Sulu Webasto ile Isınma ve Sıcak Su İhtiyacının Karşılanması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,628
Ynt: Sulu Webasto ile Isınma ve Sıcak Su İhtiyacının Karşılanması

Bu işin bir de kışı var. Motor çalışmadığı anda, soğuk bir ortamdaysanız borulardaki su donar ve boruları patlatır. Hepsini izole ederseniz bu kez de egzostu soğutamazsınız.

Etiketler

bu başlığı okudunuzmu?
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=61465.0

En az 10 defa okudum, önce araç K110, işlemesi kolay, sonra teferruatı gördünmü, bu teferruat artı işcilik toplamında daxom hermetik şofben satıyorlar zaten, bir önceki mesajda yazdığım gibi, amaç para deyil sadece hırs ise tabiki olur...

Merhaba. Foruma ilk mesajımı bu konuyla atıyorum.

Mevcut ısınan bir sistemle sıcak su elde etme yöntemi için farklı fikirler ortaya çıkmış. Çeşitli denemeler de yapılmış. Ben de şöyle bir öneride bulunmak istiyorum. Belki beyin fırtınasına bir katkım olur.

Denizcilik sektöründe, özellikle de yelkenli teknelerde kullanılan kazan (boiler) sistemi bir çözüm olabilir. Boiler, teknenin motoru çalışırken motor soğutma devresindeki suyla, ihtiyacınız olan sıcak suyu ısıtıyor. Motor çalışmadığı zamanlarda (genelde marinada olma durumunda) 220V ile çalışıp ısıtabiliyor.

Teknede bu sistemin işleyişini kolaylaştıran şey, zaten tekne motorunun suyla soğutuluyor olması ve motoru soğuttuğunuz suyu devir daime katmadan tekrar denize atıyor olmanızdır. Kara araçlarında motorun soğutma suyunu kazanda kullanıp tekrar devreye sokmak için biraz kontrol altında deneme yapmak gerekir diye düşünüyorum. Sonuçta motorun çalışma sıcaklıklarına yanlış müdahale edilebilir, hararete yol açabilir.

Ayrıca, sistemin hazır alınması gibi durumda ürünün deniz için (marine) olmasından dolayı fiyatlar karadaki ürünlere göre x3, x5 olarak karşınıza çıkabilir :-X

marine boiler, yacht boiler yazarak arama yapabilirsiniz. Yerli tekne malzeme satan sitelerde ürünlere bakabilirsiniz.

Selamlar.
Konuya biraz geç dahil oluyorum.
Gezenbilir karavan konularını genelde ziyaretçi olarak okudum. Sebebi ise henüz kendi karavanımın olmayışı.
Uzun zamandır kendi karavanımı yapmak için siteyi takipteyim ve maddi anlamda fırsat kovalıyorum.
Belki bana da kısmet olur diye plan projeler çizip duruyorum.
Bu da onlardan birisi. Çorum kaloriferinden esinlenerek çizmiştim bu taslağı.
Uygulaması nasıl olur, verimli olur mu bilmem ama ilgililere gezenbilir deyimiyle zihni sinir fikirlere kapı olabilir.

Karavan scak su

Karavan da en az suyla , sadece duş yapılır baş yıkanır , bu nedenle ben piknik tüpünde su ısıtıp , 50 lik depoya doldurup , ılık suyla duş alıyorum , karavan da hamam yapar gibi yıkanmak mümkün değil . Haftada bir gün kamp alanına girip , hamam yapar gibi orda yıkanabilirsiniz , hiç duşu olmayan karavanlarda var .

Ekli dosyayı görüntüle 510144[/QUOTE]
Selamlar.
Gezenbilir karavan konularını genelde ziyaretçi olarak okudum. Sebebi ise henüz kendi karavanımın olmayışı.
Uzun zamandır kendi karavanımı yapmak için siteyi takipteyim ve maddi anlamda fırsat kovalıyorum.
Uygulaması nasıl olur, verimli olur mu bilmem ama ilgililere gezenbilir deyimiyle zihni sinir fikirlere kapı olabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 510144

zihni sinir türü proceleri severim :smiley: palmiye mahallesindeyim , yakınlardaysan proceleri tartışabiliriz:smiley: selamlar.

Selamlar.

Ekli dosyayı görüntüle 510144

Güzel fikir ama sıcak su çıkışını termostatdan önce almalısınız. Çünkü rölantide termostatın açması zordur, açsa bile sizin soğuk su devreye girdiği anda geri kapatır ve su ısınmaz.
Termostatdan önce aldığınızda da motorunuz optimum çalışma sıcaklığına çıkamaz.
Birde motorun soğutma sistemine müdahale çok riskli bir iş, araya gireceğiniz her hortum her kelepçe riski katlar.

En temizi 12v rezistansı direkt ana depoya atın.

Güzel fikir ama sıcak su çıkışını termostatdan önce almalısınız. Çünkü rölantide termostatın açması zordur, açsa bile sizin soğuk su devreye girdiği anda geri kapatır ve su ısınmaz.
Termostatdan önce aldığınızda da motorunuz optimum çalışma sıcaklığına çıkamaz.
Birde motorun soğutma sistemine müdahale çok riskli bir iş, araya gireceğiniz her hortum her kelepçe riski katlar.

En temizi 12v rezistansı direkt ana depoya atın.
Sistemde sorun yok. Termostat sadece kontak çıkışlı. Su için yeri önemsiz. Sadece devir daim pompası na start stop veriyor.

Motor devresinden bağlantı yapılması sorun olabilir ama iyi bir montaj ve doğru malzeme ile yapılırsa sisteme zarar vereceğini düşünmüyorum. Fan termiği motor ısısına göre çalışıyor zaten. Sadece kışın motor suyu geç ısınır eğer kullanım sıcak suyu ile aynı anda kullanılırsa.

12 V rezistans diyelim ki 25 A olsa, çok uzun sürede ısıtır. Daha büyük rezistans ise riskli.

İyi bir montaj ile bu sistem çalışır. Ama, kamp alanı gibi durulan zamanda araç yakıt tüketimi çok olur. Araç hareket halinde iken tüketime etkisi ihmal edilebilir düzeyde olur.

Bence Truma kombi ile hem ısıtma hem de sıcak su elde etmek daha güvenli işletme maliyeti açısından daha ekonomik. Evet, alırken pahalı tabi.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

.
Karavanda sistem çözümleri karavanın yapısı gereği kaçınılmaz olarak küçük, basit ve tüketim odaklı olma durumunda.
Akılcı bir tüketimi hedeflemeyen çözümler ise çoğunlukla kendi kendileriyle uğraşmakta hatta bazen amaçlarını gereksiz aşmaktalar.

Yani başlık genel olarak sıcak su kazanımı açısından;
karavanda endüstrinin sunduğu çözümlere alternatif ararken,
* ne için ve ne kadar suya gereksinimiz var ? ile
* daha da etken başka alternatifler var mı ?
sorularını baştan atlayarak iki temel yanlış yapmakta ve sonuçta kendisiyle uğraşmakta, sadece takıldığı yolda çözüm aramakta.

Peki,
* karavanda banyo ve bulaşık için ne kadar sıcak suya gereksinimiz var ?
Çoğumuz bulaşıklarımız için bir litre kaynamış suyun yettiğini zaten görsek de ayni hacmın yaklaşık iki litre suyu aşlayarak bir kişinin duşuna imkan sağladığı ise sanırım yine çoğumuz tarafından tecrübe edilmemiş olmalı ?
Aslında şüphesi olanlar için denemesi ise ne zor, ne de masraf gerektirmekte !
Kısaca, sonuçta gereksinime aklı yatanlar için, çözümün çıkış noktası bu hacım değeri olmalı.

* Küçük, basit ama yeterli ve etken böyle bir yöntem için ise ocak ve plastik şişelerimizin zaten elimizin altında olduğu düşünülürse, tek sorun kapaklarına birkaç delik açmak olmalı ? Eh bu da ateşe tutulacak bir çiviye bakar..

Umarım Süleyman bey hariç başlığa yazanlar, konuya çomak soktuğum için gücenmez ? Aslında çoğu terk-i forum etmiş durumda.
Yine de benimkinin daha kolay ve ayakları yere basan bir çözüm olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Bir litre su, gaz ile sadece iki-üç dakika civarında kaynatılabiliyor.
Yukarıdaki sistemi kurmak için toplamda verilen zamanla, birkaç ton su ısıtılabileceğinden ise kesinlikle eminim.. 😋

Son düzenleme:

.
Karavanda sistem çözümleri karavanın yapısı gereği kaçınılmaz olarak küçük, basit ve tüketim odaklı olma durumunda.
Akılcı bir tüketimi hedeflemeyen çözümler ise çoğunlukla kendi kendileriyle uğraşmakta hatta bazen amaçlarını gereksiz aşmaktalar.

Yani başlık genel olarak sıcak su kazanımı açısından;
karavanda endüstrinin sunduğu çözümlere alternatif ararken,
* ne için ve ne kadar suya gereksinimiz var ? ile
* daha da etken başka alternatifler var mı ?
sorularını baştan atlayarak iki temel yanlış yapmakta ve sonuçta kendisiyle uğraşmakta, sadece takıldığı yolda çözüm aramakta.

Peki,
* karavanda banyo ve bulaşık için ne kadar sıcak suya gereksinimiz var ?
Çoğumuz bulaşıklarımız için bir litre kaynamış suyun yettiğini zaten görsek de ayni hacmın yaklaşık iki litre suyu aşlayarak bir kişinin duşuna imkan sağladığı ise sanırım yine çoğumuz tarafından tecrübe edilmemiş olmalı ?
Aslında şüphesi olanlar için denemesi ise ne zor, ne de masraf gerektirmekte !
Kısaca, sonuçta gereksinime aklı yatanlar için, çözümün çıkış noktası bu hacım değeri olmalı.

* Küçük, basit ama yeterli ve etken böyle bir yöntem için ise ocak ve plastik şişelerimizin zaten elimizin altında olduğu düşünülürse, tek sorun kapaklarına birkaç delik açmak olmalı ? Eh bu da ateşe tutulacak bir çiviye bakar..

Umarım Süleyman bey hariç başlığa yazanlar, konuya çomak soktuğum için gücenmez ? Aslında çoğu terk-i forum etmiş durumda.
Yine de benimkinin daha kolay ve ayakları yere basan bir çözüm olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Bir litre su, gaz ile sadece iki-üç dakika civarında kaynatılabiliyor.
Yukarıdaki sistemi kurmak için toplamda verilen zamanla, birkaç ton su ısıtılabileceğinden ise kesinlikle eminim.. 😋
Öncelikle herkese merhabalar, çaylak bir karavancı olarak ilk mesajımı size yazıyorum :smiley:
Genel anlamda düz mantıkla doğru bir düşünceniz var bu konu hakkında ancak bu sanırım biraz da "geliştirme" hevesi ile yapılan şeyler bence. Zira kış kamplarından sabah sıcak su ile güne başlamak kimsenin hayır demeyeceği bir şey olsa gerek. Bu konu ile alakalı şöyle bir video buldum. Bana pratikmiş gibi bir fikir verse de hangi malzemelerle ne yaptığını anlayamadım pek.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=qaYJe3KhOKE

Son düzenleme:

Konu direkt olarak sulu webasto sistemleri ile başladığından bu ürünle ilgili benimde bazı düşüncelerim var.

Eğer mümkün olursa eberspacher d5WS sistemi karavanımda sıcak su ve ortam ısıtma için kullanmayı düşünüyorum.

Bu cihaz ciddi anlamda hızlı bir biçimde su ısıtması yapabiliyor.

Yapılan testlerde yaklaşık 30 lt suyu (15derece) 4-5 dk da 60 derece üstüne çıkarıyor.

Öyle ki yurtdışında bazı yerlerde kombi olarak kullananlar bile mevcut.

Basıncı uygun pompalarla 6-7 adet kalorifer peteğini beslediğini gördüm.

Yani truma combi ve muadillerine göre çok daha etkili bir ürün bana göre.

İlk düşüncem, bazı arkadaşlar hatırlar, sıcak suyu kapalı devre dolaştırarak karavan altında yerden ısıtma uygulaması şeklindeydi.

Fakat, zeminden ısıtma işi uzun süreli konaklamalar için daha kullanışlı olacaktı.

Bu nedenle bu fikirden vazgeçip, işi ısı esanjörü ile halletmeyi düşünüyorum.

Şu görselde ki esanjörü Türkiye'de bulamadım. Sanırım İngiltere'den sipariş edeceğim.

1

2

Konu direkt olarak sulu webasto sistemleri ile başladığından bu ürünle ilgili benimde bazı düşüncelerim var.

Eğer mümkün olursa eberspacher d5WS sistemi karavanımda sıcak su ve ortam ısıtma için kullanmayı düşünüyorum.

Bu cihaz ciddi anlamda hızlı bir biçimde su ısıtması yapabiliyor.

Yapılan testlerde yaklaşık 30 lt suyu (15derece) 4-5 dk da 60 derece üstüne çıkarıyor.

Öyle ki yurtdışında bazı yerlerde kombi olarak kullananlar bile mevcut.

Basıncı uygun pompalarla 6-7 adet kalorifer peteğini beslediğini gördüm.

Yani truma combi ve muadillerine göre çok daha etkili bir ürün bana göre.

İlk düşüncem, bazı arkadaşlar hatırlar, sıcak suyu kapalı devre dolaştırarak karavan altında yerden ısıtma uygulaması şeklindeydi.

Fakat, zeminden ısıtma işi uzun süreli konaklamalar için daha kullanışlı olacaktı.

Bu nedenle bu fikirden vazgeçip, işi ısı esanjörü ile halletmeyi düşünüyorum.

Şu görselde ki esanjörü Türkiye'de bulamadım. Sanırım İngiltere'den sipariş edeceğim.

Ekli dosyayı görüntüle 643818

Ekli dosyayı görüntüle 643820
Tak bi truma kombi geç Ramiz Dayı, En iyi çözüm en basit olandır bazen...

Yücel hocam buzdolabı 3 sistem mi, 12V kompresörlu mü ile ısıtıcı gazlı mı, mazotlu mu tartışması hiç bitmez. Ama basit iyi çözüm demeniz çoğu alanda doğru ama gerçekleştirmesi zor. E=mC² formülü gibi.

Yücel hocam orası muhakkak.

Truma combilerin fiyatı kendi karavanı için satın alanlara montaj dahil ortalama 80.000 TL civarına geliyor.

Mutfağın kapısını biraz araladığım için içerde gördüklerimden biraz bahsetmek istiyorum.

Üretici olarak bana verilen rakam her şey dahil 60.000 TL. Açıkçası üreticiye toptan olarak güzel fiyat veriyorlarmış böylece öğrenmiş oldum. Hatta bir kaç puan daha aşağı çekebilirim fiyatı.

Mesela karavana hartalın çift açılımlı olan kapısını takmayı düşünüyorum. Piyasada 22.000 TL bana verilen 13.500 TL.

8000 TL ye yerli kapıların satıldığını düşünürsek rakamlar gerçekten iyi.

Yani karavan üreticileri karavanın dışında malzemelerden de ekstra %25-30 kazanıyorlarmış.
İşin içine girince daha belirginleşti rakamlar.
Aslında bu durum bir çok sektörde böyledir ama, bu sektör biraz daha farklı gibi.

Örneğin ben ham mdf nin plakasını 1300TL ye alıyorum. Siz gitseniz size de 1300 e verirler.

Sadece şöyle bir avantajım olabiliyor ki ben genelde 100-200 adet aldığım için bana belki 1000-1100 bandında verirler. Aynı şekilde siz de gidip 100 plaka isteseniz size de aynı şekilde ıskonto ile 1000-1100 aralığında fiyat verirler. Yani alıcı olarak aramızda bir fark olmaz. Belki bana %5 ekstra bir indirim yaparlar.

Karavan malzemesi toptancıları indirimli fiyatlarda ürün satışı için vergi levhasındaki karavan imalat faaliyeti ibaresi, atölye belgeleri ve görsel fotoğrafları gibi bazı taleplerde bulunuyor.

Görüştüğüm bir kaç firmaya bu bilgileri verdiğimde indirimli fiyatlar gün yüzüne çıktı.
Açıkçası bu kadar indirim beklemiyordum.

Benim anlamadığım şey ise şu;

Kaliteli ekipmanlar üretici vasfı ile gerçekten uygun rakamlara alınabilirken neden piyasada yer alan bu karavanlarda adam akıllı donanımlar kullanılmıyor. Hayır pahalı değil ki? Neden kullanmıyorsunuz ?

Neden hep ucuz ve kalitesiz olana gidiyorsunuz. Bu biraz arz talep meselesi ama üretici bazında fiyatlar gerçekten çok iyi.

Tamam, firmaların bir çoğu merdiven altı ama, kardeşim adam sana thetford'un 600€ luk kasetli wc sini neredeyse 400€ ya veriyor. Diğer donanımlarda aynı şekilde.

Sanırım bu durum piyasada gerçek karavan üreticileri kaldığında yaygınlaşacak.

Mesela swan karavanlara bakın. Avrupa karavanlarda ne varsa kullanıyorlar. İşçilikleri de gayet iyi. Ama rakamları piyasanın çok üstünde. Belki ben de ilerde iyi bir karavan üreticisi olurum..
Açıkçası ben donanım alımından gelecek 3500€ yu da cebime indireyim diye düşünmezdim. 500€ bu ürünlerin montaj işçiliği desek 3000€ yu direkt olarak fiyata indirim olarak yansıtıp daha fazla kişiye ulaşmaya çalışırdım.

Bu 3500€ meselesi şuradan geliyor, hatırlarsanız daha önce bir donanım listesi yapmıştım.

Avrupa karavanlarda ne varsa hepsi 12.000€ tutmuştu.

Üretici hesabında 8500 € ya kadar düştü o donanımlar.

Aradaki fark 3500 €. TL olarak yaklaşık 110.000TL.

Çok ciddi rakam.

Total rakamdan 90.000TL ıskonto uygulamak piyasada yer edinmek için çok mantıklı bir hareket olurdu bence.

Maddi durumum imkan verirse bu şekilde ilerleyeceğim.

Baktım thetfordun 3 sistem buzdolabı olmuyor, yine tutupta 220v regal buzdolabını koymam. (Karavan şartlarına uygun olmadığı için) Giderim 12v berhimi karavan buzdolabı kullanırım.

Neyse Yücel hocam ilerde bu konuları daha uzun uzadıya konuşuruz zaten 🙂

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri