Solenoid&tam Tur Dönüş Problemi Hakkında Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Sonerant Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,410

Sonerant

2008 forester
Yer
Antalya
arkadaşlar merhaba ,
2008 model yeni kasa 2.0 otomatik forester sahibiyim. Aracım 123.000 km de. Yaklaşık olarak 3 ay önce sağa yada sola tam tur a yakın dönüşlerde ve 20 km altında hızda aracımda ciddi titreme ve sarsıntı meydana geliyor. Yani park halinde iken çıkış yapmak istediğimde sola yada sağa direksiyonu kırdığımda araç titreyerek kalkış yapıyor .
Servis gittim. Aracın şanzıman beyni değişecek 6.000 tl dedi. Sorun ne ? Solenoid valf problemi tek satılmıyor komple değişecek! Oldu paşam dedim çıktım .
Bir kaç usta arkadaş ile görüştüm. En son solenoidlerin olduğu tablayı sökerek solvent ile temizleyerek soruna çözüm üretme kararı alacağım galiba . Bu arada şanzıman ve deffransiyel yağı değişeli 2.000 km oldu.
Ön düzen aks larda sorun yok baktırdım...
Konu hakkında tecrübesi olan yardımcı olacak her türlü fikre ihtiyacım var . Teşekkürler

Image

Etiketler
arkadaşlar merhaba ,
2008 model yeni kasa 2.0 otomatik forester sahibiyim. Aracım 123.000 km de. Yaklaşık olarak 3 ay önce sağa yada sola tam tur a yakın dönüşlerde ve 20 km altında hızda aracımda ciddi titreme ve sarsıntı meydana geliyor. Yani park halinde iken çıkış yapmak istediğimde sola yada sağa direksiyonu kırdığımda araç titreyerek kalkış yapıyor .
Servis gittim. Aracın şanzıman beyni değişecek 6.000 tl dedi. Sorun ne ? Solenoid valf problemi tek satılmıyor komple değişecek! Oldu paşam dedim çıktım .
Bir kaç usta arkadaş ile görüştüm. En son solenoidlerin olduğu tablayı sökerek solvent ile temizleyerek soruna çözüm üretme kararı alacağım galiba . Bu arada şanzıman ve deffransiyel yağı değişeli 2.000 km oldu.
Konu hakkında tecrübesi olan yardımcı olacak her türlü fikre ihtiyacım var . Teşekkürler[/Q

Yazmayı unuttum geçen gün sanayi de usta şanzıman yağ çubuğunu çektiğinde yağ temiz fakat çubuğun ucunda tortular olduğunu gördük . Aynı zeytin yağının dibindeki tortular gibi .

Merhaba Sonerant, Aracınızın direksiyon kutusunda problem olabilir. Hiç baktırdınız mı. Antalya ilindesiniz sanırım. İyi bir mekanik ustası ile görüşüp tespit yaptırmalısınız. Servisler fahiş fiyatlar çıkarır zaten.

arkadaşlar merhaba ,
Konu hakkında tecrübesi olan yardımcı olacak her türlü fikre ihtiyacım var . Teşekkürler

Merhabalar,
Yanılmıyorsam, Subaru'ların kronik bir sorununu yaşıyorsunuz, Subaru Özel Servis, Ziya Usta Antalya
0.533 618 07 39. E-posta. : ziya.inat@gmail.com.
İlk kalkış'ta titretme DOĞRU bir tesbitse önce sağ/sol Dış Aks kafalarını KONTROL ettirin.
Adım ÖMER, İstanbul'dan numaranızı verdiler derseniz (lütfen selamlarımı da iletin) size yardımcı olacaktır.
Yetkili Serviste yetişen Güneyde En Dinamik Ustamızdır.
FORESTER'ınızı keyifli günlerinizde kullanmanız dileğiyle, Selamlar, Ömer.

Merhabalar,
Yanılmıyorsam, Subaru'ların kronik bir sorununu yaşıyorsunuz, Subaru Özel Servis, Ziya Usta Antalya
0.533 618 07 39. E-posta. : ziya.inat@gmail.com.
İlk kalkış'ta titretme DOĞRU bir tesbitse önce sağ/sol Dış Aks kafalarını KONTROL ettirin.
Adım ÖMER, İstanbul'dan numaranızı verdiler derseniz (lütfen selamlarımı da iletin) size yardımcı olacaktır.
Yetkili Serviste yetişen Güneyde En Dinamik Ustamızdır.
FORESTER'ınızı keyifli günlerinizde kullanmanız dileğiyle, Selamlar, Ömer.

Ömer merhaba
Sağolsun ziya ile tanıştım çok değerli ve kişilikli bir arkadaş. Solenoid teşhisini de o koydu zaten...
Ondan önce 4 servis e gittim . Farklı şeyler söylemeleri , maddi olarak bazı imkansızlıkşarım beni endişelendiriyor . Servis toplamda 10.000 tl masraf çıkardı . Ymz henüz geri dönmedi... Bir tek ziya çözüm önerisi getirdi ... Solvent ile komple temizlik ?

Merhaba Sonerant, Aracınızın direksiyon kutusunda problem olabilir. Hiç baktırdınız mı. Antalya ilindesiniz sanırım. İyi bir mekanik ustası ile görüşüp tespit yaptırmalısınız. Servisler fahiş fiyatlar çıkarır zaten.
Sadece kalkışlarda direksiyon sağ a veya sola tam tura yakınken oluyor . Titreme yapıyor araç bariz... 2 veya 3. Viteslerde sorun yok gibi duruyor???

Merhabalar,
1986'dan bu tarafa SUBARU Kullandım, 1986 yılından bu tarafa da Subaru Motor Parçaları ve BÜTÜN Japon Grubu Araçlar için Filtre Grubu İthal ediyorum, kısaca NICHİRO Türkiye'yiz. Son kullandığım Subaru sizdeki SUV'un aynısıydı!
Yarın Ziya Ustam'la konuşacağım bana kalırsa SORUN Dış Aks Kafalarında, çünkü bu tür sorun sadece Araç Kalkarken olur ve 2, 3 vites ve sonrasında hissedilmez! Yarın sizi buradan bilgilendireceğim. Selamlar, Ömer

İlgin için çok teşekkürler allah razı olsun .

Merhabalar, az önce ZİYA USTAM'la görüştüm, AKS Kafalarını kontrol ettiğini söyledi, sorun yokmuş. Ama sorunun
SELENOID'lerden kaynaklandığından şüphesi yok, hatta size de yağın tortularını göstermiş, ciddi bir temizlik ardından
düzelme şansı olabilir ya da parça değiştirilebilir dediler. Aracınızı sadece "GÜVENDİĞİNİZ" bir Usta'ya götürün, maalesef bu konu Türkiye'de yapılan en büyük hatadır!
YÜCE RABBİM HEPİMİZDEN RAZI OLSUN, Bereketli, Sağlıklı Günler diliyorum, Selamlar Ömer.

Merhaba, 3 yıl önce bu yazdığınız durum ve passat aracımda da olmuştu. Belki duymuşsunuzdur dsg ve arızaları diye bir efsane vardır. Kimse başına gelene kadar bu efsanenin aslında gerçek olduğuna inanmaz. Bende öyleydim ama ortaya çıkan arızanın düzeltilmesi için yetkili servisin verdiği rakamlar da dudak uçuklatıyordu.
Neyse,aracınızdaki otomatik şanzuman çift kavramalı otomatikler gibiyse örneğin VW....DSG, RENAULT.....ETC,FORD....EASYTRONIC gibi ilk önce yağ filtrelerinin, selenoid tablalarının ve arasındski filtrenin temizlenmesini deneyiniz. Eğer düzelmezse nacizane tavsiyem orjinal ürünle yetkili serviste değişim yaptırmanız. Hem garantiniz devam eder hemde olası bir sorunda muhatap aldığınız yada mahkemeye verdiğiniz taraf SUBARU olacaktır.
Ben bütün bunları çok sevdiğim aracımın DSG beynini 4 kez değiştirip çıkan ağrızayı tam olarak giderememiş birisi olarak size tavsiye ediyorum.

SM-E700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Servis 6.000 tl fiyat verdi...
Yan malzemelerle 9.000 tl ti bulur dedi... Servis temizlendiğinde sorunun düzeleceğini zannetmem diyor.. Kafam çokkarışık

Ne yazıkki sıkıntılı bir dönemdesiniz. Tavsiyem ucuz olan taraftan başlamak. Temizlenmesi Ziya usta diye bahsettiğiniz yerde birazda hatır işiyle ucuza yapılabilir. Kendisini tanımam nnasıl iş yapar bilmem ama sonuçta temizleme işini yapmak kolay. Temizleyici solvent ile şanzumanı indirmeden yapabilirler. Burdan başlarsanız kafanızda soru işareti kalmamış olur. Örnek olarak vereyim, dsg için mekatronik kısım sizinkinin selenoid diye tarif edilen ile denk yetkili serviste 7000 tl idi. Sene 2012. Toplam işçilik 10500 istediler. Yaptırmadım sanayii de 3 ay usta kahrı çekip değişen her mekatronikten sonra husrana uğrayıp .... neyseki son mekatronik hollandadan tırla geldi ve oldu.
Dediğim gibi ucuzdan başlayın sonrada yetkili servisi kullanın derim ....

SM-E700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri