Sportage mı? Sorento mu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KanyaK Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 79,769

KanyaK

wish me luck.
Web
www.kaanyakar.com
Off-road yapmayacak. Ağırlıklı olarak cadde kullanımı için. Ama iş gereği bol bol da stabilize - orman vb. gibi çokda düzgün olmayan yollarda kullanım için. Hangisi tercih edilmeli sizce?

Etiketler
Ynt: Sportage mı? Sorento mu?

Bence ikiside değil. Ama illaki bunlardan birisi ise Sorento derim. Yenisi 174 bg ve içi bayağı dolu. ESP gibi önemli olan güvenlik modülünüde son makyajlı haline yeni eklediler. Aracın zaten yanal salınımı haddinden fazla. ESP şarttı. Ama düz gidişatı çok istikrarlı..Aman virajda dikkat. Low seçeneğinin olmasıda en azından 4x4 olduğunu hatırlatıyor. Nice 4 çekerlerde çok önemli olan low seçeneği yok.

Dip not: Eğer sıfır alınacaksa, bunun değeri ile nice daha karizmatik markalar alıır ;)

2 sinide zaman zaman kullanma şansım oldu ugur by katılıyorum 2 side deyil bence o bütceyle alına bilecek alternatifler
çok bence

Öncelikle teşekkürler. Şimdilik takas durumu falan var o yüzden sportage düşünüyorduk ama, hiç övmediniz :smiley:

Acaba ortalama aynı bütçeyle ilk mesajda belirttiğim biçimde kullanılacağıda düşünülürse, ne önerirsiniz?

Hangi marka-model?

Nissan X-Trail..Yenisini bir inceleyin derim. Sportage'den daha şık ve teknoloji dolu. ve hiç modası geçmeyecek tasarım. Herkestede yok ve karizma ;)

Aradığınız kritere uygun araç sportagedir ben 1,5 yıldır sorunsuz kullanıyorum iyi bir lastikle hafif arazide ve karda çok başarılı ancak karşısında belki çekiş sistemleri daha iyi bir çok suv araç var sportage ile ilgili yorumları sportage bölümünde yapmıştım, zaman içerisinde hep daha fazlasını isteyeceğimizden bu araç beklentilerinizi karşılamayacaktır bir çok suv da olduğu gibi gerçek bir arazi taşıtına sahip olma hayali hep kuracaksınız.Ben aracımdan memnunum ancak yukarıda yazdıklarımdan dolayı en azından 4L ye sahip yeni bir araç almak istiyorum.

bnede sportage var yanlız o fiyatlara alınabilicek okadar güzel arablar varki aldığım için pişman oldum araçta konfor kesinlikle yok yakıtıda o sınıftaki araçlara göre çok yüksek sıfır aldığım için satamıyorum çok zarar edeceğim için.bana kalırsa ikiside değil iyi araştırma yapın derim ilerde benim gibi pişman olursunuz :smiley:

Kusura bakmayın fiat uno araçla bile usta bi offrod çu neler yapabilir hayal bile edemezsiniz,iş birazda sürücüde bitiyor

Sportage Arazi aracı değildir. Normal şartlarda önden çeker bir araç olup arka tekerlekler diferansiyel girişine bağlı magnetik bir kaplin ile elektiksel olarak 4 çekere geçer, kalkışlarda ihtiyaç varsa otomatik 4 çekerile kalkabilir ya da sürücü tarafından içeride bulunan bir düğme ile 4 çeker konumuna geçilebilir. Ancak her durumda 4 çekere geçilmiş olsa dahi sürat 40 km/h üzerine çıkınca otomatikman 2 çeker moduna geçer.

Sorento ise Normalde arkadan itişli olup istenildiğinde 4H modu ile önler de kilitlenebilir. Arazi kullanımlarında ise 4Low modu seçilerir. Arazi şanzımanında geçişler bir elektrik motoru ile sağlanırken, tekerleklerin kilit mekanizması ise ön diferansiyel içerisinde bulunan diyafram mekanizmasının bir hava pompalayan motor ile hareket ettirilmesiyle sağlanır.

Sorentonun arazi performansı, narin görünmesine rağmen, sanıldığından daha iyidir. Sorentoları birçok zorlu arazi şartlarında test etme imkanım oldu. Ayrıca bu testlerde Demirbükey ekibinden Off-Road konusunda oldukça deneyimli Mehmet Özcan ve Yener Gülünay ile çalışma imkanım oldu.

O kadar para verip KIA almaya gerek yok. Toyota, Honda, Subaru vs gibi markalar varken... Kötü müdür o da kendince iyidir elbet ama ne gerek var?

benim şahsi görüşüm kiacı arkadaşlar alınmasınlar ama hem yakıt hem fiyat açısından bir ssangyon actyon ama sports değil jip versiyonu veya kyron 4*4 tavsiye ederim 4x2 4x4L ve 4X4H olmak üzere 3 kollu bir düğme vasıtasıyla istediğiniz gibi ayarlarsınız piyasada yavaş yavaş kendini kanıtlamaya başlamıştır. yakında zaten bu fiyatlara zor bulursunuz vergi ve servis açısından sorentoyu her türlü gömer bunlara göze batmayan fakat ilerde göze batmaya başlayacak masraflardır.bizim kyronun 20.000 bakımını geçen hafta 300 küsür TL ye yaptırdık birde ankaradaysanız kiada sizi mehmet ali başayar gibi bir tehlike bekliyor ssangyonu ondan aldılarda bizde kurtulduk çok farklı muameleler görüyoduk bide hiç acımayıp afedersiniz çakıp geçiyolardı ellerinde malzeme olmadığı zaman abi bunu değiştirmeye gerek yok deyip değiştirmiyolardı o konuda başayarı şiddetle kınıyorum!!!ve 600-700 arası bakım fiyatı çıkarıyodu.neyse Gençler oto bu konuda iyi çalışıyolar bişeyler yapıyolar en azından güvenlik açısından bu araçla ilgili bir sorununuz olmasın sorentodan daha güvenlidir bir arkadaşımın babası ilk geldiğinde sorentoya aşık olup almıştı 2003 veya 2004 model olması lazım 70 le bir viraja girmiş virajda basit bir virajmış ne oldu anlamadım araba top gibi yuvarlanmaya başladı sonrasını hatırlamıyorum dedi 1 hafta yoğun bakımda yattı.

http://www.youtube.com/v/17HzSsX5kzk&color1=0xb1b1b1&color2=0xd0d0d0&hl=en_US&feature=player_embedded&fs=1

vergi olarakta 1-3 yaş olarak değerlendiriyorum:
KYRON 6 Aylık 896 ytl
SORENTO: 6 Aylık 1350 ytl

bir yılda edeceğiniz zarar 900 ytl bu 900 ytlye aracınıza istediğiniz şeyi yaptırırsınız ayrıca yakıt olarak 220 şehir içi 200 şehirler arası yakmaktadır 2000 cc mercedes dizel motor şanzuman difransiyel sorentoda 2,5 motor en az 260 300 bin yakar km'de bunları göz önüne alın.

Ayrıca uzun yol ve cadde içinse forumdan bir arkadaşın yaptığı testi inceleyin ve görün onun yaptığı bir harekette sorentonun devrilmesi kuvvet ve muhtemel volkanturk arkadaşımızı cesaretinden dolayı kutlarım çünkü ben buhareketleri yaparken en azından arabaya acırım :D

http://www.vidivodo.com/340877/ssangyong-kyron

SAYGILARIMLA...

Tarih 2008 olması lazım.

[attachment=1]

Euro-NCAP güvenlik testlerine katılan Kia Sorento dört yıldız gibi başarılı bir sonuca ulaştı. Sorento'ya uygulanan testin sonuçlarının geçen yıl yayınlanması gerekiyordu. Fakat testin bir bölümünde yapılan bir yanlışlık nedeniyle sonuçlar bu yıla kadar ertelendi. KIA bu süre içinde önde oturan yolcuların dizlerini koruyacak güvenlik sistemini geliştirdi.

Sorento testten dört yıldız almayı başardı ama araçta hala birtakım eksiklikler mevcut. Önden çarpma testinde önde oturan yolcunun göğsüne binen yük sürücününkinden çok daha fazlaydı dolayısıyla puanlama yapılırken bu nokta da göz önünde bulunduruldu. Önden ve yandan çarpmalar esnasında çocuk güvenlik sistemi çocukların kafalarını korudu fakat 18 aylık olan çocuğun göğsünden yaralanma riski doğdu. Aracın yayaya çarpma halinde çok büyük tehlike oluşturacağı görüldü.

Sürücünün durumu (önden çarpışma)

Önden Çarpma
Önden çarpma sırasında yolcu güvenlik hücresi tam olarak şeklini kaybetmese de ciddi bir hasar aldı. Darbe esnasında hava yastığı sürücünün altına doğru açıldı ve direksiyon panelinin yerini değiştirdi. Ayak koyma yerinde ve ön kapı sütununda de önemli derecede hasar kaydedildi. Sorento hala sürücünün ve ön koltukta oturan yolcunun dizlerini koruyacak bir güvenliğe sahip değil fakat bir önceki testle karşılaştırıldığında araçtaki yaralanma riski çok daha düşük gözüküyor.
Yolcunun durumu (önden çarpışma)

Yandan Çarpma
Sorento tipindeki araçlar yolcuları darbe noktasının üzerinde tutan yüksek koltuklara sahip olduğundan bu araç da yandan çarpma testinde iyi sonuçlar elde etti.

Çocuk Koruma Sistemi
Üç yaşındaki çocuk ISOFIX bağlantısıyla bağlanarak yüzü ileriye dönük bir şekilde oturtulurken, 18 aylık çocuk arkaya dönük koltukta oturtuldu. Büyük çocuk bütün Euro NCAP güvenlik standartlarına uygun olarak önden ve yandan çarpmalar esnasında korundu. Fakat küçük olan önden çarpmada korunamayarak göğsünden yaralandı. Bu normal bir durum değildi çünkü arkaya dönük koltukta oturanların yaralanma ihtimali çok azdır. Aracın güvenlik etiketi yeterliydi fakat sadece güneşlikler inikken okunabiliyordu.
Sürücünün durumu (yandan çarpışma)

Yaya Güvenliği
Sadece ön kaportanın ucundaki bir bölüm yayalar için tehlike oluşturdu. Bunun yanında Sorento'nun ön ucu yumuşaktı. Pek de parlak olmayan bu sonuç için KIA ileride çıkacak modellerde yaya güvenliğinin daha da geliştirileceğini belirtti.

Güvenlik Sistemi
Sorento'da çift ön hava yastığı, aktif gergili ön emniyet kemeri, yük sınırlayıcısı, ISOFIX bağlantısı bulunuyor

Kia sorento ncap xx

sorento bu haliyle 4 yıldız aldıysa ssangyongun 5 yıldız almasına şaşırılmamalı videoyu sseyrettiyseniz sizce hangisi daha güvenli artı 900 tl vergi farkı artı donanım ve servis maliyetleri şimdi hangisi daha iyi sizce ???

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri