Sineklik Çözümleri?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 85
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 79,611
Ynt: Sineklik Çözümleri?

İnventörün çıkışı için Atilla Bey, girişi için Cem haklı. Sonunda 5 Wat ortadan kalkmayacak. Verim de işin icine girince aküden en az 8 wat çekilecek. Aküden çıkan amper 8/12=0.67 amper. Ama invertörden sonra 220 Volt olacağı için dolaşan amper düşecek. Bizi akü ilgilendirdiği için teorik olarak 0.67 amper aküden çekilir.

Etiketler

Boncuklu kapı sinekliği ben de karavanıma özene bezene kendim yapmıştım.Gece karavana girip çıkarken öyle ses yapıyor ki içeride uyuyan varsa fırça yemeniz kesin. ;D ben söktüm attım.

orsaalabanda' Alıntı:
İnverterim de var, sinek kovucu tabletim de... Ancak ısı enerjisi ile çalıştığı için ciddi enerji çekiyor. Elektrik alabildiğimiz kamping ortamında kullanıyoruz. 12v ile çalışsa belki inverter kaybı ortadan kalkar ama sonuçta kamping dışı konaklıyorsanız ve benim gibi kompresörlü buzdolabı kullanıyorsanız miliamperlerin bile çok değerli olduğunu biliyorsunuz. Kamping ortamında zaten bunların hiç bir önemi yok. Gerekirse kapı baca açık olarak yatabileceğimiz cibinliğimiz de mevcut 220 vantilatörümüz de... Değerli eşyaları göz önünde bırakmamak kaydıyla kampinglerde güvenlik endişesi duymuyorum. (Belki çok kalabalık orman kampı gibi ortamlar farklı olabilir. Oralarda hiç kalmadık.) Güvenlik endişelerim kamping dışı ortamda hırsızlık gibi maddi endişelerin dışında şekilleniyor.

Bu gibi durumlar için sürgülü pencereye dışarıdan takılabilecek ama içeriden sabitlenip, dışarıdan çekildiğinde çıkmayacak kafes gibi bir şey belki işimi görebilir. Ama bunun içinde ya kaportayı delmek ya da çift taraflı bir mekanizma yapmak gerekiyor.

Cem merhaba;

Lisedeki ogrencilik yillarima dondugumde bizim Pejo J9 serviste arka yamcarda kormuma telleri vardi cami acinca ogrenci sarkmasin diye. Senin camin icine oturdugu aleminyum yatak nasil bilmiyorum ama prensibi anlatayim eger ayni ise isine yarayabilir. Bizim servisin caminin oturdugu aleminyum yatakta 2 serit vardi. Birisinde sabit cam takili ve ikinci seritin icinde ise kayar cam gidip geliyor. Cam acikkende kapaliykende sabit camin yatagini devami yani kayar camin odlugu bolumdeki kismi cok kaliyordu. Aleminyum cerceveli korumalari bu yatagin icine koyup cam cercevesinin aleminyumuna vidaliyorlardi. Yani sadece 1-2 vida buyuklugunde oda cam cercevesine zarar veriyorsun kasayi falan delmenede gerek yok. Eger seninkindede mantik ayni ise yapilabilir.

Bugün reklamlarda izledim gerçi biraz fiyatı yüksek ama 2 tanesi 99 tl'ye elektrikli haşere ve sinek kovucu satılıyor. Bu cihazlar sadece ses yayıyor ve insanlar tarafından duyulmayan frekanstan örümcek,fare,sinek ve sivrisinek kovucu olarak kullanılıyor. Bu cihazların daha eski teknolojilerini 4-5 yıl önce bir arkadaşın deposunda kullanmıştık ve biçerdöğeri farelerden bu şekilde kurtarmıştık.

orbay74' Alıntı:
Benım sınek tabletı makınem, iki adet elektronıkte kullanılan tahmını 1 cm genışlık 2,5 cm uzunluktakı 12 V duşuk vatlı paralel baglanmış ıkı adet taş dırenç . yanyana geldıgınde tabletten cok az bır buyukluk olusturuyor. 60-70 derecelık bır ısı ıle rahatlıkla kullanabılıyorum . maharetlı arkadaşlarımız ısterlerse pıyasada bulunan tablet makınelerının ıçıne yerleştırebılırler. kablo ucuna da eskı şarj aletınızın çcakmak fışınıı de taktınızmı alın sıze 12 V luk bır tablet makınesı.
Yine bır zıhnısınır oldu kusura bakmayın.
5-6 yıl önce yapmıştım. İki adet taş direnci 220V sistemdekiyle aynı güç olacak şekilde yanyana monte edip kullanmıştım. İşe yarıyordu ama kovucu yuvasına monte etmediğim için, bazen tablet, üzerinden düşüyordu. ;D
Bu projeyi tekrar düşünsem mi acaba. ::smiley:

Bugün itibarı ile daha elime geçmediysede 8 mt esnek şerit mıknatısa sahip oldum.Arka kapı hangar gibi arka kapıyı ful sineklikli yapacağım daha bulursam yan kapıyıda sineklikli yapacağım,tabi altları mıknatıslı olacak öyle her rüzgarda açılmasın,ohhhh essin artık ese bildiği kadar geceleyin için de üst havalandırma var ön camlarıda az açtım mı beni idare eder sanırım.

Evet dostlar...

Sıcaklar bastırıyor...

Bu topikte kısmen tartışılmış ama çözüme ulaşılamamış...

VANTİLATÖR çözümleriniz arayışlarınız?

Piyasada TMC ve Hella yada çin malı 15 ve 18 cm likler var...

Kullanan arkadaşlar görüş yazarlarsa, bari işe yaramayanları almamış oluruz...

Biz 12 v ufaklardan eski reno 12 mizde kullaniyorduk ama Antalya ve Mersin sicaklarinda icerdeki sicak havayi yuzunuze yuzunue ufluyordu. Yani sicakta yuzunuze fon makinasi tutuyormus gibi. :smiley: Bence elektrik yonunden sikinti yoksa 220 V ile calisan buyuk vantilatorlerden almak lazim.

Araç sineklik işini araca hiç bir şey yapıştırmadan ve monte etmeden buzdolabı kapaklarında olan şerit mıknatıs ve düz beyaz tül perde ile çok güzel bir şekilde çözebiliriz ister içten ister dıştan tülün etrafını mıknatıs içinden geçecek şekilde pencere ölçülerine göre kesip dikmek aynı bayrak sopasının geçtiği gibi en ufak boşluk kalmaksızın cam çerçevesi veya karosere yapışır aüminyum fiber pastik zemin hariç

melihbozkurt' Alıntı:
Biz 12 v ufaklardan eski reno 12 mizde kullaniyorduk ama Antalya ve Mersin sicaklarinda icerdeki sicak havayi yuzunuze yuzunue ufluyordu. Yani sicakta yuzunuze fon makinasi tutuyormus gibi. :smiley: Bence elektrik yonunden sikinti yoksa 220 V ile calisan buyuk vantilatorlerden almak lazim.

Hocam,

Mersinde yazın değil 12V luk, Boeing uçağın kanat pervanesini çevirsen gene sıcak yüzüne gelir... :D

Sonuçta karavandayız, tavandaki sineklikli pencereyi açıp 18 cm lik pervane ile de az içeride bir hava sirkülasyonu yapsak ve bu şekilde idare etsek nasıl olur diye düşünüyorum.

Zaten çok sıcak yerlere gitmeyeceğim daha doğrusu gidemeyeceğim, çünkü çok güneşi seven biri değilim, bünyemi feci altüst ediyor o derece sıcak ve nem...

Piyasada TMC marka 18 cm çapında 12V luk pervaneler var.35-40 TL civarında. Birde Hella markalar var ki ciddi yüksek fiyatları... :eek:

34657_buyuk.jpg

Haldun Bey Merhaba,

Geçtiğimiz yıl, uyduruk çin malı vantilatörlerden kullandım. kısa sürede dağıldı. Ancak dağılmasına karşın çalıştı. Ege ve Akdeniz sıcaklarında karavanın içini anlamlı şekilde serinletti.İşe yarıyorlar.Çapları da, ölçmedim ama TMC'den daha küçük. Sizde de güneş panelleri olduğu için gündüz enerjiyi düşünmeden rahat kullanabilirsiniz.

Dün, dekamarin.com dan TMC markalı vantilatörden sipariş ettim. Çin mallarına göre çok daha sağlama benziyor.Bence tek eksiği timer'ı olmaması.

Nereden alıntıladığımı anımsamadığım aşağıdaki fotoğraftaki sinekliği, pvc kapı&pencere yapan bir usta, yapabilir sanıyorum; ne dersiniz? Dışarıdan yapılan bu uygulama, içeriden yapılan uygulamalara göre daha az sorun yaratır gibi..

Cavid Sezen

[attachment=1]

Big 164861767sp

Cavid bey bu kapıdaki çerçeve bildiğimiz resim çerçevesi, arkadaşımız resim yerine sineklik tülü koymuş, her ebatta yapmak münkün,
bu sistemi aracına Bülent (soyman)beyde tavan havalandırmasına yaptı, memnun kullanıyor

buralpdi' Alıntı:
Cavid bey bu kapıdaki çerçeve bildiğimiz resim çerçevesi, arkadaşımız resim yerine sineklik tülü koymuş, her ebatta yapmak münkün,
bu sistemi aracına Bülent (soyman)beyde tavan havalandırmasına yaptı, memnun kullanıyor

Biraz daha açma olanağı var mı; malzeme ve monte konusu başta olmak üzere? Teknik konularda yeterli değilim; bizim gibiler için biraz daha ayrıntı. :smiley: Kendi aracıma da böyle birşey düşünüyorum uygunsa...

Cavid Sezen

Fotoğrarftaki banyo menfezlerinden buldum. Sineklikli plastik malzeme. Mevcut ölçüleri:

27 x 32

25 x 45

35 x 35

35 x 45

40 x 40

45 x 45

45 x 55

45 x 65

50 x 50

55 x 55

55 x 65

65 x 65

Fiyatlar boyuna göre 19 ila 50 TL. aralığında. Aslında bana 45 x 50 cm. gerekiyor ama 50 x 50 cm. olanını alıp, yanlardan biraz törpüleyip köşeleri de ovalleştirebilirsem sürgülü camın içinde hareket ettiği yuvaya yerleştirebilirim gibi geliyor. Bir deneyeceğim.

[attachment=1]

Captured

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri