Sprinter 4x4 Araçlar Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nasah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,906

nasah

Kamp III
Yer
Söke
İyi Gunler;

Uzun bir süre Defender ambulans kasaları takip ettikten sonra; fikrim genişliği ve yolda daha başarılı performansından ötürü Sprinter 4x4 araçlara kaydı. FAkat bu araçlar ile ilgili türkçe pek kaynak bulamadım. Yabancılarda cok sınırlı.
Ozellikle tt çıkışlı 4x4 sprinterlar nasıldır? Bu araçlarda dikkat edilmesi gereken konular nelerdir? Bu araclar devamlı dört ceker mi? Yoksa bir dügme vasıtası ile dört çekere alınıyor? Arazi performansı nasıldır? Cok agır yollarda kullanılmayacak ama standart bir araçtan çok daha iyi olacagını düsünüyorum. %95 asfalt %4,5 toprak yol ve %0,5 kadar arazide kullanılacak.
Arastırmalarımdan edindiğim izlenim Mercedesin bu 2000lerinb başındaki commonrail motorları saglamlık konusunda bir une sahip değiller. Eger Mercedes sorun cıkarmaya basladıgı andan itibaren sorunlar pek bitmiyor anladıgım. Normal çekiş sisteminden farklı oldugu için ustalar tarafından tam olarak bilinmiyor da olabilir.
Bu aracı kullanan veya bilen arkadasların veya elinde bu araçlarla ilgili döküman olan arkadasların yardımını rica ediyorum.

Hasan

Etiketler
Ynt: Sprinter 4x4 Araçlar Hakkında

Merhaba Hasan Bey;

Konuyu buraya da taşıdığınız için sağolun.

4x4 Kampervan, hemen her karavancının gönlünde yatan bir aslandır. Akçalı ve ilerleyen yaşlarla birlikte dağda, taşta... ne işim var ...vb gibi nedenlerle genelde uzak olunmuştur. Bu uzak duruşa, Mercedes... benzeri araçların bakım onarım giderlerinin görece yüksekliğinin de etkisini gözardı etmemek gerek derim.

Kolay gelsin.
Cavid Sezen

Şu an kullandıgım araç 4X4 olmayıp standart uretımdır.Bu neden ile bahsettiginiz sınıftaki aracın bu Özellıgını bılmiyorum ancak bilebildigim ve aldıgım duyumları iletmekde kendımi yükümlü hissediyorum.
Mercedes yeni nesil (1995 üzeri) motorlar yarı yarıya elektronik beyin desteginde olup hassas bir denge üzerinde çalışmaktadır. Bu nedenle ; Öncdelikle ehliyetli kişilerce bakım onarım yapılması üzerinde durulmaktadır . Aksine hareket edildiginde pahalı sayılabilen yedek parça giderinden dolayı zarar verilebilecek aksamın yenilenmesinde artı giderler yüklenmek zorunda kalınabilecegi belirtilmektedir. Bu hassasiyete dıkkat edildiginde motor yapısı olarak oldukca dayanıklı , az bakımlı ve uzun ömürlü oldugu belirtilmektedir. Ek tamamlayıcı soylentilere de kulak verildiginde motor , yapı itibari ıle sınıfındaki araclara göre daha düşük devirlerde iyi sayılabilen tork üretebildiginden gaz pedalınızın altında yedek bir gücü her zaman saklayabilme avantajı güven vermektedir . Dolayısı ile yüksek çelik efsafına ek olarak devir avantajını az dönü yaparak yüzey aşınmalarını askari ye düşürüp ömür uzunlugu avantajının varlığından bahsedilir. Yine bu duyumlara dayanılarak 5 silindirli modellerde 1 milyon kilimetrenin yapılabidiği tevatür (agızdan ağıza) edilmektedir.
Ülkemizde oldukca gelişmiş yan sanayınin markaya ait üretimler yapılmaktadır . PC konusunda yetenekli olmamamla birlikte , oldukca düşük ücretle toplu tamir takımları ve kaporta bakımlarında (Ön camurluklar , motor kaputu, iki adet far, sinyalleri, tampon, panjur şasisi, panjur,) 750-1250 aralıgında kampanyalar da uygulanmakta oldugunu tesbit ettim. Daha iyi araştıranlar daha fazla bilgi toplayabilir. Orjinal kaporta aksamı ve motor aksamı , metal saflıgından ödün verilmediği için daha kaliteli ve uzun ömurlüdür . Denk veya yaklaşık kalitede yedek parca temininde dikkat edilmesini yahut da alımlarda yapacagınız tasarrufa göre netice alabilinecegi unutulmamalıdır.
Bir de servis görünümlü veya adını lafz eden tamirhanelerde uyanık davranılmalı , fiyatlar konusunda piyasa gezilerek veya internet ortamından yararlanılarak kendimizi korumalıyız. Zira " isim büyuklügü" nedeniyle tahakküm altına alınabilmeniz , bu nedenle kandırılma olasılıgınız oldukca yüksektir.
Yazdıklarım ;şu an'a kadar edinmiş ve biriktirebilmiş oldugum bilgilerdir. İşinize yaramasını umarım.
Selamlar.

Mehmet bey ;
motorlarıyla ilgili herşeyi tam olarak dile getirmişsiniz. Zaten söylenen bu araçların motorlarının "basit" olmadığı ve bilen bilmeyen herkesin kurcalamasıyla içinden çıkılamayacak problemler yaratabildiği söylenmişti. Tabi işin ehli ellerde yapılanları ayrı bir yerde tutuyorum sonuçta araç Mercedes. Birde standart olmayan çekiş sistemi dügmeyle devreye giren kilitler 4 çeker sistemi oldugu için servislerince bile bilinen bir araç olmadıgı. Bir de toplumumuzda Mercedes ön yargısı var. Mercedes marka bisiklet olsun tamirciye götürün inanın daha farklı fiyat isterler.

Bekir bey eklediğiniz kısa yol için teşekkürler.

Hasan

Merhaba Hasan Bey ve forumdaki tüm arkadaşlar. Mercedes Sprinter 413 (4x4) cdi Diferansiyel kilitli modelini bir yıldır kullanmaktayım ve çok keyifli bir araç oldugunu belirtmek isterim. Ayrıca önceki karavanımda 13 yıldan beri zevkle kullandıgım 1998 model Mercedes sprinter 412 D idi. Adı geçen araçları yakından tanımaktayım,Araçlar ve karavan konularında yardımcı olabilmekten sevinç duyarız.
İletişim kurmak istenirse, tel.0542 6143546 Güzel yarınlar dileklerimle. Yakup

hasan bey merhaba geçen sene telekomdan 4x4sprinter aldım defransiyeli arızalı cıktı diger araçları alanlardan aldığım bilgiye göre çoğunda bu arıza vardı.fakat motoru mükemmel bir araç 4 çeker kullanırken biraz kasma yapıyor.difransiyel kilidinin beyni arızalı idi serviste 1500 euro civarında bir rakam istediler araç zaten dar geliyordu, bende bir arkadaşa sattım fotoğrafını hala değiştirmedim onun yerine 25000 km yeni kasa 2007 jumper aldım mart ayında 5 yaşını dolduracak

Yakup bey cevabınız için çok teşekkürler.
Şadan bey yeni aracınız hayırlı olsun.
İşlerimin yogunlugundan uzun zamandır foruma giremiyordum.

Anladığım kadarıyla bilinçsiz kullanım neticesi bu araçların bir çogunun arka diferansiyelinde sıkıntı var. Kasma yapıyordu derken arızalı karttan sebep olabilir mi?
Ben içerisinde konaklama yapmaktan ziyade çocuklerın bisikletlerini , oyuncakları eşyaları doldurabileceğim rahat rahat seyahat edebileceğim, orman yollarına korkmadan girebileceğim bir araç bakıyorum.
Dar olması şehir içinde bana kullanım kolaylığı sağlıyacaktır. Tabi ki ducatoların genişliğini ferahlığı başka.

Bu araçların lavabosunun , jeneratörünün dolablarının ayrıntılı fotograflarını ekleyebilecek birisi olura çok yararlı olacagını düşünüyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Hasan

Merhabalar değerli üstadlar,

Umarım hepinizin sağlığı yerindedir.

8 yıl sonra konuda bir güncelleme yapabilir misiniz?

Bu aracı hâlâ kullanan var mı?

Istanbul'da Türk Telekom çıkması 2001 model 246.000 kilometrede buldum bir adet. Şurasına burasına bak, diyeceğiniz bölgeleri veya vereceğiniz başka tavsiyeler var mıdır?

Çok teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.