Sulu Webasto ile Isınma ve Sıcak Su İhtiyacının Karşılanması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,661

atiladi

Zirve
Yer
İstanbul
Sulu webasto ile karavanda ısınma ve sıcak su ihtiyacının karşılanabileceğini düşündüğüm bir proje, proje hakkındaki fikirleriniz nedir acaba.??

Sulu Webasto Tasarm 3

Etiketler
Ynt: Sulu Webasto ile Isınma ve Sıcak Su İhtiyacının Karşılanması

cizimde webastonun devirdaim suyu ile celik kazandaki su karisiyormus gibi gorunuyor. webastoda isinan su celik su deposunun icindeki bir esanjor marifetiyle (boyler) suyu isitsa daha randimanli olur. boylece webasto kireclenmez.

Asıl amaç, su devirdaiminden ve çorum kalorifer fanından başka bir yerde elektrik kullanmamak, suyu boyler gibi elektrikle yeterince hızlı ısıtmak için 40 amp/saat enerjiye, 10 litre suyu 2 saatte ısıtabilmek içinse 4 amper/saat enerjiye ihtiyaç oluyor, karavanda en pahalı şey aküden enarji almak, amaç zaten varolan mazotla, webasto aracılığı ile suyu ısıtmak, kireç sorunu belirli aralıklarla karavan su deposuna katılacak katkıyla çözülebilir..

Proje ve başlık ile teknik olarak ilgisi yok ama hep ilgimi çekmiştir, sıcak kullanım suyunu araç motorunun ısısından faydalanarak elde etsek çok daha ekonomik olmaz mı? Çok daha büyük hacimli bir depoyu çok daha kısa sürede ısıtabiliriz. Teknik detayını da tam olarak bilmiyorum ama teknelerde sıcak kullanım suyu genelde motordan elde edilir.

Araç dururken bu işi nasıl yapılacak, ve araç radyatörünün antifrizli olduğunu unutuluyor, musluk be banyoda kullanılamaz, özel birbirine karışmayacak bir sistem düşünülsede, webastonun bir saatte harcayacağı yakıtla araç mororunun harcayacağı yakıt karşılaştırılabilirmi...Proje araç park halindeyken, tüm gece ısıtma veya mutfak-banyo kullanımında sıcak su elde etmek için..Durum böyle olunca başlık proje ile tam örtüşüyor, yanlış anlaşılan bir şey var ama bunu ben anlayamadım...

Atilla bey sulu vebasto kendi devridaimini kendisi sağlamıyormu, aracın soğutma suyunu ısıtırken sıvıyı dolaştırması lazım değilmi, ikinci bir devridaime niçin ihtiyaç var

Atila Abi, sistem akış şemasını tekrar tekrar inceledim. Proje işlevsel olarak çok güzel gözüksede aklıma bir soru takıldı. Webastonun daha önce sitesinde işleyişini incelemiştim. Oradaki çizimlerde webasto hep kapalı sistem olarak çalışıyordu. Sıcak su musluğunun açılmasıyla webastonun içinden belki olması gerekenden fazla su debisi geçecek.Bu su debisi ile webasto suyu yeteri kadar ısıtabilecekmi? Fazla su debisinden dolayı webasto aşırı çalışıp arızalanmasına sebep verirmi? Bunun yerine kapalı sıcak sistemin kazanı içine basit bir eşanjör gibi çalışacak bir oto radyatörü koysan. Hidrofordan çıkan su bu radyatörden geçip musluğa gitse sistem daha randımanlı çalışabilir gibi geliyor bana. Hem aynı sayıda hidrofor ve devirdaim pompasıyla. Yani fazladan 12V çekmez.

Levent, webastonun kendi devir daimini yapıp yapmadığını bende bilmiyorum, bunu sulu webastoyu tanıyanlar varsa bizede söylerlerse seviniriz, böyle bir yeteneği varsa zaten devir daime ihtiyaç kalmaz..

Hakan, dediğine katılıyorum, kullanma suyunu direkt webasto yerine sıcaksu tankından alırsak bu sorun çözülür..Tankın içine radyatör, kullanma suyunun derecesini düşürür sanıyorum, çünkü suyun suyu ısıtması biraz verimsiz görünüyor..

Eleştirilerin ve fikirlerin devamını bekliyoruz, çünkü TEK prototipte bu sefer en iyi neticeyi almak istiyoruz...

benim bildiğime göre kendi devridaimi var ve bu yüzden aracın soğutma suyunu sıcak tutarak motorun sıcak kalmasını sağlıyor, kendi devridaimi olan webasto bize duş için basınçlı su vermez, sıcak su tankındaki suyu devamlı sıcak tutar, banyo yapacağınız zaman tankdaki sıcak su ile idare etmeniz lazım, webastonun size sıcak su yetiştirmesi mümkün değil gibi

Levent, doğru düşünüyorsun, amaç webasto ile tankdaki suyu ısıtmak, sonra bir devir daimle kaloriferden geçirip ısınmak, buradada su kaybı yok..Muslukdan sıcak su almaya başlayınca depodan sıcaksu kaybı başlıyor, genel hidrafor devreye girip tankda eksilen suyu tamamlıyor, bu aradada ısı kaybı başlayınca webasto otomatik devreye girip çalışıyor...Burada bir adım daha atıp tankın içini elektrşkli termosifonlardaki gibi ikiye bölüp sıcak suyu bir hücrede soğuk giren su diğer hücreye girerse ortama giren ani soğuk sudan dolayı suyun direkt ılınmasına engel olunur, verim artar...Burada bence birtek suru işareti kalıyor, webastonun saatte kaç litre suyu kaç dereceden kaç dereceye ısıtma kapasitesi gibi bir bilgiye ulaşmak lazım, buna cevap bulunamazsa prototipi hayata geçirip denemek lazım...

Merhaba,
Birkaç ay önce kuru tip eberspacher taktırdığımda sıcak su ile ilgili bir deneme yapmıştım. Şöyle; genellikle kuru tip ısıtıcı kullanıldığı için ısıtıcının sıcak hava çıkışına ayrı bir yönlendirici takıp sıcak havayı bir otomobil kalorifer radyatörünün (kullandığım rastgele aldığım Renault 19 unki) üzerine vermeyi düşünmüştüm. Evde elektirikli ısıtıcı fan önüne radyatörü koyup denedim, su debisi az olunca sıcak su elde ettim. Radyatörün çevresine saçtan bir gövde yapıp gelen sıcak havanın tam olarak radyatörden geçmesini sağlamayı düşünüyorum. Tek problem sıcak havanın ısıtıcının kendi fanı radyatörün oluşturacağı geri basıncı yenip yenemeyeceği. Eberspacherin iç sıcaklığını fazla artırmamak lazım. Gerekirse ilave bir fan takılabilir. Bu sistemi gerektiğinde bizim ufaklığı banyo yaptırmak için kullanacağımızdan iç ortamın da ısınacak olması çok kullanışlı görünüyor. Uygulayabilirsem haberdar ederim.
Fatih DOĞANER

Truma broşüründen kopyaladığım bilgiler... Belki faydası olur.

Water tank capacity 10 or 14 litres
Water pressure up to 2,8 bar max.
Output Gas burner: 1500 watts
Gas type Liquid gas (propane/butane)
Operating pressure either 30 or 50 mbar
Gas consumption 120 g/h
Heating up time Cold water temperature 15°C
heated up to 70°C:
for 10 l: approx. 35 minutes
for 14 l: approx. 50 minutes
Voltage 12 V DC
Current consumption Heating up: 0,28 A
Standby: 0,04 A
Weight 10 l boiler: approx. 6,7 kg (empty)
14 l boiler: approx. 7,3 kg (empty)
Water connections Pressure-tight hot water hose up to
3.5 bar (Truma SBH special hose)
or rigid pipes (Ø 10 mm)
Special version Electrical heating 230 V, 450 W

Su tankı kapasitesi 10 veya 14 litre
Su basıncı 2,8 bar max.
Gaz çıkışı brülör: 1500 watt
Gaz tipi Likit gaz (propan / bütan)
Işletme basıncı ya 30 veya 50 mbar
Gaz tüketimi 120 g / h
15 ° C Soğuk su sıcaklığı süresi Isıtma
70 ° C'ye kadar ısıtılan:
10 l: yaklaşık. 35 dakika

14 l: yaklaşık. 50 dakika
Voltaj 12 V DC
Şu tüketimi Isıtma: 0,28 A
Bekleme: 0,04 A
Ağırlık 10 L kazanı: Yaklaşık. 6,7 kg (boş)
14 l kazanı: Yaklaşık. 7,3 kg (boş)
Su bağlantıları Basınç geçirmez sıcak su hortumu kadar
3,5 bar (Truma SBH özel hortum)

ya da sert boru (Ø 10 mm)
Özel sürüm ısıtma Elektrik 230 V, 450 W

Cem, bir konuda faydası oldu, 10 lt 15 derecedeki suyu 35 dakikada 70 dereceye ısıttığını anlıyoruz, su basıncı 2.8 bar max diyor ama, hala kendi kendine su devirdaimi yapıp yapmadığı henüz belli deyil...

Abiler bu iş için kendi geliştirdiğim bir projem var yazın zaten ortam ısısı yetiyor suyu ısıtmaya ihtiyaç yok,olası bir durumda havada soğuk ise benim proje devreye giriyor ve çok ucuza mal edilebiliyor şimdi size lazım olan bir kova bir tencere yada çaydanlık birde tas,suyu çaydanlıkta ocağın üstünde ısıtıyorsunuz kovanın içine kaynayan suyuda alacak şekilde su dolduruyorsunuz ve kaynamış suyu kovaya döküp suyun alışmasını sağlıyorsunuz ve üzerinize afiyet çimiyorsunuz ;D ha bu şekilde suyuda az kullanmış oluyorsunuz yoksa musluktan su akınca giden suyun hesabını pek yapamıyorsunuz ;) ;D

yaybek' Alıntı:
Abiler bu iş için kendi geliştirdiğim bir projem var yazın zaten ortam ısısı yetiyor suyu ısıtmaya ihtiyaç yok,olası bir durumda havada soğuk ise benim proje devreye giriyor ve çok ucuza mal edilebiliyor şimdi size lazım olan bir kova bir tencere yada çaydanlık birde tas,suyu çaydanlıkta ocağın üstünde ısıtıyorsunuz kovanın içine kaynayan suyuda alacak şekilde su dolduruyorsunuz ve kaynamış suyu kovaya döküp suyun alışmasını sağlıyorsunuz ve üzerinize afiyet çimiyorsunuz ;D ha bu şekilde suyuda az kullanmış oluyorsunuz yoksa musluktan su akınca giden suyun hesabını pek yapamıyorsunuz ;) ;D

sade yaşama bir örnek..
en kestirme yol ;D

Ozaman niye webasto aldın yusuf, Al sana Osmanlı Webastosu, sade yaşamdan örnek...

Osmanl Webastosu

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR