Sivil Savunma Müdürlüğü'ne Gönüllülük Kaydı Hakkında?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan iceman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,906

iceman

Kamp III
Yer
Tekirdağ-İstanbul
Hakan abicim bişi sorcam 2001'de Tekirdağ SS'da 1nolu kayıtla kimliğim çıktı. 3-4 sene kadar yoklamamı yaptırdım. Lakin üni. zamanı kaydımı aldırmadım ist.e yine gittim tekirdağ'da yoklama yaptırdım.
Fakat son 3 senedir yoklama yaptıramıyorum problem olur mu?(haftaiçi tekirdağda olamadığımdan)

Etiketler
Ynt: Sivil Savunma Müdürlüğü'ne Gönüllülük Kaydı Hakkında?

Hiçbir problem yok. istanbulda iken hafta içi birgün bize veya fatihteki il müdürlüğüne giderseniz yoklamanız güncellenir.

gerçi sivil savunma müdürlüğü tarihe karışıyor artık. 1 ocak itibariyle il ve ilçe müdürlükleri kapatılarak başbakanlık afet ve acil durum yönetimi başkanlığı adı altında hizmetler yürütülecek. yani işin doğrusu bu ara sivil savunma kendi derdine düşmüş durumda. biz arama kurtarma işlerini aktif olarak yürütenler en azından şimdilik devam ediyoruz. bir yıl kadar bu yapılanma süreci devam eder sanırım.

oo abicim şu mevzuyu detaylandırır mısın?
Sivil Savunma kompilen kapanıyor mu yani?

Çok kötü.Ben de gönüllü olmak istiyordum.Ne yapalım, bekleyelim mi?

xano' Alıntı:
gerçi sivil savunma müdürlüğü tarihe karışıyor artık. 1 ocak itibariyle il ve ilçe müdürlükleri kapatılarak başbakanlık afet ve acil durum yönetimi başkanlığı adı altında hizmetler yürütülecek. yani işin doğrusu bu ara sivil savunma kendi derdine düşmüş durumda. biz arama kurtarma işlerini aktif olarak yürütenler en azından şimdilik devam ediyoruz. bir yıl kadar bu yapılanma süreci devam eder sanırım.

Peki böyle bir organizasyon değişikliği sonrasında tek bir merkezde mi toplanacak sivil savunma? Bu lojistik anlamında zor olmaz mı ?
Çok anlamsız geldi bana bu oluşum.

SEVAL' Alıntı:
Peki böyle bir organizasyon değişikliği sonrasında tek bir merkezde mi toplanacak sivil savunma? Bu lojistik anlamında zor olmaz mı ?
Çok anlamsız geldi bana bu oluşum.

Yönetimin merkezde, ekip ve ekipmanların bölgelerde olması yanlış olmaz aslında ama bekleyelim görelim neyleyecekler, neylerlerse güzel mi eyleyecekler.

En hayırlısı olsun Hakan,

Selamlar,

Alper Zümrüt

aslında ayrı ayrı 50tane kurum yerine tek bir kurum tek yetkili olacak şekilde tertip edilmeli acil yarıdm kuruluşları.
Sivil Savunma, 112, İtfaiye, UMKE.
Günlük yaşamda ve afet durumunda yönetimin tek noktada olması, tek kurumun hizmet vermesi çok daha verimli olacaktır.
bugüne baktığımızda 112, 110, UMKE, SS hepsi kendi röle sistemlerini kullanıyorlar aynı alan içinde, ama ortak çalışma gerektiren durumlarda haberleşme hep gecikiyor, yardım kurumları kendi içlerinde gereksiz bir rekabet hadisesine giriyor. enkazdan vatandaşı sen çıkardın ben çıkardım durumu oluşuyor.
Halbuki ne fark ediyor? hiçbişi, önemli olan insan kurtarmak değil mi?
tokattaki itfaiyeci ile istanbul'daki itfaiyeci aynı şartlarda eğitim görmüyor, aynı standart eğitimi almıyor, keza diğer kurumlarda da böyle.
tekirdağ şarköy'deki bir sıkışmalı kazaya itfaiye ve sivil savunma aynı anda gidiyor ..
neden? koordine yok, olayı ihbar alan herkesi arıyor...
sivil savunma gidiyor 130 kasa defender ile 2 saatte, itfaiye gidiyor kamyonla 2.5 saatte..
düşünün bir ilçeye adam kurtarmaya 2.5 saatte ekip gidiyor...
neden? kurumlar farklı oldukları için kendi işleyişlerine göre gelişebildikleri için..
maalesef ülkemde bu işler bürokrasinin, siyasetin yüzünden sekteye uğruyor.

en son sel felaketinde bir kurtarma operasyonu esnasında 112 ve 110 kendi aralarında 2şer komuta merkezi ile birbirlerini bulmaya çalışıyorlardı. yazık orada harcanan mesaiye..

inşallah bu oluşum hayırlı olur memlekete..

Birçok gelişmiş ülkede telefon acil yardım kodu tek olduğunu biliyoruz 911 örneğindeki gibi. Aradığınızda polis,itfaiye ve ambulans birlikte gelir.
Örneğin Amerika' da afet durumunda federal afet dairesinin (FEMA) koordinasyon merkezine bağlanırlar.Buna askeri kurtarma örgütleride dahildir.FEMA' da yapı olarak iç güvenlik bakanlığına bağlıdır. Ancak 2005 te olan kasırga FEMA başkanı Michael Brown' ı yerinden etmişti.Bu gibi bir durumda FEMA gibi köklü bir organizasyon dahi olayın altından kalkamamışken, bizim beklenen büyük depremimizden önce bu denli bir karmaşayla yapı değiştirmeye çalışmak için çok geç kalındı gibi.
Hayırlısı diyorum.

Katrina kasırgasına FEMA nın başarısızlığı anayurt savunma bakanlığına bağlanmasından dolayıdır.FEMA nın afet yönetimi üzerine çalışanları işten atıp terörle mücadele kamu güvenliği uzmanlarını işe aldılar buda afet durumunda başarısızlık getirdi.

Yeniden yapılanmada herzaman fayda vardır.Taze güç taze ekip. Kaybedilen durağan olanlar.heleki böyle önemli konuda..Örnek,Kızılay eski Kızılay değil önemli işler yaptı son yapılanmayla..(ben sağlık işkoluyla ilgili bahsediyorum normal devlet hastanesi gibi işlevli)

umutkaptan' Alıntı:
Katrina kasırgasına FEMA nın başarısızlığı anayurt savunma bakanlığına bağlanmasından dolayıdır.FEMA nın afet yönetimi üzerine çalışanları işten atıp terörle mücadele kamu güvenliği uzmanlarını işe aldılar buda afet durumunda başarısızlık getirdi.

Hangi kaynaktan ulaştınız?

Benim bildiğim halen iç güvenlik bakanlığına bağlı. Çeviride hata olmuş olabilir mi? http://www.fema.gov/about/index.shtm#0

Üstelik iç güvenlik bakanlığına bağlı olması çok doğal.Bizde de içişleri bakanlığının görevlerine bakarsak teşkilat yapısını daha iyi anlamış oluruz.

''Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı yurdun iç güvenliğini ve asayişini sağlamak, kamu düzenini korumak, illerin genel idaresini düzenlemek, mahalli idareler üzerinde merkezi idare adına ve sayet makamı olarak nezarette bulunmak ve idari açıdan aldığı yasal tedbirlerle bu idarelerin gelişmelerine yardımcı olmak, halkın nüfus ve vatandaşlık işlemlerini yerine getirmek, olası savaş ve doğal afetler konularında sivil savunma hizmetlerini yürütmekle görevlidir. Bakanlık üstlenmiş olduğu bu görevleri merkez ve taşra teşkilatları aracılığıyla yerine getirir.

Bakanlık bugünkü teşkilat yapısına 1983 yılı sonunda yapılan düzenleme ile kavuşmuş ve 14 Şubat 1985 tarihinde çıkarılan 3152(üç bin yüz elli iki)sayılı kanunla bu yeni yapıya süreklilik kazandırılmıştır.''

hakketten femada mi calişiyorsunuz sar konusunda cok bilgilisinizdir faydalanmak isteriz cok isteriz hemde
sevgiler

zaten tum kurumlar birbirlesecek bu yapılanma sadce on calısma vede hazırlık benim bildiğim kadarıyla... bu yapılanma sonunda bizlere amator radyoculara pek gerek kalacagını dusunmuyorum cunku bir afet durumunda kordinasyonu bizler saglıyorduk kurumlar arası ama olursa cok guzel olacagını dusunuyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri