Sprinter 4x4 E Lastik Seçimi Avantaj Ve Dezavantajları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gemiadami Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,620

gemiadami

Kamp II
Yer
istanbul
Selam arkadaşlar telekom dan çıkma 4x4 sprinter aracımı motorkaravan çevirdim. lastik alma aşamasındayım klasik c tibi kargo lastği var üzerinde 195 70 R15.
ama bir doğa tutkunu olarak bu lastiğin bu araca gitmeyeceğini düşünüyorum.
AT sınıfı lastik kullanıyım diyorum BF 215 75 R15 lastik bu araca nasıl olur ?
araç 4,5 ton luk geçiyor ancak 3,5 tonu geçmiyor.
arkada çift teker var.
yüzde 50 asfalt yüzde 50 arazide kullanmak istiyorum
rampada veya düzde nasıl davranır
aracı yorarmı
tücrübelerinizi ve önerilerilerinizi paylaşırsanız sevinirim

teşekkürler

IMG 0383

10679974

Etiketler

Ynt: Sprinter 4x4 E Lastik Seçimi Avantaj Ve Dezavantajları

Coşkun kardeş aracın hayirli olsun bf at sınıfının kendini ispat etmiş lastigidir yanilmiyorsam 225*75*16 ölçü sunde bile takilabilyor boşluk var araçta bende aynı aractan ariyorum şayet bulup alirsam 225 75 16 bf at takacagim ayrıca bf at lastik kardada iyi iş yapar bizzat denedim bu arada bir sorum olacak ama aracinizi telekomun mayis ayi ihalesinden mi aldiniz acaba

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cant olcusu ölçüsü 15 pardon yani 225 75 15 yada 215 75 15 rahat olur

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çoşkun bey öncelikle aracınız hayırlı olsun. Bfg at başarılı bir lastik ölcü olarak (215/75/15) aracı yoracağını sanmıyorum,Tek endişem lastik sesi uzun yolda yorucu olurmu? Bu soruyada spinrinter tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olacaktır.

Erkan ve patrol52 teşekkürler .
Kafama takılan bir şey de lastik hava basınçları kargo tipi lastik takılıyken 65 psi hava basılıyordu AT lastiklere bu kadar basılamıyor galiba lastik görüntüsü havası inik gibi durmayacakmı ?

Kargo tipi lastikleri binek araç tipi lastiklerle değiştirmek tehlikelidir.
BFG kalın yanaklı lastik binek değil vs muhabbeti yapılabilir tabi, ama nihai sonuç yük indeksine bakılarak bulunur.
Buraya kadar tamam.

İşin karışık kısmı lastik üreticilerinin hep aynı standartlara uymak 2x2=4 ettirmek gibi alışkanlıklarının olmaması.
Bu kargo lastiği öteki binek lastik farklı yük tablosu kullanıyoruz, yok öteki LT kodlu lastik o başka standarda tabi vs vs gibi şeyler yüzünden kafa karışıklığı olması ve bunun sonucunda yanlış iş yapılması gayet olası.

Yani biraz vakit ayırıp olayı araştırmanız lazım.

Bu arada konunun detayını hatırlamasam da hatırlayabildiğim 1-2 önemli noktayı ekliyeyim

Birincisi bu tür tablolarda yük indeksi karşılığında gördüğünüz değer lastiğin taşıyabildiği maksimum yükü gösteriyor, o değer de lastiğin taşıyabildiği maksimum basınç değerinde elde edilir. Yani düz hesap o kadar yükü taşıyamıyor.

İkincisi lastiğin taşıyabildiği maksimum basınç lastik türüne göre (kargo, binek, LT vs) değişiyor onunla ilgili bir tablo da olması lazım.

Üçüncüsü bu tablolar her lastik türü için ayrı malesef. Hangi tablonun geçerli olduğu lastik kodundan anlaşılıyor mesela kod LT ile başlıyorsa LT (hafif kamyon/kamyonet) tablosu, P ile başlayan ya da hiçbir ilave kod ile başlamayan 215/70R/16 ya da P215/70R/16 vs gibi lastikler için P (binek araç) tablosu geçerli. Kargo "C" işareti de genelde lastiğin daha kalın bir yanağa sahip olduğu ve daha yüksek basınca dayanabildiği dolayısı ile bu daha yüksek basınçta gereken yükü taşıyabildiği anlamına geliyor, aynı yük indeksine sahip bir binek araç lastiğini aynı basınçta kullanamayacağınız için aynı yükü taşıması söz konusu değil.

Bunları birzamanlar araştırmıştım tekrar araştırıp okumadan bu tabloları bulamayız, ama genel mantık bu şekilde.

Sn. sakyuz şu anda üzerindeki lastiklerin
yük endeksi 104 ve karşılığı 900 kg. X 6 lastik = 5400 kg.
BF de yük endeksi 100/97 karşılığı 750 kg.X 6 lastik = 4500 kg. yapıyor.
benim karavanın tam yüklü ağırlığı 3500 kg.

bu durumda BF lastiklerde yeterli gibi görünüyor

O hesap eksik, lastik basıncına bakıp o basınçta lastiğin ne kadar yüke dayanabildiğine bakmanız lazım.

Yük indeksi sadece lastik için izin verilen maksimum basınçta kaç kilo kaldırabildiğini gösteriyor. Sizin lastiği şişireceğiniz basınç o maksimum basınç değil.

Kargo tip lastikle binek lastiğin farkı da en fazla ne kadar basınca dayanabildiği.

Bunlara ait tablolar var ve tablolardaki kodların ne anlama geldiğinin birkaç değişik standardı var.
Yani P ile kodlanan lastikler ile LT ile kodlanan lastikleri kıyaslayamıyorsunuz.
Fakat bizim memlekettekilerin çoğu P ile kodlananlardan.
Dolayısı ile kargo tipi lastiklerin tek farkı maksimum basınç dayanıklılığı oluyor.
Ona da lastik üzerindeki kodlardan bakmanız lazım.
Taktığınız lastik o basınca dayanmıyorsa yük indeksinin bir anlamı yok, o zaman o lastiği kullanamazsınız, çünkü herşeyden önce araç için gerekli olan basınca kadar şişiremiyorsunuz demek oluyor.
Normalde aynı tür lastikler arası değişim yapıyor olsanız ya da karavan tipi sıradışı bir 4x4 aracınız olmasa kimse bu kadar uğraşmaz ama biri kargo lastiği öteki binek araç lastiği olunca iş biraz değişiyor.
Ha bu BFG de nasıl binek araç lastiği oluyor şimdi baya değişik birşey asılında... diye düşünüyosanız kodlamaya göre binek araç lastiği. SUV lastiği diye bir kategori yok.

Aydınlatıcı bilgiler için teşekkürler.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR