Siz Hiç Ağaç Diktiniz mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zeytin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 46
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,771

SİZ HİÇ AĞAÇ DİKTİNİZ Mİ?

• Kullanılan toplam oy
    64
Ynt: Siz Hiç Ağaç Diktiniz mi?

sevgili arkadaşlarım bende size şunu tavsiye ediyorum varsa imkanınız kendi meyvenizi kendiniz yetiştirin ve gerçekten meyve yediğinizi farkedin.ben kendim işin içine girince pazardan meyve almakta zorlanır oldum çünkü insanımızın ne kadar paragöz ve mal düşkünü olduğunu gördüm.bir ağaç olsun sizin olsun ama lütfen birkez bile olsa bütün meyveleri dalından kopartarak yiyelim sevgilerimle

Etiketler

evet...güzle bir konu.Ben belki çok fazla ağaç dikmemişimdir ama görevim icabı binlerce hatta onbinlerce ağaç dikiminde bulundum ve bulunmayada devam ediyorum.İnanın ki 8 yıl önce dikim yaptığımız o çorak ve kıraç yerler yeşerdikçe o ağaçlar büyüdükçe nekadar güzel bir iş yaptığımın farkına varıyorum.

Tam mevsimindeyiz bir tane diksek büyük başarı sağlarız. Hatta il il etkinlikler dahi yapmaya çalışsak önemli adım olmuş olur...

Merhaba ağaçdostları,
Ben Karadeniz'li yim.Eskiden evlerde yakacak olarak kömür pek kullanılmazdı fındık kabuğu ve bölgede bolca olan ve zahmetsizce yetişen kızılağaç ısınma ve yemek pişirmede kullanılırdı.Kızılağacı kesince seneye baharda dibinden sürgünler çıkardı onların iyileri bırakılır büyütülürdü ayrıca herkes arazisinin büyüklüğüne göre mutlaka bir miktar ağaç dikerdi aksi halde gelecek sene soğukta kalmakdurumu vardı.Herkesin olduğu gibi benim babamında biraz arazisi var bizde hersene mutlaka enaz 20-30 ağaç dikerdik.Kızılağacın tercih edilmesi çabuk büyümesiydi.Bununyanında herbahçede birçok cins meyve ağacı bizim köyde olmayanın en az 10-15 ağaç ema ve armut'u olurdu.Bunların bir kısmı sadece yöreye ait cinslerdi.Mahallemiz deniz kenarıydı ve denize cephe olan yerlerde ZEYTİN ağaçları vardı,son kalanlarda sahil yolu (deniz dolgusu) nedeniyle söküldü.
İşte benim yaşadığım köyde hala ağaç dikilir fidanı nereden alırız biliyormusunuz dereden evet dereden derenin getirdiği tohumlar suyun içindeki kumlarda kalır ve çok sık olarak büyür ve biz alır onlara can veririz aksi halde ilk sel ile denize sürüklenir.İşte biz o fidanları dikeriz,doğal ortamlarından koparmadan.
Beşik ağaç,tabut'ta ağaç ağaçın önemi,doğumdan ölüme kadar varmı ötesi?
Kalın sağlıcakla.

Ağaç dikmek bu dünyada yapılacak en güzel şeylerden biridir hatta iyi bir evlat yetiştirmek gibi.

Balkona bir sürü domates, soğan, roka, fesleğen, biber ektim :smiley:
Ha bir de limon çekirdeğini yoğurt kabında yeşerttim, yakında ağaç olacak... Gözüm gibi bakıyorum....

Benim " siz hiç ağaç diktiniz mi..? " sorusuna cevabım aşağıda....

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=8294.100

Böyle bir konu başlığına birilerinin yazmamış olması ancak dikkatimi çekti, bu da benim hatam olsun....

Ama ben yapılan iyiliklerin gizli kaldığı görüşündeyim... Peyzaj mimarı olmam nedeni ile oldukça fazla ağaç diktim. Dikmeden öte, çevremde herkese neler yapabileceğimizi bıkmadan usanmadan anlatmaya devam ediyorum... Diktim ve dikeceğim..... ;D

Selim Gönensin

Merhaba arkadaşlar,
Eylül 2010 dan bu güne Çanakkale'de yaşıyorum sanırım ömrümün kalanını burada geçireceğim.Ne yapmalı diye düşündüm Niyetim Çanakkale Orman İşletme Müdürlüğü'ne gidip ağaçlandırmak için yer isteyeceğim.Eğer uygun bir yer bulabilirsem her arkadaşımdan destek isteyeceğim.Niyetim küçücük olsa bile HATIRA ORMANI tabelası asabilmek.
Çok fidan diktim hepsi kocaman ağaç oldular fakat bu sefer daha nizami birşeyler yapmak niyetindeyim.
Kalın sağlıcakla.

Özel ağaçlandırmamı yapacaksınız yoksa bizim yaptığımız ağaçlandırma faaliyetlerimize mi katılacaksınız.Ben Çan da ormancıyım.Yolunuz düşerse buyrun bi çayımızı için yaptığımız ağaçlandırma çalışmalarına bir bakın

zeytin' Alıntı:
yazıyı okuyanların çoğunluğu içlerinden hayır mı dedi yoksa???
iyi bir konuya değinmişsiniz çok teşekkür ederim ben çok ağaç diktim halada dikiyorum bizde adetti mevsim uygunsa askere giden her genç gitmeden bir gün öcne ağaç diker öyle askere giderdi gerçi şimdilerde bu gelenekte uygulanmaz oldu ben askere gideken diktiğim akasya ağacı hala duruyor 53 yaşındayım yani 33 yıl olmuş

Maalesef doğa severliğimiz hep lafta kalıyor.
Bu sayfaya en son tam 1 sene evel yazılmış yazık[SIZE=78%].[/SIZE]

Doğayı severiz ama iş icraata geldimi tıssssssssssss
Araba manyakları olmuş çıkmışız....

Hocam tebrik ederim sizi,
Buda benim bahçemden bir kaç kare...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri