Tahoe 100km Sonrası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan thekenk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,037

thekenk

Yeni Üye
Merhabalar 1997 5.7 LT Tahoe sport sahibiyim aracı geçen şubat ayında aldım lastikleri 33-12.5 MT sorunum şu 100km sonrası aracta bir kontrolsüzlük hissi yaşıyorum sizce lastiktenmidir bu problem kullanan 3 5 kişiye sordum fakat ikna edici bir sonuca varamadım sizce MT yerine AT lastik koysam gerçekten farkedermi araştırdıgım kadari ile AT kadar olmasada MT lastikler asfaltta olumlu sonuç veriyormuş amacım offroadda kullanmak değil daha çok asfalt yolda.Internetten biraz araştırdım bazı kişiler lastik değişim yaptıklarını fakat sonuç alamadıklarını soylemiş jantı değiştirince problem ortadan kalkmış deniyor sanırım jantı yamukmuş biraz aklıma takılan sorular arasında buda mevcut jantım yamuksa nasıl anlarım rot 3 4 kere yaptırdım aldıgımdan beri en son 2 hafta once yaptırdım sonuç aynı arabaya takoz koymuşlardı söktürdüm orjinal yükseklik seviyesine getirdim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Etiketler
Yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla hızınız 100 km yi geçince kontrolsuzluk başlıyor.
Bu durumda ön düzen, rot balans ayarlarını yaptırdığınız yer pek doğru değil.
İri lastiklere bu ayarı normal yerlerde pek sağlılı yapamıyorlar ne yazık ki.
Tahminlerinizin hepsi doğru olabilir, lastik, jant problemleri mümkündür.

Zaten aracın orjinalinden çok büyük lastik takıldığında problemler başlar.
M/T lastikler araziye fazla girmeyen için asfaltta çok verimli olmazlar.
Fren ve viraj emniyetiniz ne yazık ki çok azalır. A/T tavsiye edilir.
A/T lastik bile H/T lastiğe nazaran asfaltta daha zayıf tutunur.

M/T iri dişli olduğundan ses ve yalpa yapmaya meyilli lastiktir.
Önceden bilmediğiniz patlaması olup, üstünde yürünmüş olabilir.
Böyle durumlarda bazen lastik içi tel veya bezlerde kırılmalar oluyor.
Gözle görülmediğinden ve balansçılar da farketmediğinden yalpa olabiliyor.
Yine dağda veya caddede jantı darbe görmüş olabiliyor, sonuç aynı his.
Alt takım da bir kauçuk veya kısa kol zarar görmüş olabiliyor.

Yok bunların hepsini kontrol ettirdim, buralardan problem olmaz sanmam diyebilirsiniz.
O zaman lastiklerinizin markasına ve kaç kilometrede olduğuna bakmalısınız derim.
Bazı lastiklerde kısa sürede ne yazık ki zor şartlarda kullanılınca sapmalar başlayabiliyor.
Jantlarınızı da tornaya gönderip balanslarına baktırdınız mı acaba?

Bu arada kupa yükseltme takozlarını söktürdünüz sanırım.
Böylelikle arazide artikülasyon sonucu sürtmeler yaşama ihtimali olabilir.
Eski sahibi bilinçli olarak taktırmışsa eğer, manevralarda da sürtme mümkündür.

Neyse bazı aklıma gelen olasılıkları yazdım. Aslında yazılacak çok şey var.
Şimdilik konuya bu kadar müdahil olayım. Sizden bazı cevaplar gelince yine yazarım.
Şahsi tecrübelerimden bazılarıdır, faydalı olmasını umarım.

Öncelikli olarak bukadar kapsamlı yazdiginiz icin çok tesekkur ederim dediklerinizi kontrol ettirec egim sag arka lastigimden şüpeleniyorum 2haftada bir 35 psi basiyorum sag arka lastigimin daha fazla hava kacirdigini gozlemledim 2 haftada 27leredustugunu gordum fakat şişirdikten sonrada sadece arababin sag veya sola cekmesi duzeldi gene yalpalama vardi bence asil sorun bu degil M/T olmasi yol tutuşu gercekten asfaltta beni tatmin etmiyor Istanbulun yollari malum hep virajli ufak bir fren arabanin yalpalanmasina sebep oluyor 4x2de 4x4 asfaltta zararli kullanilmamasi gerektigi soylendiginden hemde yakit tasarrufu acisindan kullanmiyorum tabiki oncelik emniyet.Lastiklerimin dişleri oldukca yeni gozukuyor fakat dediginiz gibi yilini veya kac km kullanildigini bilmiyorum en kisa vakitte bir lastikciye gidecegim motor ustam bu kisi atlat disleri iyi durumda diyor fakat virajda arkayi direk koyveriyor normal kalkista bile fazla gaza yuklenince pati yapiyor lastik uzerinde 35 yaziyor sizce kac psi basmaliyim araba yaklasik 2.5 ton ön ve arka aynimi olmali?.Daha sonra jant icin vakit buldugumda bir balans kontrolu yaptiracagim dediginiz gibi malum haftanin 6 gunu calisinca ustalari yakalamak zor oluyor.Malesef isini duzgun hakki ile yapan insan bulmak zor genelde bastansavma yapiliyor dolayisi ilr akilda hep soru isareti kaliyor yardimlariniz icin cok tesekkur ederim tekrar saygilarimla

MT lastik asfaltta ses yapar ancak,yol tutuşu çok zayıf değildir millet dünya turuna çıkıyor bu lastikler ile. Sizin sorununuz yükseltme ile alakalı,araç basmıyor anlaşılan yere. Rot-balansçı anlamaz offroadda uzman usta test sürüşü yapması buna göre çözüm araması lazım.

Merhabalar 1997 5.7 LT Tahoe sport sahibiyim aracı geçen şubat ayında aldım lastikleri 33-12.5 MT sorunum şu 100km sonrası aracta bir kontrolsüzlük hissi yaşıyorum sizce lastiktenmidir bu problem kullanan 3 5 kişiye sordum fakat ikna edici bir sonuca varamadım sizce MT yerine AT lastik koysam gerçekten farkedermi araştırdıgım kadari ile AT kadar olmasada MT lastikler asfaltta olumlu sonuç veriyormuş amacım offroadda kullanmak değil daha çok asfalt yolda.Internetten biraz araştırdım bazı kişiler lastik değişim yaptıklarını fakat sonuç alamadıklarını soylemiş jantı değiştirince problem ortadan kalkmış deniyor sanırım jantı yamukmuş biraz aklıma takılan sorular arasında buda mevcut jantım yamuksa nasıl anlarım rot 3 4 kere yaptırdım aldıgımdan beri en son 2 hafta once yaptırdım sonuç aynı arabaya takoz koymuşlardı söktürdüm orjinal yükseklik seviyesine getirdim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
Merhaba. Aynı sorunu bende yaşıyorum. Kullandığım lastik ebatı sizinkiyle aynı ve MT. Satın aldığım yer de dahil gezdiğim birkaç lastikçi bu lastiklerin balans tutmayacağını, bir süre sonra tekrar bu titremenin yaşanacağını söyledi. Her ne kadar sebep açıklayamasalar da kanaatim lastik diş derinliğinin fazla olması, tırtıklı ve etli olmasının balans cihazlarında istikrarsız sonuçlar vermesi. Belki lastik markasına göre farkediyordur ama radial ve dört mevsim lastikler MT ye göre hem daha düzgün yüzeye sahip hem de çap bakımından daha düşük. Bu durum da 100 km ve üzeri süratlerde oluşacak merkezkaç kuvvetinin dengelenmesini zorlaştırmakta. Ben sorunu 105-110 km arası yaşamaktayım ancak arkadaşım radial tip lastikle 100 mili sarsıntısız görmekte. Diğer ebat ve tipteki lastikleri kullanan arkadaşlarda tecrübelerini paylaşırsa memnun olurum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri