Sonhabar'da Bolu Yedigöller de Kamp ve Malzemeler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan duyguuu23 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,699

duyguuu23

Ana Kamp
Yer
istanbul
Merhaba,

Bu ay sonu ya da önümüzdeki ay başı yedigöllerde çadır kampı kurmak istiyoruz. Hava sıcaklığının gece 0 dereceye kadar düştüğü bir mevsimde olduğumuz için deneyimli üyelerin tavsiyelerine ihtiyacım var. Elimdeki ekipmanlar için bu linklere bakabilirsiniz:
http://www.decathlon.com.tr/TR/seconds-family-4-1-181365030/
http://www.decathlon.com.tr/TR/sleepin-bed-camp-2p-120-mavi-194216145/#
Sizce bu çadır ve yatak ekim-kasım aylarında yedigöllerde konforlu bir çadır kampı olanağı sunar mı? Kayak giysilerinin bir faydası olur mu? En azından kayak içliği götürmemi tavsiye eder misiniz? Ya da aklınıza gelen başka destekleyici ürünler var mı? Teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Sonhabar'da Bolu Yedigöller de Kamp ve Malzemeler

Dechatlondan aldığınız o ürünler yaz için uygun. Kasım ayı yedigöller için yetersizler. Bu ay geceleri ısının eksiye düşme ve gündüz yağmur olasılığı çok yüksek. Bu nedenle o ekipmanlar size sorun çıkarır gibi görünüyor. Yağmur geçirmez, en az 3 mevsim çadır, çadır altı naylonu, -7,-10 extremi olan uyku tulumu ve en önemlisi tulum altı mat gerekiyor size. Kayak kıyafetleri uygun. İyi geziler.

Devamlı ve sık kullanacaksanız kaliteli kolay kurulan bir çadır alın iki kat olandan birinci katı kurduktan sonra üst kısmı ince badanacı naylonu var 12 metrekare onunla kapatıp ikinci kat çadır brandasını üste takın rüzgardan,da etkilenmiyor ayrıca kenarları delikli brandalar var yağmurda ağaçların arasına gerip altına masanızı koyabileceğiniz büyüklüğü 4x3 ideal yatağa gelince şişme yatak üşütüyor üstüne polar örtü yapın çok sıcak tutar iyi gezmeler

badanacı naylonu kullanırsanız hava almak ıcın bosluk bırakmayı sakın unutmayın

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Yalnız yukarıda da dediğim gibi bu ekipmana sahibim, yenisini almayı düşünmüyorum. Çadır için "Laboratuar (200 litre/s/m² duş testi) ve alan testi ile test edilmiştir." diye bilgi verilmiş. Çadır zaten çift kat bir çadır, ve zemin naylonu da mevcut. Zemindeki naylon haricinde içerisindeki oda ünitesinin de zemini korunaklı. Su geçirmezlik anlamında sorun çıkaracağını düşünmedim açıkçası. Ancak soğuk beni düşündürüyor.

Şişme matın altına zaten 1.5 cm normal mat da yerleştiriyorum. Gene de şişme mat ve yorganı için verilen sıcaklık aralığı 15 derece olduğu için yetersiz olmasından korkuyorum. Kayak içlikleriyle desteklendiği zaman da sorun yaşar mıyım? Ya da çadırın içini sıcak tutmak için farklı önerileriniz olur mu? (bu konuda açılan diğer başlıkları da okuyorum)

siz muhakkak üstü kumaş kaplı termoforlardan 2 adet alın. 3-5 lira gibi fiyatı var. Uyku tulumunun içine sıcak su konulmuş termoforları koyun. Sabaha kadar sıcak uyursunuz. Çadırlar ısıtılamaz, çok tartışıldı ama yöntemi yok, öneriler ise tehlikeli. En iyi çözüm termofor.

Şişme mat veya şişme yatağın içindeki durgun havayı gövdenizle ısıtmanız mümkün değil.... Ekipmanı da değiştirmeyecekseniz... Ye4digöllere araç ile gideceğinizi düşünerek şunu öneririm....
Kumaş satıcılarında 2 mt eninde top halinde polar kumaşlar var.... Kestirin 4 mt. boyunda.... Neyin içinde veya üstünde yatarsanız serin poları.... girin arasına........ Benim işimi fazlasıyla görmüştü benzer bir durumda..... Sanırım sizi de sıcak tutacaktır......
Yedigöllerin gideceğiniz tarihlerdeki ulaşım durumunu da araştırın.....Hava durumu verilerine bakın ve tedarikli gidin... Birkaç yıl önceAralık ayında kuru havada çadır kampına giden arkadaşlar..... Sabah çadırın fermuarını zor açmıştı..... Fermuar donduğu gibi.... açınca yarım metre yağan kar da çadırın içine dolmuştu..........

Yer ile temasınızı azaltmak için muhakkak 2 adet mat alın yanınıza... Ben kamplara "demir kampet" götürmeme rağmen yinede her ihtimale karşı 2 adet mat götürüyorum... Zira matsız kamp olmaz düşüncesindeyim... Isınma problemi hakkında bir çok tez yürütüldü ama halendaha tatmin edici sonuç alınamadı... Benim önerim düşük voltajlı saç kurutma makinası, Benzinli Cep Sobası veya Termofor... Bunlar ile yatağınızı sıcak tutabilirsiniz... Kayak içliğiniz uygun ama siz yinede en az 2 çift Thermoform çorap yanınıza alın... Öte yandan şişme yatak extrem için çok kötü bir seçim olmuş fakat 2 kişilik olması bir avantaj sağlar vücut ısısı kullanılabilir ama muhakkak polar battaniye yanınıza almalısınız...

Aşina olmanız için Facemdeki benim kamp envarterlerimin resimlerini linkleriyle ekliyorum...

Demir kampet : http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150302319313433&set=a.10150301936018433.356324.724943432&type=3&theater

Benzinli Cep Sobası : http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150366480723433&set=a.10150301936018433.356324.724943432&type=3&theater

Murat Bey merhaba

Verdiğiniz linkten malzeme listenize bir baktım da şu sorular aklıma geldi.....
ÇANTA: Litre olarak 100 artı 10 lt biraz büyük değil mi...... Tam doldurunca taşıyabilecek misiniz.. veya taşıdınız mı....
ÇADIR: Eteklerden giren rüzgar tez zamanda çadırınızı patlatır.... bilginiz olsun....
TULUM: 50 TL ye -15 derecelik tulumu nereden aldınız.... Emsalleri 200 TL den aşağı değil......:smiley:))))
CANON 1100d : Ben de almaya karar vermiştim.. Ama profesyonelce bu işle ilgilenen arkadaşlara sorduğumda ara bir model olduğunu ve uzun vadede iş görmeyeceğini söylediler.... Ben de SONY alfa serisi bir DSLR makinayı Ankara Kentpark AVM .........Sony Center'den gövde, 18-55 lens, 55-200 lens olmak üzere 1099 TL (on taksit) gibi bence güzel bir fiyata aldım.... Arkadaşlar da buna onay verdiler.. Hatta makina veya lenslerin bedavaya geldiğini söylediler.. Bilginiz olsun....
Bunun dışındaki malzemeler kampta lazım olacak şeyler....Fakat kışın kampetin altı boş olduğu için alttan biraz soğuk alma ihtimali var... Kullanmadığınız malzemeleri (mont, boşalan çanta, birtakım giyim eşyaları falan gibi) kampetin altına koyarsanız biraz daha yalıtım olur...

Selamlar...

Murat Bey, çanta, çadır ve tulum için marka ve model bildirebilir misin..... (Tulumun resminde -5 derece ekstrem verilmiş, -15 değil... -5 te ekstrem derece.. Yani konfor yok ama ölmezsin de.... )

duygu23, gezinizi tamamlayınca fotoğraflarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz..güzel kamplar dilerim...

Herkese selamlar,

Geçen ay satın aldığım çadır ( http://store.eurekatent.com/apex-2xt )
İkinci el satın aldığım için satan kişi az kullandığını kışın karda bile kullanılacak bir çadır olduğunu söyledi.Bu konuda çok deneyimim (kar kış kampçılığı) olmadığı için kafamda soru işaretleri kaldı.İyi bir fiyat verdiğim için sorgulamadan aldım.
Aranızda bu markayı, bu modeli kullanan veya bilgi sahibi olan varsa Yedigöller'de bu mevsimde kar veya önümüzdeki kışta oralarda kullanılır mı?Yoksa Türk internet dünyası kurnaz satıcı profilinin günlük heyecanı mı oldum bilmek istedim :smiley: :smiley: Eğer yazlık günlük güneşlik bir çadır aldıysam lütfen yavaş yavaş alıştıra alıştıra söyleyin :smiley:

Teşekkürler,

lonelytent' Alıntı:
Herkese selamlar,

Geçen ay satın aldığım çadır ( http://store.eurekatent.com/apex-2xt )
İkinci el satın aldığım için satan kişi az kullandığını kışın karda bile kullanılacak bir çadır olduğunu söyledi.Bu konuda çok deneyimim (kar kış kampçılığı) olmadığı için kafamda soru işaretleri kaldı.İyi bir fiyat verdiğim için sorgulamadan aldım.
Aranızda bu markayı, bu modeli kullanan veya bilgi sahibi olan varsa Yedigöller'de bu mevsimde kar veya önümüzdeki kışta oralarda kullanılır mı?Yoksa Türk internet dünyası kurnaz satıcı profilinin günlük heyecanı mı oldum bilmek istedim :smiley: :smiley: Eğer yazlık günlük güneşlik bir çadır aldıysam lütfen yavaş yavaş alıştıra alıştıra söyleyin :smiley:

Teşekkürler,
Merhaba
Hiç duymadığım bir marka.... Sanırım sadece çadır üzerine çalışıyorlar.... Görüntüden anladığım mevsimlik olduğudur.... Kış şartları için fazla güvenmeyin derim.....

Konuda bayram sonrası temizliği yapılmıştır.

Murat bey, kendi açmadığınız konuyu kilitlenmesini isteyemezsiniz.
Konu içinde yazılmış yanıtlar olduktan sonra ve yararlı bilgilerde bulunuyorsa ise konunun kilitlenmesine pek sıcak bakmıyoruz.

İmalat fiyatına almış olsanızda 50 Liralık bir tulumun -15 derecede iş gördüğüne pek inanamıyoruz. Her ne kadar toptan fiyatını yazdığınız söylemiş olsanız da bu duruma dikkat etmeyerek piyasa da fason üretilen market tulumları ile karda kışta dağda kamp yapmaya gidebilecek amatör ve/veya yetersiz deneyimli kişiler olabileceğini ve bu kişilerin güvenliğini bu konu başlığında yazılan yazıalr sebebi ile tehlikeye attığımızı düşünerek konu içersinde ki bazı mesajları kime ait olduğuna bakmadan silmiş bulunmaktayım.

Tüm üyelerimizden daha uygun cümleler ve tavsiyeler ile paylaşımlarda bulunmalarını rica ediyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR