Tahoe Lpg Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan wauxhall Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,952

wauxhall

Yeni Üye
Herkese merhaba,

Uzun zamandır hayalini kurduğum Chevrolet Tahoe Sport'a sonunda sahip olabildim. Maalesef daha üst rakamlara çıkamadığım için 1995 model, 126000 mil'de, iç donanımı ve yürüyen aksamı temiz ve çalışır durumda bir tane bulabildim. Boyası ile ilgili birtakım sorunlar var ancak bu kısım gelecek planlarında kalıyor.

Şu anda yaşadığım tek sıkıntı halihazırda takılı olan Atiker marka sıralı LPG sistemi ile ilgili. LPG ile çalışırken rölantideki titreme oldukça rahatsız edici. Nadiren de olsa stop edebiliyor. Harekete geçtiğimde yaklaşık 3000 d/dak ya kadar titreme devam ediyor ve gaza yüklenince yani üst devirlerde düzeliyor. Evet yaklaşık %10 luk bir çekiş kaybı sözkonusu. Bu motorun Vortec olmadığını biliyorum. Onlarda birçok sistem sorunsuz çalışıyor ancak daha önce dediğim gibi bütçem yetmedi, alamadım. Gösterdiğim birkaç bilinen LPG servisi bu sistemin sağlıklı olmadığını, yaklaşık 1000 TL bedel ile sistemin regülatörlü eski sisteme çevrilmesi gerektiğini, bu sayede titreşimin kaybolup normal çalışacağını söylediler.

Sizlerden ricam bu araçlarda benzer LPG problemini yaşamış ve hatta çözüm üretebilmiş kişilerin bana fikir vermesi. Çok uzun süredir araç kullanıyorum çok değişik araçlar da kullandım. Ancak V8 i hiç tecrübe etmedim. Bu nedenle düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca Ankara'da yaşamam sebebiyle özellikle aksesuar vb. donanımları tedarik edebileceğim yerleri belirtebilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Tahoe Lpg Problemi

Tekrar merhaba,

sanırım konuyla ilgili kimsenin bilgisi yoktu bu yüzden cevap vermedi. Ben durumu araştırdım ve öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istedim. 1995 model Tahoe, 1996 ve üstü modellerde bulunan Vortec tipi motora sahip değil. Bilindiği gibi Vortec motorlar bilinen benzin enjeksiyon sistemiyle çalışıyor ve dolayısıyla manifoldları ve beyinleri buna göre. Bu durum da fabrika çıkış güçlerinde +50 hp olarak bir kazanç sağlıyor. 1995 model olanlarda ise "indirect injection" denilen bir tasarım yapılmış. Bu tasarım açıklama olarak basitçe karbüratör sisteminin sökülmüş ve yerine aynı ebatlarda, üzerinde iki adet benzin enjektörü olan bir sistemin yerleştirilmiş olmasından ibaret. Mekanik olarak karbüratör sistemi ile aynı ve benzin hava karışımı emme manifolduna bu enjektörlü düzenek vasıtasıyla gönderiliyor. Tabiki işletim sistemi de farklı.

Yaptığım görüşmeler sonucu bu motorların da emme manifoldu, enjektör sistemi ve boruları ve ECU değişimiyle Vortec tipine dönüştürülebileceğini öğrendim. Büyük ihtimalle benzin pompası vb. birkaç parçanın da değişmesi gerekebilir. ebay'de benzin boruları ve enjektörleri ile birlikte manifoldun 71 usd ye satıldığını gördüm ama ikinci el parçada gümrük sıkıntısı var. Yoksa ilgili parçalar yurt dışından çok makul rakamlara temin edilebilir.

Benim aracımla ilgili yaptığım durum ise var olan sıralı sistemi söktürüp yerine eski regülatörlü sistemi taktırmak oldu. Çalışma şekli benzinden hiç farklı değil şu anda. Kullanılan besleyici yaklaşık 400 hp ye kadar destek verebiliyor. Maliyeti 1000 TL oldu ve Atiker marka ürün kullanıldı. Sadece belli mevsim değişimi veya bakım dönemlerinde (o da eğer rölantide bozukluk olursa) ayar yapmak gerekecek. Çekişte önemli bir yaşamadım. Eski durumuna göre oldukça iyi. Titreşim falan kalmadı. Yaptığım ilk ölçümlerde LPG'de 0.54 TL/km yakıt tüketimim oldu (LPG birim fiyatı 2.24 TL/Lt). Kullanım şeklim %80 normal ve sakin %20 orta agresif. Yol şekli %60 yokuşlu. Benzinde bu tüketim 1.1-1.2 TL/km idi.

Bu bilgiler umarım Tahoe almayı düşünenlere ve/veya işlem yaptıracaklara faydalı olur. Kafamda yapmayı düşündüğüm başka uygulamalar da var. Gerçekleştirdikçe buradan yazacağım.

Öncelikle aracınız için çözüm bulduğunuza sevindim , yazınızı henüz gördüğüm için ancak cevap yazabiliyorum. Bende Ankara'dayım , 98 model Tahoe Sport sahibiyim ve zavoli sıralı sistem lpg kullanıyorum. Yakıt tüketimim şehir için sakin kullanımda 43 kuruş , uzun yolda 34 kuruş (LPG Litre 1.91 TL) . Aracımda 33 12.5 15 MT lastik , 3 inçh yükseltme Gabriel amortisör vs. var.
95 modeller için blos sistem denilen bir uygulama mevcut. Kullananlar memnun olduklarını belirtiyorlar. İlgili linkte detaylar mevcut.

https://www.youtube.com/watch?v=CJ7p8kYUFJg

Uzun zamandır farklı Amerikan araçları kullanıyorum , Batıkent'te oturuyorum , yardımcı olabileceğim bir olursa görüşürüz.

Merhaba;
İyi bir Atiker LPG servisine götürün Tahoe'yu. Test cihazına bağlayacaklar ve sorun LPG'den-Atiker'den kaynaklanmadığını göreceksiniz. Ekranda tüm silindirlerin üzerinde olan enjektörlerin saat gibi çalıştığını gösterirler size.
LPG benzinden çok daha hassas bir yakıt olduğundan çok küçük arızayı fark eder, en çok da tekleme-silkeleme sorunudur. Benzine geçin, bu sorunu yaşamazsınız. Nedeni, Ateşleme olarak belirir. İhtimaller:
Buji kablosu, bujilerin birinin arızalanması, daha da önemlisi VURUNTU SENSÖRÜ ( Knock sensor).

Öncelikle silkeleme yapan silindirin buji ve kablo kontrolundan başlayın. Gerekirse deneme için hepsini değiştirin. Sorun bunlardan değilse vuruntu sensöründendir. Çok uzak ihtimal LPG enjektörüdür. Enjektörde sorun olup olmadığını kontrol etmek için, her silindire giden gaz kauçuk hortumunu penseyle sıkılan silindir yavaşlar. Yavaşlamayan silkeleme olmayan (zaten silkeleme yapıyordur) silindirin lpg enjektörü bozuktur.

Yavuz UYAN
Ataşehir-İst.
0532 4253288

Tekrar merhaba,

Öncelikle Burak ve Yavuz beylere cevapları ve destekleri için teşekkür ederim. Önceki mesajımda da belirttiğim gibi eski sisteme dönüş yaptım ve sorunsuz çalışıyor. Burak beyin söylediği sistemi duymuştum ama sanırım videosunu ilk kez gördüm. Oldukça faydalı oldu. En azından bu mesaja bakan ve dönüşüm için fikir arayanlara oldukça yardımcı olur.

Aracım şu an kaporta-boya işlemi için sanayide ve 1 ay orada kalacak. Şimdiye kadar yaptıklarım ise ön takımı yenilemek, klima gazını tamamlatmak, muayenesini halletmek oldu. Ayrıca 33x12.5x15 Federal marka M/T lastik aldım. Bursa'da bir firmadan da -48 offsetli jant getirttim. Amerika'dan ebay kanalıyla stop lambaları ve orjinal dodiklerini satın aldım. Jantları lastiklerle birlikte denediğimde maalesef ön çamurluğa sürttü. Sanırım biraz yükseltmem gerekecek. Bu işlerin bitiminde abartılı olmayan bir müzik sistemi kuracağım. Ayrıca görüntüsünü pek beğenmediğim yan basamakları değiştireceğim. Tabii ki bu işin bir sonu yok ama bir yerde bırakmak lazım. Bu işlemlerin bitiminde aracın eski ve yeni görüntüsünü sizlerle paylaşacağım. Yeni fikirlere ve tecrübelere her zaman açığım. Cevaplarınız için sizlere teşekkür ederim. Burak bey 3 Ağustos'a kadar Ankara'da olmayacağım ancak dönünce sizinle mutlaka irtibat kurmak isterim. Eminim sizden öğreneceğim çok şey vardır. İlginize tekrar teşekkür ederim.

Tahoe

Merhaba Wauxhall
Tahoe'yu toplama konusunda etrafından fikir almanda yarar vardı.

Tecrübelerimizi konuştururduk :smiley:)

Lastiklerin büyük gelmesi normal. Çünkü normal olmayan ön takım için o lastikler. Önce ön düzende neler yapılacak, ne kadar yükseltilecek gibi kararlar alsaydınız, lastikler de en son alınırdı zaten.

İst. Ümraniye'de Orçun usta var. Hem Amerikan hem de yükseltme uzmanı, profesörü. İstersen bir görüş, maliyetleri de oldukça uygun çıkartıyor. hazır kit almadan kendi yapıyor her şeyi.

Tabii karar senin.

Klima gazını tüm işler bittiğinde doldurtsaydın iyi olurdu.

Allah kolaylık versin.
Yavuz UYAN
Ataşehir-İst.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri