Sivas Yemekleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan penguen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,977

penguen

Zirve
Sivas yemekleri daha çok tahıl ürünlerine dayanmaktadır. Keş, peskutan, çökelik süt ürünlerinden hazırlanan yiyeceklerdir.

Yazları ayranlı, pancarlı çorba, madımak, evelik, düğürcek aşı; kışları ise tırhıt, sübüra, kelecoş, tarhana, içli köfte, hıngel gibi hamur işi yemekler yenir. Ayrıca Sivas kebabı da ünlüdür. Tandırda kül çöreği, fodla, patates veya peynirle yapılan kömbe, kete, lavaş, yufka yörede yaygın ekmek çeşitlerindendir.

Madımak Yemeği

Malzeme:

1 kg. Madımak
2 adet orta boy kuru soğan
2 yemek kaşığı tereyağı
2 adet orta boy domates
200 gr. kıyma
4-5 adet sivri biber
1 çay bardağı pirinç
(Yeteri kadar) Tuz

Üzerine konacak sos için:
2 diş sarımsak
Yarım su bardağı süzme yoğurt

Hazırlanışı:
Madımakları ayıklayın, yıkayın. Bir tencerede tereyağını kızdırın. Yemeklik ince doğradığınız kuru soğanları hafif pembeleşene kadar kavurun. Daha sonra, küp küp doğranmış domatesleri, kıymayı, sivri yeşil biberleri katın. Şöyle bir çevirip az daha kavurun. Ve, madımak’ları ilâve edin. Suyunu koyun. Tuz ve pirinç miktarını ayarlayın.

Havanda ayıkladığınız 2 diş sarımsağı dövün. Hazırladığınız yoğurt kabına katıp iyice çırpın. Pişen madımak yemeğinin üzerine döküp –tıpkı mantı gibi- ikram edin.

Etiketler

Ynt: Sivas Yemekleri

saygı değerli arkadaşlarım baan bır konuda yardımcı olmanızı isteyecem..ben kendimde sivaslıyım ama balıkkesir..ilçesi erdekte yaşamaktayım vede karavancıyım..bu hazıran 22 sınde sivasa gelecem yeğenımın cocuklarının sünnet düğünü var..ama ben karavanla geleyımdedim.tv..izlediğim doğanşara vede sivasın ilçelerini bır hafta olsun gezeyım dedım.doğanşara gıtmek çok ıstıyorum helede o şelaleri gördukten sonra ..acaba banabu kaonuda yardımcı olan birileri varsa çok sevınırım nerde konaklıya bılırım nerelere gıde bılırım bılıyorsunuz karavan olunca güvenlikli yerlerınde ön pılanda olma olasılıyla yola cıkmak lazım bu konuda lütven bılgı veya resım gonderırsenız çok sevınırım hepınıze saygılar..ayhankalemkoy58@hotmail.com..05352535085..sygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri