T3 Westfalia ile Avrupa Gezimiz...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ALP_ER_TUNGA Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 421
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 103,885
Ynt: T3 Westfalia ile Avrupa Gezimiz...

Tahlil Sonuçlarımın iyi cıktığı bu mutlu günümde beni bir kez daha mutlu eden ALPER VE BENGİ Çiftine sonsuzzzzz sevgi ve saygılarımla. Sizleri hiç ama hiç unutmucam dostlar. Tunay

Etiketler

TUGAY58' Alıntı:
Tahlil Sonuçlarımın iyi cıktığı bu mutlu günümde beni bir kez daha mutlu eden ALPER VE BENGİ Çiftine sonsuzzzzz sevgi ve saygılarımla. Sizleri hiç ama hiç unutmucam dostlar. Tunay
çok ama çok güzel bir haber bu.biz de çok mutlu olduk..Alper ve Bengi çifti olarak dualarımız hep sizinle.Allah neşenizi,mutluluğunuzu,yaşama enerjinizi hiç bir zaman eksik etmesin.
sevgiler saygılar bizden.

Fotoğraflar

P1230415

P1230418

P1230417

Munih'te bulunduk . Sadece Tierpark hayvanat bahçesini ve merkezde birkaç ana caddeyi gezdik. Özellikle Deutsche museum'umu görülmesi gerekenler arasına not ettim. Paylaşımlarınızla öncelikle ilgilenmediğim Münih'e merak uyandırdınız.
Alman aile ile geçirdiğiniz zaman dilimi de çok özel ve güzel. Rahmetli anneannemde Polonyalı olduğu için ayrıca ilgilendim. Bir de büyük karavanlarını merak ettim. Onu ne amaçla almışlar. Kullanıyorlarmıymış?
Keyifle devam eden güzel yazı diziniz için teşekkürler .

Ebru Yetim' Alıntı:
Munih'te bulunduk . Sadece Tierpark hayvanat bahçesini ve merkezde birkaç ana caddeyi gezdik. Özellikle Deutsche museum'umu görülmesi gerekenler arasına not ettim. Paylaşımlarınızla öncelikle ilgilenmediğim Münih'e merak uyandırdınız.
Alman aile ile geçirdiğiniz zaman dilimi de çok özel ve güzel. Rahmetli anneannemde Polonyalı olduğu için ayrıca ilgilendim. Bir de büyük karavanlarını merak ettim. Onu ne amaçla almışlar. Kullanıyorlarmıymış?
Keyifle devam eden güzel yazı diziniz için teşekkürler .
ilginiz için biz teşekkür ederiz Ebru Hanım.Deutsche museum çocuklar ,öğrenciler ve bilime meraklı herkes için adeta bir cennet.özenle hazırlanmışbir müze.biz çok keyif aldık dolaşırken.
Alman aile ,bizim büyük şehirlerimizde unutulmaya yüz tutmuş ama köylerimizde hiç bir zaman unutulmamasını dilediğim bir misafirperverlik ve sıcakkanlılıkla karşıladı bizi.hatta döndükten sonra onlarla yazıştık ve bizi evlerine tekrar davet ettiler:smiley:
Büyük karavanlarını da kullanıyorlarmış ,çocuklarına vermişlerdi tatile gitmeleri için.onu görmek kısmet olmadı.
sevgiler.

Bengi hanım,
Acaba dedim , bu Alman ailenin Türk arkadaş ya da komşusu mu varki diye düşündüm. Zira ülke özellikleri olarak bizim kadar misafirperver yok diye düşürüm ve dinlediklerimde bunu doğrular niteliktedir. İster istemez böyle istisnalar olunca daha bir merak uyandırıyor. Meraklanan olduğum gibi zaman zaman merak uyandıranda olduğum için bunu olağan olarak kabul ediyorum ve bana dair bir suruları varsa mümkün olduğunca açıklamaya çalışıyorum. Kavala'da Pantelis ve ailesinin dikkatini çektiğimiz ve dinden politikaya sohbet ettiğimiz gibi...
Sevgilerimle...

Ebru Hanım,Aslında biz de merak ettik ve sorduk Türk arkadaşlarının olup olmadığını,yokmuş.Ama daha önce Kapadokya ve İstanbul'da bulunmuşlar.Oradan bir sempati var.Misafirperverlik konusunda hemfikirim.Bana sorarsanız bu aile gerçekten istisna (en azından Avrupa ülkelerinde oldukça azınlıkta)
Tanıştığımız ve evimizde misafir ettiğimiz 3 Alman aile oldu,bir çift, evinizde hırsızlık yapıp gece kaçmayacağımızdan nasıl emin olup bizi evinize alıyorsunuz dedi,diğer bir çift ise biz kuzenimizin evine gitmeden önce bile günler öncesinden haber verip sadece bir kaç saat evlerinde kalıyoruz,siz ise bizi 1 haftadır evinizde ağırlıyorsunuz diyerek şaşkınlıklarını dile getirdiler.biz de aynen sizin yaptığınız gibi Türklerle ilgili ilginç hatta bazen çok saçma sorularını sabırla cevaplayıp kültürümüzü doğru bir şekilde aktarmaya çalışıyoruz.

Alper bey gerçekten çok güzel bir gezi olmuş... Dün okumaya başladığım yazınızı bugün bitirebildim. :smiley: Bende sizin planınıza benzer bir gezi yapmak istiyorum. Sizden öğrenmek istediğim konu ise LPG ile ilgili yazınızda bahsetmişsiniz dolum yeri sadece Almanya da farklı. Peki Almanya da LPG alırken sadece mevcut olan dolum yerine ilave adaptörmü taktınız. Bu adaptörü nereden temin ettiniz. Son olarak Yolculuğa çıkmadan önce Türkiye de LPG ile ilgili ekstra bir şey yaptırmak gerekiyormu?

Coz' Alıntı:
Alper bey gerçekten çok güzel bir gezi olmuş... Dün okumaya başladığım yazınızı bugün bitirebildim. :smiley: Bende sizin planınıza benzer bir gezi yapmak istiyorum. Sizden öğrenmek istediğim konu ise LPG ile ilgili yazınızda bahsetmişsiniz dolum yeri sadece Almanya da farklı. Peki Almanya da LPG alırken sadece mevcut olan dolum yerine ilave adaptörmü taktınız. Bu adaptörü nereden temin ettiniz. Son olarak Yolculuğa çıkmadan önce Türkiye de LPG ile ilgili ekstra bir şey yaptırmak gerekiyormu?

Vakit sıkıntısı nedeniyle yazımızda yavaş gidiyoruz, notları toparladıkça yazımıza devam edeceğiz.

Aracımın LPG dolum ağzına Petrol istasyonunda bulunan adaptörü bağlayıp gaz dolumunu gerçekleştirdiler. İstasyondaki görevli takım çantası gibi bir çanta çıkardı birçok farklı adaptör vardı ellerinde, öncesinde almanıza gerek olmadığını düşünüyorum.

Türkiye'den çıkarken LPG ile ilgili yapmanız gereken bir prosedür yok. Size tavsiyem Bulgaristan'dan LPG almanız yönünde olacak, çünkü en ucuz gaz Bulgaristan da. Romanya'dan geçecekseniz Bükreş, Braşov civarında GPL (Romanya ve İtalya'da LPG'ye verilen isim) istasyonları yaygın fakat Romanya'dan Macaristana geçerken GPL dolum istasyonları seyrekleşiyor. Macaristan'da LPG pek yaygın değil, yinede Macaristan'dan Slovakya'ya geçerken istasyon bulmuştum, en pahalı gazı buradan aldım. Avusturya'da LPG anlamında sıkıntılı... Yunanistan'da da LPG yeni yeni yaygınlaşıyor, istasyon gördüğünüz yerde deponuzu doldurmanızı tavsiye ederim. Bu belirttiğim ülkeler dışında LPG konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Aracınız benzin'de çalışıyorsa zaten problem olmayacaktır.

ALP_ER_TUNGA' Alıntı:
Kamp alanından İsar Nehri’ni takip ederek şehir merkezine ulaşacağımızı söylemişlerdi.Yeşil ormanlık bölgelerden bisiklet sürerek dedikleri gibi Deutsche Museum’a ulaşıyoruz.Burası dünyanın en büyük bilim ve teknoloji müzesi.Neredeyse bütün bilim dallarının gelişimini adım adım gösteren biz müze.Eğitici ve bilgilendirici.Özellikle meraklı çocuklar veya teknik bilimler okuyan öğrencilerin ziyaret etmesi çok faydalı olur diye düşünüyoruz.
İki kişi giriş için 17 euro ödüyoruz.
Burada 4 saate yakın zaman geçiriyoruz.
Müze çok hoşuma gitti. :smiley:
İlk fırsatta uğrarım herhalde. ;)

Aylar sonra siteye girebildiğim için anca okuyabildim gezinizi. Mükkemmel notlar için teşekkürler. Çok güzel bir gezi olmuş bellii :smiley:

ALP_ER_TUNGA' Alıntı:
Şnitzel yemeden dönmek olmaz diyerek Türk arkadaşların önerisiyle bir yerde şnitzel yiyoruz. Ancak burası Türklerin işlettiği bir yer.Dolayısıyla pek bir özelliğini ve güzelliğini göremiyoruz şnitzelin.Sadece porsiyonlar rahat 2 kişiyi doyuracak cinsten.

Gidilen yerlerde ne yenir ne içilir , bilgilendirdiğiniz için teşekkürler .Aslında en güzeli kendimizin pişirdikleri oluyor her zaman ama dışarıda gezerkende yemek icab ediyor .Bu açıdanda bilgi önemli .
Arkadaşımım Gezenyer (Gezen- Yer)adlı bir sitesi var .Sitenin adı burayıda çağrıştırdığı için hoşuma gidiyor .Gittiği yerde yediklerini anlatıyor .Televizyonda izlediğimiz bir sürü yemek programının blog versiyonu .Aslında böyle siteleri de takip etmek lazım diye düşünüyorum

Sevgili Alper kardeşim, 3 gündür sindire sindire tüm yazılarınızı,gezi anılarınızı okudum, resimleri eşimle beraber tek tek inceledik.
Tek kelimeyle bravo. İnanın bizde sizinle geziyormuş gibi olduk, anlatımınız mükemmel. Bende yeni emekli olan birisi olarak hep kendi taşıtımla Yurt dışına çıkıp sindire sindire eşim ve çocuğumla gezmek istemişizdir. Ama biraz cesaretsizlik, biraz yol yöntem bilmemek bizi korkutmuşdur.
Ama inanın sizin yazınızdan sonra bayağı cesaretlendik. İnşallah okullar tatile girdiğinde tüm cesaretimizi toplayıp Yurt dışına çıkmak en öncelikli hedeflerimizden biri. Bu arada Forumda yurtdışına çıkan arkadaşların anlattığı tüm bilgileri kendim bir ajandaya not alıyor ve bunlardan önemli ip uçları çıkartıyorum. Sizinde anlattıklarınız çok faydalı oldu.
Tekrar tüm izlenimleriniz için teşekkürler, İnşallah bir gezide buluşmak dileğiyle..
Selamlar,sevgiler. Güzel İzmirimiz'e de bekleriz.

ALP_ER_TUNGA' Alıntı:
Braşov’u biraz daha dolaştıktan sonra hedefimizi Bran Castle olarak belirliyoruz.Yani III.Vlad’in (Kont Drakula olarak da bilinen,romanlara ve filmlere de ilham veren şahsın kalesine.Bram Stoker’ın Drakula karakterini yaratırken Voyvoda III. Vlad’den etkilendiği biliniyor.III.Vlad de düşmanlarını (özellikle esir aldığı Osmanlı askerlerini) kazıklara çakarak işkenceyle öldürmesiyle tarihe geçmiş.

frankfurt-romantik yol- garda - venedik yolculugumuza cikmadan once okuyamamistim gezi notlarınızı tam bugün başladım tesadüfe bakın ki 8 kasım 1847 Bram Stoker'ın doğumgünü :smiley:
Paylaşımınız için teşekkür ediyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR