Sorentomuzu Ne Zaman Stop Etmeliyiz Fabrika Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tr100a Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,181
Her halde düşündüğümü yazıya tam olarak geçirememişim.
Şimdi sorayım.İzmirde deniz kıyısında ne yaparsam yapayım ne kadar gaza basıp hangi devire çıkarırsam çıkarayım Türbo devreye girmiyor ama Doğu karadeniz yaylalarında,kafkasyada daha marşa basar basmaz turbo neden devreye giriyor? neden rölantide bile turbo çalışıyor?
Cevabını kendim yazayım.Ducatoda motorun çalışması normal hava basıncına göre düzenlenmiştir.Normal hava basıncında piston içine normal emiş ile hava dolduğu zaman yine belli miktarda oksijen girmiş olur,bu oksijenin yakabileceği en fazla yani tam gaz durumunda yakıt miktarıda bellidir,motorun gücünüde bu durum ortaya çıkartır.
Şimdi motorumuzun normal emişli olduğunu kabul edelim yükseklere çıktığımız zaman havanın basıncı düşer yani hava seyrelmiştir piston bir emişte içeriye seyrelmiş hava çektiği için haliyle o havanın içindeki oksijende azdır bunun sonucu olarak daha az yakıt yakabilir yani motorun gücü düşer.İşte bu güç kaybını önlemek için yükseklerde yani havanın seyreldiği yerlerde pistonlara hava tabii emiş ile değil adına kısaca TURBO dediğimiz pistonlara zorla hava dolduran pompa sistemi kullanılır. piston içine lastik şişirir gibi zorla fazladan hava doldurulunca pistona fazladan oksijende girmiş olur motor yine eskisi gibi normal miktarda yakıtı yakabilir hale gelir yani eski gücünü kazanmış olur.
Turboyu devreye almak için bilinmesi gereken şey o anki hava basıncıdır,bunu basit bir sensörle uygulamaya sokarız.Motor devri ile Turboyu devreye sokmanın teknik bir anlamı yoktur.

Etiketler

Turbosarj herzaman devrededir. Egzozdan gaz cikmaya basladigi anda turbini dondurur. Sadece dusuk devirlerde faydasi olmaz cunku egzoz tarafindaki turbine mil ile bagli emme tarafindaki kompresor kanatciklari yeterli basincini saglayamaz. Asilmasi gerekrn seviye 1 atmosfer basincidir. Deniz seviyesinde de motor devri yeteri kadar yuksek olursa turbosarj yeterli basinci saglamaya baslar. Motor uzun sure calisirsa turbo isinir, ayrica yuksek devirlerde calisiyor olur. Birden motoru stop edince yaglama kesilir, turbo kendi isisini atamaz, yagsiz yuksek devirlerde bir sure calisir. O nedenle ureticiler 2 dk rolantide calistirin der. Emin degilim ama motor stop ettikten sonrada yaglamayi bir sure devam ettiren turbolar var diye duymustum. Ducato da oyle bir turbo olabilir, bilmiyorum. Ozetle turbo herzaman, hatta motor stop ettikten sonra bile bir sure sahip oldugu kinetik enerji sayesinde devrede kalir.

Yok yok Ducatoda öyle değil,sensörden ikaz gelene kadar egzoz gazı turbo fana girmeden farklı bir bypass borusundan kısa devre edilip atmosfere çıkıyor,yani Turbonun çarkları kımıldamıyor bile.Ne zaman ki sensör Turbonun çalışmasına karar veriyor o zaman egzoz borusundaki bypass ventili kapanıyor egzoz gazı turbodan dolaşmaya başlayıp çarklarını döndürmeye başlıyor.

1984 yılı mehmet rüştü uzel eml mezunuyum. Tekirdağ çorlu ilçesi motor bölümü

Son düzenleme:

Sayin Ince..boost dedikleri atmosfer basinci uzeri ekstra basinc cok arttikca duduklu tencere valfi gibi bir valf (wastegate, blow off, dump valve) emme manifolduna giden basinci azaltmak icin egzozun bir kismini egzoz borusundan disari atar veya tekrar cevrime sokar. Inanin sizin dediginizi hic duymadim. Googladim..oradan da bulamadim. Sizin bahsettiginiz valfin adi filan var mi?

Adı varmı bilmiyorum ama bildiğim şu ki İzmirde aracı kullanırken Turbonun egzoz gazının geçtiği kısım soğuk.
senin turbo sisteminde bir arıza olduğunu düşünüyorum,yetkili servise gidip turbonun neden devreye girmediğini sor, arıza varsa düzeltirler yok serviste deniz seviyesinde turbo devreye girmez derlerse burada paylaşırsınız .

Yok yok Ducatoda öyle değil,sensörden ikaz gelene kadar egzoz gazı turbo fana girmeden farklı bir bypass borusundan kısa devre edilip atmosfere çıkıyor,yani Turbonun çarkları kımıldamıyor bile.Ne zaman ki sensör Turbonun çalışmasına karar veriyor o zaman egzoz borusundaki bypass ventili kapanıyor egzoz gazı turbodan dolaşmaya başlayıp çarklarını döndürmeye başlıyor.

Sistem bu sekilde ise eksozdaki bypass ventiline dışarıdan enerji verilerek bir buton ile turboya kumanda edilse güzel olmaz mı. Gerektiğinde butonla turbo devreye alınır.

Hiç bir arızası filan yok.Doğu Karadeniz yaylalarına çıkarken ayarlanan yüksekliklere vardığım zaman Turbo kendiliğinden devreye giriyor dik rampaları hiç zorlanmadan çıkıyor. Aşağılara denize doğru inerken de yine belli arazi yüksekliğine gelince turboyu kapatıp mırıl mırıl yavru kedi gibi çalışmaya başlıyor.Bu durum bir kere olmuyor,ben arabayı 11 senedir kullanıyorum 11 senedir doğu Karadeniz de o yayla senin bu yayla benim sayısız kere inip çıkmışlığım var yetmedi Gürcistana aralıksız dokuz senedir gidiyorum,Rusya sınırında Kafkas dağlarının tepesinde o kasaba senin bu kasaba benim dolaşıyorum
Stephantsminda kasabası epey yukarılardadır yetmedi taaa en tepede Gergeti Trinity kilisesine araba ile çıkıyorum hangi arızayı hangi gözlemle tespit ediyorsunuz ki ?

Turbo sistemi gerektiği zaman zaten tam zamanında devreye giriyor bundan dolayı Manüel olarak kontrol etme gereğini hissetmedim.
Ayrıca Turbo çalışmaya başlayınca haliyle daha fazla yakıt tüketiyor maliyet artıyor,şayet gereksiz yerde Turbo devreye alınırsa durup dururken fazladan yakıt tüketmenin gereği yok ki.

Hiç bir arızası filan yok.Doğu Karadeniz yaylalarına çıkarken ayarlanan yüksekliklere vardığım zaman Turbo kendiliğinden devreye giriyor dik rampaları hiç zorlanmadan çıkıyor. Aşağılara denize doğru inerken de yine belli arazi yüksekliğine gelince turboyu kapatıp mırıl mırıl yavru kedi gibi çalışmaya başlıyor.Bu durum bir kere olmuyor,ben arabayı 11 senedir kullanıyorum 11 senedir doğu Karadeniz de o yayla senin bu yayla benim sayısız kere inip çıkmışlığım var yetmedi Gürcistana aralıksız dokuz senedir gidiyorum,Rusya sınırında Kafkas dağlarının tepesinde o kasaba senin bu kasaba benim dolaşıyorum
Stephantsminda kasabası epey yukarılardadır yetmedi taaa en tepede Gergeti Trinity kilisesine araba ile çıkıyorum hangi arızayı hangi gözlemle tespit ediyorsunuz ki ?
Sizin anlattığınız turbonun çalışma prensibi tamamen bir yanılgıdır. Turbo deniz seviyesinde çalışmaz yükseklerde oksijenin az olduğu yerde çalışır gibi şahsınıza mahsus görüşleriniz var, arabanın turbosu sağlamsa deniz seviyesinde veya ağrı dağının tepesinde ayrım yapmadan çalışır.İzmirde turbom çalışmıyor dediğinizde akla iki ihtimal geliyor 1- arabayı alçak devirlerde turbo lag sınırları içinde kullanıyorsun turbon onun için devreye girmiyor(turbo lag turbonun devreye girdiği devire kadar olan turbosuz devirlerdir) 2- turbon devreye giriyor ama alt devirlerde yumuşak kullandığın için devreye girdiğini hissetmiyorsun
Böyle izleyicisinin çok olduğu kamuya açık platformlarda izleyicileri yanıltmamak için yazdığımız her cümleye dikkat etmemiz lazım.Ben 55 senelik ağır vasıta ehliyeli bir kişi, otomobil hastası,birçok foruma üye ,toyotaclüptürkiye okuyucularının dert babası,naçizane toyota dostlari sitesinin sahibi olarak izleyicilerimin sorularını gücüm nisbetinde cevaplandıran 73 yaşında bir ağabeyiniz bazılarınızında amcasıyım.Bu konuyla ilgili imkembei kubradan konuşmamak için yanlış birşey yazmamak için birçok araştırma yaptım.Kusuruma bakmayın başınızı ağrıttım.

şayet bilgiler sizin beyanınız gibi sürücü belgesinin eskiliği ile orantılı ise eh ben yanınızda çırak kalırım bundan dolayı bu konuda daha fazla yazmıyorum.Sizin turbonuz sizin tarzınızda benim turbom benim tarzımda çalışsın varsın.
Sürücü belgemin Cinsi DE alınış tarihi 1977 seri nosu 34506
Dayanamadım sorayım Turbonun devre girmediği diye yazı yazmışsınız peki turbo devre gireceğine nasıl karar veriyor sizce
( arabayı alçak devirlerde turbo lag sınırları içinde kullanıyorsun turbon onun için devreye girmiyor(turbo lag turbonun devreye girdiği devire kadar olan turbosuz devirlerdir)

şayet bilgiler sizin beyanınız gibi sürücü belgesinin eskiliği ile orantılı ise eh ben yanınızda çırak kalırım bundan dolayı bu konuda daha fazla yazmıyorum.Sizin turbonuz sizin tarzınızda benim turbom benim tarzımda çalışsın varsın.
Sürücü belgemin Cinsi DE alınış tarihi 1977 seri nosu 34506
Dayanamadım sorayım Turbonun devre girmediği diye yazı yazmışsınız peki turbo devre gireceğine nasıl karar veriyor sizce
( arabayı alçak devirlerde turbo lag sınırları içinde kullanıyorsun turbon onun için devreye girmiyor(turbo lag turbonun devreye girdiği devire kadar olan turbosuz devirlerdir)
Sevgili kardeşim okuduğunu anlayamıyorsan ben ne yapayım, turbonun nasıl çalıştığıyla ilgili en ufak bilgin yok, burada
Bartek, tr100a arkadaşlar açıkladılar , bilhassa tr100a ile aklınca dalga geçtin, şimdide benimle mi dalga geçiyorsun? Biraz çaba gösterip google da turbo nasıl çalışır diye yazda öğren.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

SON KONULAR

Geri