Sinop Kırsalı Rotam

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan solakadam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,611

solakadam

Yeni Üye
Merhabalar.
Bu, ilk konum ama uzun süredir sıkı bir takipçisiyim forumun. Burada sizlerle olmak mutluluk verici.
Daha önce Palandöken, Kaçkar zirve gibi yürüyüşlerimiz oldu ancak hepsinde deneyimli kişilerleydik. Bana sadece yürümek düşüyordu. Ancak önümüz ay, daha önceden planladığım bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. İki kişiyiz. Bölgeyi az çok bilmekteyim ancak avucumun içi gibi bilmiyorum. İlk defa adımlayacağım buraları.
Uğrama ve kamp noktalarımı belirledim. Bu noktalara varış ise daha çok doğaçlama olacak. Toplamda dört gece kamp atmayı planlıyorum. Günlük 15-20 km ortalama ile yol alacağız.

1: Hamsilos Koyu (başlangıç noktamız)
2: İnceburun (uğrama noktası)
3: Sarıkum Gölü (ilk kamp noktası)
4: Bektaşağa Göleti (ikinci kamp noktası)
5: Tatlıca Şelaleleri (üçüncü kamp noktası)
6: İnaltı Mağarası (akgölden sonra uğrama noktası)
7: Akgöl (dördüncü kamp noktası)

Yöreyi bilen yahut orman yürüyüşleri hakkında tavsiye vermek isteyen büyüklerimin/küçüklerimin yorumlarını merakla bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Burak.
IMG 20151102 132436

Etiketler
merhaba solakadam yapmıs oldugun rota icin cok tesekkür ederim benim su anda cok işime yarayacak daha önce sinop a gelip havalimanı bölgesinde 3 günlük kamp yapmıstım ama kalabalık olmamızdan ve yapılan organizasyondan dolayı hamsilosa inceburuna gitmek nasip olmamıstı bende bu seferki gezimde senin rotana benzer bi rota cizmek isterken forumda denk geldim :smiley: bu güzergahı kullanabildin mi kullandıysan deneyimlerini paylasır mısın ben bi arkadasımla bu bayram tatilinde 6 günlük bi tur yapmak istiyoruz Zonguldak baslangıc olarak karabük kastamonu üzerinden ilk durak sinop sonrasında sahil seridinden ayancık çatalzeytin abana... cide bartın zonguldak dönüsü yapmayı planlıyoruz. her gittigimiz yerde kamp yapıcaz kamping olma zorunlulugu yok kamp a uygun olması yeterli tavsiyelerini bekliyorum :smiley:

Merhaba Orhanugur. Dediğiniz yerler gerçekten çok güzel. Ancak ben bu rotayı yürüyüş rotası olarak çizmiştim ve büyük ölçüde gerçekleştirdim. Eğer altı günün tamamını Sinop'a ayırmayacaksanız ki öyle görünüyor, sinopta en az iki gün kamp yapın derim. Hamsilos'ta kamp attığınız gün oranın tadını çıkarın. Ama ertesi gün erken çıkıp inceburun, sarıkum gölü, bektaşağa göleti ve tatlıca şelalelerini gezip akgöle ikinci gece kamp atmaya geçin derim. Akgölde geceleyip ertesi gün de inaltı mağarasını gezerseniz çok yorucu ama dolu dolu bir sinop turu keyfinizi tavan yaptıracaktır. Ha bence sinopun hakkı en az üç gün. Ancak önemli olan evdeki hesap:smiley: keyifli turlar dilerim.

elimizden geldigine yorucu ama dolu dolu gecmesini istiyoruz o konuda sıkıntı yok :smiley: planladıgımız gezi yaklasık 6 gün olacak ve bunun 4 günü sinop olacak kesin yani burdan cıkıs amacımız sinop ve cevresi geri kalan 2 günü de sahil seridinde güzel bi yer bulursak diye ayırıyoruz :smiley: kafamızdaki plan ilk gün hamsilosa kamp kurmak sinop merkeze inceburuna ve sarıkuma yakın olmasından dolayı sabit kamp ile git gel yapmak sarıkum gölü ve bektaşaga gölünü bilmiyordum tesekkür ederim notlarımın arasına alıcam hemen dediginiz gibi 2 gün kalıp erfeleke kamp icin yola cıkmayı düsünüyoruz erfelek de kamp icin uygun sanırım bu arada sizin tatlıca şelaleleri dediginiz erfelek şelaleleri degil mi ? akgöl kamp icin uygunmudur o konuda kararsızız yani eger uygunsa 1 gece erfelek de 1 gece akgöl de kalabiliriz o kadar güzelmiş okudugum bi notta :smiley: sonrası da inaltı magarası ve dönüs hazırlıkları insallah tesekkür ederim tavsiyeleriniz icin :smiley:) bilmedigimiz tavsiye edebileceginiz bişey varsa memnun olurum gün sorun degil gerekirse bütün günleri sinop a ayırabiliriz :smiley:

Sarıkum gölünün ilgi çekiciliği, denizle birkaç metre arası olması. Görmeden ölmeyin dediğim bir yer değil ama çok yakın, pişman olmazsınız:smiley: ve hamsilosu merkeze alma konusunda haklısınız. Her ne kadar tercih etmesem de çok hoş bir kamping de var. Merkezi, sarıkum gölünü ve inceburunu birkaç dakikalık sürüşten sonra görebilirsiniz. Ancak ben kampınızı bektaşağa göletinde yapmanızı öneririm. Oradan şelale oldukça yakın. Harika bir tesisi var. Ve orman mükemmel. Göl de öyle. Tatlıca şelaleleri dediğiniz gibi erfelek şelalesi oluyor ancak orada kamp kuracağınız düzlük alan çok işlek ve huzursuz olacaktır günübirlikçilerden dolayı. Yukarıları da düz değil. Yani bence şelaleler yürüyüş-tırmanış için güzel. Kamp için tavsiye etmem. Ve akgölü sakın kaçırmayın derim. Issız bir yer değil. Orman işletmeye ait bir bina var. Ve oradan mağara yürüyüş mesafesinde. Önerilerim bu yönde:smiley: sorularınız varsa seve seve cevaplarım.

inanın önerileriniz altın degerinde cok cok tesekkür ederim benim kararsız kaldıgım su nokta var erfelek de kamp uygun degil dediniz akgöl de kamp yapabilir miyiz uygunmudur 8 yasında oglum var onuda yanımda götürmeyi düsünüyorum hamsilos koyunda cok sakin yerler var haritadan gördügün kadarıyla acıkcası cok kamping taraftarı olan biri degilim daha cok sakin ve doğal alanlarda kamp kurmayı seviyorum bazı temel ihtiyaclar icin kampingler cok uygun olsa da :D amacımıza ters geliyor her zaman :smiley: tavsiyeleriniz üzere bektaşağa gölünde kampı sıraya koydum pazar aksamınıda sayarsak ilk 3 gün hamsilos da olucaz 3. gün ince burun sarıkum ve göl ziyaretinden sonra bektaşağa gölüne gecip orda kamp kurmayı düsünüyorum 4. gün tatlıca şelalerine ve ordan akgöle gecip akgöl de kamp 5. gün de akgöl ve inaltı mağara ziyaretlerinden sonra dönüs planları yapmaya baslıcaz inşallah daha net anlasılabilmesi icin yazayım

1.gün - zonguldak yola cıkıs sinop varıs akşam hamsilos kamp
2.gün - merkez gezileri (cezaevi vs....) hamsilos kamp
3.gün - hamsilos koyunda dinlenme ve kamp
4.gün - toplanma inceburun sarıkum ve göleti bektaşağa gölü ziyareti akşam betaşağa gölü kamp
5.gün - toplanma erfelek tatlıca şelaleleri akgöl ve inaltı mağara ziyareti ve akşam akgöl de kamp
6.gün - toplanma ve dönüs hazırlıkları

bu listede ters olan bi durum var mı sizce bu arada kendime de program cıkarmıs oldum sayenizde :D
beni düsündüren erfelek akgöl ve mağara ziyaretleri aynı güne sıgarmı sizce illaki anlık kararlar degişebilir bide hava mualefeti de söz konusu ama ana program böyle :smiley:

bide boyabat kalesi var gidişte yolumuzun üzerinde sizce uğramadan gecmeli miyiz gecmemelimiyiz yanımdaki arkadas cok tarihi yerlere merakı yok genel de göl şelale trekking ve kamp merakı var sinop merkezdeki geziyi de arife günü oruclu oldugumuz icin günü degerlendirmek icin yapıyoruz :smiley:

Ben boyabat kalesine gitmedim onun için o konuda fikir veremeyeceğim ama yerinizde olsam bayramın birinci günü sinop merkeze girmezdim:smiley: sinop, şehir yapılanması ve coğrafi yapısı itibariyle yoğunluğu kesinlikle kaldırmıyor ve trafik gününüzü mahvedebilir. Öyle ki oroparklar dahi doluyor. Birinci gün yakın olması hasebiyle iki saatte inceburun ve sarıkum gölünü halledip orucun yorgunluğunu hamsilosta atmanızı öneririm. Bayramın ikinci günü de şehir nazaran daha sakin olabilir ama çok da fark edeceğini sanmıyorum onun için öğleyi çok da geçmeden sinop merkezi halledebilirsiniz. Akabinde akşama doğru bektaşağa göletine kamp atıp orada dinlendikten sonra bayramın üçüncü günü şelaleden sonra akgöle geçerseniz bence daha mantıklı olur. Sinopta kamp yapanın rahatsız edildiğini be gördüm ne duydum yani kamping gereksiz bence. Gönül rahatlığıyla istediğiniz yerde kamplayabilirsiniz:smiley:
Şelaleden akgöle gidiş sizi yorabilir yollar çok zigzaglıdır ve asfalt olmayabilir. 55 km köy yolu düşünün. Fotoğraftaki rota size daha uygun görünüyor. Sağ üstteki yıldız şelale. Sol alttaki yıldızlardan sağ alttaki akgöl, sol üstteki inaltı mağarası. Ancak yöreden irtibata geçeceğiniz biri olursa daha tatmin edici cevaplar alabilirsiniz. Sinop merkezde de ilgili bir yere sorabilirsiniz.
Screenshot 2016 06 30 13 24 17

Günleri sayarken Bayram'ı kastetmemiştim :smiley: 1. Gün pazar olarak düşünün Arif'e günü 2. Gün daha sakin olur sanırım Bayram'ın 1. Günü olan salı günü koyda dinlenicez dediğiniz gibi çok kalabalık olur Arif'e günü son olarak oruçlu olacağımız icin şehiriçi gezilerine ayıralım dedik aksama da hamsilosa kampa geri döneriz daha önce havalimanı arkasında yol kenarında kamp kurmuştuk dediğiniz gibi sakin ve kimseden rahatsızlık görmedik çok şükür kamp konusunda da aynı fikirdeyiz Haritalar daha ne oldu teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR