı olsun, 1-2 resim bekliyoruz.
frenler eski arabalarda büyük sorun, mesafeyi iyi ayarlamak gerekiyor, geliştirilebiliyor mu araştırmak lazım.

yokuş yukarı çıkarken çok fark etmemesi lazım bence. tamam illa ki bir zorlama olur ama aşırı olmaması gerek. bir kontrol ettirin bence.

bunların parçası USA da çok uygun fiyata var, rockauto gibi sitelerden bulunabilir, eksiklerin listesini yapıp ufak parçaları tek seferde getirtebilirsiniz.

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın
Bende 2 hafta önce 98 3 kapı aldım.
Frenlerden bende şikayetçiyim
Günlük olarak captiva kullanıyorum ve frenleri iyi değil di yeşil balata taktırdım gerçekten çok memnun kaldım
Aynısından tahoe için düşünüyorum
Memnun kalırsam sizinle paylaşırım
Birde bendeki araçta gaz sistemi var ona rağmen yokuş yukarı çıkarken sıkıntı yok
Yeni olduğum tamir ve parça konularında acemiyim iyi ve uygun bir yer bilen arkadaşlardan Bilgi alabilirsem sevinirim

Hayırlı olsun iyi günlerde kullanın
Bende 2 hafta önce 98 3 kapı aldım.
Frenlerden bende şikayetçiyim
Günlük olarak captiva kullanıyorum ve frenleri iyi değil di yeşil balata taktırdım gerçekten çok memnun kaldım
Aynısından tahoe için düşünüyorum
Memnun kalırsam sizinle paylaşırım
Birde bendeki araçta gaz sistemi var ona rağmen yokuş yukarı çıkarken sıkıntı yok
Yeni olduğum tamir ve parça konularında acemiyim iyi ve uygun bir yer bilen arkadaşlardan Bilgi alabilirsem sevinirim

size de hayırlı olsun

iyi ve uygun yer pek yok, hele ki tahoe konusunda :smiley:
maslak da bir yer verildi yukarıda, bostancı da jeep garage var, onun dışında bostancı da 3-4 servis daha var, ama çoğu Jeep konusunda iyi, bir tanesi hem çok pahalı (kazık) hem de pek esnaf değil onu biliyorum.

diğer tavsiyem de yabancı forumları da takip edin, burada bilinmeyen ya da çok kolay çözümleri olan sorunları bulabilirsiniz.

Hayırlı olsun Ali Bey. Aracınızın motoru ve yürüyeni sağlıklıysa rampalarda sorun yaşamamanız gerekir. Ümraniye’ de Orçun Usta var. Aracınızın bakımlarını gözünüz arkada kalmadan ona yaptırabilirsiniz. Maliyetleri de uygun çıkartır.

or
Hayırlı olsun Ali Bey. Aracınızın motoru ve yürüyeni sağlıklıysa rampalarda sorun yaşamamanız gerekir. Ümraniye’ de Orçun Usta var. Aracınızın bakımlarını gözünüz arkada kalmadan ona yaptırabilirsiniz. Maliyetleri de uygun çıkartır.

orçun usta yı ben de daha önce forumlardan duymuştum, orası da düşünülebilir..

Ali bey ve omni güle güle bininiz,
Uzun yokuşlarda ve sıcak havalar da hararetiniz yükselirse aracın hızını arttırmak için daha fazla gazlamayın, daha yavaş ama sıkıştırmadan giderseniz hararet düşecektir. En azından başınıza gelirse deneyiniz. Frenler konusu felaket, arka kampana ayarlarını çok sık kontrol etmeniz gerekiyor. Ayak (el) freni aşağı düştükçe arka kampanaları ayarlamak gerekiyor. o zaman frenler biraz daha iyi tutuyor. Maslak ta magnum oto yedekparça için ve servis için çiftsüren , bostancı da atılım oto yedek parça için. Bildiklerim bunlar, Orçun usta yı duydum ancak daha gidemedim. Forumda ki arkadaşlar daha çok bilgi verirler zamanla.
Yağ ve hava filtreleri ni herhangi bir filtreciden bulabilirsiniz. Külbütör kapağından yağ sızdırır, bu da hastalıklarından biri. Radyatörün sol üst kısmında kör bir çıkış vardır o da zamanla su sızdırır birkaç arkadaşın da başına geldi , kontrol ediniz. Aracı az benzinle kullanmayınız benzin pompasının soğuması için ıslak kalması gerekiyor. Pompayı değiştirirken dikkat ettim depo tabut gibi , sanırım 1/4 doluluktan aşağı düşmemek gerek. Farlar da az gösteriyordu, yeni çıkan led li ve fanlı ampullerle değiştirerek sorunu hallettim. vs vs
Japon dan sonra amerikana binmek zor ama, çok zevkli. Hakikaten hastalık.
Neyse kazasız belasız iyi gezmeler dilerim.

İyi günler.aracınız hayırlı olsun.5kapı 96 ve üzeri tahoe düşünüyorum bende.yakıt nasıl.aracta lpg varmı.yokus çıkma sorununuz duzeldımı.Allah Kaza bela vermezsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri