Sineklik Çözümleri?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan orsaalabanda Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 85
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 79,615
Ynt: Sineklik Çözümleri?

İki yan pencerede ızgara varken hava sirkülasyonu oluyor ama yazın Antalya'da Insel Bey'in dediği gibi yetersiz kalıyor. Hatta Haldun Bey'in verdiği linklerdeki gibi vantilatör de yetmiyor. Marintekteki tavan havalandırmasını denemediğim için bilmiyorum. Elbette yan cam ızgaraları ile birlikte faydası olur. Bir dahaki sefere evdeki ayaksız büyük vantilatörü götüreceğim, tabii ki 220 V gerekecek.

Etiketler

Tavan havalandırmasının altına, hemen hemen aynı ölçülerdeki arabalarda kullanılan radyatör fanı montelerseniz en güzel hava sirkülasyonunu yapacağından emin olun, içerideki sıcak veya kirli havayı en güçlü şekilde dışarı atar, plastik kasa ve bağlantı ayaklarından dolayı 4 adet vida ile montajı kolay ve 12v ile çalışıyor, sıfırı bile para deyil, çıkmacılarda 10-20 TL ye satın alabilirsiniz...

FAN

Atilla bey , fan yerinden çıkıp kelleleri götürmesin :smiley:
Şaka bir yana yıllardır 12Volt büyük fan ararım kapalı ortamlarda çalışan motorların havalandırmasını sağlasın diye. 220 V hep kolay bulunur da 12 Voltlar hep dert olurdu. İlk projemde radyatör fanı deneyeceğim. Teşekkürler .

Yanlış anlamadıysam Cem'in arayışı mekanik bir düzenek olsada elektirikli çözüme doğru gidiş söz konusu. Zaten kısıtlı enerjiyi fanla tüketme konusunda
görsel olmasada tarif edebileceğim yöntem.Eski J9 Peugot Minibüslerde görmüştüm dıştan kubbe şeklinde yaklaşık 30 cm çapında 15-20 cm yüksekliğinde
içinde fan olan havalandırmalar vardı, içte sistemin altında tutacak aşağı çekilince hem kapağı açılıyor hemde fan çalışmaya başlıyor. Halen satılırmı bilmem
ancak çözüm olacaksa araştırılabilir.
Levent

atiladi' Alıntı:
Tavan havalandırmasının altına, hemen hemen aynı ölçülerdeki arabalarda kullanılan radyatör fanı montelerseniz en güzel hava sirkülasyonunu yapacağından emin olun, içerideki sıcak veya kirli havayı en güçlü şekilde dışarı atar, plastik kasa ve bağlantı ayaklarından dolayı 4 adet vida ile montajı kolay ve 12v ile çalışıyor, sıfırı bile para deyil, çıkmacılarda 10-20 TL ye satın alabilirsiniz...

Atilla abi senin fikir kesinlikle bilgisayar fanindan daha iyi. 4 kucuk bilgisayar fani yerine bunu koydugunuzda gercekten ise yarar. Ama sanirim esiniz gelecekse yada benim gibi uzun sacliysaniz sacinizin dolasmamasi icin onune bir koruyucu yapmakta fayda var. :smiley: Yoksa kendimizi testere filminden bir sahnede bulabiliriz. :smiley:

güngör' Alıntı:
Yanlış anlamadıysam Cem'in arayışı mekanik bir düzenek olsada elektirikli çözüme doğru gidiş söz konusu. Zaten kısıtlı enerjiyi fanla tüketme konusunda
görsel olmasada tarif edebileceğim yöntem.Eski J9 Peugot Minibüslerde görmüştüm dıştan kubbe şeklinde yaklaşık 30 cm çapında 15-20 cm yüksekliğinde
içinde fan olan havalandırmalar vardı, içte sistemin altında tutacak aşağı çekilince hem kapağı açılıyor hemde fan çalışmaya başlıyor. Halen satılırmı bilmem
ancak çözüm olacaksa araştırılabilir.
Levent

Levent bey dediginiz sistem mantar havalandirma (mushroom vent) diye geciyor ve yurtdisindan gertirtmek kolay ve ucuz. Turkiye'de tekne malzemeleri satan yerlerde bulunabilir cunku genlde teknelerde kullaniyorlar. Gecen sene onlari incelemistim ic delik capi 8cm gibi birsey(J9 dakiler daha buyuktu ama aynisini bulmak zor). Bu yuzden buyuk araclarda bunlardan degisik noktalara bir kac tane takmak gerekir. Gorsel olur kullanisli olur ama araca bir cok delik acmis olursunuz kucuk kucuk. Ufak araclarda kullanisli ve yeterli olabilecegini dunusuyorum.

Buyuk araclarda ya orjinal fanli bir tavan havalandirmasi almak yada Atilla abinin onerisini onunde bir konuma ile uygulamak daha mantikli gibi gorunuyor.

Atila hocamin tavsiyesi yerinde ama yeni bir sey degil. Ben bildigimiz yerde duran 220 volt vantilator kullaniyorum. Hatta iki tane var.
Gunes enerjili olsa bu buyuk fan cok ise yarar.
Bahsettiginiz solarli fan kucuk geldi bana. Bir ise yaramaz o sicaklarda. Daha cok teknelerdeki rutubeti atmak icin kullaniliyor onlar.
O kadar buyuk gunes enerjili bir fan olsa gittigimiz yerde ust pencereden gunesini alsa ve sarj olsa ne muhtesem olur.
Sineklik ne ise yarar, biz ne konusuyoruz. Evet surgulu kapi acikken sinek giriyor, biz bunun icin de elektrikli tabletli sinek kovucu kullaniyoruz. Sinek sorunumuz halloluyor. Guvenli bir yerse isik yanmadigi surece bu kovucu ile camlar acik yatabiliyoruz.

Ben sineklik demiştim ama iş giderek havalandırmaya doğru kayıyor.. :D Elbette birbiriyle çok alakalı ama isterseniz asıl mesele olan sinekliğe geri dönelim.

Levent abi, bahsettiğin mantar havalandırmalardan aracı ilk aldığımda üzerinde vardı. Hala da atmadım mantar kısmında çatlağı var ama isteyen olursa ücretsiz verebilrim. Fanı da çalışıyor ama çok gürültülü ve aşırı enerji tüketimi var. Fan çalışmadığı zaman arada kalan açıklıktan da havalandırma falan mümkün değildi. Onu söküp yerine heki taktım zaten.

Sevgili Cem, invertörün varsa eğer, İnsel in dediği gibi bir veya iki adet elektrikli tablet en kesin çözüm. 12 voltla çalışanları var mı bilmiyorum.

Benım sınek tabletı makınem, iki adet elektronıkte kullanılan tahmını 1 cm genışlık 2,5 cm uzunluktakı 12 V duşuk vatlı paralel baglanmış ıkı adet taş dırenç . yanyana geldıgınde tabletten cok az bır buyukluk olusturuyor. 60-70 derecelık bır ısı ıle rahatlıkla kullanabılıyorum . maharetlı arkadaşlarımız ısterlerse pıyasada bulunan tablet makınelerının ıçıne yerleştırebılırler. kablo ucuna da eskı şarj aletınızın çcakmak fışınıı de taktınızmı alın sıze 12 V luk bır tablet makınesı.
Yine bır zıhnısınır oldu kusura bakmayın.

Bir karavanda görmüştüm. Eskiden kasap girişinde olurdu, boncuklu sineklik. İşe yarayabilir.
Yine bir karavanda görmüştüm, pencerelere sineklik yapan bir firmaya yaptırtmıştı. Benim yaptıklarım 2 günde çıkarken o epey sağlam gözüküyordu.
[attachment=1]

2

İnverterim de var, sinek kovucu tabletim de... Ancak ısı enerjisi ile çalıştığı için ciddi enerji çekiyor. Elektrik alabildiğimiz kamping ortamında kullanıyoruz. 12v ile çalışsa belki inverter kaybı ortadan kalkar ama sonuçta kamping dışı konaklıyorsanız ve benim gibi kompresörlü buzdolabı kullanıyorsanız miliamperlerin bile çok değerli olduğunu biliyorsunuz. Kamping ortamında zaten bunların hiç bir önemi yok. Gerekirse kapı baca açık olarak yatabileceğimiz cibinliğimiz de mevcut 220 vantilatörümüz de... Değerli eşyaları göz önünde bırakmamak kaydıyla kampinglerde güvenlik endişesi duymuyorum. (Belki çok kalabalık orman kampı gibi ortamlar farklı olabilir. Oralarda hiç kalmadık.) Güvenlik endişelerim kamping dışı ortamda hırsızlık gibi maddi endişelerin dışında şekilleniyor.

Bu gibi durumlar için sürgülü pencereye dışarıdan takılabilecek ama içeriden sabitlenip, dışarıdan çekildiğinde çıkmayacak kafes gibi bir şey belki işimi görebilir. Ama bunun içinde ya kaportayı delmek ya da çift taraflı bir mekanizma yapmak gerekiyor.

220v ile çalışan, Elektrikli Likit 60 gecelik sinek kovucu aleti, enerji güç tesbiti cihazına taktım,
çıkan sonuç; 5 watt, 0.07 amp.....Bilginize...

atiladi' Alıntı:
220v ile çalışan, Elektrikli Likit 60 gecelik sinek kovucu aleti, enerji güç tesbiti cihazına taktım,
çıkan sonuç; 5 watt, 0.07 amp.....Bilginize...

Sağolasın Atilla abi.... :smiley: O zaman aküler çok kötü durumda değilse geceleri inverterden kullanabiliriz. Emin değilim ama aletin üzerinde yazan watt değerine baktığımda daha yüksek bir rakam gördüğümü hatırlıyorum sanki. En kısa zamanda benimkini kontrol edeceğim. Yalnız 5 watt'lık güç değeri 0,07 amp. nasıl oluyor onu anlamadım?

Güç=Gerilim x Akım değil midir? Akım = 5 : 12 = 0,416 Amp. çıkması gerekmez mi?

220v aleti niye 12v a bölerek hesap yapıyorsunki, 5/220=0.02 amp çıkar, ama bizim memlekette genelde bu değerler satıcıların istekleri üzerine matbaada istediğin değeri bastırırsın, gerçek olan enerji ölçüm aletinin gösterdiği rakamdır, sadece markalara göre belki fark olabilir, benim öçtüğüm alet Raid idi, alet ilk çalıştığında gerekli sıcaklığa çıkıncaya dek 0.07 amp çekiyor, sonra üreticinin belirlediği noktada termostatı devreye giriyor...

atiladi' Alıntı:
220v aleti niye 12v a bölerek hesap yapıyorsunki, 5/220=0.02 amp çıkar, ama bizim memlekette genelde bu değerler satıcıların istekleri üzerine matbaada istediğin değeri bastırırsın, gerçek olan enerji ölçüm aletinin gösterdiği rakamdır, sadece markalara göre belki fark olabilir, benim öçtüğüm alet Raid idi, alet ilk çalıştığında gerekli sıcaklığa çıkıncaya dek 0.07 amp çekiyor, sonra üreticinin belirlediği noktada termostatı devreye giriyor...

İnverter vasıtasıyla aküden çekeceğim için bu hesabı yaptım. Kamta zaten 220 ile kullanacağım zaman miliamperlerin hesabını yapacak değilim. :smiley: İnverter kaybı ile 0,6 amp. gibi bir akım değerine ulaşacağını düşünüyorum. Yine de kabul edilebilir bir rakam.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR