Sİyah Duman

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fuatcemal Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,017

fuatcemal

çaylak
Yer
pendik ıstanbul
selam navaracı arkadaşlar

benim şöyle bir sorunum var.2008 model otomatık 4x4 navara aracım var.sürekli opet den mazotumu alırım.son aldıgımda yakıtın içine enjektör temizleyici katkı attılar şu 20 liralık olanlardan.ama sanki ondan sonra aracımda 2000-2500 devirlere ani cıkmalarda siyah duman atmaya başladı normal de duman yok. ani basınca atıyor. bir de sanki hemen gaz yemiyor agırdan alıp sonra hızlanıyor.parkta ise gaza yüklenince baya bi siyah duman atıyor.bu durumuyla muayene zamanı gelince sanki eksoz dan kalır gibi geliyor.birde sanki yakıp sarfiyatı arttı.katkı maddesi bir şeylere zarar vermiş olabilir mi.
tesekkurler.

Etiketler

selam navaracı arkadaşlar

benim şöyle bir sorunum var.2008 model otomatık 4x4 navara aracım var.sürekli opet den mazotumu alırım.son aldıgımda yakıtın içine enjektör temizleyici katkı attılar şu 20 liralık olanlardan.ama sanki ondan sonra aracımda 2000-2500 devirlere ani cıkmalarda siyah duman atmaya başladı normal de duman yok. ani basınca atıyor. bir de sanki hemen gaz yemiyor agırdan alıp sonra hızlanıyor.parkta ise gaza yüklenince baya bi siyah duman atıyor.bu durumuyla muayene zamanı gelince sanki eksoz dan kalır gibi geliyor.birde sanki yakıp sarfiyatı arttı.katkı maddesi bir şeylere zarar vermiş olabilir mi.
tesekkurler.

yakıt katkılarının en iyileri 50 TL , en iyisinden alıp ,full depoya bir daha atıp , sonuca göre servise gösterin diye düşünüyorum . inşallah düzelir .

arkadaşlar sanırım cevap verebilecek yok 340 kişi okumuş ama yorum yok.iyisi servise gideyim.

340 kişi okuyup yorum yapmamasının nedeni,konu hakkında yeterli teknik bilgiye sahip olmadıkları için sizi yanıltmama ve yanlış yönlendirmeme adına yorum yazmamış olamazlar mı?

bu durumlarda; sizinde belirttiğiniz gibi en iyisi her zaman servisine gitmektir.
En azından içinizde rahat eder..
Servis sonucunu yazarsanız,bizde konu hakkında bilgi sahibi olmuş oluruz.
Umarım ciddi bir sıkıntı çıkmamıştır.Geçmiş olsun

Kara dumanla birlikte motor gucu ve hiz dusuyorsa ;
-hava filtresi tikali
-subap ayari yanlis
-enjektor arizasi

Muhtemelen aldiginiz yan urun enjektoru bozmustur.

Kara dumanla birlikte motor gucu ve hiz dusuyorsa ;
-hava filtresi tikali
-subap ayari yanlis
-enjektor arizasi

Muhtemelen aldiginiz yan urun enjektoru bozmustur.
Bartek hocam
Araç 139 binde bugun bakım yaptırdım yağ yağ filtresi mazot filtresi hava filtresi değişti
Usta biraz kullan çok kurum var dedi ayrıca arac sürekli siyah duman atmıyor ani sıkıştığında ve parkta boşta gaza basınca atıyor enjektor temizlenir ayar olurmu değişmesi gerekli yorumlar için teşekkürler

Ani gaz verdiğinizde motor devrini bulana kadar siyah duman olur.

Yakıt kalitesinden kaynaklı hava sıcaklığı düşükken veya motor sogukken de ani gazda siyah duman olur.

Yakıtı mümkün olduğu kadar bitirip Shell Euro Dizel denemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca yakittan iyi sonuç alamazsaniz würth marka veya benzer kaliteli yakita ilave edilerek kullanilan Carbon clear ürünü de deneyebilirsiniz.

Aracınızda yağ eksiltme başlamışsa muhtemelen oncesinde hararet yükselmiş Conta ve sekmanlarda deformasyon başlamıştır. Su eksiltme yağa su karışması gibi seyler ilk zamanda görülmez ilerleyen zamanlarda oluşur.
Kapak contası değiştiyse subaplar veya kecekeri degistiyse motorun Ust kısmı iyileştiriyor fakat alt kısmı piston ve sekmanlarda aşınmada yağ eksiltmeye sebep olur.

Ani gaz verdiğinizde motor devrini bulana kadar siyah duman olur.

Yakıt kalitesinden kaynaklı hava sıcaklığı düşükken veya motor sogukken de ani gazda siyah duman olur.

Yakıtı mümkün olduğu kadar bitirip Shell Euro Dizel denemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca yakittan iyi sonuç alamazsaniz würth marka veya benzer kaliteli yakita ilave edilerek kullanilan Carbon clear ürünü de deneyebilirsiniz.

Aracınızda yağ eksiltme başlamışsa muhtemelen oncesinde hararet yükselmiş Conta ve sekmanlarda deformasyon başlamıştır. Su eksiltme yağa su karışması gibi seyler ilk zamanda görülmez ilerleyen zamanlarda oluşur.
Kapak contası değiştiyse subaplar veya kecekeri degistiyse motorun Ust kısmı iyileştiriyor fakat alt kısmı piston ve sekmanlarda aşınmada yağ eksiltmeye sebep olur.
Serhan hocam cevap için teşekkürler
Hocam bakım zamanı geldiği için herşeyi değiştirdim yağ eksilmesi falan yok sadece o katkı maddesini atınca duman olayı gözüme battı ayrıca sanki hemen gaz yemiyor sonra birden yiyor bunlar ondan sonra başladı yakıtpompası yada torbaya falan baktırmak gerekirmi

Arac hemen gaz yemiyor
Performans düşüklüğü
Sogukken geç calisma ve çalıştığında beyaz duman
Yokuşta gaz verdiğinizde gaz yemez ve gazdan ayağınızı yavaşça cektikce gaz yerse
Yakıt sarfiyati artarsa bu belirtiler enjektorun yakıtı iyonize edemediğinden kaynaklanıyor.
Sizde de bu belirtiler varsa ( ikisi var gibi havaların soğuması ve karbonun etkisi de olabilir) güvenilir bir pompacı da enjektorler kontrol edilebilir. Sizin aracın enjektorlerini bilmiyorum ama genelde temizlik ve ayar ile çözülebileceğini düşünüyorum. Bazı araçlarda bilgisayara bağlayıp degerlerini de kontrol ediyorlar. Aracın yetkili Servisi'nde pompa veya Bosch servislerde de bilgisayara bağlayıp kontrol edilebilir. Bir de aynı aracı kullanan veya tamir edenlerden kaç kilometrede enjektor bakımı ihtiyacı olduğunu öğrenmek mümkünse karşılaştırma yapılabilir. Enjektorler eski tıp araçlarda 80-100 k km lerde genelde bir bakımdan geçirilir.
Yakıt pompası genelde sorun çıkarmaz ve müdahale icin düşünülecek en son yakıt sistemi parçası diyebilirim.
Kolay gelsin kazasız belasız sürüşler.

Arac hemen gaz yemiyor
Performans düşüklüğü
Sogukken geç calisma ve çalıştığında beyaz duman
Yokuşta gaz verdiğinizde gaz yemez ve gazdan ayağınızı yavaşça cektikce gaz yerse
Yakıt sarfiyati artarsa bu belirtiler enjektorun yakıtı iyonize edemediğinden kaynaklanıyor.
Sizde de bu belirtiler varsa ( ikisi var gibi havaların soğuması ve karbonun etkisi de olabilir) güvenilir bir pompacı da enjektorler kontrol edilebilir. Sizin aracın enjektorlerini bilmiyorum ama genelde temizlik ve ayar ile çözülebileceğini düşünüyorum. Bazı araçlarda bilgisayara bağlayıp degerlerini de kontrol ediyorlar. Aracın yetkili Servisi'nde pompa veya Bosch servislerde de bilgisayara bağlayıp kontrol edilebilir. Bir de aynı aracı kullanan veya tamir edenlerden kaç kilometrede enjektor bakımı ihtiyacı olduğunu öğrenmek mümkünse karşılaştırma yapılabilir. Enjektorler eski tıp araçlarda 80-100 k km lerde genelde bir bakımdan geçirilir.
Yakıt pompası genelde sorun çıkarmaz ve müdahale icin düşünülecek en son yakıt sistemi parçası diyebilirim.
Kolay gelsin kazasız belasız sürüşler.
Evet hocam dedikleriniz doğru ayrıca göstergede km de yakıt sarfiyatı arttı ama bunların hepsi katkı maddesini kullandıktan sonra mı denk gelir katkı konduğunda depo yarı dan azdı enjektor leremi zarar verdi acaba

Enjektorleri aşındırıcı özellikte bir ürün olabilir.
İlk olarak yakıtı bitirip bir iki depo yakıtı kullanıp durumu kontrol etmeli bence Sorun devam ediyorsa o zaman yakıt sistemi kontrolüne geceriz.
Gunümüz yakıtlarında ekstra bir ürüne gerek duyulmuyor, katkı içermektedir. Eskiden kıs aylarında bir depo mazota bir litre benzin yaz aylarında ise bir depo mazota bir litre yağ koyarak kullanıyorduk.

Enjektorleri aşındırıcı özellikte bir ürün olabilir.
İlk olarak yakıtı bitirip bir iki depo yakıtı kullanıp durumu kontrol etmeli bence Sorun devam ediyorsa o zaman yakıt sistemi kontrolüne geceriz.
Gunümüz yakıtlarında ekstra bir ürüne gerek duyulmuyor, katkı içermektedir. Eskiden kıs aylarında bir depo mazota bir litre benzin yaz aylarında ise bir depo mazota bir litre yağ koyarak kullanıyorduk.
Evet Ben hala 2004 Model Duz Motor Düz Pompa Starex minibusumu dediğiniz şekilde kullanıyorum. Depo sürekli fulldur. Çeyrek deponun altına düştüğünde yazın 3-4litre 30no yağ atıp üzerini fulluyorum depo 80litre.
Kış aylarında ise 10 no yağ atıyorum. Aynı zamanda 2-3 depoda bir 0.5lt gazyağı atıyorum. Şu ana kadar bir sıkıntı çekmedim.
İlk aldığımda aracı sürekli Shell V Power nitro motorin kullanıyordum. Pompa ustası abimden fircayi yedikten sonra bu sisteme döndüm.
Benim aracın motoru düz dizel pompa ve enjektörler mazotta bulunan yağ ile yağlanıyor, yeni mazotlarda bu yağ oranı çok düşük olduğu için bu parçalar nerdeyse kuru çalışıyor ve sonra sıkıntı çıkarıyor.
Bu arada enjektör temizleyici olarak en kaliteli markayida alsanız içinde olan malzeme "Kükürtü Azaltılmış Kerosen" Türkçesi anam babam gazyağı işte 300ml enjektör temizleyici 50TL, 1lt Gazyağı 4TL civarı. Bazı istasyonlarda var.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bilgi paylaştıkca güzel. Birbirimize buradan da olsa destek olmalı. Cocuk yaslardan itibaren binek ve ticari çok arac kullandık değiştik. Servis ihtiyacımızı self servis hallediyorduk diyebiliriz. O kadar emek bosa gitmesin. Hem meslektaş hem de adaşıma yardımcı olmak isterim.
Pompacıya gidince biraz masraf olur. Sorun düzelirse kurcalamamali. Tanıdık güvenilir birini bu arada arastirabilirsiniz.
Fuat GÜNER.

Turbo olan motorlarda basınç sensörü vb de oldugundan Euro dizel kullanmak zorunda kalıyoruz.
Düz dizelde yakıt yağlı olursa pompa ve elemanlar daha uzun ömürlü oluyor.
Bu karışımda biraz duman olur ama dert değil, ne demişler.
Ne kadar duman o kadar randuman
Siyah duman sıkıntı değil ilk çalıştırma ve sıkıştırmada yeterki renk griye dönmesin :smiley:

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri