Süperpoze Tüfek (Over & Under Shotgun) Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hyena Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 44,502

Hangi Tip Tüfek Kullanıyorsunuz?

• Süperpoze (Over&Under)

Kullanılan: 25 59.5%
  • Pompalı (Pump Action)

Kullanılan: 4 9.5%
  • Yarı Otomatik (Semi Auto)

Kullanılan: 5 11.9%
  • Çifte (Side By Side)

Kullanılan: 5 11.9%
  • Tek Kırma

Kullanılan: 1 2.4%
  • Yivli

Kullanılan: 2 4.8%

• Kullanılan toplam oy
    42

hyena

World Is Yours
Yer
Ankara
Arkadaşlar merhaba, süperpoze tüfek almayı düşünüyorum fiyat-performans açısından uygun bir model önerebilirmisiniz, aslında çift tetik bir poze almayı düşünüyorum, fiyatları biraz daha uygun oluyor.

Bir de tüfeğin alüminyum kasa olmasının bir dezavantajı var mı? alüminyum kasa tüfek ile yüksek gramajlı fişekler atılması sorun yaratır mı?

Av için değil de hobi amaçlı kullanacağım, bu yüzden sabit şoklu mu yoksa değiştirilebilir mobil şoklu mu tercih etmeliyim, namlu boyu ve fişek yatağı şeçimi nasıl olmalı bana önerilen genelde 76 fişek yatağı 71 namlu boyu oluyor, ayrıca ejektör şart değil.

Ben aşağıdaki modelleri düşünüyodum,

Huğlu 104 A modeli (bildiğiniz gibi çift tetik)
Yıldız SPZ M, SPZ 71 vb modelleri (tek tetik)
Akkar Churchill Superpoze

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılar...

Etiketler

Ynt: Süperpoze Tüfek (Over & Under Shotgun) Seçimi

bende bir zamanlar tek çift tetik arasında kalmıştım.alacağın tüfekte selektör olması işine yarayacaktır öncelikle alacağın tüfeği hobi olarak skeet/trap atışlarında mı yoksa avda mı kullanacaksın eğer av için düşünüyorsan ne tür avlar yapacaksın senin için sakıncası yoksa kullanım amacına göre belirleyelim ;)

bluehunter' Alıntı:
hobi amaçlıysa neden otomatik yada pompalı almıyorsunuz?

Aslında ilk olarak pompalı düşünüyordum hatta bununla ilgili konu bile açtım, sitedeki değerli arkadaşlarımızın da önerileri doğrultusunda tüfeği de belirledim, ama bir avcı dostum beni vazgeçirdi , aslında onun süperpoze tüfeğini incelememle birlikte fikrim de değişti, pompalı artık ikinci bir tüfek olarak almayı düşünebilirim. Saygılar

kumruhuseyin' Alıntı:
bende bir zamanlar tek çift tetik arasında kalmıştım.alacağın tüfekte selektör olması işine yarayacaktır öncelikle alacağın tüfeği hobi olarak skeet/trap atışlarında mı yoksa avda mı kullanacaksın eğer av için düşünüyorsan ne tür avlar yapacaksın senin için sakıncası yoksa kullanım amacına göre belirleyelim ;)

Hobi amaçlı kullanacağım, trap/skeet atışları Ankara'da poligon olmayışı nedeniyle biraz zor gibi, katılıyorum selektör kesinlikle şart, (hobi amaçlı şart olmasa da avcılar için kesinlikle şart) şu anda çift tetik daha bir ağır basıyor. zaten selektörsüz bir tek tetik almaktansa çift tetik daha doğru bi seçim olur.
Saygılar...

huğlu gerçekten çok kaliteli işçilikte bir alettir yıldız'da aşağı kalmaz ama tavsiyem huğlu'dan yana.71 cm mobil şoklu 76 mm fişek yatağı olan bir tüfek her avcı için ne kadar ideal bir örnek teşkil ediyorsa senin içinde o kadar ideal olacaktır.8-10 mm ara soğutmalı bantlı namlu tercih etmen nişan almanda fayda sağlayacaktır.
kalibre olarak ne düşünüyorsun ?

kalibre olarak 12 GA düşünüyorum, sanırım en yaygın olan da 12 GA 3" Magnum yataklı olanlar,

bildiğim kadarıyla huğlu 104a da çelik kasa kullanılıyor, yıldız da alüminyum kasalı modeller var, alüminyum kasa olunca bana daha bi dayanıksızmış gibi geliyor ama avcılar hafif olması bakımından alüminyum kasayı tercih ediyor olabilirler, sanırım avcı arkadaşlarımız bu konuya daha bir açıklık getirirler.
Saygılar...

geçenlerde torunun 20 kalibre tek tetik bir pozesini aldım selektörlü ancak enjektörsüz.aldığımda biraz tereddüt ederek aldım ama bana geldiğinde en doğru kararı verdiğimi anladım.nişan alması fişek yakması işçiliği fiyatı gerçekten çok iyi.ama bana gelen tüfek yurtdışı için üretilen bir tüfekti onuda ,ayrıca belirtmek lazım

Torunu inceleme fırsatım olmadı ama çoğu arkadaşım torunu ve üzümlü markalarını önerdi, fiyat-performans açısından gayet başarılı tüfeklermiş, karar vermeden önce onlarıda birinci elden incelemem gerekecek herhalde, zaten ejektör o kadar önemli değil,(işin artistliği gibi geliyor bana) artı masraf katıyor sadece.
Saygılar...

hyena' Alıntı:
Torunu inceleme fırsatım olmadı ama çoğu arkadaşım torunu ve üzümlü markalarını önerdi, fiyat-performans açısından gayet başarılı tüfeklermiş, karar vermeden önce onlarıda birinci elden incelemem gerekecek herhalde, zaten ejektör o kadar önemli değil,(işin artistliği gibi geliyor bana) artı masraf katıyor sadece.
Saygılar...
bir av tüfeği ne kadar sade ve ayrıntısızsa o kadar mukavemetli olur.ne kadar çok ayrıntı o kadar çok problem demektir.12 ga en çok tercih edilen kalibredir en fazla saçmaya sahip olduğu için isabet oranı daha çoktur.
reklam yapmış gibi olmasın ama
www.avcilarmekani.com
sitesine girip çok güzel bilgilere ulaşabilirsin.yılların avcılık deneyimine sahip kişiler her soruna cevap verecektir.

kumruhuseyin' Alıntı:
bir av tüfeği ne kadar sade ve ayrıntısızsa o kadar mukavemetli olur.ne kadar çok ayrıntı o kadar çok problem demektir.12 ga en çok tercih edilen kalibredir en fazla saçmaya sahip olduğu için isabet oranı daha çoktur.
reklam yapmış gibi olmasın ama
www.avcilarmekani.com
sitesine girip çok güzel bilgilere ulaşabilirsin.yılların avcılık deneyimine sahip kişiler her soruna cevap verecektir.

Katılıyorum, bende bu yüzden çift tetik düşünüyorum, mekanizması basit olsun, her çeşit fişeği atabilsin benim için yeterli,

site için teşekkürler, bu ve benzeri avcılık ve tüfek ile ilgili forum sitelerini inceliyorum, gezenbilir de de deneyimli avcı ve trap/skeet ile ilgilnen arkadaşlarımız var sanırım onlarda yardımcı olacaklardır.
Saygılar...

Hüseyin bey avcılarmekanı adlı sitede resmen Türkçemiz katlediliyor ayrıca site birkaç kişinin tekeline girmiş burası gibi bilgi paylaşımından çok resmen birkaç kişinin birbiriyle olan geyik muhabbeti var.

bir öneri olarak sunmuştum o siteyi burada da tecrübeli avcılıkla trap/skeet ile ilgilenen arkadaşlarımız abilerimiz var.
bende üç adet av tüfeği var.
1) interpress 7+1 oto.71 cm 76mm mobil şoklu bantlı namlu 12 ga
2) huğlu 104a süper poze(süper poze sadece türkçede kullanılan bir ifade diye biliyorum) 71 cm 76 mm mobil şoklu bantlı magnum namlu 12 ga.
3) çelik huğlu 71 cm 81 mm bantlı silindir şoklu magnum namlu 36 ga tek kırma.
hepsindende memnunum ama pozemle aramızda duygusal bir bağ vardır.4 senedir kullanıyorum ateşlemedeği olmadı en ufak arıza yapmadı.

Huğlu 104a ve Çifsan'ı dün inceleme fırsatı buldum, huğlu biraz pahalı geldi, çifsan'ın fiyatı diğer pozelere göre çok uygun hem de gayet sağlam görünüyor, ikiside çift tetik, yalnız aralarında yarıya yakın fiyat farkı var. Neyseki seçenekleri yarıya kadar indirebildim 104a ve çifsan arasında gidim geliyorum. çifsan'ı kullanan arkadaşlarımız varsa yorumlarını bekliyorum.
Saygılar...

çifsan kullanan arkadaşlarım var tüfekten memnunlar ama biraz ağır olduğunu söylüyorlar.ağırlığı dışında gayet başarılı bir alet diyorlar.

20 yılı geçti üzümlünün çiftesi, huğulununda süperpozesi, İtalyan baretta otomatiği.
Çifte ele çok güzel geliyor hedef içinde birebir tabi alıştıktan sonra tek kırma yada otomatik farketmez.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,072
Kaydolan Son Üyemiz
egedeba

Çevrimiçi üyeler

Geri