Sorento (tarla Kurtarma Sonrasi) Gaz Kesince Sola Yalpaliyor.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alchalade Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,113

alchalade

Yeni Üye
Selamlar,
ben Kemal size Datcadan yaziyorum.

2007 model Kia Sorento aracim var, arabamda offrad icin yapilmis hic bir modifikasyon yok. Fakat seytan dürttü 4x4 ne olacak diye girdim tarla yoluna ve akabinde saplandim balciga. Cikmak icin epey ugrastim (en az 40x ileri-geri, tekerleklerimin olusturdugu balcik banketine vura vura) artik umudumu kesince yardim aradim.

Batik

Eski bir panelvan geldi hallederiz diye 5-10 o denedi, o da vazgecti.

Akabinde traktör aradim buldum. Traktör beni arka sag caprazdan (ceki-demirimden) cekerek cikardi (4x2 minik bir traktör, kendi altini da baya eseledi)

Simdi geldim sorunuma, araba sanki dünden beri kabadayi gibi sola yatik (gözle görünen birsey degil popo-metre nin hissiyati) duruyor. Ayni sekilde 70-80km/s de gaz ver birak, gaz ver birak yapinca sola dogru yatiyor/sallaniyor(cekme degil. Sanki kücük bir araba ile kamyonun rüzgar gölgesinden cikarken ki gibi).

Tabi ustaya gidip gösterecegim, malum burasi kücük bir yerleske, biraz bilgi toplayip gidersem kendimi daha rahat hissederim.

Tekerlekleri teker teker salladim.. Bosluk yok.
Aklima sasiyimi yamulttuk acaba diye kötü kötü fikirler geliyor.

Dipnot: Esim arabadan panelvanin vurdura vurdura cekmesi esnasinda ince bir cit duymus (sanki sandalye ayagi kirilirya öyle diye tasfir ediyor).

Acaba sorun ne olabilir fikir verebilir misiniz?

Saygilar

Etiketler
Sorento zayıf bir araç değil şasi kolay yamulmaz belki çekme işlemi ile alakalı olmayan başka bir problem olmuştur

Merhaba, araciniz tam ya da merdiven dedigimiz sase sistemine sahiptir. Oyle vurdurarak cekme islemi sirasinda monokok saseli araclar gibi sizin sasenin (eger sase curuk degilse) zarar gorme ihtimali yoktur. Ancak vurdurarak cekme islemi saseye degilse de aracin baska baglanti noktalarina zarar verebilir. Cok tercih edilen ve bir cok offroadcu arkadasimiz tarafindan da uygulanan vurdurma yontemini, profesyonel olarak bu isi yapan arkadaslar kesinlikle onermezler. Boyle durumlarda vinc kullanmayi tercih ederler. Vincin olmadigi durumlarda ise guclu bir ceken arac, yetmezse guclu birden fazla ceken arac ile batan arac cikarilmaya calisilir.

Vurdurarak cekme islemi sadece saseye degil sase ile baglantisi olan salincak, gergi demiri, amortisor, helezon veya makas gibi alt takimdaki bir cok elemana veya baglantilarina zarar verebilir. Halatin kopmasiyla yasanabilecek tehlikeleri saymiyorum bile. Ceki demirinden baglanip vurdurarak yapilan islemde yukarida yazdigim bazi elemanlardaki sorun, esinizin duydugu o cit sesine sebep olmus olabilir. Ihtimaldir ki viraj demiri baglantilarindan birinde sorun olabilir. Gaza basip cekme islemi sirasinda meydana gelen sola dogru cekme sorununun sebebi de o olabilir. Araci lifte kaldirip sase, dingil, alt takim baglantilarina levye kontrolu yapildiginda buyuk ihtimal ne oldugu ortaya cikacaktir.

Selamlar, cevaplariniz icin tesekkür ederim. Datcada ustaya gösterdim, tahmin ettigim gibi "Bunda birsey yok sana öyle geliyor" dedi ve geri yolladi.

Bandirmada ustaya gösterdigimde ise sol amortisörün yamuldugunu söyledi. Ön iki amortisörü degistirecegim bakalim sorun cözülecek mi görecegiz.

Minik güncelleme,
Bandirmadaki Usta : Ön sol amortisör yamulmus, anektodu ( sol amortisör ve yay arasina 1 parmagim giriyor (yataydan), sag tarafa ise 4 parmak). Usta eskiden beri tanidik, para da vermedim amaci yardimci olmakti.

Izmirde ki ustama vardigimda ise sorunu arkada oldugu anlasildi. Arka tekerlerin orada diklemesine bir cubuk var. Onu merkezde tutan kauçuk yirtilmis. Araba ondan kendini deli dumrul sola atiyormus.

Sonuc: 6,700TL hem alt takimda ki sorunlar(bir tek bahsettigim kauçuk sorunu yokmus ama arabanin kendini atmasinin sebebi bu kauçuk) giderildi hem de turbo da sikinti varmis.

Suan icin sorun giderildi.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR